Demokracija!

Uradno: predsednik Šrilanke Gotabaya Rajapaksa odstopil s položaja

15. 07. 2022 07.13

Gotabaya Rajapaksa je odstopil s položaja predsednika. "Od te točke naprej je, skladno z zakonom, Gotabaya Rajapaksa razrešen opravljanja predsedniških dolžnosti," so sporočili iz šrilanškega parlamenta. Do imenovanja novega predsednika bo predsedniške dolžnosti začasno opravljal trenutni predsednik vlade Ranil Wickremesinghe. Protestniki, ki so si prizadevali za predsednikov odstop, so ob novici o odstopu izrazili močno zadovoljstvo. "Danes bo cela država praznovala," so dejali.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'

14. 07. 2022 06.00

Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

Madžarska in Poljska še vedno čakata na milijarde. EU: pogoji niso izpolnjeni

13. 07. 2022 18.00

Ob objavi poročila o vladavini prava se iz Evropske komisije znova vrstijo pozivi Madžarski in Poljski h krepitvi vladavine prava, neodvisnosti medijev in protikorupcijskih varoval. Komisija je sporočila, da zaskrbljenost zaradi razmer v članicah unije ostaja, pogoji za sprostitev milijardne pomoči državama pa so še vedno neizpolnjeni.

Verjel je, da je verska skupina finančno uničila njegovo mamo

10. 07. 2022 08.01

Japonska policija je priznala pomanjkljivosti pri varovanju nekdanjega japonskega premierja Šinza Abeja, ki je bil v petek ustreljen v mestu Nara na jugu države. "Neizpodbitno dejstvo je, da so bile luknje v varovanju," je dejal vodja policije v Nari Tomoaki Onizuka.

Protislovja 'populizma': med zmerljivko, konceptom in politično emancipacijo

02. 07. 2022 15.54

V zadnjem desetletju je populizem postal eden najpogosteje uporabljenih pojmov, tako javno kot tudi v akademskih krogih. Zlasti po referendumu leta 2016 in brexitu ter zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah so analize in raziskave populizma doživele razcvet. Od takrat so se pojavili številne knjige, članki in zborniki, ki so poskušali obravnavati fenomene populizma in populističnih politikov ter nevarnost populizma za liberalno demokracijo. Ni presenetljivo, da je beseda populizem postala beseda leta 2017 Cambridgevega slovarja. Od takrat pa vse do danes doživljamo, če je medijem in znanstveni skupnosti verjeti, pravi razcvet populistične politike. Vse bolj se zdi, da bo populistični trenutek, o katerem pišeta Chantal Mouffe in Yasha Mounk, verjetno postal populistično stoletje (Rosanvallon). Toda, kaj je sploh populizem?

Fajonova: Zaščititi moramo institucije, da bodo naše demokracije močne

30. 06. 2022 08.15

Voditelji držav članic zveze Nato so z razpravo o razmerah v južni soseščini zaključili tridnevno zasedanje v Madridu. Vrh Nata v Madridu je sicer zaznamovala vojna v Ukrajini, a slovenski premier Robert Golob je ob zaključku pozornost znova usmeril tudi na Zahodni Balkan, ki da ne sme ostati prezrt. "En slovenski vojak na Zahodnem Balkanu prispeva bistveno več kot isti slovenski vojak na nekem drugem področju, ki ga manj pozna," je prepričan. Zunanja ministrica Tanja Fajon pa je poudarila, da avtoritarni režimi in totalitarne tendence rušijo demokracije, česar pa ne bodo dovolili.

LeBron James: Gre za absolutno željo po nadzoru

26. 06. 2022 17.41

Odločitev vrhovnega sodišča ZDA, da odpravi precedenčni primer, ki je pred skoraj pol stoletja po celotni državi zagotovil pravico do splava, je sprožila obsodbe tudi v športnem svetu. Oglasili so se predstavnice ameriške ženske košarkarske lige WNBA, pa tudi prvi zvezdnik lige NBA LeBron James.

Quo vadis, EU?

25. 06. 2022 14.25

Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

65 odstotkov Evropejcev meni, da je članstvo v EU dobra stvar

22. 06. 2022 07.00

Spomladanska raziskava Eurobarometra kaže, da je ruska vojna proti Ukrajini okrepila podporo javnosti EU. Gospodarske sankcije EU proti Rusiji podpira 80 odstotkov vprašanih, 59 odstotkov vprašanih meni, da mora biti obramba svobode in demokracije prednostna naloga. Zaradi vojne v Ukrajini 61 odstotkov Evropejcev ni prepričanih, da bo njihovo življenje ostalo nespremenjeno. Rusijo pozitivno ocenjuje le 10 odstotkov vprašanih, so poglavitne ugotovitve tokratne raziskave. Da je članstvo države v EU dobra stvar, ocenjuje 67 odstotkov anketirank in anketirancev iz Slovenije.

