Delodajalci

Delavcem na čakanju 80 odstotkov plače, večino bo krila država
07. 08. 2023 06.16
Država bo s subvencijami pomagala delavcem na čakanju, ki ne morejo na delo zaradi poplav, in podjetjem, ki ne morejo obratovati. Delavcem pripada 80 odstotkov plače, država pa bo krila 80 odstotkov tega zneska, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Do njega bodo upravičeni že od 4. avgusta.

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?
07. 08. 2023 11.37
Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

Zveza hollywoodskih producentov zaprosila za srečanje s stavkajočimi scenaristi
03. 08. 2023 21.15
Ameriška Zveza filmskih in televizijskih producentov (AMPTP) je prvič, odkar so scenaristi maja začeli stavkati, zaprosila njihov sindikat, Ceh scenaristov Amerike (WGA), za srečanje. Podobnega napredka pri stavki filmskih in televizijskih igralcev, ki se je začela sredi julija, za zdaj še ni.

Ministrstvo upa, da bo novela zakona o delovnih razmerjih septembra na vladi
03. 08. 2023 14.13
Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih prinaša napredne rešitve za delavce, pravijo na ministrstvu za delo. A v javno obravnavo je šel neusklajen, tudi zato so delodajalci izstopili iz ESS-ja, zdaj pa so se v medresorskem usklajevanju pojavili novi predlogi, ki zahtevajo dogovor. Ministrstvo za delo kljub temu upa, da bo novela na vladi septembra.

Julija sezonsko spet nekaj več brezposelnih
03. 08. 2023 13.12
Po večmesečnem zaporednem zmanjševanju na najnižjo raven po letu 1990 se je registrirana brezposelnost julija sezonsko nekoliko povečala, največ zaradi novih prijav po izteku zaposlitev za določen čas. Konec julija je bilo na zavodu za zaposlovanje registriranih 47.287 brezposelnih, kar je 1109 oseb oz. 2,4 odstotka več kot junija.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi
03. 08. 2023 06.07
Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

Golob o škodi po neurjih, dolgotrajni oskrbi, odstopu ministra in Tini Gaber
27. 07. 2023 06.00
V Sloveniji so se pokazale vse razsežnosti neurij v zadnjih dveh dneh, škoda, ki so jo neurja povzročila v zadnjih 14 dneh, je enormna. Mnogi so ostali brez vsega, kmetje obupujejo nad škodo, ki so jo neurja povzročila v vinogradih, na poljih in travnikih. Kako bo ukrepala vlada? O tem je spregovoril premier Robert Golob, prav tako pa je komentiral Zakon o dolgotrajni oskrbi in nedavni odstop ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Stopil pa je tudi v bran svoji partnerki Tini Gaber.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi
21. 07. 2023 06.55
DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15
Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Državni svet sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi
20. 07. 2023 07.05
Državni svet je na izredni seji s 17 glasovi za in 9 proti sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev se namreč med drugim ne strinjajo s predvidenim financiranjem področja, ki s 1. julijem 2025 uvaja obvezen prispevek.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi
19. 07. 2023 12.55
DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Kaj prinaša zakon o dolgotrajni oskrbi?
18. 07. 2023 18.59
Državni svetniki odločajo o vložitvi pobude za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki sistemsko ureja področje dolgotrajne oskrbe, prinaša pa tudi nove obremenitve plač in pokojnin, je državni zbor že sprejel. Veljati bo predvidoma začel z novim letom, največ novosti pa bo prineslo leto 2025. Takrat bodo vsi, ki sami ne zmorejo skrbeti zase, na centrih za socialno delo prejeli osebni načrt storitev.

