DELO

Časopis Delo praznuje 40 let

29. 04. 1999 08.42

Časopis Delo letos praznuje 40-letnico izhajanja - prva številka časnika je izšla 1. maja 1959, torej na praznik dela. Obletnico časopisna hiša obeležuje na različne načine, med drugim je izdala tudi faksimile prve številke Dela.

Razstava Božidarja Jakca

28. 04. 1999 19.15

V Moderni galeriji so ob stoletnici rojstva umetnika Božidarja Jakca nocoj odprli jubilejno razstavo njegovih slik in grafik. Do 23. maja si bodo obiskovalci lahko ogledali tudi dva tv-filma o Jakcu: Srečanje z Božidarjem Jakcem, avtorjev Jožeta Hudečka in Ernesta Adamiča (1969) ter Sodobniki: Božidar Jakac, avtorice Brede Kovič (1979).

Naši tenisači zadovoljni v Dublinu

28. 04. 1999 17.14

Slovenska moška teniška reprezentanca v postavi Iztok Božič, Borut Urh, Marko Tkalec in Andrej Kračman ter kapetan Boris Breskvar in njegov pomočnik Andrej Jeras so od ponedeljka v Dublinu na Irskem, kjer se pripravljajo na dvoboj 1. kroga Davisovega pokala v 2. evroafriški skupini.

Da Vincijeva Zadnja večerja ponovno na ogled

28. 04. 1999 11.54

Ena najznamenitejših poslikav na svetu, Zadnja večerja Leonarda da Vincija, na stenah samostana v Milanu bo po 22 letih restavriranja od danes ponovno na ogled javnosti. Milanski vojvoda Ludovic Sforza je okoli leta 1495 naročil naslikati zadnjo Kristusovo večerjo z 12 apostoli na stene obednice samostana Svete Marije. Delo je bilo končano v treh letih. Da Vinci ni uporabil tehnike freske, temveč je slikal s tempero in oljem, in sicer na dve plasti ometa iz mavca. Vendar pa mavec, lepilo in olje, ki jih je uporabil umetnik, v nasprotju s fresko, ki zidu pusti dihati, zadržujejo vlago v notranjosti zidu. Dodatna vlaga je v obednico prihajala tudi iz kuhinje. Giuseppe Basile iz italijanskega Inštituta za restavracijo je pojasnil, da je poslikava praktično začela propadati, še preden je bila končana. Leta 1799 so samostan spremenili v vojašnico, od leta 1897 pa do druge svetovne vojne je bil v poslopju muzej. V zavezniškem bombardiranju avgusta leta 1943 je bil muzej uničen, Zadnji večerji pa je bilo čudežno prizanešeno. Vsa štiri stoletja je bila poslikava vsakih 30 do 40 let deležna številnih obnovitev. Zadnje restavriranje se je začelo leta 1977.

Izšel priročnik o slovenskih krajevnih imenih v Italiji

27. 04. 1999 19.32

V Peterlinovi dvorani Društva slovenskih izobražencev v Trstu so v ponedeljek zvečer predstavili priročnik z naslovom Slovenska krajevna imena v Italiji, ki ga je napisal jezikoslovec in etnograf prof. Pavle Merku, izdala pa založba Mladika v Trstu. Priročnik je sad večletnega dela prof. Merkuja na tem področju, napisal pa ga je na prigovarjanje danes že pokojnega zamejskega družbenega in kulturnega delavca Dušana Černeta ter kot odziv na leta 1985 izdan priročnik Slovenska krajevna imena, ki se je omejeval le na imena krajev znotraj meja Republike Slovenije.

Tretja mednarodna likovna delavnica Abitanti

26. 04. 1999 10.50

Od 3. do 8. maja bo v Abitantih, osameli vasi na skrajni meji Slovenije s Hrvaško, potekala že tretja mednarodna likovna delavnica Abitanti 1999. Organizirajo jo Lions Club iz Kopra, koprska mestna občina in krajevna skupnost Gradin.

