Dolina

Voda odnesla domačijo: preživela le pujsa, ki so ju rešili s helikopterjem
10. 08. 2023 06.00
Obilno deževje in poplave, ki so zajele območje Ljubnega ob Savinji, niso prizanesli niti družini Pečnik in njihovi domačiji. V petek, ko so zapustili dom, si verjetno niso predstavljali, da jim bo deroča voda vdrla v hišo, odnesla del hleva z živalmi in kmetijsko mehanizacijo. V nedeljo so se peš prek gozdne vlake prebili do opustošene domačije in ugotovili, da sta ujmo preživela le dva pujsa in konj. Dva dni so jih hodili hranit in oskrbovat, v sredo pa je pujsa na varno prepeljal helikopter slovenske Policije. Družina Pečnik se na uničeno domačijo najverjetneje ne bo več vrnila.

Plaz jo je odnesel 20 metrov v dolino, zakopana je bila do vratu
09. 08. 2023 21.10
V Poljanski dolini smo obiskali šestčlansko družino, ki je skoraj ostala brez matere štirih otrok, saj jo je plaz, ki se je utrgal za hišo, odnesel s seboj 20 metrov v dolino. Ko se je ustavila v kupu drevja in blata, je iz zemlje gledal samo obraz. Živo jo je v bolnišnico odpeljal helikopter. Deroča Sora in številni zemeljski plazovi so pustili za seboj hudo opustošenje. Kako je sredi noči opazovala besnenje narave, je pripovedovala tudi naša visoko noseča olimpijka Urša Bogataj.

'Poplavna katastrofa je Slovenijo ponovno povezala'
08. 08. 2023 17.30
Solidarnost in tovarištvo sta v teh dneh še posebej med nami. Potem ko je Slovenijo prizadela največja naravna katastrofa v zgodovini, v teh dneh ni več "naših" ali "vaših". Aleksander Pozvek se je odpeljal v prizadeto Poljansko dolino, kjer mu je eden od domačinov razlagal, da je pomoč ponudilo toliko ljudi, da so jih morali, sicer s težkim srcem, celo zavrniti. In prav zaradi vas, ljudje, lahko optimistično zremo v prihodnost.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev
08. 08. 2023 11.34
V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Korošci stopili skupaj, rokave zavihali tudi najmlajši
07. 08. 2023 08.59
S Koroške se vrstijo prizori uničenja, ki ga je za seboj pustila deroča voda. Prevrnjeni avtomobili, prelomljene deske, podrta drevesa, polomljene veje. In kupi peska ter blata. Fotografije s terena so pretresljive. V regiji je zdaj v ospredju sanacija, vzpostavljanje cestnih povezav in vodooskrbe. Za delo so prijeli vsi, tudi najmlajši.

Deček z modrim dežnikom in vrečko prigrizkov
07. 08. 2023 08.13
Ko je helikopter Slovenske vojske pristal na travniku v Letušu, je k posadki pristopil tudi mali deček. V eni roki je držal moder dežnik s pošastjo, v drugi belo vrečko s prigrizki zanje. Tako je sprejel pomoč, ki je prišla v njegov kraj. Ganljiv trenutek, ujet v objektiv, s pripisom "vsi za enega, eden za vse", nedvoumno povzame dogajanje zadnjih nekaj dni in simbolizira fazo, v katero po katastrofalnem neurju prehaja Slovenija. Pomoč. Solidarnost. Hvaležnost. Slovenija ob vsaki krizi dokazuje, da ima cel kup dečkov z modrimi dežniki.

