Dobe

Umrla je Gwendolyn Brooks
05. 12. 2000 00.00
Gwendolyn Brooks, prva dobitnica znamenite Pulitzerjeve nagrade afroameriškega rodu, je v nedeljo umrla v Chicagu. 85-letna avtorica, zelo priljubljena v ZDA, je leta 1950 dobila Pulitzerjevo nagrado za zbirko Annie Allen, leta 1968 pa je postala častna pesnica ameriške zvezne države Illinois. Brooksova je napisala več kot 20 zbirk poezije ter več sto esejev in člankov. Poznana je bila tudi po svoji vlogi v boju za dobrobit afroameriške skupnosti in revnih. Predsednica ameriškega društva pesnikov Elise Paschen je spomin nanjo pospremila z besedami: "Bila je legenda med pesnicami naše dobe, velik vzor svoje in prihodnjih generacij.

100 let od smrti Oscarja Wilda
30. 11. 2000 00.00
Danes mineva sto let od smrti novoromantičnega pesnika, prozaista in dramatika Oscarja Wilda.

Razpis za direktorja Agencije za energijo
13. 11. 2000 00.00
Ministrstvo za gospodarske dejavnosti je danes znova objavilo razpis za delovno mesto direktorja Agencije za energijo, ki ga je sicer objavilo že 14. oktobra, pet dni zatem pa preklicalo. Pri objavi razpisa naj namreč ne bi upoštevali vseh načel za pripravo razpisa, zdaj pa so po besedah vodje ministrovega kabineta Petra Sušnika oblikovali tako komisijo, potrebno za izvedbo javnega razpisa, v zadnjem Uradnem listu pa je bil objavljen tudi statut agencije.

Več izplačanih pokojnin
12. 11. 2000 00.00
V prvih desetih mesecih letošnjega leta se je povečalo povprečno število izplačil vseh pokojnin in drugih dajatev glede na december lanskega leta za 0,4 odstotka ali v povprečju za 2711. V mesecu oktobru je Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) izplačal skupno 644.460 pokojnin in drugih dajatev, kar je 5571 ali 0,9 odstotka več v primerjavi z decembrom 1999. Večje število uživalcev je predvsem posledica rasti uživalcev pokojnin, varstvenega dodatka in dajatev iz invalidskega zavarovanja, ugotavlja ZPIZ.

Srečanje Schüssla in Zemana
31. 10. 2000 00.00
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je izrazil upanje, da se bo po pogovoru s češkim premierom Milošem Zemanom glede češke jedrske elektrarne Temelin končalo obdobje ledene dobe v odnosu med državama, ki traja že več mesecev. Schüssel je poudaril, da je avstrijsko stališče glede nuklearke Temelin že znano, ni pa hotel izdati podrobnosti pogajanj.

Odkrili ostanke človeške naselbine
30. 10. 2000 00.00
Japonski arheologi so odkrili ostanke verjetno najstarejše človeške naselbine na Japonskem. Najdišče se nahaja približno 200 kilometrov severno od Tokia v približno 600 tisoč let stari zemeljski plasti.

Sony predstavil Airboard
30. 09. 2000 00.00
Japonski elektronski velikan Sony je predstavil Airboard, prenosni zaslon, s katerim lahko brskate po internetu, pošiljate elektronsko pošto in gledate televizijo. Novo napravo je predstavil kot odgovor digitalne dobe na svoj revolucionarni Walkman. Airboard, lahek 26 centimetrski zaslon, podjetje prodaja skupaj z bazno postajo za sprejem informacij. Uporabnikom pa Omogoča, da se sprehajajo po hiši in gredo celo na vrt, medtem ko ostajajo povezani s svetovnim spletom in se zabavajo z televizijo. Trgovanje z delnicami medtem ko se tuširaš, je navedeno kot ena izmed možnih uporab naprave. Možno pa je tudi brskanje po internetu in gledanje videa med kuhanjem večerje. Airboard, ki ga bo Sony na Japonskem začel prodajati 1. decembra letos, nima ločene tipkovnice, saj je tipkovnica integrirana v zaslonu. Naprava omogoča simultano prikazovanje različnih vsebin, tako da lahko uporabniki gledajo televizijo, medtem ko komunicirajo prek elektronske pošte v spodnjem delu zaslona. Naprava naj bi stala približno 120.000 jenov oziroma 1.100 dolarjev.

