DELO

Slika v kleti irske narodne galerije je vendarle Rembrandtova
03. 09. 1998 07.58
V kleti irske narodne galerije je bila glede na sedanje ugotovitve kar 30 let shranjena originalna Rembrandtova slika. Delo z naslovom Starčeva glava so umetnostni zgodovinarji sredi šestdesetih let zavrgli, češ da gre za kopijo. Kot je zdaj sporočil muzej, pa so izsledki testov pokazali, da se pod plastjo prahu in barve vendarle skriva delo nizozemskega umetnika. Konservator Andrew O'Connors je ugotovil, da se poteze čopiča na sliki, ki je nastala leta 1650, ujemajo s potezami nizozemskega mojstra. Tudi vodja raziskovalnega projekta Rembrandt v Amsterdamu Eernst van de Wetering je ocenil, da slika, ki je v muzeju sicer že od leta 1871, ni ponaredek.

Norveški ministrski predsednik na bolniškem dopustu
03. 09. 1998 07.49
Norveški ministrski predsednik Kjell Magne Bondevik odhaja na enotedenski bolniški dopust zaradi depresije, ki jo je povzročilo prekomerno delo, so sporočili iz njegove pisarne. Bondevik, voditelj krhke manjšinske vlade, je bil v zadnjem času pod stalnim pritiskom zaradi nenehnih ekonomskih težav v njihovi državi. Norveška krona je v zadnjem mesecu padla za 6 odstotkov, poleg tega pa se država sooča še z zmanjšanjem državnega dohodka, ki je posledica padca cene nafte. Bodevikov bolniški dopust se je pričel ravno v tednu, ko naj bi v parlamentu začeli razpravljati o državnem proračunu za pridodnje leto. Zaradi dopusta pa je bil ministrski predsednik prisiljen odpovedati tudi obisk na Bližnjem vzhodu, ki je bil načrtovan v času od 7. do 12. septembra.

Posebna nagrada festivala v Montrealu Manoelu de Oliveiri
01. 09. 1998 15.11
Portugalski režiser Manoel de Oliveira je sinoči na <A HREF=http://www.ffm-montreal.org/ TARGET=_BLANK>filmskem festivalu v kanadskem Montrealu</A> dobil posebno nagrado za življenjsko delo. Oliveirov zadnji film Skrbi na festivalu v Montrealu prikazujejo v uradnem izboru zunaj tekmovalnega programa. 90-letni režiser je ob prejetju ''posebnega grad prixa Amerik'' dejal, da je povabilo na festival v Montrealu zanj ''velikanska čast''. Oliveira, ki slovi kot izjemno plodovit režiser, za prihodnje leto že pripravlja nov film. Svojo kairero je začel v 30. letih in danes se lahko pohvali z več kot 30 celovečerci. V njegovem filmu ''Potovanje na začetek sveta'' je svojo zadnjo vlogo odigral sloviti italijanski igralec Marcello Mastroiani.

36. Viennale '98
31. 08. 1998 15.51
V okviru glavnega programa letošnjega 36. filmskega festivala <A HREF=http://www.viennale.or.at/1997/main/ TARGET=_BLANK>Viennale '98</A>, ki bo potekal od 16. do 24. oktobra na Dunaju, bodo prikazali preko sto igranih, dokumentarnih in kratkih filmov. Ob tej priložnosti bodo podelili priznanja francoskemu kritiku, producentu in režiserju Lucu Moulletu, ameriškemu igralcu Jeffu Bridgesu, japonskemu režiserju Kendžiju Micogučiju ob njegovi 100. obletnici rojstva ter pokojnemu ameriškemu igralcu in pevcu Deanu Martinu, so sporočili prireditelji Viennale '98. Pri izbiri filmov je vodja festivala Hans Hurch tudi letos stavil na dosežke aktualne sodobne kinomatografije, ki bodo prvič prikazani v Avstriji. Že pred začetkom glavnega programa tega festivala se bo začela v avstrijskem filmskem muzeju retrospektiva, ki je tokrat v celoti posvečena francoskemu režiserju Jean-Lucu Godardu. Od 1. do 31. oktobra bo tako prvič po 25 letih na ogled obsežno filmsko delo tega znanega francoskega režiserja, ki je s svojim prvim celovečernim filmom Do zadnjega diha z Jean-Paulom Belmondom v glavni vlogi leta 1959 postal eden od utemeljiteljev t.i. novega vala. Na sporedu bodo skoraj vsi njegovi kratki, epizodni in celovečerni filmi, nastali med letoma 1954 in 1998.

