Dobe

Popolne prepovedi dela tako v javnem zdravstvu kot pri zasebnikih ne bo
12. 12. 2024 07.22
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo ravnokar obravnava strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst
12. 12. 2024 19.50
Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol
12. 12. 2024 06.33
Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Asadu azil v Rusiji odobril Putin, kje točno se nahaja, ne razkrivajo
09. 12. 2024 06.19
Potem ko so uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam zavzeli Damask, se nadaljuje osvobajanje ljudi iz zaporov. Med njimi je tudi zloglasni zapor Sednaja v prestolnici, od koder prihajajo poročila o številnih zaprtih v skritih podzemnih celicah. Na zahtevo Rusije, kamor se je zatekel Asad, pa se bo za zaprtimi vrati sestal tudi Varnostni svet ZN.

Konec ene dobe, začetek nove: rojeva se nova mestna pivovarna Union
06. 12. 2024 16.29
V četrtek zvečer je Celovška cesta za trenutek postala prizorišče zgodovinskega premika – dobesedno. Policija je zaustavila promet, mimo presenečenih mimoidočih pa sta zapeljala tovornjaka z ogromnima fermentacijskima posodama, ki sta simbolično zaznamovali konec ene dobe in začetek nove. Pivovarna Union, ki že 160 let piše svojo zgodbo skozi zgodovinske prelomnice in spreminjajoče se pivske navade, s tem odpira novo poglavje. Po selitvi proizvodnje v Laško se mnogi sprašujejo, kaj bo nastalo na znamenitem zemljišču v središču Ljubljane. Odgovor bo razveselil vse ljubitelje tekočega zlata. To namreč ni konec zgodbe, temveč njen preobrat - in mi smo bili priča trenutku, ko se je začela pisati prihodnost!

85-letni obrtnik: začel s kovinarstvom in uspel s smučmi
06. 12. 2024 17.26
Trdo delo, vztrajnost in ljubeča družina. To je triperesna deteljica, ki Petra Slatnarja iz Cerkelj na Gorenjskem spremlja skozi življenje in za katero je prepričan, da mu je prinesla nagrado za najstarejšega obrtnika tega leta. 85-letnik, ki se rad pošali, da ima skoraj toliko delovne dobe kot ima let, je podjetje ustanovil leta 1972. Doma je postavil delavnico in v njej začel s proizvodnjo kovin. Kmalu mu je na pomoč priskočil sin Peter, ki je bil v mladosti smučarski skakalec in proizvodnjo usmeril v izdelavo skakalnih vezi in drugih športnih izdelkov. Z njihovimi smučkami zdaj tekmujejo najbolj uspešni slovenski skakalci, nič od tega pa ne bi bilo mogoče, če si Peter Slatnar ne bi dovolil sanjati.

Štirim britanskim nuklearkam bodo podaljšali življenjsko dobo
05. 12. 2024 12.12
Štirim od petih jedrskih elektrarn v Veliki Britaniji bodo podaljšali življenjsko dobo, je sporočil njihov upravljavec, francosko podjetje EDF. Jedrski elektrarni Heysham 2 in Torness bosta po novem delovali do leta 2030, torej dve leti dlje od prvotnih načrtov, Heysham 1 in Hartlepool pa eno leto dlje, do leta 2027.

Bivši rektor obsojen zaradi spolnega nadlegovanja, kazen tudi univerzi
04. 12. 2024 17.21
Dragan Marušič, nekdanji rektor Univerze na Primorskem, je kriv spolnega in psihičnega nadlegovanja nekdanje direktorice Študentskih domov Univerze Astrid Prašnikar, je odločilo koprsko sodišče. Sodba, ki sicer še ni pravnomočna, Marušiču nalaga štiri mesece pogojne zaporne kazni z letom in pol poskusne dobe, Univerzi pa 10 tisočakov kazni. Marušičev odvetnik že napoveduje pritožbo, saj da gre za strel v prazno. Zadnje pa ni rekla niti državna tožilka – tudi ona se bo nad sodbo pritožila, češ da je kazen premila.

Slovenski naravni zaklad, ki se skriva v Rogaški Slatini
01. 12. 2024 12.50
Slovenci imamo 8000 let star naravni zaklad, pa se tega sploh ne zavedamo. Naravno mineralno vodo Donat in njene zdravilne učinke, kot kaže, namreč bolj cenijo tujci, ki prihajajo na t. i. pitne kure. Skoraj desetletje je bilo največ obiskovalcev iz Ruske federacije, danes pa v Rogaško Slatino pride tudi vse več Slovencev. Marsikdo pred obiskom ni vedel, da so mehurčki vodi naknadno dodani. "CO2 se v vodo dodaja zaradi stabilizacije mineralov," je povedala Saša Kovačec iz javnega zavoda za turizem kulturo Rogaška Slatina.