Nebo nad Slovenijo se je umirilo, a razmere so marsikje še vedno resne
06. 08. 2023 06.08
Dan po uničujočih poplavah se do odrezanih vasi počasi prebija pomoč. Pristojnim službam je do Črne na Koroškem iz smeri Šoštanja uspelo vzpostaviti zasilno makadamsko pot, po kateri lahko do kraja dostopajo terenska in intervencijska vozila. Po tej poti bodo potekale evakuacije in nujno potrebna oskrba. Razmere so se do večera ob reki Muri, sicer umirile, a ostajajo previdni. V soboto zvečer je tam popustil del nasipa, ki so ga že sanirali. Na gorenjskem koncu pa številne hiše ogrožajo plazovi, največ na območju občin Žiri in Gorenja vas-Poljane.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike
05. 08. 2023 06.06
Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Situacija na Gorenjskem se nekoliko umirja, evakuacije so zaključene
04. 08. 2023 06.10
Na Gorenjskem se situacija po vodni ujmi nekoliko umirja, saj je intenziteta padavin upadla. Še vedno je najhuje na območjih Škofje Loke, Gorenje vasi - Poljan in Tržiča. Evakuacije so zaključene, v teku je vzpostavljanje cestnih povezav. Po znižanju voda se začenja tudi črpanje vode iz objektov, bojijo pa se novih padavin.

'To je šele začetek': glavnina padavin tekom petka in v noči na soboto
03. 08. 2023 07.23
Nad severno Slovenijo so se v četrtek zvečer začeli pojavljati močni nalivi. "To je šele začetek, glavnino padavin pričakujemo tekom petka in tudi v noči na soboto," je povedal hidrolog Janez Polajnar. Padavine, ki se bodo v ozkih pasovih širile od Primorske proti Štajerski in bodo ponekod kar dolgotrajne, bi znale povzročiti tudi poplave. Nalivi sicer po državi že povzročajo nevšečnosti, pristojne službe pa opozarjajo, naj na številko 112 pokličemo v le izrednih primerih.

Prihajajo plohe in nevihte, Arso izdal oranžno opozorilo
29. 07. 2023 07.00
V nedeljo zjutraj ali dopoldne bodo nevihte od severozahoda zajele večji del države. Pričakovati gre tudi močnejše nevihte z nalivi, močnimi sunki vetra ter točo. Dopoldne lahko ob nevihtah ob morju zapiha močan veter severnih smeri (tramontana), opozarjajo na Arsu. Izdali so oranžno opozorilo. Tudi v prihodnjem tednu se vreme še ne bo ustalilo.

Umiritev burnega vremenskega dogajanja, čas je za sanacijo škode
26. 07. 2023 06.18
Hladna fronta, ki je naše zahodne kraje dosegla v večernih urah, se je čez noč pomikala proti jugu in vzhodu, s seboj pa je prinesla hladnejšo zračno maso in zaključek burnega vremenskega dogajanja. V 24 urah se je sicer čez Slovenijo pomaknilo kar šest nevihtnih linij, ki so največ težav povzročile na Celjskem in Goriškem. Na Upravi RS za zaščito in reševanje so od ponedeljka zvečer zabeležili kar 1979 dogodkov, posredovali so gasilci iz 451 gasilskih enot.

Po neurjih je na določenih poteh gibanje smrtno nevarno
21. 07. 2023 11.13
Sanacija neurij, ki so pustošila zadnje dni in povzročila ogromno škode ter terjala smrtno žrtev, bo dolgotrajna in zahtevna. V tem času so mnoge ceste in poti neprehodne, zato pristojni opozarjajo, da spremljajte obvestila in se na območja, ki jih je prizadelo neurje, ne odpravljajte, če ni nujno. Veter je namreč podrl ogromno dreves in lomil številne veje, zato je odhod v gozd na teh območjih izredno tvegan.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev
20. 07. 2023 08.12
Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Posnetki iz zraka: vetrolom v dolini Radovne drevesa podiral kot hišice iz kart
20. 07. 2023 16.48
Sredino neurje z močnimi sunki vetra ni prizaneslo niti dolini Radovne in Krme na Gorenjskem. Močni sunki vetra so ruvali drevesa in lomili veje, a razsežnost škode v gozdu razkriva posnetek iz helikopterja dežurne ekipe za reševanje v gorah GRZS s posadko Slovenske vojske, ki je reševala pohodnike, ki jih je po sestopu s Triglava ujela nevihta. Ministrstvo za kmetijstvo medtem ocenjuje, da je v gozdovih ob zadnjih neurjih nastalo za 450.000 kubičnih metrov lesne mase škode.