Na festivalu v Montreuxu tudi Rodelinda in Tannhauser
31. 08. 1998 13.56
53. mednarodni glasbeni festival v švicarskem Montreuxu bo letos zaznamovan predvsem z opernimi deli. Na festivalu si bo med drugim mogoče ogledati Haendlovo baročno Rodelindo in koncertno izvedbo Wagnerjevega Tannhauserja. Haendlovo delo bodo izvedli v celoti in v izvirniku, pri tem pa bodo uporabili celo stare instrumente. Ansambel Orchestra of the Age of Enlightenment bo vodil ameriški dirigent William Christie. Predstava je na sporedu 3. septembra. Solisti v Wagnerjevem Tannhauserju, ki ga bodo izvedli 15. septembra, pa bodo Jon Frederic West, Charlotte Margiono in Matthias Goerne. Na festivalu pa se bo zvrstilo še nekaj omembe vrednih dogodkov. Tako bo 8. septembra nastopil Chamber Orchestra of Europe pod vodstvom Nikolausa Harnoncourta, ki bo izvedel Beethovnovo Svečano mašo. Beethovnova dela bo izvajal tudi nemški pianist Andreas Haefliger, ki bo skupaj z Gewandhausorchestrom iz Leipziga nastopil 11. septembra. Festival v Montreuxu bo svoja vrata zaprl 17. septembra s koncertom londonskega simfoničnega orkestra pod taktirko sira Colina Davisa.

Grafova znova med najboljšimi
30. 08. 1998 12.34
Nekdaj prva dama svetovnega tenisa Nemka Steffi Graf je po več kot letu dni boja s številnimi poškodbami znova osvojila turnir WTA. Tokrat je slavila v New Havenu, kjer so organizatorji v nagradni sklad namenili 450.000 ameriških dolarjev, s 4:6, 6:2 in 6:2 pa je premagala Čehinjo Jano Novotno.

Slikarska kolonija na Dunaju
30. 08. 1998 12.28
Zadnji teden v avgustu je na Dunaju potekala že tradicionalna kolonija slovenskih umetnikov, ki so se je udeležili ugledni slovenski likovni umetniki. Umetniki so se javnosti s svojimi deli predstavili včeraj, t.i. dneva odprtih vrat pa so se udeležili tudi dunajski umetniki, galeristi in predstavniki medijev.

Slika Starec s turbanom je Rembrandtova
29. 08. 1998 09.43
Sliko Starec s turbanom so prepoznali kot delo nizozemskega slikarja Rembrandta (1606-1669). Doslej so delo pripisovali bodisi Janu Lievensu ali Jacquesu des Roussauxu. Oba slikarja sta v času nastanka slike okoli leta 1627 tako kot Rembrandt delovala v mestu Leiden. Rembrandt Research Project iz Amsterdama je sliko vendarle pripisal velikemu mojstru Rembrandtu. Prireditelji sejma umetnin PAN so v petek sporočili, da bodo Starca s turbanom, ki je sicer zasebna last, od 11. do 18. oktobra razstavili na sejemskem prostoru v Amsterdamu. Dokaz, da gre za delo izpod čopiča slavnega Nizozemca, je Rembrandtov podpis na sliki na še svežo barvo, kar pomeni, da podpisa ni nekdo nanesel naknadno. Poleg tega je delno osvetljen obraz upodobljenega moža tipičen za Rembrandtov slog okoli leta 1627. Rentgenski posnetki so tudi pokazali, da je pod Starcem s turbanom skrita še neka druga slika, in sicer prizor iz vsakdanjega življenja, ki ga je Rembrandt kasneje preslikal.

Izredna razstava Van Goghovih risb v nizozemskem Otterloju
29. 08. 1998 09.42
Nizozemski muzej sodobne umetnosti Kroller-Muller v mestu Otterlo na vzhodu države za jesen napoveduje izredno razstavo slik znamenitega nizozemskega slikarja 19. stoletja Vincenta van Gogha. 166 izredno občutljivih slik, ki je sicer hranijo v depojih muzeja, bo od 5. septembra do 3. januarja na ogled ob razstavi, poimenovani Vse se začne z risbo. Skoraj petina vseh Van Goghovih risb (zapustil jih je 900) naj bi ponudila zaokrožen pogled na njegovo delo. Poleg Van Goghovih bo v Otterloju moč občudovati tudi prek sto risb drugih slavnih mojstrov, kot so Delacroix, Millet, Redon, Rodin, Seurat, Breitner idr.

