Dovolj

Novi napadi upornikov
01. 06. 2001 00.00
Albanski skrajneži so po nekaj dnevnem zatišju napadli položaje makedonske vojske in policije na območju Popove šapke severozahodno od Tetova. Po navedbah makedonske vojske so skrajneži napadli iz smeri vasi Šipkovica in Brodec, makedonske sile pa so na napad odgovorile s topništvom. Boji so ponoči potekali tudi na območju vasi Slupčani, Otlja, Matejče in Umin Dol v okolici Kumanova. Makedonska stran ne poroča o žrtvah med vojaki in policisti.

Mesec dni dlje v vesolju
31. 05. 2001 00.00
Ameriška vesoljska agencija NASA bo prihodnja dva poleta vesoljskih raketoplanov Atlantis in Discovery proti Mednarodni vesoljski postaji (MVP) preložila za približno tri tedne. Odločitev so sprejeli zaradi težav z novo 600 milijonov dolarjev vredno in 17,6 metra dolgo kanadsko mehanično roko Canadarm 2, ki so jo na postajo dostavili aprila in je še vedno ne morejo upravljati. Canadarm 2 je odločilnega pomena za prihodnje sestavljanje MVP. Zaradi preložitve poletov bo sedanja posadka MVP ostala v vesolju skoraj mesec dni dlje kot je bilo načrtovano.

Lakersi prepričljivo v finale
28. 05. 2001 00.00
Lanski zmagovalci lige NBA, košarkarji moštva Los Angeles Lakers, so se prepričljivo uvrstili tudi v letošnji zaključni obračun. V finalu vzhoda so na domačem parketu odpravili San Antonio Spurse s 111:82 in se s 4:0 uvrstili v veliki finale, kjer se bodo pomerili z boljšim iz dvoboja med Philadelphijo 76ers in Milwaukee Bucksi. Na zahodu po treh tekmah z 2:1 v zmagah vodi Milwaukee, ki v noči na torek gosti tudi četrti obračun.

Proti usmrtitvi duševno prizadetih
28. 05. 2001 00.00
Predstavniški dom in senat teksaškega kongresa sta sprejela predlog zakona, ki predvideva, da v tej ameriški zvezni državi ne bi več izvrševali smrtne kazni nad duševno prizadetimi obsojenci. Guverner Teksasa Rick Perry, ki je na tem položaju nasledil predsednika ZDA Georga Busha, je napovedal, da predloga zakona za zdaj še ne bo podpisal. Perry bo počakal na izid primera teksaškega obsojenca na smrt Johna Paula Penryja pred zveznim vrhovnim sodiščem. Teksas je sicer od leta 1982, ko so ponovno uvedli smrtno kazen, usmrtil 246 oseb, od tega 6 duševno prizadetih.

Čudodelnik privablja množice
27. 05. 2001 00.00
Domnevni 12-letni indijski čudodelnik Pinku v vasi Boghara Silhoka v severovzhodni indijski zvezni državi Asam privablja množice. Pinkuja je v sanjah blagoslovil hindujski bog Višnu in od takrat naprej naj bi imel čudodelne moči, so prepričani prebivalci vasi.

Hoteli za reveže v Riu de Janeiru
25. 05. 2001 00.00
Mestne oblasti v brazilskem Rio de Janeiru nameravajo ustanoviti hotele, v katerih bi za eno nočitev zaračunali en real (okoli 120 tolarjev), namenjeni pa naj bi bili več sto ljudem, ki vsako noč prespijo na ulicah mesta. Po podatkih mestne uprave vsako noč "pod milim nebom" povprečno prespi 1500 ljudi, med katerimi so potepuhi, pa tudi tisti z najnižjimi plačami, ki si ne morejo privoščiti prenočišča. Med slednjimi so predvsem delavci, ki služijo kruh v predmestjih in nimajo dovolj denarja, da bi se vsak dan vračali domov. V hotelih naj bi ljudem ponudili zobne ščetke, milo, brisače in rjuhe, ter kovinske škatlice, v katere bodo lahko zaklenili svoje premoženje.

Jezerniki še naprej nepremagljivi
22. 05. 2001 00.00
Los Angeles Lakersi so na drugi tekmi finala zahodne konference severnoameriške košarkarske lige NBA še drugič na gostovanju odpravili San Antonio Spurse, tokrat z 88:81. Jezerniki so tako zabeležili 17. zaporedno zmago, deveto v končnici. V Alamodomu so bili uspešni dvakrat zapored, kjer San Antonio v končnici še ni izgubil, v redni sezoni pa samo osemkrat.

Krka premagala Merck!
22. 05. 2001 00.00
Slovenski borzni trg tudi v torek ni izstopil iz svojega sivega povprečja. Človek se vpraša kakšne informacije morajo priti na naš trg, da bi se le ta vsaj malo razgibal. Rezultati v podjetjih so skoraj povsod nad povprečjem, odpirajo se nove možnosti, vrstijo se prevzemi, denarja naj bi bilo dovolj…

Zastoj pri nasledstvenih pogajanjih
21. 05. 2001 00.00
Na Dunaju se nadaljujejo prejšnji teden začeta pogajanja med petimi naslednicami nekdanje SFRJ o delitvi nekdanjega skupnega premoženja, pogajalci pa so se tokrat posvetili skoraj izključno vprašanju hranilnih vlog, a se je razprava zaostrila in je zaradi razhajanja v stališčih Slovenije in ostalih štirih naslednic prišlo do zastoja.

Zastoj pri nasledstvenih pogajanjih
21. 05. 2001 00.00
Na Dunaju se nadaljujejo prejšnji teden začeta pogajanja med petimi naslednicami nekdanje SFRJ o delitvi nekdanjega skupnega premoženja, pogajalci pa so se tokrat posvetili skoraj izključno vprašanju hranilnih vlog, a se je razprava zaostrila in je zaradi razhajanja v stališčih Slovenije in ostalih štirih naslednic prišlo do zastoja.

Janez Janša ostaja predsednik
20. 05. 2001 00.00
Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Italijanska desnica za splav
18. 05. 2001 00.00
Italijanska desnica je zavrnila zahtevo katoliške cerkve in papeža Janeza Pavla II. po odpravi zakona, ki dovoljuje splav, in ocenila, da je mogoče zakon kvečjemu izboljšati. Italijanska škofovska konferenca in papež sta namreč včeraj na zmagovalce nedeljskih parlamentarnih volitev naslovila zahtevo, naj "v luči spoštovanja človekovega življenja in njegovega naravnega konca" ponovno pregledajo "zakon 194", ki dovoljuje umetno prekinitev nosečnosti.

V 80 dneh okoli sveta
17. 05. 2001 00.00
Matevž Lenarčič, ki je po izobrazbi sicer diplomirani biolog, po poklicu pa profesionalni fotograf in pilot, se bo na pot podal 10 junija. V samo 200 kilogramov težkem letalu naj bi krog okoli sveta sklenil v osemdesetih dneh. Na poti namerava postaviti tri svetovne rekorde oziroma prvence.

Pozitivna ocena za Slovenijo
17. 05. 2001 00.00
Predstavniki slovenskega ministrstva za promet in predstavniki ministrstva za gospodarstvo, promet in tehnologijo nemške zvezne države Bavarske so na 2. prometnem simpoziju Slovenija - Bavarska v Münchnu pozitivno ocenili prometne možnosti Slovenije in izpostavili visok strokovni potencial in nivo produktivnosti Slovenije ob močnih tradicionalnih vezeh s tujino. Bavarska Slovenijo ocenjuje kot najuspešnejšo med srednje in vzhodnoevropskimi državami z izjemno dinamičnim razvojem. Bavarci so na simpoziju med drugim izpostavili tudi problem neobveščenost gospodarskih družb na Bavarskem, ki ne poznajo dovolj prednosti prevozov čez Slovenijo ter priznali primerjalne prednosti severno jadranskih luk in posebno Luke Koper.

Dogovor o prednostnih nalogah
15. 05. 2001 00.00
Četrto plenarno srečanje prvega delovnega omizja Pakta stabilnost za Jugovzhodno Evropo, t.j. za demokratizacijo in človekove pravice, je bilo zelo uspešno, saj je 58 delegacij doseglo konsenz o prihodnjih usmeritvah, je danes v Portorožu povedal predsedujoči delovnega omizja, namestnik posebnega koordinatorja pakta stabilnosti Donald Kirsch. Delegacije so določile štiri prednostna področja delovanja: vračanje beguncev, mediji, medetnični odnosi in čezmejno sodelovanje ter izobraževanje in mladi.

Javna razprava o telekomunikacijah in medijih
14. 05. 2001 00.00
Podjetje Infos d.o.o. iz Ljubljane in Elektrotehniška zveza Slovenije sta na Gospodarski zbornici Slovenije organizirala javno razpravo z naslovom Konvergenca telekomunikacij in medijev. Razprava je bila uvod v teden telekomunikacij, ki bo potekal od 14. do 18. maja.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Zmagi na domačem ledu
13. 05. 2001 00.00
Hokejisti Colorada so v uvodnem srečanju zahodnega konferenčnega finala severnoameriške hokejske lige NHL premagali St. Louis s 4:1 in v zmagah povedli z 1:0, tako kot New Jersey, ki je na vzhodu s 3:1 ugnal Pittsburgh.

V Bratislavi o širitvi Nata
12. 05. 2001 00.00
Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

V Bratislavi o prihodnosti Evrope
12. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek meni, da je prišel čas za izoblikovanje koncepta zveze Nato za prihodnost. Ta še ni dorečen, po mnenju Ljubljane pa bi moral vključevati širitev zavezništva, " sicer Nato nima resnične zamisli, kako v prihodnosti", je dejal Drnovšek na srečanju s kolegi iz držav kandidatk za članstvo v zvezi Nato, ki so se zbrali v Bratislavi.