Neurja nad Slovenijo: veter lomil drevesa, voda zalivala objekte, klestila toča
13. 07. 2023 10.23
Vremensko dogajanje se naposled počasi umirja, ponekod po državi pa se jasni. Močni nalivi so se pozno zvečer preselili nad Dolenjsko in Zasavje. Velik nevihtni sistem, ki se je popoldan zaustavil nad Slovenijo, je sicer prinesel nemalo težav. Močni nalivi so povzročili poplave, sunki vetra vetrolome in odkrivanje streh, klestila pa je tudi toča, ponekod je presegala velikost teniške žogice. Vzhodno od Krškega je toča uničila praktično vse pridelke.

'Za letošnje leto druge rešitve kot dovažanje pitne vode ni'
13. 07. 2023 16.33
V občini Loška dolina so zaradi pomanjkanja pitne vode pred slabim mesecem uvedli ukrepe varčevanja z vodo. Občani ne smejo zalivati vrtov, polniti bazenov ali prati avtomobilov. Vodo iz pipe morajo prekuhavati ali jo kupovati v trgovini. Vodostaj na območju Loške doline je namreč izredno nizek, glavni problem pa predstavlja vodovodno omrežje, na katerem zaradi razpok uhaja voda. Iz vodovodnih cevi dnevno beležijo 60 odstotkov izgub, kar je okoli 1000 kubičnih metrov pitne vode. Koliko časa prebivalce še čakajo težke razmere in kako se z njimi spopadajo?

Severozahodno in severno Slovenijo prešel nov nevihtni pas
12. 07. 2023 06.16
Severozahodno in severno Slovenijo je od zahoda prešel nov nevihtni pas z nalivi in močnimi sunki vetra. Krajevno so sicer že zjutraj nastala neurja z močnimi sunki vetra, lokalno pa tudi nalivi. Iz več krajev po Sloveniji so poročali o nevšečnostih, ponekod je prekinjena tudi dobava električne energije. Zaradi več oblačnosti tako visokih temperatur ni več pričakovati, bo pa zelo soparno. Arso je sicer tako zaradi neviht kot tudi vročine izdal oranžno opozorilo.

140 kilometrov na uro skozi ovinek: 'Cela dolina diha z relijem'
09. 07. 2023 19.59
Vonj po bencinu, cviljenje gum in do dvesto kilometrov na uro v ovinke. Stara cesta Podnanos–Rebernice se je spremenila v dirkališče. Na drugi zaporedni gorski hitrostni dirki so lahko gledalci videli enega najhitrejših tovornjakov, predelane stoenke in pravo formulo. Rekorder je po vijugasti gorski cesti vozil s povprečno hitrostjo kar 140 kilometrov na uro.

Vipavska dolina bo drugič gostila gorsko hitrostno dirko
28. 06. 2023 16.05
Letos bo AMD Ajdovščina Motorsport po uspešno izpeljanem reliju Vipavska dolina drugič pripravil tudi gorsko hitrostno dirko v Podnanosu. Ta bo letos namesto jeseni izpeljana že v začetku julija, tekmovanje pa bo potekalo na nespremenjeni progi iz lanskega leta.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?
27. 06. 2023 06.00
Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

Mladi za podnebno pravičnost kritični: 'Vlada se ni pripravljena upreti kapitalu'
22. 06. 2023 13.31
Mladi za podnebno pravičnost so pred poslopjem vlade pripravili Podnebno ljudsko skupščino, s katero so želeli ministrski zbor med drugim opozoriti na po njihovem mnenju napačno zastavljen predlog posodobitve NEPN. Prepričani so, da ta ne upošteva resnosti okoljske krize, vlada pa se po njihovem mnenju ni pripravljena zoperstaviti kapitalu.