Znanstveniki bodo preučili ledenega človeka
29. 09. 2000 00.00
Znastveniki upajo, da bodo z vzorci tkiva, kosti in zob s 5300 let stare mumije, razkrili življenje in obdobje, v katerem je živel starodavni človek, ki je nekoč blodil po Alpah. Lovca iz bronaste dobe so prenesli v sterilen laboratorij v južnotirolskem arheološkem muzeju v Bolzanu. Znanstveniki so štiri ure strgali pokostnico, lomili delčke njegovih kosti in z endoskopom pregledovali črevo in tako zbirali vzorce za obširno študijo. Sodni izvedenec v Glasgowu bo s preučevanjem kosti in krvi poskusil ugotoviti, če je ledeni človek umrl naravne smrti ali pa v nesreči. Znanstveniki v Zürichu bodo analizirali ostanke svinca, stroncija in drugih snovi na zobeh, ki bodo pokazali, v kakšnem okolju je živel. "Imamo veliko vprašanj in nobenega odgovora," je dejal sodni izvedenec Peter Vanezis. V drugem delu preiskave bodo preučili DNK ledenega človeka in mikrobe, ki so jih našli v njegovem črevesju. Mikrobi bi lahko pokazali, s čim se je prehranjeval. S testom DNK bi lahko ugotovili, če imajo sedanji prebivalci alpskega območja in ledeni človek skupne prednike. Rezultati nekaterih testov bi bili lahko znani čez šest mesecev, je dejal vodja projekta Eduard Egarter Vigl. Ledenega človeka so leta 1991 na ledeniku v Tirolskih Alpah na italijansko-avstrijski meji našli nemški planinci.

Retrospektiva Klimt in ženske
24. 09. 2000 00.00
Osrednji muzej avstrijske umetnosti bo otvoril retrospektivo z naslovom Klimt in ženske, ki jo sestavlja sto del Gustava Klimta, posvečenih ženskam. Ob robu razstave bodo organizirane tudi številne tematske konference.

Kučan in Bajuk čestitala Čopu, Špiku in Debevcu
23. 09. 2000 00.00
Predsednik države Milan Kučan je čestital Iztoku Čopu in Luki

Olimpijske igre v Sydneyju odprte
15. 09. 2000 00.00
V Sydneju se je začel največji športni spektakel. Do prvega oktobra bodo v središču pozornosti 27. olimpijske igre moderne dobe. Olimpijski ogenj je na otvoritveni slovestnosti pred 110 tisočimi gledalci prižgala avstralska atletinja aboridžinskega rodu Cathy Freeman. Že jutri, na prvi tekmovalni dan, bodo razdelili 13 kompletov medalj. Slovensko zastavo je v mimohodu več kot 10.000 športnikov iz vsega sveta nosil Iztok Čop. Slovenske športnice in športnike je na stadionu pozdravil tudi predsednik države Milan Kučan. Na nabito polnem Stadiumu Australia, ki sprejme 110.000 obiskovalcev, je ob navzočnosti predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja Juana Antonia Samarancha igre razglasil za odprte avstralski guverner William Deane, ki je tudi posebni predstavnik britanske kraljice Elizabete II. v Avstraliji.