Starec s turbanom je delo Rembrandta, trdijo strokovnjaki
28. 08. 1998 14.09
Slika znanega nizozemskega slikarja Rembrandta Starec s turbanom iz leta 1627, v avtentičnost katere so pogosto podvomili, je dejansko delo tega mojstra iz 17. stoletja, je v Amsterdamu potrdila skupina strokovnjakov. Član strokovne komisije ''Preiskovalni projekt o Rembrandtu'', profesor Ernst van de Wetering je povedal, da avtentičnost dokazuje tako stil kot podpis s kratico RHL takrat 21-letnega Rembrandta, ki je v mladosti podpis velikokrat spreminjal. Slika Starec s turbanom je iz javnosti ''izginila'' leta 1956, potem ko so jo prodali na newyorški dražbi, znova pa se je pojavila leta 1995 v neki amsterdamski galeriji, za katero jo je kupil anonimni darovalec. Slednji je sliko nato leta 1996 predal omenjeni strokovni komisiji, da ugotovi njeno avtentičnost. Profesor Van de Wetering je še sporočil, da bo slika, ki je bila le redko razstavljena, na ogled od 6. do 17. oktobra na veliki razstavi z naslovom Pan Amsterdam v amsterdamski razstavni palači.

Casanova novi Beckerjev osebni svetovalec
28. 08. 1998 12.08
Trenutno poškodovani nemški teniški zvezdnik Boris Becker je svoj strokovni ''štab'' povečal še za enega člana. Njegov nov osebni svetovalec ja tako sedaj postal Švicar Marco Casanova, ki bo hkrati opravljal tudi delo v Beckerjevi marketinški agenciji - BBM.

DZ razpisal natečaj za preureditev velike dvorane parlamenta
27. 08. 1998 10.41
Iz Državnega zbora Republike Slovenije so sporočili, da so v sodelovanju z Inženirsko zbornico Slovenije razpisali javni, anonimni, enostopenjski arhitekturni natečaj z vabljenimi udeleženci za preureditev velike dvorane DZ, njenega balkona in predverij v obeh etažah v stavbi slovenskega parlamenta.

Razstava grafik Božidarja Jakca v koprski galeriji Meduza
24. 08. 1998 14.26
V koprski galeriji Meduza bodo v petek, 28. avgusta, zvečer odprli razstavo pionirja slovenske grafike in dolgoletnega profesorja za grafiko Božidarja Jakca (1899 - 1989). Razstava, ki bo na ogled do konca septembra, je prva celovitejša predstavitev Jakčevega grafičnega opusa na Obali, sodi pa v projekt Grafika na Slovenskem po letu 1945.

Leta 1999 bo izšla dopolnjena izdaja Dnevnika Ane Frank
23. 08. 1998 13.21
Sklad Ane Frank, ki ima sedež v švicarskem Baslu, bo v začetku prihodnjega leta izdal dopolnjeno enačico Dnevnika Ane Frank. Ta peti ponatis, ki je bil že nekaj časa načrtovan, bo dopolnjen s petimi nedavno najdenimi stranmi, vseboval pa bo tudi 47 vrstic, ki jih Annin oče Otto Frank ni želel dati v objavo. Dopolnjeno delo bodo prevedli v nemški, francoski, angleški in japonski jezik.

Izšel prevod Kosovelovih Integralov
20. 08. 1998 14.24
Društvo slovenskih pisateljev je izdalo prevod Kosovelove pesniške zbirke Integrali ''26. Pesmi sta v angleščino prevedli Nike Kocijančič Pokorn in Katarina Jerin, prevode pa je pregledal Philip Burt.

60. mednarodni glasbeni festival v Luzernu
20. 08. 1998 13.47
Mednarodni glasbeni festival v švicarskem Luzernu je ob 60. rojstnem dnevu dobil novo dvorano v mestnem Kulturnem in kongresnem centru s 1900 sedeži, delo francoskega arhitekta Jeana Nouvela. Na festivalu, ki poteka od 19. avgusta do 16. septembra, se bo zvrstilo 18 simfoničnih koncertov losangeleškega in čikaškega ter najslavnejših evropskih orkestrov, na čelu z Berlinsko filharmonijo in dirigentom Claudiom Abbadom. Slednja sta skupaj z zborom švicarskega radia tudi slovesno odprla festival z Beethovnovo 9. simfonijo in simfonijo In schrift Wolfganga Rhima. V Luzernu bodo nastopili še dunajski in peterburški filharmoniki, leipziški Gewandhaus, amsterdamski Concertgeboux, zbor in orkester bayreuthskega festivala, Halle orchestra in simfonični orkester radia BBC. Na recitalih se bodo zvrstili pianisti Maurizio Pollini, Daniel Barenboim in Andras Schiff, violinistka Anne-Sophie Mutter in mezzosopranistka Cicila Bartoli. Cikel štirih koncertov Musica nova je letos posvečen švicarskemu skladatelju Heinzu Holligerju, ki bo predstavil tudi projekt z otroki in mladimi. Ljubitelji komorne glasbe pa bodo lahko poslušali Tallis Scholars, lucernski Festival strings, kvarteta Albana Berga in Vermeer ter Baročni orkester Tafelmusik iz kanadskega Toronta.

