Demokracija!

Petkovi protestniki: Začenjamo predvolilno kampanjo ljudstva

12. 11. 2021 14.00

Petkovi protestniki so se znova zbrali na Prešernovem trgu, kjer so, kot so napovedali že pred tem, tudi uradno začeli predvolilno kampanjo ljudstva. "Čas je, da stranke delajo za interese prebivalstva," so poudarili, po uri in pol pa so se zbrani mirno razšli. Policija je bila seznanjena s podatki o javnem shodu na območju centra Ljubljane. Ker shod tudi tokrat ni bil prijavljen so za red poskrbeli policisti. Policija ocenjuje, da se je na protestu zbralo okoli 1000 ljudi.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'

11. 11. 2021 18.00

20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Iz vrst SAZU: Vladno vodenje države prehaja v totalitarno obliko oblasti

03. 11. 2021 10.05

Člani komisije za človekove pravice Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) so v odprtem pismu poslancem zapisali, da "vladno vodenje države in obvladovanje civilne družbe že prehaja v totalitarno obliko oblasti". Sedem podpisnikov je poslance ob tem pozvalo, naj se uprejo rušenju z ustavo določene ureditve. V pismu ugotavljajo, da se po njihovi izjavi novembra 2020, ko so opozorili na arbitrarno sprejemanje ukrepov in avtokratska ter represivna ravnanja, avtokratski način vladanja ni zmanjšal, temveč povečal.

Kučan: Prihodnje volitve bodo odločale o povratku demokracije

30. 10. 2021 21.31

Nekdanji predsednik republike Milan Kučan je opozoril na po njegovi oceni nekatere neprimerne prakse aktualne vlade. Poudaril je, da imajo opozicijske stranke odgovornost, da prepričajo ljudi, da zmorejo uresničiti drugačno prihodnost. Prihodnje volitve bodo, tako Kučan, "odločale o povratku demokracije".

Janša mora SD plačati 10.000 evrov. Fajonova: Pričakujem javno opravičilo

27. 10. 2021 09.44

V primeru tožbe SD zoper predsednika vlade Janeza Janšo je prvostopenjsko sodišče razsodilo, da mora Janša stranki SD plačati 10.000 evrov odškodnine, se javno opravičiti na Twitterju in pokriti sodne stroške. Janša je na družbenem omrežju stranki SD namreč očital, da je stavba, v kateri ima stranka SD svoj sedež, ukradena judovska vila. "Sodišče je priznalo tožbeni zahtevek, da je predsednik vlade vedel, da je širil neresnične trditve, in to je seveda veliko zadoščenje," je dejala predsednica stranke Tanja Fajon. Odzval se je tudi Janša, ki je dejal, da je sodišče v Velenju "napakirano s klientelistično paleto članov ali simpatizerjev SD in sodbe izreka brez obravnav in možnosti obrambe".

Poslanske skupine z različnimi pogledi na razmere v državi in nujnost predčasnih volitev

26. 10. 2021 21.43

Izredna seja, na kateri so poslanci razpravljali o zaskrbljujočih razmerah v državi in nujnosti predčasnih volitev, je znova pokazala, kako zelo vsaksebi sta koalicija in opozicija. Na prvo so leteli očitki o "oholem enačenju strankarskih interesov z interesi države", druga naj bi delovala po načelu "kolikor slabše za vlado, toliko bolje za nas". Predvidenih je kar devet ur razprave.

Demokratična recesija je resna že sama po sebi, ne pretiravajmo o njenem obsegu

23. 10. 2021 07.00

Že poldrugo desetletje smo priča globalni demokratični recesiji, ki zajema tako spreobračanje nekaterih novonastalih demokracij nazaj v avtokracije kot tudi zmanjšanje kakovosti v mnogih obstoječih in še stoječih demokratičnih državah. Demokratična recesija je resen in nevaren pojav, ki se je začel okoli leta 2006, ko je bilo na svetu največ demokratičnih režimov v zgodovini človeštva, hkrati pa so bile tudi nasploh politične in državljanske pravice v svetu najbolj spoštovane doslej.