Usmrtitev prestavljena
12. 05. 2001 00.00
Ameriški državni tožilec John Ashcroft je prestavil usmrtitev ti. "bombaša iz Oklahoma Cityja" na 11. junij 2001. Enomesečni zamik naj bi dal obsojenemu Timothyju McVeighu in njegovemu odvetniku dovolj časa, da premislita, kaj lahko storita in, da se McVeigh tehtno odloči.

Poziv za svobodno odločanje
11. 05. 2001 00.00
Skupina predstavnikov civilne družbe je v javnost poslala pismo z naslovom Za svobodo odločanja. 35 podpisnikov, od katerih jih je večina znanih Slovenk in Slovencev, verjamejo, da je predlagani referendum o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo groba kršitev človekovih pravic. Svoboda odločanja je osnovna civilizacijska pridobitev, podpisani pa verjamejo, da je Slovenija danes dovolj pluralna in tolerantna, da se ji zaradi posluha za pravice manjšine ni treba bati za skupne vrednote, državljani in državljanke pa so dovolj zreli in solidarni, da v svobodi drugega na vidijo grožnje svoji svobodi.

ZDA za sklad proti aidsu
10. 05. 2001 00.00
Generalni sekretar OZN Kofi Annan naj bi od ameriškega ministra za zdravstvo in socialo Tommyja Thompsona dobil zagotovilo, da bodo ZDA letos namenile 200 milijonov dolarjev v svetovni sklad za boj proti aidsu, katerega ustanovitev je predlagal sam Annan. Poleg Thompsona se je sestanka udeležil tudi državni sekretar Colin Powell, ki vodi delovno skupino administracije za boj proti aidsu. Poleg uvodnih 200 milijonov pa ZDA razmišljajo, da bi naslednje leto plačale še 500 milijonov dolarjev. Uradna objava ameriške donacije naj bi prišla na vrsto v petek med obiskom nigerijskega predsednika Oleseguna Obasanja v ZDA. Namen globalnega sklada proti aidsu je združitev različnih pobud v ta namen in s tem učinkovitejše ukrepanje v boju proti tej bolezni, ki grozi, da bo zdesetkala prebivalstvo Afrike.

Madonna išče šolo za hčerko
10. 05. 2001 00.00
Ameriška pop-zvezda Madonna, ki se je po poroki z britanskim režiserjem Guyem Ritchiem ustalila v Londonu, že išče primerni, dovolj elitni angleški šoli za svoja otroka.

Ovadili Matjaža Roglja
10. 05. 2001 00.00
Ljubljanski kriminalisti so na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podali kazensko ovadbo zoper domnevnega svetovnega prvaka v računalništvu Matjaža Roglja. Sumijo ga goljufije, saj naj bi si z lažmi in ponarejenimi listinami protipravno prilastil dobrih 14 milijonov tolarjev davkoplačevalskega denarja.

Pred finalom konference
10. 05. 2001 00.00
V severnoameriški hokejski ligi NHL sta bili odigrani dve odločilni srečanji. Hokejisti Colorada so s 5:1 premagali Kralje iz Los Angelesa in si tako zagotovili napredovanje v finale zahoda, kjer se bodo pomerili s St. Louisom, branilcem naslova Vragom iz New Jerseyja pa je prav tako v sedmi tekmi s 5:1 le uspelo izločiti Toronto, tako da bodo nastopili v finalu vzhoda.

Titovi napotki prihodnjim turistom
09. 05. 2001 00.00
Prvi človek na svetu, ki si je polet v vesolje plačal sam, ameriški poslovnež Dennis Tito (60), je po dvodnevnem počitku po vrnitvi iz vesolja danes pripovedoval o svojih vtisih s poleta in tistim, ki mu želijo slediti, svetoval, da naj bodo potrpežljivi in da naj skrbijo za svoje zdravje. Prva posadka, ki je z rusko vesoljsko ladjo obiskala Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), je za ruskega in ameriškega predsednika Vladimirja Putina in Georga Busha pripravila darila, je na današnji novinarski konferenci v dvorcu kulture Zvezdnega mesteca pri Moskvi med drugim povedal poveljnik posadke Talgat Musabajev.

Uspešna NT konferenca
09. 05. 2001 00.00
Letos konferenca gosti več kot 90 domačih in tujih predavateljev, organizirano je več kot 140 predavanj in 16 praktičnih delavnic, na konferenci pa je prijavljenih več kot 1.300 udeležencev. Uspešnost in kakovost konference dokazuje tudi vedno večji interes domačih podjetij in Microsoftovih partnerjev.

Dovolj že en dopinški test
09. 05. 2001 00.00
Italijanski olimpijski komite je sprejel nova antidopinška pravila, ki zdaj določajo, da bodo pristojne institucije, ki odločajo o kaznovanju športnikov zaradi jemanja nedovoljenih poživil, lahko le-te spoznale za krive že, če bodo "padli" na prvem dopinškem testu. Drugi test urina in krvi naj bi opravili le, če bi to zahteval športnik, ki je bil na prvem testu pozitiven. Prejšnji pravilnik je določal obvezno dvakratno testiranje, le v primeru pozitivnega rezultata na testu A in B pa je bil športnik spoznan za krivega jemanja nedovoljenih poživil.