Septembra v Rusiji simpozij o uličnih otrocih
20. 08. 1998 09.39
Evropska mreža o uličnih otrocih z vsega sveta iz Bruslja, nemška Mednarodna družba o mobilnem mladinskem delu ter mesto in univerza St. Peterburg bodo od 8. do 11. septembra letos v gradu Beloserski v St. Peterburgu pripravili mednarodni simpozij z naslovom ''Ulični otroci in mobilno mladinsko delo''.

Pri založbi Mladinska knjiga izšel roman Iztoka Osojnika
19. 08. 1998 13.53
Pri založbi Mladinska knjiga (MK) je v osemsto izvodih izšel roman pesnika, prozaista, alpinista in svetovnega popotnika Iztoka Osojnika Melinda Podgorny.

Na kongresu matematikov v Berlinu podelili Fieldsove medalje
18. 08. 1998 15.34
Na mednarodnem kongresu matematikov, ki se je začel danes v Berlinu, končal pa se bo 27. avgusta, so podelili Fieldsove medalje. Britanec Richard Ewen Borcherds je bil nagrajen za delo na področju geometrije in algebre, prav tako Britanec William Timothy pa za prispevek pri analizi funkcij. Nagrado je prejel tudi ruski matematik Maxim Konzewitch, in sicer za znanstveno razpravo o teoretični fiziki in čisti matematiki, njegov ameriški kolega Curtis McCullen pa si je nagrado prislužil za dosežke na področju geometrije. Fieldsova medalja je pospremljena z nagrado v višini 17.500 mark.

Clinton priznal odnose z Monico Lewinsky
18. 08. 1998 10.11
Ameriški predsednik Bill Clinton je v peturnem pričanju priznal, da je ''imel neprimerne'' odnose z Monico Lewinsky. V posebnem televizijskem nagovoru narodu je Clinton sinoči po lokalnem času dejal, da prevzema popolno odgovornost za to in da obžaluje, da je ljudi, med njimi svojo ženo, zavajal glede afere z nekdanjo uslužbenko Bele hiše. Njegov odnos z Lewinskyjevo je bil ''napačen'', je še povedal Clinton.

Microsoft Office 2000 Beta 1 poslan 20.000 preizkuševalcem
18. 08. 1998 09.16
Microsoft je sporočil, da je poslal prvo beta različico zbirke Office v preizkus kar 20.000 uporabnikom in ponudnikom rešitev (največ doslej), ki bodo lahko tako že zgodaj ocenili naslednjo različico te najbolj priljubljene zbirke za osebno storilnost. Microsoft Office 2000 bo predvidoma izšel aprila prihodnje leto.

Geomehanske raziskave za večjo potresno varnost
13. 08. 1998 14.54
V okviru Državne tehnične pisarne se v Posočju na osnovi pogodbe z Gradbenim inštitutom Zavoda za raziskavo materiala in konstrukcij izvaja geomehanska raziskava, kar naj bi v prihodnje posredno pripomoglo k večji potresni varnosti. Inštitut za geofiziko in geologijo iz Ljubljane in Zavod za raziskavo materiala in konstrukcij, ki izvajata to delo, sta že izvedla prve sondažne vrtine. Te so bile izvrtane v Mali vasi (občina Bovec). Vrtine naj bi potekale tudi v Kobaridu in Tolminu, vendar pa bodo večji del vrtin izvrtanih prav v Mali vasi, je danes sporočilo ministrstvo za okolje in prostor.