Von der Leynova: EU želi podpreti Ukrajino na njeni evropski poti

11. 06. 2022 10.54

Po podatkih britanske obveščevalne službe ruske vojaške enote v okolici Severodonecka niso napredovale proti južnemu delu tega mesta na vzhodu Ukrajine. Ruska stran medtem navaja, da se ukrajinske enote počasi umikajo v sosednji Lisičansk. V delih regije Zaporožje na jugovzhodu Ukrajine, ki so pod nadzorom ruskih enot, naj bi medtem začeli deliti ruske potne liste. Prejemniki bodo veljali za polnopravne ruske državljane. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je po srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim dejala, da "EU želi podpreti Ukrajino na njeni evropski poti".

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca

02. 06. 2022 09.02

Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Medijski razpis: državni denar številnim projektom, ki so blizu odhajajoči vladi

25. 05. 2022 16.28

Tudi letos je Ministrstvo za kulturo proračunska sredstva na medijskem razpisu razdelilo med številne medijske projekte, ki so blizu odhajajoči vladi. Razpis je bil težak približno tri milijone evrov. Na področju B bodo najvišji znesek, 100.000 evrov, prejeli projekti Radia Ognjišče, Radia Robin, Tele-TV, Televizije Novo mesto, TV Idee in velenjskega VTV. Na področju A je najvišji znesek v višini 36.000 evrov odobren petim prijaviteljem.

Kaj bo prineslo novo ministrstvo za solidarno prihodnost?

16. 05. 2022 19.23

Imeli bomo novo ministrstvo za solidarno prihodnost, minister pa bo koordinator Levice Luka Mesec. Ključne naloge bodo stanovanjska politika in dolgotrajna oskrba ter ekonomska demokracija. Koalicijska pogodba obljublja 20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030 in skrajšanje čakalnih dob za namestitev v domu starejših. Kaj od nove vlade pričakujejo mladi in kaj starejši?

Skuša opozicija otežiti delo novi vladi? 'Očitno je, da gre za oviranje procesa'

14. 05. 2022 19.35

Poslance novega sklica državnega zbora je takoj ob prihodu v novo službo čakalo presenečenje. Na mizi imajo že več kot 30 zakonskih predlogov, ki jih je v proceduro vložila opozicija. Kaj takšnega se doslej še ni zgodilo. Ali skuša opozicija otežiti delo novi vladi, ki zdaj kar nekaj časa ne bo mogla v parlament spraviti svojih predlogov? Da takšna taktika v Sloveniji na dolgi rok ne deluje, pa ocenjujejo pravni strokovnjaki.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'

13. 05. 2022 06.14

Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja

11. 05. 2022 07.38

Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

Na Pohorju nezadovoljni s premikom počitnic, kritični tudi ravnatelji

04. 05. 2022 18.01

V gorenjskih turističnih središčih so zadovoljni, da je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport prisluhnilo pobudi, da se prihodnje leto zimske šolske počitnice zaradi nordijskega svetovnega prvenstva, ki ga bo gostila Planica, izvedejo v drugem terminu kot običajno. Tako bodo tudi družine lahko počitnikovale v Kranjski Gori in Bohinju. Medtem pa na drugem koncu Slovenije opozarjajo, da zimski turizem ni le 'Kranjska Gora' in da bo to pomenilo skrajšanje sezone na Pohorju. Tudi ravnateljem se to zdi slaba ideja, saj bodo tako otroci imeli dvakrat počitnice skoraj v roku enega meseca.

'Največja zmaga liberalne demokracije se ni zgodila v Franciji'

26. 04. 2022 12.26

"Volitve v Evropi, ki so potekale minuli konec tedna, so predstavljale pomemben test za krepitev demokratičnih institucij in idealov. Odmevna ponovna izvolitev Emmanuela Macrona v boju s skrajno desno protikandidatko Marine Le Pen zasluženo polni naslovnice medijev po svetu, vendar so volilni rezultati v Sloveniji najboljše, kar se je lahko zgodilo za liberalno demokracijo v zadnjem času," piše kolumnist Washington Posta Jason Rezaian.

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi

25. 04. 2022 09.50

Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Glasbeniki po volitvah: Čas je za drugačen odnos, za boljšo komunikacijo

25. 04. 2022 13.31

Jutro po dramatičnem razpletu desetih državnozborskih volitev so nekaj misli o izidih strnili tudi naši glasbeniki. Nekateri od njih so v petek pred odločilnim vikendom nastopili na koncertu, na katerem so državljane spodbujali k čim večji volilni udeležbi. Njihov glas je bil uslišan, volilo je skoraj 70 odstotkov volilnih upravičencev. Kaj pa naši zvezdniki menijo o rezultatih teh prelomnih volitev?

