Dobe

Prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma

19. 11. 2024 16.10

Na kliničnem oddelku za kardiologijo v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec oktobra prvič izvedli novo prebojno metodo zdravljenja motenj srčnega ritma s pomočjo elektroporacije. Metoda je primerna za zdravljenje atrijske fibrilacije, ki je najpogostejša obstojna aritmija, so strokovnjaki pojasnili na novinarski konferenci.

Med poslanskimi vprašanji tudi financiranje pripomočkov za sladkorne bolnike

18. 11. 2024 21.38

Aleksander Reberšek (NSi) se je na seji DZ med poslanskimi vprašanji zavzel za financiranje medicinskih pripomočkov za sladkorne bolnike iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je odgovorila, da za zdaj niso dobili nobene pobude in ga pozvala, naj jo naslovijo na zavod za zdravstveno zavarovanje.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

So Shein, Temu in AliExpress dobili novo konkurenco?

17. 11. 2024 16.29

Amazon je predstavil novo mobilno aplikacijo, s katero želi konkurirati nizkocenovnim trgovcem, kot sta Shein in Temu. Cene izdelkov so na aplikaciji Haul omejene na 20 dolarjev oziroma malo manj kot 19 evrov, platforma pa je za zdaj na voljo le ameriškim uporabnikom.

Politični kaos, apokaliptična slika šefa BMW in vagoni za ženske

13. 11. 2024 09.55

Daleč v preteklosti so leta relativnega političnega "miru" v Nemčiji. Semaforsko koalicijo so od začetka pretresala nasprotja, se pa zdi, da so našli zelo slab trenutek za "razpad sistema", saj se največje evropsko gospodarstvo nahaja na prelomnici, meni več tamkajšnjih gospodarstvenikov, ki pa so vse bolj kritični do reakcij in prioritet nemške politike. Če imajo prav, bo to težava tudi za Evropo in Slovenijo, ki je precej odvisna od blagostanja nemškega gospodarstva.

Zakaj britanski satelit namesto nad Indijskim oceanom lebdi nad Ameriko?

09. 11. 2024 13.21

Satelit Skynet-1A je bil izstreljen le nekaj mesecev po tem, ko je prvi človek stopil na Luno, deloval je približno eno leto, Londonu pa je omogočal varno komunikacijo z britanskimi silami vse do Singapurja. Po njegovi 'upokojitvi' in še danes pa bi moral lebdeti nekje nad Indijskem oceanom. Kako in zakaj se je znašel na tisoče kilometrov stran?

Ajdovski učitelj pogojno obsojen za snemanje otrok v garderobi

08. 11. 2024 09.01

Višje sodišče v Kopru je pred kratkim potrdilo pogojno obsodbo za 29-letnega nekdanjega učitelja športne vzgoje na osnovni šoli v Ajdovščini. V začetku leta je bil po priznanju krivde obsojen, ker je leta 2022 v garderobi snemal in fotografiral 11- in 12-letne otroke. Sodba je že pravnomočna.

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec

01. 11. 2024 11.58

Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Slovenski avtomobilski grozd v krču: kdo bo odpuščal?

31. 10. 2024 20.15

Bi nas moralo kljub trenutno nizki stopnji brezposelnosti v prihodnje skrbeti? Tektonski premiki na slabše se obetajo nemški avtomobilski industriji, kjer je samo Volkswagen napovedal zaprtje dveh tovarn, brez dela bo na deset tisoče zaposlenih, tistim, ki bodo ostali, nameravajo znižati plače. V velikem krču je posledično slovenski avtomobilski grozd. Zaradi drastičnega padca naročil, ki se bo torej še zaostroval, že zdaj o odpuščanju delavcev razmišlja kar 70 odstotkov podjetij. Po ocenah slovenskih podjetnikov pa bo močan veter s severa ohladil tudi druge panoge.