Priprave na evropsko mesto kulture Weimar 1999
13. 08. 1998 11.46
Uradni program evropskega mesta kulture Weimar 1999 bo spremljalo tudi več kot sto projektov za otroke in mladino, od teh bo osemnajst akcij v skupni vrednosti približno 500.000 nemških mark steklo že letos, je v Erfurtu povedal predstavnik projektivnega urada Mladina 2000 (Jugend 2000) Stephen Erschler. Program bo namenjen otrokom med sedmim in sedemnajstim letom starosti. V prihodnjem letu bo po načrtih v regijah Weimar, Apolda, Erfurt in Jena potekalo med 80 in 90 projektov. Projektivni urad Jugend 2000 ima letni proračun v višini skoraj 500.000 nemških mark in je bil vzpostavljen kot vzorčni projekt za nemško zvezno ministrstvo za mladino in ministsrstvo za socialne zadeve Turingije. Urad bo delo končal marca 2000.

Po anketi o delovni sili lani v povprečju brezposelnih 72.000 oseb
12. 08. 1998 11.46
Po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata, statističnega urada EU, je bilo lani v Sloveniji od skupaj 1,987 milijona prebivalcev aktivnih 978.000 prebivalcev, od tega delovno aktivnih 906.000, brezposelnih pa 72.000. Stopnja brezposelnosti po merilih ILO je tako lani povprečno znašala 7,4 odstotka, je sporočil državni urad za statistiko.

Slovenska verzija vrhunskega poslovno informacijskega sistema SAP R/3
12. 08. 1998 07.43
Na slovenskem tržišču uvaja in trži poslovno informacijski sistem SAP R/3 hčerinsko podjetje delniške družbe Hermes Plus Probis, ki tudi skrbi za slovensko verzijo. Iz družbe Hermes Plus so sporočili, da je sistem SAP R/3 strateška poslovna rešitev, ki uporablja koncept odjemalec/strežnik in najsodobnejše tehnološke osnove. Zanesljiva in odprta informacijska infrastruktura podpira poslovne aktivnosti podjetja, dinamično upravlja z informacijami in hkrati omogoča hitro prilagajanje spremembam.

Vjesnik: Kako se pogajati o NEK?
10. 08. 1998 11.30
V svojih zadnjih javnih nastopih je slovenski minister za gospodarstvo Metod Dragonja predlagal nadaljevanje pogajanj o Nuklearni elektarni Krško (NEK) na partnerski osnovi, kar bi lahko razumeli kot poskus pomiritve razmer, piše Željko Bukša v najnovejši številki Vjesnika.

Umrla ženska z največ otroki na svetu
08. 08. 1998 11.13
V čilenskem San Antoniu je umrla Leontina Spinoza, po Guinnessovi knjigi rekordov najplodnejša ženska na svetu. Zapustila je moža, 55 otrok in prek sto vnukov. Po padcu v komo zaradi sladkorne bolezni je v četrtek ob zori umrla na svojem skromnem domu v četrti mesta Ballvista, 90 kilometrov zahodno od prestolnice Santiago. Rodila je 57 otrok - devetkrat trojčke in enajstkrat dvojčke -, s čimer se je vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov. ''Otroci so moj največji ponos. Zelo revni smo, vendar hvala bogu nihče od njih ni zloben, vsi imajo delo in so ob meni,'' je pred kratkim povedala v pogovoru za čilensko televizijsko postajo.

Invalidska podjetja v Sloveniji in po Evropi
07. 08. 1998 14.52
V Sloveniji je bilo konec lanskega leta 118 invalidskih podjetij, ki so zaposlovala okoli 7000 delavcev, od tega 3600 invalidov. Od navedenega števila invalidskih podjetij jih je 80 odstotkov pridobilo status po letu 1990. Glede na skupno število vseh zaposlenih invalidov je v invalidskih podjetjih zaposlenih okoli 15 odstotkov invalidov. Med invalidskimi podjetji prevladujejo podjetja, v katerih je zaposlenih od 10 do 50 delavcev; le v 15 invalidskih podjetjih je zaposlenih več kot 100 delavcev, je zapisano v najnovejšem pregledu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Inšpektorji komisije ZN za razorožitev Iraka nadaljujejo delo
07. 08. 1998 11.10
Dve skupini inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom) danes nadaljujejo delo, poroča francoska tiskovna agencija. Sicer po poročanju ZN Bagdad tudi včeraj ni onemogočal dela inšpektorjev komisije Unscom.

Varnostni svet poziva k premirju v Afganistanu
07. 08. 1998 10.51
Varnostni svet Združenih narodov je sinoči izrazil globoko zaskrbljenost zaradi zaostrovanja spopadov na severu Afganistana in zahteval takojšnje premirje.