Delodajalci

Vlada ukinja solidarnostni prispevek, neobvezna solidarnostna sobota ostaja

25. 10. 2023 15.42

Vlada je obravnavala predloga novele zakona o interventnih ukrepih po ujmi ter zakona o obnovi in razvoju. Med bistvenimi rešitvami je minister za finance Klemen Boštjančič izpostavil ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka. Deloma ga bo nadomestilo začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Pečečnik s Klubom slovenskih podjetnikov zapušča Hanovo ministrstvo

25. 10. 2023 14.49

Vlada pripravlja zakon o obnovi in razvoju po avgustovskih poplavah, ne da bi sprejela roko sodelovanja, ki ji jo ponujajo delodajalske organizacije, je povedala generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Vesna Nahtigal. Skrbi jo, da bo gospodarstvo spet deležno dodatnih obremenitev, ki pa jih bo težko preneslo. Predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joc Pečečnik je medtem gospodarskega ministra Matjaža Hana obvestil, da klub izstopa iz gospodarske koordinacije, posvetovalnega telesa, ki deluje pod okriljem ministrstva.

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih

24. 10. 2023 20.16

Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.

Han na OZS: Ukrepi še niso dokončni, potrebni so kompromisi

24. 10. 2023 14.08

Upravni odbor OZS je gospodarskemu ministru Matjažu Hanu izrazil ogorčenje, ker jih vlada ne upošteva, med drugim pri zakonu o delovnih razmerjih in dodatnih obremenitvah, ter ga pozval, naj v vladi zagovarja njihove interese. Han je dejal, da ukrepi tako glede dela kot obnove po poplavah še niso dokončni, in se zavzel za doseganje kompromisov.

'Mala delavska ustava' pod plazom očitkov zaradi neusklajenih ukrepov

20. 10. 2023 11.55

Vlada je na dopisni seji v predlog novele Zakona o delovnih razmerjih vključila dodatne spremembe s področja zaščite žrtev nasilja v družini, in sicer možnost sklenitve krajšega delovnega časa. Delodajalci opozarjajo, da so tudi ti ukrepi neusklajeni in da so v predlog novele prišli mimo pogajanj na željo nevladnikov, med njimi Inštituta 8. marec.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Karierni sejem: bodoči delodajalci nad udeležbo navdušeni

19. 10. 2023 19.30

Prodajalci, gostinci, strojniki, inženirji, pa vzdrževalci in informatiki. Vse to so poklici, ki jih je na Kariernem sejmu v Cankarjevem domu predstavilo več kot 100 domačih in tujih podjetij. Med iskalci zaposlitve so bili tako mladi kot nekoliko starejši, na stojnicah podjetij, delavnicah ali predavanjih pa so se lahko spoznali z bodočimi delodajalci, ki so bili nad številčno udeležbo navdušeni.

Kaj prinaša novela Zakona o delovnih razmerjih?

19. 10. 2023 12.49

Vlada je sprejela predlog novele Zakona o delovnih razmerjih, a reforma bo – zaradi obsega in nestrinjanj, ki so se pojavila – po besedah ministra Mesca potekala v dveh krogih. Sprejeta različica je tudi bližje željam tako sindikalne kot delodajalske strani. Vključuje namreč tudi dodatno zaščito delavskih predstavnikov, ki ji delodajalci v tej fazi nasprotujejo. V predlogu pa denimo ni možnosti 30-urnega polnega delovnega časa. Medtem ko sindikati takšno novelo pozdravljajo, delodajalci niso zadovoljni.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna

18. 10. 2023 11.12

Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

Notranje ministrstvo poziva k razširitvi definicije trgovine z ljudmi

18. 10. 2023 15.19

Ob evropskem dnevu boja proti trgovini z ljudmi je državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin na novinarski konferenci pravosodno ministrstvo pozvala k razširitvi definicije trgovine z ljudmi v Kazenskem zakoniku. Šele kazenske ovadbe in obsodilne sodbe bodo močan signal družbi in delodajalcem, je prepričana.

Sestanek socialnih partnerjev še ni prinesel dogovora

16. 10. 2023 14.32

Današnji sestanek socialnih partnerjev o spremembah zakona o delovnih razmerjih ni prinesel dogovora, znova se bodo sestali v torek. Sestanek je sklical minister za delo Luka Mesec, potem ko so sindikate razburile informacije, da bi lahko vlada vložila predlog novele brez rešitev, ki jim delodajalci nasprotujejo.

Regres 2023: ste dobili izplačan regres v višini 1.203,36 evra?