Nezadovoljni delodajalci s predlogom veta na zakon o dolgotrajni oskrbi
18. 07. 2023 09.51
Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov in kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v državnem svetu na skupni korespondenčni seji, ki poteka danes in v sredo, odločajo o vložitvi skupne pobude za predlog odložilnega veta na zakon o dolgotrajni oskrbi. Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja DS v četrtek.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54
V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Gostinstvo in turizem: namesto en mesec tuji delavci na papirje čakajo pol leta
15. 07. 2023 15.38
Kdo bo delal v turizmu in gostinstvu? Kadrovska kriza je hujša samo še v zdravstvu in domovih za starejše. Po nekaterih ocenah manjka deset tisoč ali kar ena četrtina vseh zaposlenih. Natakarji, kuharji, kuharski pomočniki, točaji, sobarice ... Da bi hotelirji in gostinci rešili letošnjo sezono, zaposlujejo tujce. A ker je že zakonodaja pri nas zelo zakomplicirana, je tudi pridobivanje papirjev, ki so podlaga za delo pri nas, dolgotrajen in zapleten birokratski postopek. Namesto da bi izdaja dovoljenja za delo trajala mesec dni, kot določa zakon, delavci in delodajalci na papirje čakajo po tri, štiri, celo pet mesecev.

Zaradi stavk v Italiji in Belgiji odpovedali več kot tisoč letov
15. 07. 2023 13.20
V Italiji se je sredi počitniške sezone začela stavka osebja na letališčih ter pilotov letalskih družb Vueling in Malta Air. Po navedbah združenja za zaščito potrošnikov Codacons je bilo odpovedanih okoli tisoč letov, kar je prizadelo približno 250.000 potnikov. Stavka pilotov poteka tudi v Belgiji, kjer je bilo odpovedanih 120 letov.

V Italiji se začenja stavka letališkega osebja, pričakujejo zamude letov
14. 07. 2023 19.05
Po stavki v italijanskem železniškem prometu bo sredi poletne počitniške potovalne sezone potekala tudi stavka osebja na letališčih, med drugim tudi v kontroli zračnega prometa. Po poročanju italijanskih medijev bodo prizadete številne letalske povezave, letalske družbe pa potnikom sporočajo, naj se pripravijo na zamude in odpovedi letov.

Stavkati začeli tudi hollywoodski filmski in televizijski igralci
14. 07. 2023 09.27
Voditelji sindikata hollywoodskih igralcev so izglasovali prvo skupno stavko s scenaristi, in sicer po več kot šestih desetletjih. S tem so ustavili produkcijo v filmski industriji, potem ko so propadli pogovori o novi pogodbi s studii glede plač in vpliva umetne inteligence.

DZ potrdil obravnavo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi po nujnem postopku
13. 07. 2023 15.25
DZ je potrdil obravnavo predlogov Zakona o dolgotrajni oskrbi in novele Zakona o socialnem varstvu po nujnem postopku. Takšen sklep je sicer potrdil že kolegij predsednice DZ, a so v SDS podali zahtevo, naj DZ o tem vnovič odloča. Po zeleni luči poslancev matični odbor lahko nadaljuje obravnavo zakonskih predlogov.

SDS z zahtevkom zamika časovnico dolgotrajne oskrbe
12. 07. 2023 13.02
V državnem zboru bi morali poslanci in poslanke odbora za delo obravnavati predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, a ker je poslanska skupina SDS vložila zahtevek za ponovno odločanje o vrsti parlamentarnega postopka, se bo obravnava zakona zamaknila. Odbor je sejo prekinil, nadaljeval pa jo bo v četrtek po koncu dela izredne seje državnega zbora. Minister Simon Maljevac je dejal, da gre pri potezi SDS le za politično nagajanje in poskus zavlačevanja.

Pokojninska reforma: starosti ne bi spreminjali, bi pa spodbujali kasnejšo upokojitev
11. 07. 2023 19.55
Izhodišča za pokojninsko reformo, ki jih je ministrstvo za delo predstavilo pogajalski skupini Ekonomsko-socialnega sveta in na srečanju z novinarji, ne predvidevajo sprememb pri pogoju za starostno upokojitev, po katerem je treba imeti 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa. Za kasnejši odhod iz zaposlitve predlagajo mehke ukrepe.