'Kraljevali' na Kolovratu, čakajoč na vrnitev Gira
18. 06. 2023 20.03
Vročica, ki so jo "zakrivili" uspehi naših kolesarjev s Primožem Rogličem na čelu, ne pojenja. Tudi Dirka po Sloveniji je v petih etapah kljub odsotnosti Rogliča in Tadeja Pogačarja pritegnila lepo množico gledalcev, tokrat so najmočneje stiskali pesti za Mateja Mohoriča. Kraljevska je bila etapa, ki je v soboto potekala od Ljubljane do Kobarida. (Predvsem) zaradi dvojnega vzpona na Kolovrat, ki je bil najvišja točka na celotni dirki, je tja spet pripeljala številne slovenske zastave. Te so tem položaju že stare znanke z lanskega Gira, ki se bo najverjetneje kmalu vrnil tudi v naše kraje. Največji vtis pa je vendarle pustil 70-letnik v hrvaškem dresu.

Starši na odvzeme krvi v Mežiški dolini pripeljali manj otrok
12. 06. 2023 12.08
Na ravenski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so negativno presenečeni, ker so starši na odvzeme krvi, s katerimi preverjajo vsebnost svinca, pripeljali manj otrok kot prejšnja leta. V Zgornji Mežiški dolini je odziv približno polovičen, v Spodnji Mežiški dolini še precej slabši. Za ta teden so razpisali dodatne termine.

Zdesetkan pridelek češenj, cene ponekod do 20 evrov za kilogram
03. 06. 2023 18.12
V Goriških brdih je bil predvsem izpad prvih češenj velik. Na nekaterih lokacijah so bili ob pol pridelka, ponekod v Vipavski dolini pa je bilo prvih češenj manj za kar 80 odstotkov. Poznejše sorte so si sicer nekoliko opomogle. Pridelka je več, a še vedno manj v primerjavi z lanskim letom. Za kilogram briških češenj je treba odšteti od šest do osem evrov, smo izvedeli na prazniku češenj v Goriških brdih, kjer je bilo zanimanje za domače češnje izjemno. Medtem ko cene v notranjosti države dosegajo tudi 20 evrov.

V Slovenijo prihaja punk rock ikona Patti Smith
30. 05. 2023 14.11
V okviru projekta Evropske prestolnice kulture 2025, ki ga skupaj gostita Gorica in Nova Gorica, bo Slovenijo 5. oktobra obiskala legendarna punk rockerica Patti Smith. Svetovna zvezda in vsestranska umetnica bo nastopila na brezplačnem koncertu v Rožni Dolini ob nekdanjem mejnem prehodu z Italijo. Patti je ob napovedi koncerta dejala, da se veseli prihoda v okolje, kjer so Pasolini, Kosovel in Rilke pisali svoje pesmi.

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'
26. 05. 2023 17.06
Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Orion za Ja, Chefa in Sekirco v med, slavila tudi Katarina Čas in Jurij Zrnec
25. 05. 2023 21.05
Na podelitvi nagrad orion za presežke na avdiovizualnem področju sta slavili dve naši seriji, Ja, Chef! in Sekirca v med. Poleg tega sta slavila tudi Jurij Zrnec in Katarina Čas, ki sta za igralske dosežke v komični seriji Ja, Chef! prejela nagrado najsvetlejša zvezda oriona.

Zaradi premalo sonca Vipavska dolina ostala brez prvih češenj
20. 05. 2023 20.05
Zgodnjih domačih češenj iz Vipavske doline letos ne bo. Čeprav bi te morale že biti naprodaj, bodo ostale kar na drevesih. Izjemno veliko dežja, v zadnjih dneh pa še močna burja so povsem oklestile pridelek. Izpad zgodnjih sort bo tako 100-odstoten, vprašanje pa je, kaj bo s poznejšimi sortami. Za zdaj kaže dobro, drevesa so lepo obložena, bo pa moralo k temu svoje dodati še vreme, saj češnje potrebujejo več sonca in višje temperature.

V Salonitu zavračajo očitke o nepravilnostih pri sporočanju podatkov
19. 05. 2023 16.37
V Salonitu Anhovo so predstavili podatke o meritvah temperature na reprezentativni točki v anhovski cementarni. S podatki bodo v nadaljevanju seznanili tudi občino Kanal in nevladne organizacije. V družbi sicer vztrajajo pri oceni, da morajo na podlagi okoljevarstvenega dovoljenja poročati o emisijah, ne pa o ostalih parametrih. Občina Kanal medtem trdi, da podjetje pri pošiljanju meritev temperature ni delovalo v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem.