DRUŽINA

Novi rasni nemiri na severu Anglije
30. 06. 2001 00.00
Iz Velike Britanije spet poročajo o rasnih nemirih. V dveh mestih na severu Anglije, ki so ju v zadnjih tednih pretresali rasni nemiri, je sinoči prišlo do več incidentov, v katerih sta zagoreli dve trgovini in nekaj avtomobilov. V britanskem mestu Accrington v bližini Burnleya so neznanci poskušali zažgati hišo sedemčlanske družine indijskega porekla. Družina je spala, ko so neznanci skozi okno vrgli vnetljiv predmet, ki je povzročil požar. Dim je prebudil enega od otrok, ki je opozoril ostale družinske člane. Vsi so hišo zapustili nepoškodovani.

Družina Williams v središču pozornosti
26. 06. 2001 00.00
Oče sester Williams Richard je zavrnil sodelovanje z vodilnimi možmi angleškega tenisa. Ti so se nanj obrnili s prošnjo, da bi jim sestri pomagali pri najnovejši akciji, s katero naj bi promovirali tenis v revnejših predelih Londona. Cena 200.000 angleških funtov je bila za Angleže odločno preveč. Ko so Venus na tiskovni konferenci po dvoboju z Japonko Asagoe vprašali za mnenje, je odrezavo dejala, da o tem ni nič brala in da nič ne ve.

Verski nemiri v Kairu
21. 06. 2001 00.00
V spopadih med koptskimi kristjani in policisti je bilo v sredo v egiptovski prestolnici Kairo ranjenih več kot 70 oseb. Arabska televizijska postaja Al Dšasira je sinoči poročala, da je pred katedralo v mestnem predelu Abasija protestiralo okoli 15.000 koptov. Ti so se zbrali, da bi slišali, kaj bo patriarh Šenuda III. povedal glede afere zaradi objave obscenih fotografij nekega nekdanjega egiptovskega duhovnika, a je Šenuda III. svoje redno srečanje z verniki v katedrali odpovedal. Zbrana množica, ki je nosila lesene križe in zastave, je začela metati kamenje, policija pa se jih je lotila z vodnimi topovi.

Protesti ob Bushevem obisku v Španiji
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je z obiskom Španije začel svoj prvi uradni obisk v Evropi. Poleg španskih voditeljev in kraljeve družine je prvi ameriški par, predsednika namreč spremlja njegova soproga Laura, v Madridu pričakala tudi množica demonstrantov, ki je opozorila predvsem na Bushevo brezbrižnost do varovanja okolja.

Rojstvo štirih gepardov
11. 06. 2001 00.00
V dunajskem živalskem vrtu so se rodili štirje gepardi, kar je zelo redek dogodek, so sporočili iz najstarejšega živalskega parka na svetu. Majhni gepardi, dve samički in dva samčka, bodo kletko lahko zapustili čez dva ali tri tedne, je povedal namestnik direktorja živalskega vrta Harald Schwammer.

Alijeva boljša od Frazierjeve
09. 06. 2001 00.00
Dolgo pričakovani boksarski dvoboj med hčerama dveh nekdanjih šampionov borilnega športa se je končal z zmago 23-letne Laile Ali, ki je v newyorškem kazinoju Turning Stone po točkah premagala svojo rojakinjo Jacqui Frazier. "Ali - Frazier IV" kakor so prireditelji najavljali njun dvoboj, vsekakor ni bila preveč kakovostna borba, kljub temu pa se je na prizorišču obračuna zbralo več kot 6.500 gledalcev. Vzdušje v dvorani je na trenutke celo spominjalo na čase, ko sta med seboj merila moči njuna slavna očeta Muhammad Ali in Joe Frazier, po mnenju mnogih najboljša boksarja vseh časov.

NASA izgubila astronavtko
27. 05. 2001 00.00
Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da je ameriška vesoljka Patricia Hilliard Robertson zaradi hudih opeklin, ki jih je dobila v torkovi popoldanski letalski nesreči zasebnega letala, v četrtek ponoči po lokalnem času v houstonski bolnišnici Herman v Teksasu v starosti 38 let umrla.

Ceste terjale pet življenj
26. 05. 2001 00.00
Minulo noč je na slovenskih cestah zaznamovalo zelo tragično dogajanje. V zgodnjih jutranjih urah se je zgodila huda prometna nesreča na območju Kromberka pri Novi Gorici, v kateri je izgubilo življenje pet oseb. Pod gradom Kromberk je približno ob peti uri zjutraj voznik terenskega vozila, v katerem je bilo šest mladih fantov starih od 23 do 25 let, izgubil oblast nad vozilom ter v desnem ovinku zapeljal s ceste. Vozilo se je začelo prevračati, med prevračanjem je v vozilu umrlo pet oseb, eden izmed sopotnikov pa je bil lažje poškodovan in so ga prepeljali v šempetrsko bolnišnico. Na slovenskih cestah je tako letos umrlo že 92 udeležencev v prometu.

Makedonci vstopili v Vaksince
24. 05. 2001 00.00
Makedonska vojska na območju Kumanova začela izvaja ofenzivo proti albanskim skrajnežem in je zavzela položaje v okolici vasi Vaksince in Slupčane. Spopadi so po besedah albanskih skrajnežev terjali najman 10 življenj civilistov. V Slupčanih naj bi bomba padla na zaklonišče, v katerega se je zatekla albanska družina. Makedonski viri o žrtvah ne poročajo, navedbe albanske strani pa je potrdila humanitarna organizacija, ki je sprejela prošnjo za nujno medicinsko pomoč. Kljub hudim spopadom naj bi bilo na območju, kjer poteka ofenzive, še vedno več tisoč civilistov, ki ne želijo zapustiti svojih domov.

Schumacher ostaja pri Ferrariju
22. 05. 2001 00.00
Nemec Michael Schumacher in Brazilec Rubens Barrichello bosta zagotovo še nekaj let razveseljevala ali žalostila privržence "scuderije" Ferrari. Na spletni strani italijanskega proizvajalca hitrih avtomobilov je bilo objavljeno, da je Schumacher pogodbo podaljšal do konca leta 2004, Barrichello pa do konca prihodnje sezone.

Mednarodni dan družin
15. 05. 2001 00.00
Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.

Kučan prejel častni doktorat
14. 05. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je v nedeljo prejel častni doktorat za javno upravo Clevelandske državne univerze (CSU) zaradi uspešnega vodenja Slovenije pri njeni preobrazbi iz jugoslovanske komunistične republike v samostojno demokratično državo, ki letos praznuje desetletnico obstoja. Kučan je ob prejemu doktorata na slovesnosti ob zaključku študijskega leta, ki se je je v dvorani CSU udeležilo več tisoč študentov in družinskih članov, izrazil hvaležnost za dodeljeno čast ter kasneje novinarjem dejal, da je ponosen zaradi samega sebe, kakor tudi zaradi Slovenije, ki ji priznanje prav tako pripada.

Dvajset let po Bobu Marleyu
11. 05. 2001 00.00
11. maja 1981 je v bolnišnici Cedars Of Lebanon v Miamiju za rakom umrl jamajški glasbenik Bob Marley. Kralj reggaeja je umrl na višku priljubljenosti, star 36 let, bojda zaradi posledic poškodbe na palcu noge, ki je nastala zaradi igranja nogometa in se je razvila v rakavo tvorbo. Rak je nato napredoval na pljuča, možgane in trebuh. Nesta Robert Marley, prepričan rastafarijanec, ostaja dvajset let po smrti nepozaben, na Jamajki in drugod se ga še vedno spominjajo s portreti, ki so odtisnjeni na mnogih predmetih, od obeskov za ključe do pivskih kozarcev. Prav tako pa je še vedno močen njegov glasbeni vpliv. Bob Marley se je 6. februarja 1945 rodil temnopolti materi in nekdanjemu britanskemu vojaku.

Piran ima mladinski hotel
11. 05. 2001 00.00
Turistična ponudba obale je bogatejša za mladinski hotel. V nekdanjem penzionu Val v Piranu so namreč odprli prvo pri mednarodni zvezi mladinskih prenočišč Youth Hostelling International registrirano mladinsko prenočišče na slovenski obali.

Prvi turist v vesolju
27. 04. 2001 00.00
Dobrih 40 let po tem, ko se je kot prvi človek v vesolju v zgodovino zapisal Jurij Gagarin, bo to soboto, predvidoma natančno ob 9.37 uri po srednjeevropskem času vesolje obiskal tudi prvi turist, ameriški milijonar Dennis Tito. Za dobrih 20 milijonov dolarjev, kolikor jih je prispeval ruskemu vesoljskemu programu, bo kljub negodovanju svoje domovine z ruskim Sojuzom poletel proti mednarodni vesoljski postaji (ISS), njegova desetdnevna misija pa bi lahko postala primer za novo generacijo bogatih avanturistov, ki bi si želeli ogledati Zemljo iz vesolja.

Dobri poslovni rezultati Microsofta
25. 04. 2001 00.00
Microsoft je objavil rezultate za poslovno četrtletje, ki se je končalo 31. marca 2001. Skupni prihodki podjetja znašajo 6,46 milijarde USD, kar je 14 odstotkov večkot lani v istem četrtletju. V podjetju so prepričani, da je rast prihodkov posledica izredno dobrih prodajnih rezultatov operacijskega sistema Windows 2000 Professional in naraščanja zanimanja za poslovne strežniške izdelke iz družine .NET Enterprise Servers.

Sodišče odloča o Pasternakovem arhivu
22. 04. 2001 00.00
Na sodišču v Moskvi poteka sodna obravnava o usodi arhiva ruskega pisatelja in pesnika Borisa Pasternaka (1890-1960). Družina Pasternakove ljubice se je pritožila na odločitev sodišča, ki je lani arhiv vrnilo pisateljevi snahi Nataliji Pasternak. Olga Ivanskaja, ki je bila 14 let Pasternakova ljubica in muza, je hranila rokopise do pisateljeve smrti leta 1960, ko jih je zasegel KGB. Rokopise so shranili v skladišču vladnega arhiva. Ivanskaja, po njej je nastal lik Lare v Doktorju Živagu, je bila istega leta obsojena na osem let v taborišču. Ko so leta 1957 v Italiji objavili roman Doktor Živago, je Pasternak v domovini postal preziran. Leta 1958 so ga izključili iz društva sovjetskih pisateljev, istega leta je prejel tudi Nobelovo nagrado za literaturo, ki pa jo je zavrnil. Po pisateljevi rehabilitaciji leta 1987 in razpadu Sovjetske zveze štiri leta kasneje se je začel sodni boj za arhiv med Natalijo Pasternak in Olgo Ivanskajo, ki je umrla leta 1995. Sodišče je avgusta lani odločilo v prid ženi Pasternakovega sina Jevgenija, družina Olge Ivanskaje pa se je na sodbo pritožila. Večji del arhiva ni bil še nikoli objavljen.

Sveče za Troho
19. 04. 2001 00.00
Po treh mesecih od izginotja pojočega majorja Ladislava Trohe še vedno ni znano, kje se nahaja. Troho pogrešajo od objave članka, v katerem je svoje prejšnje sodelavce iz vojaške specialne brigade in nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo obtožil, da naj bi pred osmimi leti pripravili zastraševalno akcijo proti prvaku slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču. Kot je znano, je leta 93 pod Jelinčičevim avtomobilom počilo eksplozivno telo. Ladislav Troha je izginil pred tremi meseci, potem ko je v časniku večer razkril, da naj bi pod Jelinčičev avtomobil eksploziv podstavili pripadniki brigade Moris. Od tedaj smo slišali veliko različnih hipotez o tem, kaj se je s Troho zgodilo. Policija ni potrdila niti ene. Morda pa kaj vejo njegov oče in prijatelji, ki so se danes odločili, da spregovorijo v javnosti.

Japonska princesa je noseča
16. 04. 2001 00.00
Predstavniki japonskega cesarskega dvora so danes sporočili, da je princesa Masako noseča. V kratkem sporočilu za javnost so z dvora sporočili, da princesa "kaže znake nosečnosti", o podrobnostih pa niso želeli govoriti.

Končane velikonočne slovesnosti
16. 04. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. se bo danes odpravil na dvodnevni oddih v svojo poletno rezidenco v Castelgandolfu blizu Rima, potem ko je minule dni vodil vse glavne velikonočne obrede. Najpomembnejši med njimi, ki so v Rim privabili največ romarjev z vsega sveta, so bili križev pot okrog Koloseja na veliki petek, velikonočno bedenje v baziliki svetega Petra na veliko soboto ter nedeljska vstajenjska maša in blagoslov Urbi et orbi (Mestu in svetu) na Trgu sv. Petra v Vatikanu.

"Kraljeva družina je pohlepna in neumna"
15. 04. 2001 00.00
Tast britanskega premiera Tonyja Blaira, Tony Booth, se je na nedavne izjave grofice wesseške in soproge najmlajšega sina britanske kraljice Edwarda, Sophie, ki je njegovo hčer Cherie v pogovoru z novinarjem pod krinko označila za "nemogočo", odzval s trditvijo, da je kraljeva družina "arogantna, pohlepna in neumna", je poročal britanski dnevnik Daily Mail.

Odkrili grob očeta Gerharda Schröderja
15. 04. 2001 00.00
Skoraj 60 let po smrti očeta sedanjega nemškega kanclerja Gerharda Schröderja je kanclerjeva sestra, Gunhild Kamp-Schröder odkrila grob leta 1944 v Romuniji padlega očeta, ki je med drugo vojno služil v Wermachtu, je poročal nemški nedeljski časnik Bild am Sonntag. Višjega desetarja Fritza Schröderja so skupaj s še tremi nemškimi vojaki pokopali v romunskem Ceanu Mareju. Družina nemškega kanclerja je doslej vedela le, da je Fritz Schröder padel 4. oktobra 1944 blizu kraja Pustasan, ki je danes Ceanu Mare.

Papež nagovoril vernike
14. 04. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je sinoči na veliki petek, pred več deset tisoč verniki, pri rimskem Koloseju opravil prvi Križev pot v tretjem tisočletju. Prvič v svojem 22-letnem papeževanju se Sveti oče ni udeležil Križevega pota, ampak je procesijo opazoval s prizorišča na rimskem griču Palatin, odkoder je okoli pol enajste ure zvečer nagovoril vernike vsega sveta.

Kmalu v prodaji parfum s Titanika?
14. 04. 2001 00.00
Potapljači so med razbitinami slavne ladje Titanik, ki je potonila pred 89 leti, našli usnjeno vrečko z več deset stekleničkami dišečih olj, ki jih je na svoje zadnje potovanje vzel s seboj nemški izdelovalec parfumov Adolphe Saalfeld, ki je želel v ZDA odpreti tovarno parfumov, vendar je v paniki, ko je bežal s potapljajoče ladje, pozabil na dragoceni tovor. Podjetje RMS Titanic Inc., ki ima pravico do ostankov s Titanika, se zdaj dogovarja z več izdelovalci parfumov za izdelavo parfuma s Titanika, ki naj bi ga na policah trgovin lahko našli že okoli božiča. Kot so sporočili iz podjetja, parfumu še niso določili imena, najverjetneje pa se bo imenoval Srce oceana (Heart of the Ocean) po dragoceni ogrlici s safirjem v obliki srca, ki jo je igralka Kate Winslet nosila v filmu Titanik.

Preprečil lasten pogreb
10. 04. 2001 00.00
58-letni Cesar Aguilera iz Nikaragve je preprečil svoj lasten pogreb, ki so ga pripravljali njegova soproga in družina. Aguilera se je po tednu, ki ga je preživel na vasi, vrnil domov v mestu Tipitapa zahodno od glavnega mesta Nikaragve, Manague. Ob vrnitvi je odkril, da družina in someščani žalujejo za njim. "Si iz tega ali kakega drugega življenja," je zavpil nek deček, ko ga je zagledal. Zmeda okoli domnevne smrti Aguilere je nastala, potem ko je izginil iz hiše, saj naj bi šel pogledat svoje posestvo na podeželju. Njegova družina, ki se je bala najhujšega, se je napotila v mrtvašnico, kjer pa je prepoznala napačno truplo.

Turčija obsojena v Strasbourgu
10. 04. 2001 00.00
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je Turčijo obsodilo zaradi kršenja pravice do življenja, potem ko je leta 1994 med policijskim zaslišanjem v sumljivih okoliščinah umrl 22-letni Kurd. Mahmuta Tanlija iz vasi Ortulu na jugovzhodu Turčije so aretirali 27. junija 1994. Naslednji dan je bila njegova družina obveščena, da je Mahmut umrl zaradi kapi, uradna obdukcija pa je pokazala, da na njegovem telesu ni bilo vidnih znakov nasilja. Njegova družina je nasprotno trdila, da so bili na Mahmutovem telesu vidni znaki nasilja.

Usklajevanje vatikanskega sporazuma
03. 04. 2001 00.00
Koalicijske stranke tudi včeraj niso dosegle vidnejšega napredka pri usklajevanju vatikanskega sporazuma. Poleg vsebinskih razhajanj si stranke niso enotne niti v oceni, ali je podpis sporazuma prednostna naloga slovenske zunanje politike. Čeprav niso prišli do skupne rešitve, bo liberalna demokracija predloge preučila in jih posredovala zunanjemu ministrstvu in predsedniku vlade. Na pogajanjih je zunanji minister Dimitrij Rupel dejal, da gre za pomembno zunanjepolitično prioriteto in da je v interesu države, da se ta tema pred vstopom v EU in Nato umakne z dnevnega reda.

Milošević v priporu
02. 04. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Zahteve Karađorđevićev tudi v Sloveniji?
13. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski prestolonaslednik, princ Aleksander Karađorđević, ki ima po novem spet jugoslovansko državljanstvo, se, kot je napovedal, namerava vrniti v Beograd. Kraljeva družina bo v Srbiji skušala doseči vrnitev leta 47 odvzetega ji premoženja. Precej premoženja pa so Karađorđevići imeli tudi v Sloveniji.

Simić se je predal haaškemu sodišču
12. 03. 2001 00.00
Nekdanji župan Bosanskega Šamca Blagoje Simić se je davi prostovoljno predal haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji, je sporočil njegov odvetnik. Simić je že prispel v Haag in se srečal z glavno tožilko sodišča Carlo Del Ponte. Haaško sodišče je Simića leta 1995 obtožilo vojnih zločinov, storjenih med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Pred odhodom je Simić v izjavi za novinarje dejal, da je prepričan v svojo nedolžnost in da želi s predajo haaškemu sodišču zmanjšati breme, ki ga nosijo njegova družina ter jugoslovanski in srbski narod. Zatrdil je še, da je njegova odločitev povsem prostovoljna in da nihče ni vršil pritiska nanj.