Doba

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK
08. 02. 2025 07.00
Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

Kdaj se bomo lahko starostno upokojili? Meja se bo dvignila na 67 let
07. 02. 2025 19.49
Kaj bo državljanom prinesla pokojninska reforma? Socialni partnerji naj bi pogajanja z vladno stranjo končali do sredine marca, predlog ministrstva za delo pa je že zaokrožil v javnosti. Kaj razkrivajo dokumenti, gre za bistvene spremembe ali zgolj manjše popravke?

Kmalu začetek prenove vipavske hitre ceste, ki bo trajala 121 tednov
04. 02. 2025 15.05
V drugi polovici februarja bodo zaradi obnovitvenih del in gradnje protivetrne zaščite na območju Rebrnic zaprli vipavsko hitro cesto na smernem cestišču med Razdrtim in Vipavo. Zaradi zahtevne prenove bo zapora trajala nekaj več kot leto in pol. Promet bo preusmerjen na regionalno cesto, tranzitni tovorni promet pa prek mejnega prehoda Fernetiči. Vipavski župan sicer upa, da bodo gradbinci z deli pohiteli in da bo obnova krajša od napovedane.

Bomo že kmalu živeli 150 let?
01. 02. 2025 15.02
Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Slovenija ovita v črnino, slovesna prisega Trumpa in klobuk prve dame
26. 01. 2025 16.09
Po hudi nesreči v Premogovniku Velenje, v kateri so umrli trije rudarji, Slovenija žaluje. "Srečno, kameradi! S spoštovanjem in žalostjo," so sporočili iz sindikata in sveta delavcev. Teden pa je zaznamoval tudi povratek Donalda Trumpa, ki je že drugič prevzel položaj ameriškega predsednika. Pozornost na inavguraciji je ukradla prva dama Melania, močan vtis pa je pustil tudi 18-letni Barron Trump. Več v foto pregledu tedna.

V Sloveniji tudi lani rekordno število prenočitev turistov
24. 01. 2025 13.27
Slovenijo je lani obiskalo 6,58 milijona turistov, kar je 6,3 odstotka več kot leta 2023. Ustvarili so 16,85 milijona prenočitev ali 4,5 odstotka več. Število prenočitev je bilo tako kot predlani rekordno, je objavil statistični urad.

Donald Trump prisegel kot 47. predsednik ZDA
20. 01. 2025 06.09
Kontroverzni poslovnež Donald Trump, ki je po porazu na volitvah leta 2020 lani prepričljivo osvojil nov mandat, je slovesno zaprisegel in po današnji inavguraciji uradno znova zasedel položaj predsednika ZDA. V Sloveniji rojena Melania Trump pa je drugič postala prva dama ZDA. Trump je v prvem govoru napovedal, da se začenja zlata doba Amerike.

Trump obljubil najmočnejšo vojsko na svetu in zlato dobo Amerike
20. 01. 2025 18.23
Začenja se zlata doba Amerike, zatona ZDA je konec, je v govoru ob inavguraciji dejal novi predsednik ZDA Donald Trump. Ob tem je kritiziral vlado svojega predhodnika Joeja Bidna in napovedal vrsto ukrepov, med njimi izgon na milijone priseljencev, razglasitev izrednih razmer na meji z Mehiko in prevzem nadzora nad Panamskim prekopom.

Posebni ambasadorji Donalda Trumpa – Jon Voight, Mel Gibson in Sylvester Stallone
17. 01. 2025 12.53
Bodoči predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek na svojem družbenem omrežju Truth Social objavil nova imenovanja. Igralce Jona Voighta, Mela Gibsona in Sylvestra Stallona je imenoval za posebne ambasadorje, pri čemer so njihove naloge še vedno nejasne. Vsi trije igralci namreč veljajo za njegove velike podpornike.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?
14. 01. 2025 18.48
S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let
10. 01. 2025 06.00
41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Širjenje virusa HMPV na Kitajskem: bolnišnice polne, Peking sprejel ukrepe
06. 01. 2025 11.08
Dobrih pet let po pojavu covida-19 se Kitajska sooča z novim porastom virusnih okužb, bolnišnice so polne, država pa uvaja ukrepe za spremljanje in obvladovanje širjenja bolezni. Fotografije in videoposnetki ljudi z maskami sicer spominjajo na prizore iz časa pandemije, a tokrat je krivec za skrbi respiratorni virus HMPV. Peking sicer ob tem miri, da gre za vsakoletni pojav v zimskih mesecih. Strokovnjaki pa ob tem izpostavljajo, da ne gre za nov virus, zaradi česar je določena stopnja imunosti prebivalstva že vzpostavljena.