Delegacija odbora Libe: zaskrbljeni zaradi polarizacije in tona razprave, a ustanove delujejo

15. 10. 2021 10.49

Delegacija odbora EP Libe je pri nas opravila monitoring. Obisk je minil v senci komentarjev premierja Janeza Janše, ki je z njimi razgrel ne le slovensko, ampak tudi evropsko politično prizorišče. So pa člani ocenili, da pri nas ustanove delujejo, težava pa je toksično ozračje, globoka polarizacija, ki lahko povzroči težave. Delegacija bo po vrnitvi spisala zaključke, že zdaj pa so ocenili, da je dobra ideja nadaljevanje monitoringa, ki pa, kot poudarjajo, ne pomeni, da je država postavljena na zatožno klop.

V S&D si bodo prizadevali za resolucijo EP o razmerah v Sloveniji

15. 10. 2021 08.53

"Predstavniki Evropskega parlamenta morajo imeti možnost svoje delo opraviti brez pritiska. Vzajemno spoštovanje med evropskimi ustanovami in v Evropskem svetu je edina pot naprej," tako Charles Michel, predsednik Evropskega sveta, potem ko je predsedniku vlade Janezu Janši uspelo zanetiti mednarodni škandal z ignoriranjem skupine evropskih poslancev, ki so na tridnevnem obisku v Sloveniji. Burno so se odzvale tudi skupine v Evropskem parlamentu. V S&D so zapisali, da si bodo v naslednjih tednih prizadevali za resolucijo Evropskega parlamenta o razmerah v Sloveniji.

Četrtina evropskih poslancev dobro služi še z dodatnim delom

14. 10. 2021 12.16

Več kot četrtina od 705 poslancev Evropskega parlamenta služi še z drugimi dejavnostmi, vrednost njihovih zaslužkov pa je skupno od 3,9 milijona do 11,5 milijona evrov, kaže najnovejša raziskava nevladne organizacije Transparency International EU (TI EU). Organizacija pri tem opozarja na morebitno navzkrižje interesov.

In 't Veldova ob začetku misije v Sloveniji: Cilj je ugotoviti čim več dejstev

13. 10. 2021 06.13

Misija Evropskega parlamenta za ugotavljanje dejstev je v Sloveniji začela preverjanje stanje na področju pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji. Želimo ugotoviti čim več dejstev, ne pa doseči padca vlade, je ob začetku obiska poudarila vodja delegacije.

Preobrat na Češkem: s tesno večino slavi opozicija. 'Era Babiša se končuje'

09. 10. 2021 07.46

Na parlamentarnih volitvah na Češkem se je po preštetju glasov na 99 odstotkih volišč zgodil preobrat: potem ko so mediji že praktično razglasili zmago – čeprav pirovo – vladajoče stranke Ano premierja Andreja Babiša, je namreč na koncu z zelo tesno večino očitno vendarle zmagalo konservativno opozicijsko zavezništvo Spolu (Skupaj).

Kaj je Evropa zares?

09. 10. 2021 07.00

Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Petkovi protestniki vztrajajo, da so nenasilni protesti legitimni

08. 10. 2021 21.14

Petkovi kolesarji so prepričani, da je pravica do nenasilnega protesta in izražanja mnenja ustavno zagotovljena. Zato so se – tako kot že 76 petkov pred tem – podali na ljubljanske ulice. Vztrajajo, da vlada ne sme izvajati politično motivirane represije nad nenasilnimi protestnicami in protestniki. Tokrat so na Trgu republike izpostavili pomen pravne države, vladavine prava in človekovih pravic. Protest je minil mirno.