Na koncertu Big Banda RTV Slovenija glasba Duka Ellingtona

25. 04. 1999 10.25

Ves glasbeni svet letos praznuje stoletnico rojstva pianista, aranžerja, vodje orkestrov ter skupin in enega največjih skladateljev tega stoletja Duka Ellingtona. Tudi tradicionalni letni koncert Big Banda RTV Slovenija, ki bo jutri, 26. aprila, ob 20. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, bo v znamenju glasbe Duka Ellingtona, saj bo orkester s slovitim ameriškim dirigentom, glasbenikom in profesorjem Herbom Pomeroyjem med drugim izvajal dela A Tone Parallel To Harlem, The Road Of The ''Phoebe Snow'', Rockin' In Rhythm in Chelsea Bridge.

Novi begunci v Makedoniji

24. 04. 1999 11.35

Predstavnik Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) je danes v Ženevi povedal, da je do meje med ZRJ in Makedonijo včeraj znova prispelo 1000 do 1500 beguncev s Kosova. Vsi so lahko mejo prestopili peš.

Pesnik Jose Hierro dobil nagrado za književnost Cervantes

23. 04. 1999 20.52

Španskemu pesniku Joseju Hierru je kralj Juan Carlos na univerzi Alcala de Henares v predmestju Madrida danes izročil nagrado Miguel de Cervantes za življenjsko delo, najprestižnejšo nagrado za književnost v španskem jeziku.

Legende in zgodbe o knjigah - ''prijateljicah'' Jara Dolarja

23. 04. 1999 16.48

Ob Svetovnem dnevu knjige so na slovesnosti v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani spomin na nedavno preminulega bibliotekarja in dolgoletnega ravnatelja nacionalne knjižnice Jara Dolarja počastili s predstavitvijo njegove zadnje knjige pod naslovom Prijateljice imam...

Odbor DZ za zdravstvo: DZ naj predlog zakona o kemičnem orožju sprejme po hitrem postopku

23. 04. 1999 11.07

Parlamentarni odbor za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je na današnji izredni seji sklenil državnemu zboru predlagati, naj predlog zakona o kemikalijah po končani tretji obravnavi v celoti sprejme, predlog zakona o kemičnem orožju pa skupaj z amandmaji, ki jih odbor podpira, obravnava in sprejme po hitrem postopku.

Po bombardiranju RTS v bolnišnice sprejeli 18 oseb

23. 04. 1999 10.11

Na oddelkih za nujno pomoč v Beogradu so ponoči sprejeli 18 delavcev Radiotelevizije Srbije (RTS), ki so v času zračnih napadov zveze NATO na največjo informativno hišo v ZRJ v zgradbi opravljali svoje delo, je sporočil RTS. Eden od ranjenih v bombardiranju je podlegel poškodbam.

Monetova slika največja atrakcija sejma v Koelnu

22. 04. 1999 14.59

Na nemškem sejmu umetnosti v Koelnu, ki bo potekal od 24. aprila do 2. maja, bo na prodaj pomembno delo francoskega impresionista Claudea Moneta (1840-1926). Galerija Beck&Eggeling iz Duesseldorfa ponuja sliko Hiša med vrtnicami iz leta 1925 za skoraj devet milijonov mark. Monetova slika, ki predstavlja glavno delo iz umetnikovega zadnjega ustvarjalnega obdobja, velja za eno od umetnin z najvišjo ceno, kar jih je bilo ponujenih na tem nemškem sejmu umetnosti in starin v zadnjih letih. V Koelnu bo svojo ponudbo predstavilo več kot sto galerij, umetnine pa izhajajo iz vseh obdobij svetovne umetnosti, od antike do klasične moderne.

Tobačna Ljubljana podprla Fundacijo Jožeta Ciuhe

21. 04. 1999 20.04

Tobačna Ljubljana in Fundacija Jože Ciuha sta podpisali donatorsko pogodbo, s katero Tobačna izraža svojo podporo projektu Fundacije Jožeta Ciuhe in galeriji ter celotnemu projektu obnove blejske Pristave.