16. 10. 2023 00.15

S 1. NOVEMBROM SE IZTEKA SKRAJNI ROK ZA IZPLAČILO REGRESA

Predlog novele zakona o delovnih razmerjih: sindikati na nogah

15. 10. 2023 19.29

Minister za delo Luka Mesec se bo s socialnimi partnerji pogovarjal o predlogu novele zakona o delovnih razmerjih, ki sicer vsebuje tudi prostovoljni štiriurni ali šesturni delavnik in pravico do odklopa. Po informaciji, da naj bi ga vlada sprejela v okrnjeni obliki, so namreč sindikalne centrale zažugale z odhodom na ulico. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj ocenjuje, da se predsednik vlade Robert Golob vse odločneje postavlja na stran kapitala. Še vedno pa jih vznemirja tudi predvidena zamrznitev socialnih transferjev v letu 2024. Glede tega so enotni tudi siceršnji politični nasprotniki v državnem zboru; tako iz koalicije kot tudi iz opozicije vlado pozivajo, naj odločitev še enkrat pretehta.

Štrukelj: Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala

13. 10. 2023 07.12

Kot opozarjajo ogorčeni sindikati, so v zadnjih desetih mesecih za pogajalsko mizo izpogajali številne izboljšave zakona o delovnih razmerjih v korist delavcev, zdaj pa so dobili (nepotrjene) informacije, da naj se nobena izmed sprememb, ki so jih izpogajali, razen tistih, ki jih zahteva Evropska Unija, ne bi uvrstila v novelo zakona. "Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala," je prepričan Štrukelj. Minister Luka Mesec je v zvezi z novelo ZDR za ponedeljek sklical sestanek s socialnimi partnerji.

Na srečanju s predstavniki delodajalcev poziv k obuditvi Ekonomsko-socialnega sveta

09. 10. 2023 15.25

Predsednik vlade Robert Golob se je v družbi nekaterih ministrov sestal z vsemi 14 delodajalskimi organizacijami in združenji. Na sestanku so razpravljali o skupnih prizadevanjih za blaginjo prebivalcev po poplavah. Predstavniki delodajalcev so prejeli povabilo za vrnitev v Ekonomsko-socialni svet, govora je bilo tudi o (pre)visokih davkih, zaradi katerih po njihovem mnenju slovensko gospodarstvo ni konkurenčno.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

'Nihče ni pristaš tega, da delamo do smrti'

07. 10. 2023 07.00

Kot kaže, bo še vroče tudi v razpravi o pokojninski reformi. Znana so namreč nekatera nova izhodišča, ki jih snujejo na ministrstvu za delo. Med njimi dvig starostnega upokojevanja s 65 na 67 let, pa tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24. Več bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi. V sindikatu Mladi Plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Sum izkoriščanja delavcev: delali več kot 300 ur mesečno

06. 10. 2023 09.39

V Delavski svetovalnici opozarjajo na sum izkoriščanja turških delavcev, ki delajo na projektu gradnje drugega tira železniške proge Divača–Koper. Delavci trdijo, da so delali tudi po več kot 300 ur na mesec brez možnosti ustreznega počitka, delodajalec pa v Sloveniji zanje ni plačal socialnih prispevkov. Delavska svetovalnica bo zaradi kršitev delovne zakonodaje podala kazenske ovadbe.

Boštjančiču se zdi dvig davka od dohodkov pravnih oseb realen predlog

05. 10. 2023 17.02

Finančni minister Klemen Boštjančič je predstavnikom delodajalcev in delojemalcev predstavil ukrepe, vezane na odpravo posledic avgustovske ujme. Predlagane rešitve, kot je začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, se kažejo kot realne, so pa še vedno le predlogi, je povedal po srečanju. Vse strani so se sicer zavzele za socialni dialog.

'Vlada se ukvarja sama s seboj v času, ko bi se morala z marsičim drugim'

05. 10. 2023 06.00

"Ministrica za kmetijstvo je popolnoma 'pogrnila' pri varni hrani in pri spornih zakonih pustila na cedilu kmete, minister za naravne vire pa ni upravičil zaupanja in opravil svoje naloge pri poplavni sanaciji," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. Očitajo, da se "vlada ukvarja sama s seboj v času, ko bi se morala z marsičem drugim". Da se vlada v zadnjih dneh ukvarja s kadrovskimi menjavami in je nekoliko zastalo reševanje območij, ki so utrpela škodo v poplavah, obžaluje tudi poslanec koalicijske SD Jani Prednik, ki si prav tako želi, da bi se stvari pospešile.

