Dovolj

Koštunica in Djukanović proti moratoriju
09. 03. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo Djukanović je v sinočnjem pogovoru za Radio Beograd povedal, da ne vidi veliko argumentov v prid zamisli o moratoriju na napovedani referendum o državnem statusu Črne gore. Zamisel o moratoriju je kot "povsem zgrešeno" zavrnil tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica.

Washington boljši od Pittsburgha
08. 03. 2001 00.00
Vodilno moštvo južnovzhodne skupine, Washington Capitalsi, je v včerajšnjem derbiju lige NHL tesno premagalo Pittburgh Penguinse s 4:3. San Jose Sharksi so igrali neodločeno z ekipo Floride Pantersov. Zadnjouvrščena ekipa pacifiške skupine, Anaheim Mighty Ducks, pa je doma premagala Montreal Canadiense.

Visok poraz Bayerna, Real kraljevsko
07. 03. 2001 00.00
Olympic Lyon je v petem srečanju drugega dela v skupini C lige prvakov doma s 3:0 visoko ugnal prvouvrščeno moštvo v skupini - muenchnski Bayern. Za četrtfinale se bodo na borili z londonskim Arsenalom, ki je kljub boljši igri komaj premagal Spartak iz Moskve (1:0). V skupini D je že vse jasno. Real Madrid je bil na Bernabeu s 3:2 boljši od Leeds Uniteda in si s tem zagotovil prvo mesto v skupini. Lazio in Anderlecht sta odigrala srečanje, ker sta ga pač morala, zmagali pa so Italijani z 2:1.

Malysz spet na vrhu
07. 03. 2001 00.00
Nočna tekma skakalcev za svetovni pokal v švedskem Falunu je za slovenski tabor prinesla precej radosti. Izmed šestih Slovencev so se kar štirje prebili v finale, kjer pa po daljšem času niso igrali povsem postranske vloge. Mladi Igor Medved je osvojil odlično sedmo mesto, s čimer je dosegel trenutni vrhunec v svoji kratki članski karieri. Še enkrat več je bil na najvišji stopnički Poljak Adam Malysz, ki si je skoraj zagotovo že zagotovil svojo prvo zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala.

Izredne razmere na makedonski meji
06. 03. 2001 00.00
Ob zaostrovanju razmer na makedonsko-kosovski meji bo makedonski predsednik Boris Trajkovski danes popoldne nastopil v parlamentu, dogodek pa bo prenašala tudi televizija. Skopje pa naj bi danes obiskal tudi grški zunanji minister Georges Papandreu, ki naj bi makedonskemu vodstvu prenesel stališča OVSE do položaja na območju. Gverilci naj bi bili del nove formacije - narodne osvobodilne vojske in jo sestavljajo prostovoljci iz albanske etnične manjšine v Makedoniji. Doslej so se izmikali pred makedonsko vojsko in silami KFOR znotraj 1 km širokega pasu ob meji s Kosovom.

TV Grosswallstadt v hudih denarnih škripcih
06. 03. 2001 00.00
Nemška rokometna ekipa TV Grosswallstadt, ki je pred dnevi v četrtfinalu evropskega pokala pokalnih zmagovalcev z zvrhano mero sreče izločila slovensko ekipo Mobitel Prule 67, se je znašla v hudih finančnih problemih. Glavni sponzor nemške ekipe Honda je napovedal umik, na obzorju pa ni novega pokrovitelja, ki bi v klubsko blagajno primaknil 700.000 nemških mark, kolikor naj bi po predvidevanjih znašal vložek japonskega avtomobilskega proizvajalca.

Se pišejo novogoriški Mostovni boljši časi?
05. 03. 2001 00.00
Mostovno, zapuščen industrijski objekt na obrobju Nove Gorice v neposredni bližini državne meje med Slovenijo in Italijo, je mestni svet novogoriške občine že leta 1996 namenil reševanju mladinske problematike, saj mladi po zaprtju šempetrskega Centra za razvoj mladinske kulture v Novi Gorici nimajo primernih prostorov za druženje in ustvarjanje. Minilo je pet let, Mostovna pa še vedno propada. Mladi, predvsem predstavniki Zavoda Masovna, ki ga je občina leta 1998 potrdila za bodočega upravitelja Mostovne, so novico, da je mestni svet minuli teden med obravnavanjem proračuna za leto 2001 obnovi objekta namenil 20 milijonov tolarjev, pozdravili. Zaradi dosedanjih zapletov in počasnih postopkov pa se zavedajo, da prizadevanj za odprtje prostorov s tem še ni konec, so pojasnili na današnji novinarski konferenci Zavoda Masovna.