V začetku maja kriminalistični tečaj v organizaciji SEPA

21. 04. 1999 11.12

V Sloveniji bo prvi teden maja potekal kriminalistični tečaj, ki ga organizira Srednjeevropska policijska akademija (SEPA). Tečajniki se bodo od 3. do 7. maja v Ljubljani, Kopru in vadbeno-oskrbnem centru v Gotenici seznanjali z osnovami varnostnega sistema, nalogami in organizacijo policije, zlasti kriminalistične, značilnostmi kriminalitete, osnovami kazenskega materialnega in procesnega prava, zatiranjem organiziranega kriminala ipd. Strokovnjaki in predavatelji notranjega ministrstva, Visoke policijsko-varnostne šole, Urada za preprečevanje pranja denarja pri ministrstvu za finance in vrhovnega državnega tožilstva pa bodo udeležencem predstavili tudi delo nadzora in varovanja morske meje ter delo specialne in letalske enote.

Sestanek o aktualnih problemih na slovenskih univerzah

20. 04. 1999 20.11

Na pobudo rektorja mariborske univerze Ludvika Toplaka je bil danes pod vodstvom podpredsednika vlade in predsednika koordinacije za vprašanja sodelovanja med vlado in univerzama Marjana Podobnika koordinativni sestanek o aktualnih problemih obeh univerz.

Poklon klarinetistu, dirigentu in profesorju Mihu Gunzku ob jubileju

20. 04. 1999 16.57

Izvrstni slovenski klarinetist Miha Gunzek, ki se je preizkušal in dokazal v različnih zvrsteh glasbe, dirigent številnih zasedb, med njimi Delavske godbe Trbovlje v njenem zlatem obdobju, pa tudi pedagog, ki je vzgojil več kot sto poklicnih klarinetistov, je minulo soboto praznoval svoj 80. rojstni dan. Ob tej priložnosti so mu kolegi pripravili koncert v portoroškem Avditoriju, Založba kaset in plošč RTV Slovenija pa je v počastitev Gunzkovega življenskega jubileja izdala zgoščenko z dvajsetimi posnetki (od tria Avgusta Stanka prek Gunzkovih posnetkov iz Beograda, z zabavnim in Plesnim orkestrom Radia Ljubljana do uspešnic Trboveljske godbe in simfoničnih posnetkov z orkestroma RTV Slovenija), ki je po besedah direktorja in odgovornega urednika ZKP ''skromen prerez bogatega ustvarjanja jubilanta kot solista in dirigenta''.

Kinoteka: večer filmov Jožeta Pogačnika

20. 04. 1999 15.49

Slovenski filmski arhiv in Slovenska kinoteka sta za sredo, 21. aprila, v kinotečni dvorani pripravila večer filmov Jožeta Pogačnika.

Predsednik Kučan vročil šest državnih odlikovanj

20. 04. 1999 15.31

Predsednik republike Milan Kučan je danes vročil šest državnih odlikovanj zaslužnim na področju sociale. Častni znak svobode RS je za ''dolgoletno nesebično in zaslužno delovanje v Združenju multiple skleroze Slovenije v dobro invalidnih oseb'' prejel predsednik tega združenja Alojz Ješelnik, za zasluge pri razvoju defektološke stroke in za delo z osebami s posebnimi potrebami pa so odlikovanja prejeli Marijan Lačen, Božidar Opara, Dušan Parazajda, Pavel Smolej in Emil Ulaga.

MK: Roman Saše Vuge Na rožnatem hrbtu faronike - visoki slog

20. 04. 1999 14.25

Odlično in duhovito delo za ljubitelje visoke umetnosti slovenskega jezika. Odličnosti rokopisa so nevsakdanja celovita metafora besedila, pretanjena dramaturgija fabule in vsemu temu zvesto prilagojeni slog. S to oceno urednik zbirke Nova slovenska knjiga pri založbi Mladinska knjiga Aleksander Zorn pospremlja na bralsko pot novi roman velikega slovenskega stilista Saše Vuge z naslovom <I>Na rožnatem hrbtu faronike</I>. Zgodovinski roman, ki je v Vugovi pisateljski delavnici nastajal dve leti, sta urednik in avtor skupaj z igralcem Pavletom Ravnohribom predstavila v Društvu slovenskih pisateljev.