Odbor za gospodarstvo za sprejem azbestnega zakona
12. 09. 2000 00.00
Odbor DZ za gospodarstvo je na današnji seji brez razprave potrdil predlog novele zakona o prepovedi proizvodnje in prometa z azbestnimi izdelki ter o zagotovitvi sredstev za prestrukturiranje azbestne proizvodnje v neazbestno. Zakon je predviden za sprejem po hitrem postopku. Pred koncem seje, pod točko razno, pa so člani odbora soglašali še s predlogom Benjamina Henigmana (SLS+SKD), naj se predlog zakona uvrsti med prvih pet točk naslednje seje DZ, ki se začne jutri. Spričo zajetnega dnevnega reda 55. redne seje DZ namreč obstaja bojazen, da poslanci zakona ne bi utegnili sprejeti.

Jedrska energija ostaja v EU
07. 09. 2000 00.00
Jedrska energija bo v predvidljivi prihodnosti ostala pomemben del energetskega sektorja, ugotavlja v danes objavljenem poročilu o jedrski varnosti v kandidatkah Evropska komisija. Šest kandidatk, vključno s Slovenijo, ima jedrske reaktorje, ki so primerni za delovanje do izteka njihove tehnične življenske dobe. Jedrska elektrarna v Krškem v to kategorijo spada zato, ker je grajena z zahodno tehnologijo, iz istega razloga tudi nuklearka v romunski Cernavodi. Ostale nuklearke, naštete v tej skupini, so bile sicer grajene s sovjetsko tehnologijo, vendar jih je moč modernizirati do sprejemljive varnostne ravni, je zapisano v poročilu.

Operativni poseg brez skalpela
03. 09. 2000 00.00
Ameriški znanstveniki so razvili tehnologijo vesoljske dobe, ki

Odprt 6. bienale slovenske grafike
01. 09. 2000 00.00
V Jakčevem domu v Novem mestu so nocoj odprli 6. bienale slovenske grafike in podelili nagrade. Veliko nagrado, poimenovano Otočec, je prejel eden od utemeljiteljev slovenske grafike Vladimir Makuc, nagradi Novega mesta pa grafika Nataša Mirtič in Črtomir Frelih. Bienale bo odprt do konca oktobra. Pokroviteljstvo nad bienalom je prevzel predsednik države Milan Kučan, ki je bienale tudi odprl.

Bračun o dose*kih sedanje ekipe
08. 08. 2000 00.00
Minister za zdravstvo Andrej Bručan je v pogovoru za STA kot enega pomembnih dose*kov sedanje ekipe na ministrstvu za zdravstvo označil podpis dogovora o realizaciji dodatka za zdravstveno nego. Opozoril je na pomen novega pravilnika o tria*nih ambulantah, s katerimi naj bi se skraj1ale čakalne dobe na specialistične preglede. Med zastavljenimi prednostnimi nalogami je omenil pripravo mre*e delovnih mest za zdravnike in zdravstveno nego ter de*urnih ekip tako na osnovni kot na bolni1nični ravni. Mre*a na osnovni ravni naj bi bila po njegovih besedah v celoti pripravljena *e do 15. oktobra. V zvezi s sklepom vlade, da naj bi proračunski porabniki poiskali prihranke v skupni vi1ini 6,5 milijarde tolarjev, pa je dejal, da bodo znotraj ministrstva svoj dele* zagotovili, čeprav imajo velike probleme. Na nekaterih uradih in zdravstvenem in1pektoratu namreč zmanjkuje denarja za plače.

DZ imenoval tri namestnike ombudsmana
21. 07. 2000 13.40
Državni zbor je na izredni seji imenoval tri namestnike varuha človekovih pravic: Aleša Butalo, Franca Jamnika in Jerneja Rovška.