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'

04. 10. 2023 19.28

Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Na mizi zvišanje davkov za gospodarstvo: 'Že zdaj Hrvaška pobira slovenske davke'

04. 10. 2023 19.23

Je vlada pripravljena gospodarstvo utopiti v davkih, da bi zbrala čim več sredstev za obnovo po poplavah? Eden od predlogov Ministrstva za finance naj bi namreč predvideval, da bi že prihodnje leto dvignili stopnjo davka od dohodka pravnih oseb. Podjetja tako ne bi več plačevala 19 odstotkov davka, temveč 21 odstotkov, leto pozneje pa 22 ali 23 odstotkov, je poročal časnik Delo.

'Ljudi pač ni, težko dobimo delavce'

04. 10. 2023 17.45

Slovenija se lahko pohvali z rekordno nizko brezposelnostjo, a to po drugi strani pomeni velike težave za delodajalce. Ti namreč ne uspejo zagotoviti dovolj kadra. Obstoječi delavci so zato preobremenjeni, ponekod pa morajo zapirati oddelke, krajšati obratovalni čas in iskati druge rešitve, ker preprosto ni ljudi, ki bi delali. Zato slovenski delodajalci vse pogosteje delovno silo iščejo tudi v tujini.

Število brezposelnih padlo na novo rekordno nizko raven

04. 10. 2023 12.18

Brezposelnost je septembra po dveh mesecih rasti vnovič upadla in pristala na novi najnižji ravni v zgodovini države. Ob koncu minulega meseca je bilo registriranih 45.999 brezposelnih, kar je 2,9 odstotka manj kot avgusta in 11,6 odstotka manj kot septembra lani, je objavil Zavod RS za zaposlovanje.

Na mizi bo tudi predlog, da bi v pokoj odhajali dve leti starejši

03. 10. 2023 16.38

V pogajanjih o pokojninski reformi bo govora tudi o predlogu za zvišanje upokojitvene starosti za dve leti, je povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija. Zahtevana pokojninska doba bi medtem ostala 40 let. Trenutno veljavni splošni pogoji za starostno upokojitev so tako za moškega kot za žensko 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa oziroma 65 let starosti in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Delovna mesta na dlani

03. 10. 2023 09.59

Več kot 100 uglednih podjetij bo v živo iskalo nove zaposlene

'Ko zmanjka sredstev v proračunu, se vsaka vlada zateče v žepe državljanov'

02. 10. 2023 15.17

Sindikati nasprotujejo nameri vlade, da v proračuna za prihodnji dve leti brez posveta s socialnimi partnerji vgradi več varčevalnih ukrepov. Stroški poplav se nalagajo predvsem zaposlenim, kupna moč prebivalstva bo padla, gospodarska rast pa upočasnila, so opozorili. Sprašujejo se, kaj bo za obnovo po poplavah prispevalo gospodarstvo.

Slovenski kolesarski zvezdnik Primož Roglič zmagal na dirki po Emiliji, Tadej Pogačar drugi

30. 09. 2023 17.30

Slovenska kolesarska zvezdnika Primož Roglič in Tadej Pogačar sta se izkazala na 106. dirki po Emiliji. Dobre 204 kilometre dolgo preizkušnjo med Carpijem in San Luco je dobil član Jumbo-Visme Roglič za svojo 80. zmago v karieri, Pogačar (UAE Emirates) je bil drugi.

Nižji neto prihodki: 'Pod črto bomo vsi imeli manj denarja v žepu'

29. 09. 2023 20.31

Dohodninska lestvica in socialni transferji se v prihodnjem letu ne bodo usklajevali z inflacijo, je ob predstavitvi proračuna napovedal finančni minister. Neto prihodki bodo torej nižji. Delodajalci ob tem opozarjajo, da je vlada ves čas poudarjala, da namerava davčno razbremeniti delo, skrbijo jih tudi spremembe pri plačevanju bolniške odsotnosti v njihovo škodo. Sindikaliste pa moti, da vlada ukrepe sprejema brez socialnega dialoga.

Število bolniških odsotnosti strmo narašča, predvsem dolgotrajnih

29. 09. 2023 20.15

Delodajalci bodo morali plačevati ne več 20, temveč 30 dni nadomestila bolniške odsotnosti. Nato pa plačilo pade na zavod za zdravstveno zavarovanje. Število bolniških odsotnosti že leta strmo narašča. Zgolj lani je bila zdravstvena blagajna zaradi tega lažja za skorajda 700 milijonov evrov. Narašča predvsem število dolgotrajnih bolniških dopustov, tudi na račun stresa in izčrpanosti, pripoveduje družinska zdravnica. Med razlogi so tudi slabi delovni pogoji ter slabi odnosi na delovnem mestu, kjer preživimo velik del dneva.