Dolina

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'

05. 08. 2022 17.55

V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Množični turizem na Bledu: 'Tisoče poginulih rib in zastrupljeni kopalci'

04. 08. 2022 15.31

Društvo za varstvo okolja Bled opozarja, da na vrhuncu turistične sezone večje količine zaudarjajočih odplak preplavljajo strugo potoka Jezernice na Bledu. V sporočilu za javnost so zapisali, da se Sava Bohinjka, v katero se izlivajo odplake, "duši v onesnaženju in v razraslih algah". "V bližnji ribogojnici so morali zaradi zastrupitve evtanazirati na tisoče rib," so še sporočili in dodali, da naj bi se v bližini nastanjeni gostje soočali s prebavnimi težavami.

Doživetja brez avta in brez gneče

23. 07. 2022 12.44

Piran, Kranjska Gora, Bled, Portorož – to so zvezde slovenskega turizma, ki so bile tudi v obdobju turističnih bonov najbolj obiskane. Vendar pa je Slovenija izjemno lepa in zanimiva povsod, zato smo se odpravili na izlete na manj očitne, manj oblegane destinacije – na Ravne na Koroškem, v Trbovlje v Zasavju in Brestanico v Posavju. In to brez avtomobila. In veste kaj? Bila sem navdušena.

Požar ob meji s Slovenijo terjal tudi smrtno žrtev

21. 07. 2022 10.05

Iz sosednje Italije vendarle prihajajo spodbudne novice: položaj na požarišču na italijanskem Krasu je stabilen, gasilci in prostovoljci civilne zaščite so s skupnimi močmi zaustavili nadaljnje širjenje ognja, je sporočil pristojni v deželni vladi Furlanije - Julijske Krajine za civilno zaščito Riccardo Riccardi. Popoldne so v obe smeri odprli tudi avtocesto Trst–Benetke. Je pa požar na italijanski strani meje žal terjal prvo smrtno žrtev. Na prostovoljko in koordinatorico civilne zaščite se je med preverjanjem požarišča prevrnilo pogorelo drevo, poroča Primorski dnevnik.

Pomoč pri vzpostavitvi preseke: 'Odzvala se je cela Vipavska dolina'

21. 07. 2022 11.50

Velikodušnost ljudi ne pozna meja. Po tem, ko so za gasilce na Krasu zbirali hrano in pijačo, so se odločili, da jim bodo na pomoč priskočili tudi na drugačne načine. Med drugim so se odzvali klicu na pomoč občine Renče-Vogrsko. Skupaj s civilno zaščito in Slovenskimi državnimi gozdovi so se namreč odločili narediti preseko, s katero želijo omejiti širjenje požara. Na poziv se je v le nekaj kratkih urah odzvalo neverjetnih 200 ljudi.

Serije, nominirane na sarajevskem filmskem festivalu, navdušujejo tudi na VOYO

19. 07. 2022 14.29

Na letošnjem sarajevskem filmskem festivalu, ki bo potekal med 12. in 19. avgustom, navdušujejo številne serije, ki so nastale na tleh nekdanje skupne države. Med drugim so nominirane tudi serija Besa, Črna poroka, Morilci mojega očeta in druge, ki jih lahko spremljamo na VOYO.

Obljubo o demokratičnem soodločanju držala manj kot polovica županov

18. 07. 2022 09.30

56 slovenskih županov se je v aktualnem mandatu zavezalo k izvajanju procesa demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo občani. Obljubo o participativnem proračunu pa je izpolnilo le 24 županov, navaja inštitut Danes je nov dan. Skupno v demokratičnih procesih soodločanja pri porabi sredstev sodelujejo prebivalci 39 slovenskih občin.

Na petih lokacijah po Sloveniji pilotno štetje planincev

17. 07. 2022 08.56

V slovenske gore se letno odpravi okoli 1,7 milijona obiskovalcev, zato je na nekaterih destinacijah v glavni sezoni gneča, tudi nesreče so vse pogostejše. Na Planinski zvezi Slovenije so zato v juliju začeli projekt pilotnega štetja obiska. Trenutno planince merilniki štejejo na petih lokacijah, in sicer na Vršiču, v vasici Osp na obali, na Kumu v Zasavju, pri Lovrenških jezerih na Pohorju in Storžiču.