Dojenje štiriletnikov in petletnikov: kaj pravijo pediatri?
04. 01. 2025 10.34
Materino mleko je najboljša hrana za dojenčka, pravita NIJZ in Svetovna zdravstvena organizacija, a predvsem dolgotrajno dojenje spremljajo tudi številni tabuji. Vedno več domačih in svetovnih zvezdnic javno govori o dojenju svojih malčkov, starih tri, štiri, tudi pet let. V svetu je ena takih estradnica Tamara Ecclestone, ki je še dojila svojo skoraj petletno hčerko, pri nas pa igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina. Za nas je o dojenju malčkov v tandemu spregovorila pevka Maja Prašnikar. Kaj pa pravijo pediatri? Je dojenje – ob vseh svojih koristih – lahko tudi predlogo?

Pomagamo vam izbrati najboljši prenosnik za vaše potrebe
23. 12. 2024 10.06
V prazničnem času ni težko najti prenosnika s popustom, a kako v bogati ponudbi izbrati pravšnjega?

'Upava na božični čudež': malemu Maticu lahko pomaga le zdravljenje v ZDA
21. 12. 2024 10.37
2,2 milijona evrov – toliko mora zbrati sedemletni Matic za gensko zdravljenje v ZDA z novo odobreno gensko terapijo Elevidys. Zbiralna akcija za pomoč sedemletnemu borcu iz Škofje Loke, ki ima zelo težko in redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, se je pričela pred tednom dni, doslej pa so zbrali že 325.000 evrov. Matic tako potrebuje še 1.875.000 evrov za zdravilo, ki pa ga mora zaradi narave bolezni prejeti čim prej. Njegova starša upata, da se bo zgodil božični čudež.

Pred potovanjem v tujino pravočasno preverite veljavnost dokumentov
13. 12. 2024 10.47
Pozor! Če se med božično-novoletnimi prazniki odpravljate v tujino, pravočasno preverite, ali imate ustrezen in veljaven dokument za potovanje v tujino. "Če je veljavnost dokumenta že potekla ali bo kmalu, pravočasno vložite vlogo za izdajo novega," opominjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

V več slovenskih trgovinah odpoklicali jajca zaradi salmonele
10. 12. 2024 09.13
Zaradi prisotnosti salmonele je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odpoklicala jajca dobavitelja Kmetijska zadruga Laško. Prodajala so se v različnih manjših zasebnih trgovinah na območjih Celja, Velenja in Zasavja, ne pa tudi v Tušu in Sparu, kot je v ponedeljek objavila uprava.

'Karolinina želja je preprosta: da bi po tem božiču prišli še naslednji'
09. 12. 2024 10.07
Tik pred božičem pred dvema letoma je starše danes petletne Karoline doletela grozljiva novica: njuna hči ima redko gensko bolezen, ki ji bo počasi vzela vse in zelo zgodaj tudi življenje. Edino upanje je razvoj genskega zdravljenja, ki že poteka, a zbrati je treba dva milijona evrov. Do cilja zdaj manjka še 130 tisočakov in v Društvu Viljem Julijan, kjer so družini priskočili na pomoč, upajo, da ga bodo z akcijo "Božično darilo za Karolino" dosegli v prazničnem decembru.