Znana dobitnika Nobelove nagrade za mir

08. 10. 2021 11.03

Nobelova nagrada za mir gre letos v roke novinarjema Marii Ressa s Filipinov in Dmitriju Muratovu iz Rusije "za branjenje svobode izražanja, kar je predpogoj demokracije in trajnega miru". "Svobodno, neodvisno in na dejstvih temelječe novinarstvo je zaščita pred zlorabo oblasti, lažmi in propagando," je objavil Nobelov odbor.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo

07. 10. 2021 06.25

Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Janša s predstavniki skrajno desne politične skupine Evropskega parlamenta ID

01. 10. 2021 18.11

Premier Janez Janša se je sestal z vodilnimi predstavniki skrajno desne politične skupine Evropskega parlamenta Identiteta in Demokracija (ID). S sogovorniki so govorili o temah, povezanih z Evropsko unijo, in razmerah na področju pandemije covida-19 v Evropi, so sporočili z vlade. Na srečanje se je že odzvala poslanska skupina Levica, ki pravi, da skrajna desnica odvrača pozornost od dejanskih vzrokov za družbene probleme.

Zagovornik načela enakosti: Zapis v reviji Demokracija je bil diskriminatoren

28. 09. 2021 12.27

Zapis z naslovom Presežki 5, ki je bil objavljen v reviji Demokracija, je diskriminatoren. Tako je ugotovil zagovornik načela enakosti. Zapis je namreč vseboval opravičevanje ideje o večvrednosti ene skupine ljudi v primerjavi z drugimi glede na barvo kože, narodnosti in versko prepričanje. To je po zakonu o varstvu pred diskriminacijo prepovedano v 10. členu, navajajo pri zagovorniku in dodajajo, da gre za zlorabo pravice do svobode govora.

Odsotnost vizije in vakuum, ki ga (še) ne znajo zapolniti

24. 09. 2021 10.32

Nemci bodo konec tedna z odhodom na volišča začrtali prihodnje obdobje države, pa tudi Evropske unije. To nikakor ni nepomembno – glede na to, kaj za slovensko gospodarstvo predstavlja Nemčija, bo njihova odločitev vplivala tudi na nas. Na volišča se bodo podali po kampanji, ki je, namesto da bi predstavila nacionalno, evropsko in geopolitično strategijo kandidatov po dolgi vladavini Angele Merkel, prinesla bledo debato. Ta se je pravzaprav izognila večini resnih izzivov, evropsko in globalno politiko pa pustila skoraj povsem ob strani.

Pandemija, obramba, pravna država: Korupcija je izničenje demokratičnih standardov

15. 09. 2021 08.54

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovorila o stanju v uniji. Izpostavila je okrevanje po pandemiji, poudarek pa je dala tudi zeleni in digitalni Evropi ter vlogi EU v svetu.

Na točki nič na Manhattnu so se žrtvam poklonili s šestimi minutami molka

11. 09. 2021 11.29

Po napadih 11. septembra 2001 so ZDA šle v boj proti terorizmu – enotne. Danes je to država, ki je sprta sama s seboj, je te dni ob obletnici ocenil eden od analitikov. Ameriška družba je namreč danes globoko razdeljena, zato ni presenetljiv poziv ameriškega predsednika k enotnosti. A izziv ni ameriški, ampak globalen. "Politični jezik je postal glasnejši in bolj grob," o zapuščini napadov razmišlja belgijski premier Alexander De Croo. Po državi so potekale številne spominske slovesnosti.

Talibani, Osama bin Laden in pakistanska ISI – ameriška nočna mora

11. 09. 2021 09.14

11. september je sprožil priprave na vojno, ki so se končale konec septembra. V prvih dneh oktobra so položaje talibanov bombardirali bombniki B-52, na tleh pa so že bile posebne enote pod poveljstvom Cie. A naslednji meseci niso šli ravno po načrtih, saj so glavni krivci za napade pobegnili, pri tem pa so jih podpirali ameriški "zavezniki" v pakistanski obveščevalni službi ISI.

'Sredstva EU za okrevanje bi morale prejeti le države, ki spoštujejo pravno državo'

10. 09. 2021 08.47

Štirje od petih vprašanih Evropejcev menijo, da bi morala Evropska unija sredstva zagotoviti le državam članicam, ki spoštujejo pravno državo in demokratična načela, ugotavlja raziskava.

Pregon groženj gre pred poslance, odbor podprl globo za vpitje v javnosti

09. 09. 2021 20.12

Vlada je potrdila predlog novele kazenskega zakonika in ga poslala v obravnavo DZ po rednem postopku. Iz gradiva, pripravljenega za sejo, je razvidno, da predlog predvideva, da se bodo osumljenci kaznivega dejanja grožnje proti najvišjim predstavnikom države in njihovim bližnjim preganjali po uradni dolžnosti in ne več na predlog. Parlamentarni odbor pa je podprl predlog, da bi z globo do 1000 evrov kaznovali tistega, ki se v javnosti prepira, vpije ali se nedostojno vede do posameznika ali skupine.

Minister pravi, da je bil narobe razumljen: 19-letnik ni v kritičnem stanju

09. 09. 2021 13.19

V javnosti so se pojavile informacije o domnevni smrti 19-letnika, ki se je z novim koronavirusom okužil na maturantskem izletu. To ne drži, mladostnik je res bil hospitaliziran, vendar ni v kritičnem stanju, kot je sicer v sredini izjavi dejal minister za zdravje Janez Poklukar. Ta zdaj pravi, da je bil očitno narobe razumljen, da je najprej govoril o 19-letniku, ki je bil hospitaliziran, nato pa o nekem drugem mlajšem pacientu, ki je na zunaj telesnem obtoku.

'Naše poslanstvo oživljanja krščanske demokracije in desnosredinskih strank v Evropi ni končano'

08. 09. 2021 10.58

"Moja ambicija je, da sem znova izvoljen za predsednika skupine Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu. Moje delo v skupini EPP še ni končano. Naše poslanstvo oživljanja krščanske demokracije in desnosredinskih strank v Evropi ni končano. Zato ne bom kandidiral za predsednika Evropskega parlamenta," je po daljšem obdobju ugibanj le sporočil vodja skupine EPP v EP Manfred Weber.

Ne le javni red in mir, vlada želi spremeniti za politike celo kazenski zakonik

02. 09. 2021 15.33

Kot smo izvedeli na ministrstvu za pravosodje, na predlog odbora za pravosodje in odbora za notranje zadeve pripravljajo spremembo 135. člena kazenskega zakonika, ki se nanaša na grožnje. Po novem bi se primeri groženj zoper najvišje državne funkcionarje in njihove bližnje obravnavali po uradni dolžnosti. To so nam potrdili tudi na pravosodnem ministrstvu.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Sassoli kritičen do držav, ki niso pripravljene sprejeti beguncev

31. 08. 2021 21.45

Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli se je na pogovoru z mladimi v Ljubljani zavzel za bolj demokratično Evropo, kjer ne bi vladala diktatura večine. Kritičen je bil tudi do držav članic, ki niso pripravljene sprejeti prebežnikov iz Afganistana.

Kakšna je usoda kontroverznega afganistanskega šova talentov?

31. 08. 2021 08.00

V Afganistanu, kjer so do leta 2001 živeli pod okriljem talibanov, so se morali navaditi na svet, kjer so določene stvari prepovedane. Predvsem stvari, ki spominjajo na zahodno kulturo in se s svojimi pristopi upirajo načelom strogega islamskih pravil, ki so jo uvedli talibani s šeriatskim pravom. Talibani bodo po vsej verjetnosti Afghan Star omejevali ali pa celo prepovedali. Želeli pa bodo obdržati nov obraz pred Afganistanci, da bi jim pokazali, da so se spremenili, a Afghan Star pravzaprav predstavlja vse, kar je proti vsem prepričanjem talibanov.