Zapuščina našega časa za prihodnje rodove
05. 07. 2000 12.19
Na našem planetu imamo tudi organizacijo, ki skrbi za zapuščino našega časa prihodnjim generacijam. Long Now Foundation se ukvarja z zanimivim projektom, kako prihodnjim rodovom zapustiti sliko, kako živimo danes. Člani organizacije namreč menijo, da so vse dobe pustile primerke svojega življenja. Iz prazgodovine imamo jamske slike, Egipčani so zapustili piramide, srednji vek knjige itd. Danes živimo v digitalni dobi, ki naj ne bi puščala trajnih informacij. Podatki na računalniški disketi se namreč že po petnajstih letih lahko razmagnetijo, tako da jih ne moremo več uporabiti. Enako se lahko zgodi tudi s CD-ji. Zato so njihovi znanstveniki razvili disk Rosseta, ki bo podatke hranil od 2.000 do 10.000 let. Long Now Foundation namerava na te diske posneti zgodovino časa, zapisati vse besede vseh jezikov, saj bodo po predvidevanjih nekateri izumrli itd. Normalnemu prebivalcu Zemlje sedaj pa se lahko postavi popolnoma logično vprašanje, da če so prejšnje dobe slikale takratne knjige, ali jih ne bodo tudi sedaj? Vsekakor pa bo disk Rosseta lahko našel tržno priložnost na kakšnem drugem področju, recimo shranjevanju strogo zaupnih vojaških dokumentov.

Ministrstvo za zdravstvo predstavilo naloge
27. 06. 2000 08.04
Na Ministrstvu za zdravstvo so včeraj predstavili prednostne naloge novega kabineta ministra za zdravstvo Andreja Bračuna.

Danes v DZ
20. 06. 2000 09.22
DZ bo danes začel 51. izredno sejo, na kateri bodo poslanci predvidoma prednostno obravnavali 11 zadev iz naslova prevzemanja pravnega reda EU, poleg tega pa še 14 predlogov za ratificiranje mednarodnih ali meddržavnih sporazumov ter približno 20 zakonskih in drugih aktov, mandatno-imunitetna komisija pa ima na dnevnem redu določitve kandidatov, ki bodo postali poslanci za preostanek mandatne dobe namesto poslancev, ki opravljajo funkcijo v vladi oziroma ki jim je prenehal mandat.

Drugi dan zgodovinskega srečanja
14. 06. 2000 20.51
Današnji drugi dan zgodovinskega vrhunskega srečanja v Pjongjangu so vodilni predstavniki Severne in Južne Koreje začeli nov krog pogovorov o sodelovanju. Včerajšnji uvodni pozdrav Kim Jonga Ila je napovedal optimistično vzdušje. Po poročanju južnokorejskih medijev so govorili o morebitnem odprtju uradnih predstavništev obeh držav, o vprašanju združitve družinskih članov, ki živijo v drugi državi, in o gospodarskem sodelovanju. Podrobnosti niso sporočili. Po poročanju televizije je na strani Južne Koreje delegacijo vodil predsednik Kim Dae Jung, severnokorejsko pa predsednik predsedstva vrhovne ljudske skupščine Kim Jong Nam. Severnokorejski voditelj Kim Jong Il ob začetku pogovorov ni bil navzoč, vendar pa v Seulu pričakujejo, da se bo še danes znova srečal z južnokorejskim gostom.

Odkrili grobnico iz kamene dobe
13. 06. 2000 16.06
Berlinski raziskovalec Hans Georg Gebel je s svojo mednarodno skupino arheologov na območju momumentalnega starodavnega mesta Petra v Jordaniji odkril doslej najstarejšo grobnico iz mlajše kamene dobe. Grobnico so odkrili v mestecu Ba'ja, to pa naj bi bila najstarejša zgrajena grobnica doslej. V njej so našli več predmetov iz neolitika, med njimi številne konice puščic, sedem lobanj in ostanke bisernih ogrlic, so sporočili iz berlinske univerze. Ba'ja je eno najstarejših mest na svetu in je staro približno 9.000 let.