Japonska ponovno zaganja jedrski reaktor, ki je preživel cunami

30. 10. 2024 10.11

Po dvanajstih letih in obsežnih varnostnih nadgradnjah je japonski jedrski reaktor, ki je preživel uničujoči potres in cunami leta 2011, znova zaživel. Reaktor št. 2 v jedrski elektrarni Onagawa na severni obali Japonske, ki ga upravlja podjetje Tohoku Electric Power Co., je bil v torek ponovno priklopljen na omrežje, energijo pa naj bi začel proizvajati v začetku novembra.

Bodo ukrepi ministrstva za zdravje ustavili odhode radiologov iz javnih bolnišnic?

29. 10. 2024 20.01

Za magnetne resonance v bolnišnicah in pri koncesionarjih bo ZZZS plačal petino, za CT preiskave pa za desetino manj denarja. Ob tem naj bi ministrstvo omejilo še obseg teh radioloških preiskav. Gre za dva ukrepa, ki bi tudi koncesionarjem vzela precej denarja in dela, zato računajo, da bo iz javnih bolnišnic odhajalo manj radiologov. V nekaterih bolnišnicah so ukrep v minulih dneh že podprli. Koncesionarji pa pravijo, da to zanje pomeni konec vseh investicij. Bo torej vse to skrajšalo ali podaljšalo čakalne dobe?

V žirovski Alpini začeli deliti odpovedi

25. 10. 2024 15.18

Obutveno podjetje naj bi zaradi načrtovanega prestrukturiranja, kar so napovedali že maja letos, odpustilo 83 presežnih delavcev. 23 jih bo delo dobilo na drugem oddelku, nekaj se jih bo upokojilo, 38 delavcev pa si bo moralo najti delo drugje. Nekateri delavci, ki so se znašli na seznamu, so v Alpini pustili tudi 20 ali 30 let, pravi sindikalistka, zdaj pa so z danes na jutri ostali brez dela. Na uradu za delo v Škofji Loki sicer pravijo, da so na odpuščanja pripravljeni, sindikati pa upajo, da si bodo vsi, ki še ne izpolnjujejo pogojev za upokojitev, lahko našli nove zaposlitve.

Umaknili oznako zaupno: kateri scenarij oskrbe z elektriko je najdražji?

24. 10. 2024 15.31

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo izsledke analize direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, ki je primerjal stroške različnih scenarijev oskrbe z elektriko. Upoštevajoč le investicijske izdatke je najcenejši jedrski scenarij, ob vključitvi stroškov delovanja in vzdrževanja pa scenarij brez jedrske energije po 2043. Analiza je do nedelje nosila oznako zaupnosti.

Kakšno nagrobno svečo izbrati za naše najdražje?

23. 10. 2024 00.15

Prižiganje sveč na grobovih preminulih ima v slovenski kulturi posebno in globoko simboliko. A kakšno svečo izbrati, da bo najlepše osvetlila naše spomine?

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Podlubniki v gozdovih: za več kot osem milijonov škode

17. 10. 2024 15.37

Med letošnjim januarjem in avgustom je bilo treba zaradi napada podlubnikov ter snegolomov in vetrolomov posekati dobrih 451.500 kubičnih metrov dreves. Po predhodni oceni zavoda za gozdove je nastalo za 8,3 milijona evrov škode, izhaja iz poročila o stanju in oceni škode v gozdovih zaradi prenamnožitve podlubnikov, ki ga je potrdila vlada.

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

Urad predsednice prejel 12 kandidatur za varuha človekovih pravic

14. 10. 2024 06.17

Iztekel se je rok, do katerega je urad predsednice republike sprejemal predloge kandidatur za varuha človekovih pravic. Petru Svetini namreč mandat varuha poteče februarja. Prejeli do skupno 12 predlogov možnih kandidatov. Kandidature bodo v predsedničinem uradu pregledali po izteku roka, po razgovorih s kandidati in vodji poslanskih skupin pa predlog posredovali v DZ.