Prenehanje velike požarne ogroženosti v več delih države

08. 07. 2022 15.06

V nekaterih delih po Sloveniji je preklicana velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija. Gre za nekatere občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Nova Gorica in Postojna. V veljavi pa ostaja požarna ogroženost na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Koper.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo

06. 07. 2022 15.40

V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Po asfaltiranju ceste v dolini Vrata: 'Prometni kaos je iz dneva v dan večji'

05. 07. 2022 16.21

Ob začetku poletne turistične sezone so se uresničile bojazni kranjskogorske občine in turističnih delavcev zaradi prometnega kaosa v dolini Vrata. Veliko število vozil, ki so jih v dolini našteli minuli konec tedna, napoveduje rekordni obisk in tudi vrsto težav, ker načrtovani prometni režim po asfaltiranju ceste še ni vzpostavljen. Pravzaprav je zdaj še slabše. "Bojimo se tudi trenutka, ko ponesrečenega v gorah ne bo mogoče pravočasno prepeljati v bolnišnico," opozarja predsednik Turističnega društva Dovje - Mojstrana.

Odprte prijave za sprejem in podaljšanje bivanja v študentskih domovih

01. 07. 2022 07.41

Študentje lahko na portalu eVŠ oddajo prošnjo za sprejem oziroma za podaljšanje bivanja v študentskih domovih in pri zasebnikih za prihodnje študijsko leto. Na voljo je 12.149 mest za subvencionirano bivanje, od tega 4685 za sprejem in 7464 za podaljšanje bivanja, ter 49 mest za študente s priznano in začasno priznano mednarodno zaščito.

V Šaleški dolini do 3,5 odstotka višji stroški ogrevanja

27. 06. 2022 18.10

V Šaleški dolini se bo s 1. julijem letos zvišal variabilni del cene toplote za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, stroški ogrevanja za odjemalce pa bodo po izračunih višji za tri do 3,5 odstotka, so sporočili iz Komunalnega podjetja Velenje. Razlog za podražitev je po njihovih navedbah v vedno dražjih emisijskih kuponih za izpuste.

Umorjenega novinarja bodo pokopali v nedeljo

24. 06. 2022 09.23

Trupli britanskega novinarja Phillipsa in brazilskega strokovnjaka Pereire so predali njunima družinama v Braziliji. Moška so ubili v Amazoniji v začetku meseca, ko sta se vračala z odprave v dolini Javari. V četrtek se je četrti osumljenec predal policiji v Sao Paulu.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe

23. 06. 2022 15.23

Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Mežiška dolina: poškodovan plinovod ustavil proizvodnjo

22. 06. 2022 09.15

Med gradbenimi deli je v torek na Prevaljah upravljavec delovnega stroja z žlico poškodoval cev plinovoda. Prišlo je do uhajanja plina in zaradi tega do izpada proizvodnje v več podjetjih v Mežiški dolini, so sporočili s Policijske uprave Celje. Napako so dežurni delavci Petrola že odpravili, policisti pa nadaljujejo z zbiranjem obvestil.

Umor v Amazoniji: Policija išče še pet osumljencev

20. 06. 2022 08.42

Brazilska policija, ki preiskuje umor britanskega novinarja Doma Phillipsa in brazilskega strokovnjaka Bruna Pereira, je identificirala še pet oseb, ki naj bi bile vpletene v zločin. Skupno število osumljencev se je tako povzpelo na osem, primer pa je po trditvah glavnega preiskovalca v 90 odstotkih zaključen.

Mnogi niso prišli do goriva, ponekod črpalke kar zaprle vrata

19. 06. 2022 10.51

Številni slovenski kraji so ob velikih gnečah in pred torkovo podražitvijo ostali brez goriva. Težave se pojavljajo po celotni Sloveniji in pri vseh dobaviteljih goriv. Nazadnje so se težave pojavile tudi na MOL-u, saj so se zaradi izpada goriv na drugih bencinskih servisih ljudje preusmerili k njim. Na Petrolu sicer zagotavljajo, da je kakršna koli panika odveč, saj da imajo zadostne zaloge. A so nekatere črpalke kljub temu zaprle vrata. Ali dobavitelji namerno zadržujejo gorivo? Na Petrolu to ostro zavračajo.

V Amazoniji identificirali trupli obeh izginulih moških

18. 06. 2022 13.40

Brazilska policija je sporočila, da je identificirala v amazonskem pragozdu odkrite posmrtne ostanke. Gre za oba pogrešana moška - britanskega novinarja Doma Phillipsa in brazilskega strokovnjaka Bruna Pereire. Identifikacijo so policisti potrdili po laboratorijski analizi zob, ki so jih odkrili med ostanki.