Opravljeno delo v Posočju

19. 04. 1999 18.32

Z ministrstva za okolje in prostor so sporočili, da je državna tehnična pisarna Bovec - Tolmin do petka, 16. aprila, za obnovo Posočja izdelala 2020 elaboratov za priglasitev del in projektnih nalog ter pridobila 1040 odločb za gradbeno dovoljenje in priglasitev del.

Džihad naj bi imel kemično in biološko orožje

19. 04. 1999 14.17

Egiptovska skrajna islamska oborožena organizacija Džihad razpolaga s kemičnim in biološkim orožjem, ki ga namerava uporabiti v operacijah, usmerjenih proti ameriškim in izraelskim ciljem, je zatrdil vodilni predstavnik organizacije Ahmed Salama Mabruk, ki ga danes povzema časnik Al-Hayat.

Izrael znova zapira palestinska območja

19. 04. 1999 12.08

Izrael namerava pred bližnjimi prazniki danes znova zapreti prehode na palestinska območja na območju Gaze in Zahodnega brega. Kot so danes uradno sporočili, bo varnostni ukrep v veljavi do srede.

Devet privržencev bin Ladna obsodili na smrt

18. 04. 1999 13.05

Egiptovsko vojaško sodišče je danes obsodilo na smrt devet Egipčanov, privržencev islamskega voditelja Usame bin Ladna.

Amnesty International Slovenije dobil novo vodstvo

17. 04. 1999 19.48

Amnesty International Slovenije (AIS) je danes dobil novo vodstvo. Za novega predsednika AIS je bil izvoljen Dean Zagorac. Član AIS je od leta 1990, član izvršnega odbora od leta 1993, od leta 1994 pa urednik Biltena AI. Člani AIS so na občnem zboru, rednem letnem srečanju, volili tudi druge člane sedemčlanskega izvršnega odbora.

Nadzorni svet Hita ocenjuje dosedanje delo uprave za dobro

16. 04. 1999 20.11

Nadzorni svet družbe Hit je na današnji seji ocenil za zlonamerne in družbi škodljive informacije o zamenjavi predsednika uprave Hita in o slabih poslovnih rezultatih, ki se v zadnjem času pojavljajo v javnosti.

V Franciji ukradli Pissarovo sliko

16. 04. 1999 18.00

Na razstavi angleških impresionistov v muzeju v severnofrancoskem mestu Dieppe so ukradli sliko Luciana Pissara. Po navedbah policije je delo Učinek megle v Herblayju (Effet de brouillard a Herblay) izginilo minulo sredo. Pissaro (1863-1944) se je leta 1890 preselil v Anglijo in velja za vodilnega predstavnika angleškega impresionizma.

Svet za nacionalno varnost o predlogu dologoročnega programa razvoja SV

16. 04. 1999 17.38

Predstavniki ministrstva za obrambo in Slovenske vojske (SV) so na današnji seji Sveta za nacionalno varnost, ki jo je vodil predsednik vlade Janez Drnovšek, predstavili predlog dolgoročnega programa razvoja in opremljanja SV. Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, je svet ocenil, da je predlog primerna podlaga za vladno obravnavo.

Minister Dragonja je ocenil svoje delo

16. 04. 1999 17.31

Minister za gospodarske dejavnosti v odstopu Metod Dragonja je na današnji novinarski konferenci, na kateri je zaobjel svoje triletno ministrovanje, povedal, da je bil njegov prihod v vlado leta 1996 pretežno povezan z željo vplivati na njeno delo in politiko na gospodarskem področju, predvsem v smislu spodbujanja uspešnejših delov gospodarstva. Kot je ocenil, je nezadovoljen s tistim, kar je bilo na tem področju doseženo. Razlogi so tako v naravi dela vlade kot v njegovih aktivnostih na tem področju, je še dejal.

Slovensko sociološko srečanje

15. 04. 1999 20.31

Na danes začetem letnem strokovnem srečanju, ki ga je Slovensko sociološko društvo pripravilo v znamenju gesla Bogata in revna Slovenija - tranzicija in nove neenakosti, bodo slovenski sociologi v referatih, ob okroglih mizah in v razpravah o vnaprej pripravljenih znanstvenih tezah skušali pokazati bistvene spremembe v sistemu družbenega razlikovanja ter razslojevanja slovenske družbe v času t.i. tranzicije.