Gorenjska banka najela posojilo
12. 06. 2000 17.54
Gorenjska banka je v petek realizirala pogodbo o najetju mednarodnega sindiciranega deviznega posojila, ki jo je 2. junija podpisala z nemško in avstrijsko banko. Kot so danes sporočili iz banke, so posojilo v višini deset milijonov evrov najeli za dobo pet let, njegova posebnost pa je črpanje v enem znesku in odplačilo v enem znesku po petih letih življenjske dobe posojila. Skupna posojilodajalca sta Landesbank Schleswig-Holstein Girozentrale iz Kiela ter Raiffeisen Zentralbank Oesterreich Aktiengesellshaft z Dunaja.

Dodatni program za ljubljanske bolnike
31. 05. 2000 20.56
V Ljubljanskem Kliničnem centru zdravijo vse več zahtevnih bolnikov, skrajšujejo čakalne dobe za prvi ambulantni pregled in zmanjšujejo materialne stroške. Še vedno pa ne morejo do zastavljenega cilja: da bi zdravili več bolnikov, kot jih plačuje zdravstvena zavarovalnica, ali drugače povedano, da bi bile zmogljivosti centra povsem izkoriščene.

Olimpijski ogenj okoli sveta
10. 05. 2000 15.35
V grški Olimpiji so prižgali olimpijski ogenj, ki bo gorel med olimpijskimi igrami (OI) letos v avstralskem Sydneyu (od 15. septembra do 1. oktobra). Tradicionalna slovesnost je potekala med ruševinami stavb mesta, kjer so potekale antične OI.

Petritsch o počasnem mirovnem procesu
10. 05. 2000 09.40
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Wolfgang Petritsch je Varnostnemu svetu ZN v New Yorku poročal o napredku mirovnega procesa v tej državi, ki je po njegovih besedah boleč, vendar upanje ostaja. Petritsch je dejal, da so ljudje še vedno v veliki meri pod vplivom nacionalističnih strank, vendar jim počasi postajata pomembnejša plača in delo. Med drugim je poudaril potrebo po hitrejših gospodarskih reformah, saj bosansko-hercegovska podjetja še vedno delujejo po starih, preživetih metodah.

Pisnikova zmagovalka Bola
08. 05. 2000 21.41
Rumeno žogico je vrgla visoko v zrak, jo udarila v polje nasprotnice, ki jo je prvič uspela vrniti, v drugo pa ne. 19-letna Tina Pisnik je s tem postala zmagovalka 170.000 dolarjev vrednega turnirja na Bolu, dosegla svoj daleč največji uspeh v karieri in se na novi lestvici prebila do okoli 55. mesta, kar je trenutno najvišje med vsemi Slovenkami. Finale proti tretji nosilki Francozinji Ameliji Mauresmo, 17. igralki z lestvice WTA in lani finalistki odprtega prvenstva Avstralije, je dobila po dobrih dveh urah igre v dveh podaljšanih igrah, ki sta se končali na štiri in dva.

7. arhitekturna Mostra
04. 05. 2000 08.45
Na 7. arhitekturni Mostri beneškega Bienala bo od 18. junija do 29. oktobra sodelovalo 85 arhitektov z vsega sveta, ki bodo na 12.000 kvadratnih metrih razstavili izvirne projekte na temo ''manj estetike, več etike'', sosporočili organizatorji v Rimu.

Ameriški raziskovalci ustavili proces staranja
28. 04. 2000 19.13
Ameriški raziskovalci so odkrili nov način kloniranja živali, ki omogoča pomlajevanje ostarelih celic in tako zaustavi proces staranja, je danes na podlagi raziskave družbe Advanced Cell Technologies (ACT) poročala ameriška revija Science.

Prostovoljna obnovitev Stonehenga
12. 04. 2000 08.32
40 prostovoljcev se je nedavno odpravilo na 390 km dolgo pot, saj so se odločili, da bodo tri tone težak kamen iz Walesa prenesli v Stonehenge v osrednji Angliji. Namen odprave je počastitev dela tistih, ki so zgradili skrivnosten spomenik na planoti Salisbury. Stonehenge, kultni kraj iz starejše bronaste dobe (3000 - 1600 pr.n.št) je ena najbolj obiskanih znamenitosti Anglije.