V združenju za otroško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe
29. 11. 2024 14.04
V Združenju za otroško in mladostniško psihiatrijo opozarjajo na alarmantno dolge čakalne dobe za prvo obravnavo v otroški in mladostniški psihiatriji. Po njihovih navedbah so se čakalne dobe v zadnjem letu pri stopnji zelo hitro podaljšale za dodatna dva meseca, pri stopnji redno pa za dodatnih šest mesecev, so zapisali v sporočilu za javnost.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo: obsežen postopek in dolge čakalne vrste
27. 11. 2024 20.26
Kje so meje sodobne medicine? V porodnišnici v Skopju je svojega prvega otroka rodila 61-letna ženska, ki je zanosila z biomedicinsko pomočjo z lastnimi celicami. Pri nas je Ustavno sodišče pred leti odpravilo starostno omejitev pravice do umetne oploditve. Kljub temu strokovne smernice in izkušnje kažejo, da je pomoč z umetno oploditvijo z lastnimi jajčnimi celicami po 45. letu večinoma neuspešna in je zato večinoma ne izvajajo. Ena najstarejših porodnic pri nas, šlo je za spontano zanositev, pa je bila stara 51 let, se spominjajo ginekologi.

Električni avtomobili na trgu rabljenih vozil: kako pada njihova cena?
27. 11. 2024 10.04
Vozila izgubijo vrednost takoj, ko zapustijo prodajni salon. Toda kako hitro vrednost izgubljajo električna vozila? Kateri dejavniki vplivajo na to, kako močno bo padla cena rabljenega električnega vozila?

Povečan priliv bolnikov na ljubljansko urgenco: povprečni čas obravnave do 10 ur
25. 11. 2024 12.25
Na UKC Ljubljana opozarjajo, da povečanje priliva bolnikov na urgenco predstavlja veliko obremenitev postelj in kadra. V porastu so respiratorne okužbe, ki še poslabšujejo kronične bolezni. Na urgenco UKC Ljubljana je tako v zadnjih dneh prišlo veliko število različnih, predvsem starejših bolnikov, ki imajo več kroničnih bolezni hkrati in se jim je stanje teh bolezni poslabšalo zaradi različnih viroz. Trenutno bolniki na obravnavo najdlje čakajo v ambulantah za bolezni, kjer je povprečna čakalna doba tudi 10 ur, je pojasnil predstojnik KO za intenzivno interno medicino na Interni kliniki UKC Ljubljana. Na sprejem v bolnišnico pa bolniki čakajo še dlje.

Tretjina dijakinj razmišlja o operaciji
24. 11. 2024 15.43
Skoraj polovica mladih že v osnovni šoli primerja svoj obraz in telo s popolnimi podobami na spletu ter je zaradi tega nezadovoljnih s svojim videzom. Še bolj alarmantno je, da kar četrtina učenk v zadnji triadi osnovne šole in tretjina dijakinj razmišlja o izboljšanju videza z operativnim posegom. Tudi pritisk glede šolskega in drugih uspehov je vedno večji, hkrati pa mladi čutijo vedno manjšo podpore družine.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30
Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06
Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

V Sibiriji našli mumijo 35.000 let stare sabljastozobe mačke
23. 11. 2024 20.00
Pred štirimi leti so raziskovalci na območju severovzhodne ruske republike Jakutije našli mumijo 35 tisoč let starega mladiča sabljastozobe mačke. V reviji Scientific Reports so objavili izsledke študije, ki je pokazala, da je bila mačka stara le tri tedne, ko je poginila. Vzrok za pogin ni znan. Fizične lastnosti živali so primerjali z levom in našli zanimive razlike.