Prehod Bešiča Loredana v poslanske klopi malo verjeten
11. 07. 2023 16.07
Bo Danijel Bešič Loredan po odstopu postal poslanec Svobode? To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona. Izredna seja državnega zbora, na kateri se bodo poslanci seznanili z njegovim odstopom in obravnavali predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, se bo sicer začela v četrtek. Na mizah pa bodo imeli poslanci tudi interventni zakon na področju nabave zdravil, za katerega je kolegij predsednice DZ odločil, da ga bodo obravnavali po nujnem postopku.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00
V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Sindikat opozarja: kritično v gostinstvu in turizmu, gradbeništvu in komunali
10. 07. 2023 10.30
Obalna sindikalna organizacija KS 90 ob vročini delodajalce poziva, naj za svoje delavce sprejmejo ukrepe, ki gredo v smeri zagotavljanja varnega in zdravega delovnega okolja. Inšpekcijo za delo poziva, naj to preverja, odločevalce pa, naj zaostrijo delovnopravno zakonodajo, so sporočili iz KS 90.

Vlada mora do konca avgusta pripraviti seznam predvidenih reform za ESS
07. 07. 2023 16.04
Ekonomsko-socialni svet, ki se je seznanil z izvajanjem aktivnosti iz načrta za okrevanje in odpornost, se je dogovoril, da vlada do 25. avgusta pripravi seznam zakonskih predlogov, potrebnih za izvedbo načrta. Dodala bo predvideni časovni okvir za obravnavo predlogov na svetu, denimo predloga pokojninske reforme, so dejali v svetu.

'Da je balkanski bazen delovne sile prazen, je mit'
05. 07. 2023 06.29
Na Zavodu za zaposlovanje kljub težavam delodajalcem, da dobijo tuje delavce, zatrjujejo, da balkanski bazen delovne sile ni izpraznjen. Ugotavljajo pa, da tujim delavcem ponujajo večinoma minimalno plačo, zato je višja plača ena od možnosti, da delodajalci pridobijo novo delovno silo. Tudi delavci iz Balkana imajo namreč svoja pričakovanja, to pa ne pomeni, da niso zainteresirani za delo v Sloveniji.

Trobiš po izredni seji ESS: Pričakovali smo več samokritičnosti vlade
04. 07. 2023 15.41
Potem ko so junija zaradi odsotnosti premierja Roberta Goloba in posledično protesta delodajalcev odpovedali sejo Ekonomsko-socialnega sveta, so se socialni partnerji sestali na izredni seji. Golob se je tokrat seje udeležil, edina točka dnevnega reda pa je bila razprava o vodenju socialnega dialoga. Trenutni predsedujoči ESS Jakob Počivavšek je povedal, da je bila razprava obsežna, vsi pa so se strinjali, da je socialni dialog izjemno pomemben v postopku priprave in sprejemanja zakonodaje. Delodajalci medtem menijo, da je vlada premalo samokritična.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen
03. 07. 2023 19.36
Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

Delodajalci zahtevajo sestanek glede sprememb zakona o delovnih razmerjih
29. 06. 2023 15.00
Predstavniki delodajalskih organizacij so vnovič opozorili na kršenje pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Nesprejemljivo se jim zdi, da je ministrstvo za delo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih v javno obravnavo dalo še pred koncem pogajanj v okviru pogajalske skupine ESS. Pričakujejo čimprejšnji sestanek.

'Od Goloba pričakujemo, da naredi red v svojih vrstah'
29. 06. 2023 06.00
Kakšno oskrbo si zaslužijo naši družinski člani in koliko bomo zato plačali mi? Pri tako pomembnem vprašanju skrbi dejstvo, da vlada z ministrom za solidarno prihodnost Simonom Maljevcem na čelu zatrjuje eno, medtem ko bodoči izvajalci zakona, centri za socialno delo in domovi za starejše zavzemajo popolnoma nasprotno stališče. V skupnosti Centrov za socialno delo priznavajo, da so se z zakonom seznanili prek medijev, v Združenju delodajalcev so kritični do načina financiranja, saj da številke niso utemeljene, sindikati pa Goloba pozivajo, naj svojo ekipo vzame v roke, jo 'resetira' ter poduči in poziva, naj se udeležujejo sej Ekonomsko-socialnega sveta.