Ukrepi proti slinavki
05. 03. 2001 00.00
Na ljubljanskem letališču bodo vsi potniki, ki bodo pripotovali v Slovenijo, morali stopiti v posebno posodo in s tem razkužiti podplate svojih obuval. To je dodatni preventivni ukrep za preprečitev vnosa parkljevke in slinavke v Slovenijo, za katerega so se predstavniki vseh slovenskih veterinarskih institucij dogovorili na današnjem sestanku državnega središča za nadzor bolezni. Tega je v prostorih Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) sklical njen direktor Zoran Kovač.

Tožilstvo odstopilo od pregona
05. 03. 2001 00.00
Okrožno državno tožilstvo v Kranju je v začetku februarja odstopilo od pregona zoper Janeza Rabiča zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, prav tako pa tudi zoper Igorja Babnika, Božidarja Zajca in Janeza Janeža zaradi kaznivih dejanj nezakonitega lova. O tem je bil obveščen tudi preiskovalni sodnik kranjskega okrožnega sodišča. Kot je povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar, je tožilstvo od pregona odstopilo zaradi pomanjkanja dokazov, saj na podlagi dokazov, ki so bili pridobljeni v preiskavi, ni bilo mogoče dokazati, da so obdolženci izvršili očitana kazniva dejanja. Šlo naj bi sicer za krivolov oziroma nezakoniti lov v Triglavskem narodnem parku, ki naj bi se zgodil v času od začetka januarja 1997 do 27. maja 1998 leta.

Končan ministrski sestanek o okolju
04. 03. 2001 00.00
V Trstu se je končal ministrski sestanek o okolju, na katerem so delegacije osmih najmočnejših držav skušale oživiti razpravo o ukrepih za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida v ozračje. Opazovalci ocenjujejo zaključni dokument kot napredek, predvsem zaradi ameriške podpore tovrstnim prizadevanjem, za katera Clintonova administracija ni imela dovolj posluha. Prej nasprotno - ker bojda ni bilo dovolj znanstvenih dokazov o segrevanju zemlje zaradi človekove dejavnosti, Američani in njihovi zavezniki niso ratificirali Kiotskega protokola, ki nalaga zmanjševanje emisij ogljikovega dioksida, in celo blokirali delo mednarodne konference o okolju v Haagu.

Tudi Greenspan za zmanjševanje davkov
03. 03. 2001 00.00
Predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan je na petkovem zaslišanju pred odborom za proračun predstavniškega doma kongresa ponovno zatrdil, da je po njegovem mnenju denarja dovolj za zmanjševanje davkov in odplačevanje nacionalnega dolga. Greenspan je s tem znova razveselil republikance predsednika Georga Busha, ki zagovarjajo obsežno zmanjševanje davkov, in znova razočaral demokrate, ki Bushev davčni načrt razglašajo za neodgovornega. Greenspan je moral tokrat poslušati kritike, da je njegova politika zviševanja obrestnih mer lani in predlani morda prispevala k sedanjemu gospodarskemu zastoju.

Iztirjenje Mira približno 10. marca
02. 03. 2001 00.00
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da bodo rusko orbitalno znanstveno postajo Mir po zadnjih izračunih iztirili približno 10. marca. Mir obkroža Zemljo na višini 267 kilometrov, ko pa bo od 17 do 27 kilometrov nižje, se bo začel dvodnevni postopek iztirjanja največjega umetnega satelita v zgodovini človeštva. Hitrejše padanje Mira je povzročila povečana aktivnost na Soncu. Doslej je veljalo, da bodo Mir iztirili med 13. in 15. marcem.

V SLS+SKD za enotnost
01. 03. 2001 00.00
Po prepričanju predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna so predvsem "zunanji razlogi" krivi, da je stranka na lanskih državnozborskih volitvah izgubila velik del volivcev. Kot je poudaril, je šlo za dogodke, ki so bili povezani s "povsem neustreznim" združevanjem ljudske stranke in krščanskih demokratov, koalicijo Slovenija, dvokrožnim večinskim volilnim sistemom ter razcepom v stranki in ustanavljanjem Nove Slovenije. Delegati prvega rednega volilnega kongresa, ki bo v soboto zasedal v Murski Soboti, imajo zato priložnost, da izvolijo vodstvo, ki bo zagotovilo akcijsko enotnost stranke, seveda ob doslednem spoštovanju njene notranje demokracije", je dejal Zagožen.

Titan 4B s satelitom Milstar 2-F1 le poletel
28. 02. 2001 00.00
V vojaškem letalskem oporišču Cape Canaveral so po številnih preložitvah zaradi tehničnih razlogov sinoči ob 22.20 po srednjeevropskem času z izstrelitvenega kompleksa 40 le izstrelili 940 ton težko in 455 milijonov dolarjev vredno ameriško dvostopenjsko nosilno raketo titan 4B. Dve minuti in 45 sekund kasneje sta dogoreli in odpadli štartni raketi na trdno gorivo. Dodatna raketna stopnja centaur bo po koncu tretjega vžiga predvidoma šest ur, 34 minut in 49 sekund po izstrelitvi utirila 800 milijonov dolarjev vreden ameriški vojaški telekomunikacijski satelit 2-F2 z maso 4,5 tone, ki bo imel stalen položaj nad 90. stopinjo zahodne zemljepisne dolžine nad ekvatorjem.

Pred jutrišnjimi pogajanji
27. 02. 2001 00.00
Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.

Bush bo predstavil davčni načrt
27. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes zvečer pred obema domovoma ameriškega kongresa predstavil svoj proračunski predlog za fiskalno leto 2002, katerega osrednji del bodo davčne olajšave. Zmanjševanje davkov je bila osrednja parola Busheve predvolilne kampanje in od uspešnosti njegovih predlogov je v veliki meri odvisna njegova nadaljnja kariera v Beli hiši. Kljub privlačnosti zamisli o vračanju denarja davkoplačevalcem, pa Bushu doslej iz različnih razlogov ni uspelo dovolj prepričati javnosti in kongresnikov.

Podpisana nova pogodba o EU
26. 02. 2001 00.00
Zunanji ministri Evropske unije so danes v Nici podpisali novo pogodbo o EU. O vsebini pogodbe, s katero je unija v pripravah na širitev reformirala skupne institucije, so se decembra lani, prav tako v Nici, dogovorili voditelji petnajsterice. S podpisom je pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih držav članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Ukrepi pred širitvijo bolezni parkljarjev
26. 02. 2001 00.00
Slovenija je že ob prvem obvestilu iz Velike Britanije o pojavu slinavke in parkljevke v sredo, 21. februarja, izdala prepoved uvoza parkljarjev, to je goveda, ovac, koz in prašičev. Bolezen se namreč lahko pojavi pri vseh živalih, ne samo pri prašičih. Gre za klasično virusno bolezen, ki se zelo hitro širi. "Nevarnosti, da bi bolezen iz Velike Britanije prišla v Slovenijo , v pravem pomenu besede ni. Presenetljivo pa je, da se je bolezen, ki se načeloma pojavlja v Aziji, pojavila na Otoku," je povedal direktor Veterinarske uprave Republike Slovenije Zoran Kovač. Kot možen vzrok za pojav bolezni v Veliki Britaniji je Kovač navedel begunce, ki bi lahko prinesli bolezen, ali pa ne dovolj termično obdelani izdelki.

Clintonovi novi škandali
24. 02. 2001 00.00
V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Hašek ostaja nepremagljiv
23. 02. 2001 00.00
Vratar hokejskega moštva Buffalo Sabres, Dominik Hašek, na tekmi severnoameriške lige NHL proti New Jerseyju že na drugem dvoboju zapored ni prejel niti enega zadetka, skupno pa je v letošnji sezoni že osemkrat ohranil mrežo nedotaknjeno, kar je najboljši dosežek v ligi. Njegovo moštvo je doseglo četrto zaporedno zmago in se utrdilo na petem mestu vzhodne konference.

Sporne luknje v ementalcu
22. 02. 2001 00.00
Američani so s svojo novo uredbo dodobra razhudili Švicarje. V svoji zakonodaji namreč od torka naprej dopuščajo, da so v siru ementalcu lahko tudi manjše luknje, kot jih "zahtevajo" tradicionalni švicarski standardi.

Zmaga rokometašev Pivovarne Laško
21. 02. 2001 00.00
Rokometaši Celja Pivovarne Laško so v 13. krogu 1. A SRL premagali Slovan s 43:20 (21:11), rokometaši Avtomikolič Rudarja pa so premagali Inles Riko s 35:27 (18:11).

Mesić o vstopu v EU
21. 02. 2001 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes na Dunaju dejal, da je Hrvaška od začetka reform pred letom dni spremenila številne zakone, da bi lahko čimprej pristopila k Evropski uniji. Po mnenju Mesića sprejemanje zakonov ni dovolj, zakone je potrebno tudi uresničevati. Nacionalistične demonstracije preteklih tednov v podporo upokojenemu generalu Mirku Norcu, osumljenemu vojnih zločinov, po Mesićevih besedah ne bodo ogrozile reform.

Srečanje Sergejeva in Robertsona
21. 02. 2001 00.00
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je ob ruskem predlogu o izgradnji mobilnega evropskega protiraketnega sistema evropskim državam ponudil tudi strokovno znanje svoje države. "Imamo vse potrebno - dovolj prostora za potrebno testiranje in tudi potrebno znanstveno osnovo in raziskovalno podlago," je poudaril Sergejev in dodal, da morajo biti za ta projekt pripravljene tudi evropske države.

Aretirali polbrata Billa Clintona
19. 02. 2001 00.00
Policija v kraju Hermosa Beach nedaleč od Los Angelesa v Kaliforniji je aretirala mlajšega polbrata nekdanjega predsednika Bill Clintona Rogerja Clintona, ker je vozil pod vplivom alkohola. Policijska patrulja je opazila, da se vozilo s katerim je upravljal Clinton malce čudno vede. Ko je prevozil nekaj stop znakov, neprekinjenih črt na sredini vozišča in zadel nekaj robnikov, so ga zaustavili ter odredili test. Potem ko mu ni uspelo dovolj dolgo obdržati ravnotežja so ga aretirali in v zaporu odredili še "pihanje". Alkotest je pozelenel čez zgornjo določeno mejo 0,8 promila.

Myllylae odpovedal tudi drugi nastop
19. 02. 2001 00.00
Finski smučar tekač Mika Myllylae je po odpovedi nastopa na drugem delu zasledovalne tekme v soboto na SP v nordijskih disciplinah v Lahtiju na Finskem odpovedal tudi nastop na 30-kilometrski preizkušnji. "To je bila verjetno moja najtežja odločitev v karieri, a se ne počutim dovolj dobro, da bi zdržal tako težko tekmo," je pojasnil branilec naslova iz Ramsaua. Ob tem je Finec dodal, da nima več povišane telesne temperature, da pa ga še vedno boli grlo in da tudi pljuča še niso "dovolj čista" za takšno tekmo.

Seul ne želi OI 2004
18. 02. 2001 00.00
Predsednik južnokorejskega olimpijskega komiteja Kim Un Yong je zanikal govorice, da želi Seul prevzeti izvedbo poletnih olimpijski iger leta 2004, ki so jih Grki z zamudo pri gradnji objektov močno ogrozili. "Atene imajo še dovolj časa za korektno pripravo na igre, mi pa si bolj kot poletnih želimo zimske olimpiade leta 2006," je dejal Un Yong.

Ministrica Rihterjeva v Celju
16. 02. 2001 00.00
Ministrica za kulturo Andreja Rihter se je z vodstvom celjske občine pogovarjala o skupnih projektih države in knežjega mesta. Poudarila je, da se bodo letos vsi javni kulturni zavodi še vedno financirali iz državnega proračuna, občine pa morajo do konca maja pripraviti ustrezne projekte, če želijo za njihovo izvedbo zagotoviti dovolj finančne podpore. "Kmalu se bomo začeli pogovarjati o načinu financiranja javnih kulturnih ustanov za leto 2002, ki naj bi potekalo nekoliko drugače, saj naj bi že ob koncu leta državni zbor sprejel zakon o regijah. V ministrstvu bomo pripravili tudi koncept razvoja kulturnih ustanov in se s to strategijo čez približno mesec dni znova podali na teren," je dejala Rihterjeva.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona
16. 02. 2001 00.00
Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

Prijeli avtorja virusa Ana Kurnikova
14. 02. 2001 00.00
Nizozemska policija je danes v mestu Leeuwaarden na severu Nizozemske aretirala 20-letnega avtorja računalniškega virusa Ana Kurnikova, potem ko se je ta predal policiji, je sporočil tiskovni predstavnik tamkajšnje policije Robert Rambonnet. Ta ni razkril identitete avtorja virusa, dejal pa je, da mu zaradi uničevanja lastnine grozi kazen do štiri leta zapora. Osumljenec se je danes razkril pod imenom OnTheFly in prevzel odgovornost za dejanje. Kot je pojasnil, ni želel nikomur storiti nič žalega, uporabnike interneta naj bi želel predvsem opozoriti na večje varnostne ukrepe.