Po obisku veterinarja umrla zlata prinašalka igralke Jennifer Garner
28. 11. 2024 17.30
Dnevi Jennifer Garner so trenutno oviti v žalost. Zvezdnica je izgubila svojo psičko, ki je bila z njo kar devet let. Kot je na družbenih omrežjih, kjer se je tudi poslovila od svoje štirinožne prijateljice, razkrila igralka, je zlata prenašalka Birdie umrla po obisku veterinarja. Že specialist je 52-letnico opozoril, da se psički izteka življenjska doba, a da verjetno čaka, da se iz fakultete vrne igralkina hči, da se lahko poslovijo.

Ta delodajalec skrbi za zaposlene - in za njihove družine
26. 11. 2024 00.15
Pomen ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem se povečuje, kažejo rezultati Gallupove raziskave. V letu 2015 ga je kot zelo pomembnega navajalo 53 % vprašanih, v 2022 pa že 61 % zaposlenih. To potrjuje, kako ključno si je izbrati delovno okolje pri delodajalcu, ki dejansko omogoča ravnovesje med službo in delom ter zaposlenim nudi različne ugodnosti. Eden takih je Hofer, ki ima polni certifikat Družini prijazno podjetje, ob vsem tem pa zagotavlja tudi ugodnosti za otroke svojih sodelavk in sodelavcev.

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25
Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Oktobra 15 odstotkov več prihodov tujih turistov
25. 11. 2024 11.13
V nastanitvenih obratih so oktobra našteli skoraj 472.000 prihodov turistov in 1,1 milijona prenočitev. Prihodov je bilo za 12 odstotkov več kot oktobra lani, prenočitev pa za osem odstotkov več. Prihodov tujih turistov je bilo skoraj 339.000 oz. za 15 odstotkov več kot lanskega oktobra, so sporočili s statističnega urada.

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru
21. 11. 2024 00.15
Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

Vozi me vlak v daljave
16. 11. 2024 11.18
Koliko pesmi poznate, v katerih omenjajo velikane, ki so nekoč puhali paro v zrak in premagovali kilometre čez drn in strn po tračnicah ter s svojim prepoznavnim hrupom rezali pot do naslednje postaje? Kar nekaj, kajne?

Jutro med kupi gum
15. 11. 2024 08.00
Hladen piš jutranjega novembrskega zraka je zavel izpod dvižnih vrat, skozi katera je v servisno delavnico iz skladišča s polnim vozičkom pnevmatik prišel Sašo. Ura je komajda odbila sedmo, srebrni peugeot pa je že na dvigalki. Je prvi izmed približno 80 avtomobilov, ki se bodo do večera zvrstili v visoko v zraku, da bi se lahko pravočasno preobuli in tako ujeli zakonski rok.

V celjski bolnišnici konec tedna prva operacija na odprtem srcu
04. 11. 2024 09.32
V Splošni bolnišnici Celje bodo konec tedna operirali prvega pacienta v okviru delovanja oddelka za kardiokirurgijo. Kot so v celjski bolnišnici zapisali v sporočilu za javnost, operativna ekipa, ki jo vodi Tomislav Klokočovnik, za letos načrtuje izvedbo 50 operacij na odprtem srcu.

AI izračunala maksimalno življenjsko dobo, v teku razvoj zdravil
03. 11. 2024 11.09
Kljub napredku v zdravstvu in medicini obstaja trenutek, ko telo ne more več ohranjati svojih vitalnih funkcij. Najstarejša živeča oseba na svetu, Tomiko Itooka z Japonske, je s 116 leti že presegla povprečno pričakovano življenjsko dobo. Ljudje imamo danes na voljo daljše življenje kot naši predniki, a umetna inteligenca zdaj odkriva, kaj pravzaprav omejuje naše življenje in kakšna je lahko najdaljša življenjska doba.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02
"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Na Pelješkem mostu so se že pojavile prve razpoke
22. 10. 2024 10.14
Pelješki most, ki so ga za promet odprli pred komaj dobrima dvema letoma, že potrebuje popravilo. Na betonskih stebrih so se namreč pojavile mikrorazpoke. Po besedah gradbenih strokovnjakov sicer ne gre za konstrukcijske poškodbe stebrov, ki bi vplivale na varno uporabo mostu, bo pa zaradi morja in soli, ki bi situacijo lahko poslabšala, potrebna sanacija.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih
18. 10. 2024 12.57
18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.