Zgornja Savinjska dolina: preplet sodobnega in preteklega časa

17. 06. 2022 13.10

Zgornja Savinjska dolina je dežela različnih doživetij in pisana slika narave. Obiščemo lahko veliko zelenih kotičkov alpskega sveta, imamo pa tudi veliko možnosti za aktivno potepanje po naravi. Ima veliko sproščujoče energije, čutiti pa je tudi kulturni utrip, kjer se prepletata sodobni in pretekli čas.

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

ZN se z Rusijo pogajajo glede deblokade ukrajinskih pristanišč

03. 06. 2022 08.16

Mineva sto dni, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja sprožil invazijo na Ukrajino z besedami, da gre za posebno vojaško operacijo za demilitarizacijo in denacifikacijo zahodne sosede. Po prvih napovedih, da bodo ruske sile v le nekaj dneh prevzele nadzor nad državo, sta se zdaj obe strani znašli v vojni izčrpavanja. Ruska invazija je za seboj že pustila daljnosežne posledice. V vojni v Ukrajini ne bo zmagovalcev, ruska invazija pa je za seboj pustila opustošenje in izgube, so opozorili tudi Združeni narodi (ZN). Zmaga bo ukrajinska, pa je v videonagovoru ob stotem dnevu vojne dejal predsednik Volodimir Zelenski. Predsedniku sta se pridružila tudi premier Denis Šmihal in predsedniški svetovalec Mihajlo Podoljak, ki bila ob predsedniku že v videu na prvi dan vojne, 24. februarja. V Kremlju pa po 100 dneh vojne pravijo, da ne nameravajo odnehati, dokler ne bodo dosegli zastavljenih ciljev.

Dolina Soče priljubljena destinacija za ljubitelje zgodovine, športa in kulinarike

03. 06. 2022 17.35

Bliža se poletje, čas dopustov, izletov, potovanj in novih doživetij v tujini ali doma. Slovenija se na tujih turističnih trgih predstavlja kot varna, zelena in butična država, kjer vsak lahko najde kaj zase, pa najsi gre za aktivni oddih ali vrhunsko hrano. Vse to ponuja dolina Soče.

Močan veter v Vipavski dolini uničil del letošnjih češenj

31. 05. 2022 17.33

V zgornji Vipavski dolini se je letos obetala izjemna letina češenj, vendar je že dozorele ob koncu tedna oklestila in poškodovala močna burja. Najhuje je pihala v soboto in nedeljo, ko je poleg dozorelih češenj polomila in na tla zmetala tudi marsikatero vejo in mladiko. Sadjarji sicer pričakujejo, da si bodo nedozorele češnje še opomogle.

Vipavska dolina predstavlja večerjo 12 metrov pod zemljo

29. 05. 2022 19.58

Podzemne jame in odlična hrana. Tudi na to pomislimo, ko beseda nanese na Kras. In kaj nastane, ko ju združimo? Večerja 12 metrov pod zemljo. Večerjo v kraški Krompirjevi jami so si zamislili v turizmu Miren Kras, z njo pa želijo obogatiti turistično ponudbo Vipavske doline in Krasa.

Na italijanski strani meje mirno, v Sloveniji evforija

27. 05. 2022 19.17

Čeprav ni bilo še nobenih cestnih zapor, je bilo že več ur pred začetkom slavne kolesarske dirke jasno, da se je dolina Soče pripravila na nekaj velikega. V katero koli smer si se obrnil, je bilo kaj rožnatega – od bal sena na poljih do okraskov na javni infrastrukturi in zasebnih hišah.

'Že 70 let več kot le streha nad glavami študentov'

24. 05. 2022 16.54

Študentski dom Ljubljana je z osrednjo slovesnostjo obeležil svojo 70-letnico. Slavnostni govornik je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je pohvalil prizadevanja zavoda, da študentom z vse Slovenije in tudi tujine omogoča kakovostno in ugodno bivanje v prestolnici.

Z eno nogo in na berglah premagal 36 kilometrov in 75 ovir

22. 05. 2022 16.53

"In potem mi ti tarnaš," se je Blaž sredi izsušenega kanjona z nasmehom obrnil k sopihajočemu Aljažu. Prehitevata namreč sotekmovalca, ki se po 21 kilometrov dolgem poligonu čez drn in strn, pa še s težavnimi ovirami vmes, prebija s pomočjo bergel, saj ima samo eno nogo. "Spoštovanje," se mu pokloni Aljaž, ko skupaj premagujejo neravne skale.