'Kriminalizacija posilstva v zakonu bi povzročila resne motnje v zakonskih zvezah'

12. 10. 2024 16.21

Kriminalizacija posilstva v zakonu je v Indiji je postala vroča tema, saj vlada nasprotuje prizadevanjem za reformo zakona, ki dovoljuje prisilne spolne odnose znotraj zakona, če je žena starejša od 18 let. Indijski zakon iz kolonialne dobe tako še vedno ščiti zakonske partnerje pred kazenskimi sankcijami za posilstvo. Ta zakon ostaja ena izmed najspornejših zakonodaj v Indiji, kjer imajo že tako epidemijo posilstev.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'

09. 10. 2024 16.58

Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

Nedopustne čakalne dobe: 'Krivo pomanjkanje zdravnikov, neustrezno financiranje'

08. 10. 2024 16.07

Med vodilne vzroke za nedopustno dolge čakalne dobe v zdravstvu sodijo pomanjkanje zdravnikov, zlasti družinskih, organizacija zdravstvenega varstva in neustrezno financiranje zdravstvenih storitev, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki treh zdravniških organizacij. Opozorili so tudi, da je cena nekaterih storitev postavljena prenizko.

Če razmišljate o upokojitvi, to storite konec letošnjega leta

06. 10. 2024 11.22

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vsem tistim, ki razmišljajo, ali v pokoj konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra in da se upokojitev začne najkasneje 31. decembra.

Hrvaški upokojenci protestirali: 'Prejemam 320 evrov'

01. 10. 2024 16.10

Hrvaški upokojenci so napolnili osrednji trg v Zagrebu, kjer so protestirali za višje pokojnine, saj trenutno mnogi od njih živijo pod pragom revščine. Njihova glavna zahteva je, da povprečna pokojnina znaša 60 odstotkov povprečne plače, kar bi pomenilo 790 evrov. Skoraj 300.000 jih prejema manj kot 400 evrov mesečno.

Zdravniki svarijo pred posledicami novele: specialisti bodo zapuščali klinike

24. 09. 2024 19.32

Če bo novela zakona o zdravstveni dejavnosti sprejeta, lahko pričakujemo množične odhode zdravnikov, ki bodo prisiljeni izbrati med javnim in zasebnim, napoveduje del zdravnikov, zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu. Kot opozarjajo, so na udaru predvsem dejavnosti, ki so z zasebnim zdravstvom tesno prepletene že zdaj. Po besedah predstojnice Dermatovenerološke klinike bi od tam lahko odšla celo tretjina vseh zdravnikov. Kaj bo z obravnavo bolnikov, če bodo odšli posamezni strokovnjaki, skrbi tudi urgentne zdravnike in specialiste intenzivne medicine, ki sicer v zasebnem zdravstvu ne delajo.

Kaj združuje vrhunski judoistki Andrejo Leški in Kajo Kajzer?

21. 09. 2024 00.15

Na prvi pogled bi rekli, da Andrejo Leški in Kajo Kajzer povezuje šport, izjemni rezultati in tekmovanja po vsem svetu. Njuni osupljivi dosežki v judu, kjer sta osvojili številne medalje in navdušili množice, so zagotovo ena izmed ključnih povezav med njima. Vendar pa ju poleg ljubezni do športa združuje še nekaj – strast in veselje do vožnje.

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

19. 09. 2024 16.56

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva

17. 09. 2024 13.52

Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Fides o vladnem predlogu sprememb zdravstvenega zakona: 'To je strel v prazno'

12. 09. 2024 15.34

Potem ko je vlada predstavila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi zdravnikom onemogočila delo hkrati v javnem sektorju in pri zasebnikih, pa so na noge skočili v sindikatu Fides in Mladi zdravniki. Nad vladnim predlogom zgroženi, saj pravijo, da se bodo s tem čakalne dobe še podaljšale. "Vladni predlog je strel v prazno," pravijo, razkorak med zasebnim in javni zdravstvom se bo samo še poglobil, spremembe zakonodaje pa so po njihovem mnenju v več delih tudi ustavno sporne. Bolnišnice o predlogu še niso podale svojega mnenja, saj kot pravijo morajo direktorji predlog konkretno preučiti.