'Talka zgrešene politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša'
22. 11. 2024 15.31
Koalicija se bo prihodnji teden seznanila s predlogom rešitev za Premogovnik Velenje in Teš oz. Šaleško dolino, ki je po mnenju premierja Roberta Goloba "talka zgrešenih odločitev politike in kriminalnih dejanj preteklega vodstva Teša". Vpliv novega modela obračunavanja omrežnine na gospodarstvo pa bo ena od tem Vrha gospodarstva prihodnji teden.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'
19. 11. 2024 16.52
Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma
19. 11. 2024 16.10
Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike
18. 11. 2024 21.38
Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek
17. 11. 2024 18.42
Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

So Shein, Temu in AliExpress dobili novo konkurenco?
17. 11. 2024 16.29
Amazon je predstavil novo mobilno aplikacijo, s katero želi konkurirati nizkocenovnim trgovcem, kot sta Shein in Temu. Cene izdelkov so na aplikaciji Haul omejene na 20 dolarjev oziroma malo manj kot 19 evrov, platforma pa je za zdaj na voljo le ameriškim uporabnikom.

Politični kaos, apokaliptična slika šefa BMW in vagoni za ženske
13. 11. 2024 09.55
Daleč v preteklosti so leta relativnega političnega "miru" v Nemčiji. Semaforsko koalicijo so od začetka pretresala nasprotja, se pa zdi, da so našli zelo slab trenutek za "razpad sistema", saj se največje evropsko gospodarstvo nahaja na prelomnici, meni več tamkajšnjih gospodarstvenikov, ki pa so vse bolj kritični do reakcij in prioritet nemške politike. Če imajo prav, bo to težava tudi za Evropo in Slovenijo, ki je precej odvisna od blagostanja nemškega gospodarstva.

Zakaj britanski satelit namesto nad Indijskim oceanom lebdi nad Ameriko?
09. 11. 2024 13.21
Satelit Skynet-1A je bil izstreljen le nekaj mesecev po tem, ko je prvi človek stopil na Luno, deloval je približno eno leto, Londonu pa je omogočal varno komunikacijo z britanskimi silami vse do Singapurja. Po njegovi 'upokojitvi' in še danes pa bi moral lebdeti nekje nad Indijskem oceanom. Kako in zakaj se je znašel na tisoče kilometrov stran?

Ajdovski učitelj pogojno obsojen za snemanje otrok v garderobi
08. 11. 2024 09.01
Višje sodišče v Kopru je pred kratkim potrdilo pogojno obsodbo za 29-letnega nekdanjega učitelja športne vzgoje na osnovni šoli v Ajdovščini. V začetku leta je bil po priznanju krivde obsojen, ker je leta 2022 v garderobi snemal in fotografiral 11- in 12-letne otroke. Sodba je že pravnomočna.

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec
01. 11. 2024 11.58
Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Slovenski avtomobilski grozd v krču: kdo bo odpuščal?
31. 10. 2024 20.15
Bi nas moralo kljub trenutno nizki stopnji brezposelnosti v prihodnje skrbeti? Tektonski premiki na slabše se obetajo nemški avtomobilski industriji, kjer je samo Volkswagen napovedal zaprtje dveh tovarn, brez dela bo na deset tisoče zaposlenih, tistim, ki bodo ostali, nameravajo znižati plače. V velikem krču je posledično slovenski avtomobilski grozd. Zaradi drastičnega padca naročil, ki se bo torej še zaostroval, že zdaj o odpuščanju delavcev razmišlja kar 70 odstotkov podjetij. Po ocenah slovenskih podjetnikov pa bo močan veter s severa ohladil tudi druge panoge.

Japonska ponovno zaganja jedrski reaktor, ki je preživel cunami
30. 10. 2024 10.11
Po dvanajstih letih in obsežnih varnostnih nadgradnjah je japonski jedrski reaktor, ki je preživel uničujoči potres in cunami leta 2011, znova zaživel. Reaktor št. 2 v jedrski elektrarni Onagawa na severni obali Japonske, ki ga upravlja podjetje Tohoku Electric Power Co., je bil v torek ponovno priklopljen na omrežje, energijo pa naj bi začel proizvajati v začetku novembra.

Bodo ukrepi ministrstva za zdravje ustavili odhode radiologov iz javnih bolnišnic?
29. 10. 2024 20.01
Za magnetne resonance v bolnišnicah in pri koncesionarjih bo ZZZS plačal petino, za CT preiskave pa za desetino manj denarja. Ob tem naj bi ministrstvo omejilo še obseg teh radioloških preiskav. Gre za dva ukrepa, ki bi tudi koncesionarjem vzela precej denarja in dela, zato računajo, da bo iz javnih bolnišnic odhajalo manj radiologov. V nekaterih bolnišnicah so ukrep v minulih dneh že podprli. Koncesionarji pa pravijo, da to zanje pomeni konec vseh investicij. Bo torej vse to skrajšalo ali podaljšalo čakalne dobe?