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

25. 04. 2022 07.23

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo

25. 04. 2022 07.00

Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Macron: Bom predsednik vseh Francozov

24. 04. 2022 10.19

Vzporedne volitve so pokazale, da je v drugem krogu predsedniških volitev zmagal dosedanji predsednik Emmanuel Macron in premagal skrajno desničarko Marine Le Pen. Macron je bil izvoljen z 58,2 odstotka, njegova tekmica z 41,8 odstotka glasov. Macron je z zmago postal prvi francoski predsednik v 20 letih, ki je dobil drugi mandat. Po zmagi je napovedal, da bo predsednik vseh Francozov. Pred privrženci pred Eifflovim stolpom v Parizu je dejal, da njegov drugi mandat ne bo zgolj nadaljevanje prvega, temveč bo delal na nov način, da najdejo odgovore na skrbi ljudi. Le Penova je izid volitev kljub porazu označila za odlično zmago.

Gale: 'Glas za nas ni šel v nič'. Pivčeva in v Vesni zadovoljni, Pirati razočarani

24. 04. 2022 20.52

Na rezultate vzporednih volitev so se odzvale tudi manjše stranke, ki niso presegle štiriodstotnega parlamentarnega praga. Ivan Gale (Naša prihodnost) je dejal, da glas zanje ni šel v nič, saj so "tekači na dolge proge". Da so prišli na dolgi rok, pravijo tudi v stranki Vesna. Zoran Stevanović (Stranka Resni.ca) je napovedal, da so šele začeli, Pirati so medtem razočarani nad rezultatom in nevsebinskostjo kampanje, v gibanju Zdrava družba pozdravljajo porast volilne udeležbe, po mnenju Zavezništva Osvobodimo Slovenijo pa so volitve neveljavne in diskriminatorne.

Golob razglasil zmago: Naš cilj, da v državo pripeljemo svobodo, je dosežen

24. 04. 2022 19.00

Vse kaže, da je velika zmagovalka volitev novinka Gibanje Svoboda. Predsednik stranke Robert Golob izide volitev spremlja od doma, saj je zaradi okužbe z novim koronavirusom še vedno v izolaciji. V svojem videonagovoru je zbranim v volilnem štabu dejal, da je danes pravi praznik. "Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli."

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

'S skupnimi močmi bomo Slovenijo vrnili v normalnost'

22. 04. 2022 13.00

Opozicija in Gibanje Svoboda so pred nedeljskimi volitvami nagovorili volivce in volivke. Zbrali smo se, da napovemo konec cirkusa, je uvodoma povedal Marjan Šarec. Dejal je, da bodo te volitve prelomne, referendum o tem, ali želimo biti spet normalna Slovenija, kakršne smo bili vajeni. Slovenski javnosti želijo pokazati, da med njimi ni nobenih nesoglasij in da so dobra ekipa: "Vseh pet strank bo s skupnimi močmi Slovenijo vrnilo v normalnost. To je naša trdna zaveza." Vse volivce so pozvali na volišča, da oddajo svoj glas.

Evropa v pričakovanju slovenskih volitev: 'Tesna tekma med Janšo in opozicijo'

22. 04. 2022 12.43

Parlamentarne volitve v Sloveniji so pritegnile tudi pozornost mednarodnega tiska, ki piše o tesni tekmi med "konservativno vlado Janeza Janše in liberalno opozicijo". Financial Times piše, da je Janez Janša odigral vlogo evropskega državnika ob obisku Ukrajine, a hkrati opozarja na njegov "antagonizem" in tesno tekmo z novo opozicijsko stranko.

Med razlogi za nizko volilno udeležbo tudi 'vsisoistizem'

21. 04. 2022 12.24

Medtem ko je bila neudeležba na volitvah v državni zbor leta 1992 zgolj 14,4-odstotna, je bilo tistih, ki niso izkoristili svoje volilne pravice, leta 2018 že 47,36-odstotka. Zakaj takšen upad in ali bo zaradi velike aktivacije civilne družbe letos kaj drugače? Lastnost vseh utrjenih demokracij je, da motivacija za udeležbo na volitvah z leti pada, ocenjuje politični komentator Aljaž Pengov Bitenc. Tu je še razočaranje nad demokratičnim sistemom oz. kapitalizmom, ker "ni bilo tako, kot je bilo oglaševano". Tretji razlog imenuje "vsisoistizem", ko stran, ki je s sovražno retoriko poskušala zmagati na volitvah, pa ji to ni uspelo, vpelje logiko, da so vsi enaki. Za demokracijo je dobro, če je udeležba visoka, opozarja, in tudi sam upa, da letos bo.