Dr.

Se Otok spopada z novo epidemijo? Izjemno hitro se širita sifilis in gonoreja
06. 06. 2023 14.17
Število primerov sifilisa je bilo lani v Angliji najvišje v zadnjih 5 letih, število primerov gonoreje pa prav tako rekordno visoko. Agencija za zdravstveno varnost Združenega kraljestva (UKHSA) poziva ljudi k uporabi kondomov in jih označuje za "najboljšo obrambno linijo", ljudem pa svetujejo, naj gredo na test, če so imeli pred kratkim nezaščitene spolne odnose.

Spremljali 50 tisoč otrok: rasli so hitreje kot vrstniki
06. 06. 2023 12.39
Najnovejši rezultati meritev športnovzgojnega kartona na osnovnih in srednjih šolah niso vzpodbudni. Kar 60 odstotkov otrok se namreč po poslabšanju gibalnih sposobnosti med epidemijo ni vrnilo na predkoronsko raven, medtem ko se je pri 40 odstotkih stanje izboljšalo. Kot poudarja vodja meritev, so bili otroci "branik zdravstvenega sistema", in poziva pristojne, naj zdaj "poplačajo dolg." Pediatrinja pa ob tem opozarja, da bodo mladostniki s težavami v gibanju vstopili na trg kot odrasli, ki bodo neproduktivni in veliko bolniško odsotni.

Med skrbjo za prihodnost človeštva in tekmo za tehnološko premoč
04. 06. 2023 07.00
"Vsako podjetje bo postalo podjetje z umetno inteligenco," je napoved, ki jo v poslovnem svetu zelo pogosto slišimo. Na eni strani sproža strah pred (pre)hitrim, nepredvidljivim napredkom umetne inteligence, na drugi strani vodi v globalno tekmo za vsak košček, vsako nišo, vsako storitev, ki jo bo poganjala nova tehnologija. Na eni strani akademska skupnost svari pred prihajajočo pogubo, na drugi strani svet tehnoloških podjetij opozoril ne more ali ne želi slišati.

Objemi in solze: osmerica Hrvatov s posvojenimi otroki pristala na Brniku
03. 06. 2023 15.51
Štirje hrvaški pari, ki so jih v Zambiji aretirali zaradi suma trgovine z otroki in ponarejanja dokumentov ter jih ta teden oprostili obtožb, so skupaj s posvojenimi otroki iz DR Kongo pristali na brniškem letališču. Vsem družinam so zagotovili prevoz v domovino, kamor so prispele pozno popoldne.

Ljubiti narcisa: začetna popolnost, ki te 'zasvoji', in travma, ki ostane
03. 06. 2023 11.45
Je razmerje, ki očara, ki zasvoji, na koncu pa tudi izjemno močno boli. "To je eden najbolj nasilnih odnosov, okrevanje po njem pa traja zelo dolgo. Narcistična zloraba lahko tudi trajno spremeni delovanje osebe v odnosih," pove psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek. Osebe z narcistično motnjo so v sebi izjemno krhke in negotove, krivdo za svoje neuspehe pa prelagajo na druge. Zato sogovornica pove, da bomo tako sebi kot tudi narcisom najbolj pomagali predvsem, če jim bomo postavili jasne meje.

'Moja najljubša oseba se je naenkrat spremenila v pošast, ki me je izžela'
01. 06. 2023 14.02
"Lahko sem angel ali hudič, svet je zame črno-bel. Zbeži stran od mene, sicer te bom uničil." S temi besedami in dvoumnim nasmeškom jo je opozoril. A ob tem je zanjo naredil vse, bil je šarmanten, očarljiv, ljubeč, pozoren, uspešen in tudi na pogled simpatičen. Tako ga opisuje. Bil je njena najljubša oseba, ki ji je čarala pravljico. Vse dokler se ta ni spremenila v pravo nočno moro. Rdečih zastavic je bilo več, a ko je v njem ugledala pošast, ki jo je navdajala s strahom in tesnobo, je bila že popolnoma ujeta. Po dveh letih nasilja, ki se je samo stopnjevalo, je uspela zbežati. Ugotovila je, da je bila najverjetneje v odnosu z narcisom.

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko
01. 06. 2023 10.37
Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

Strokovnjaki: Umetna inteligenca bi lahko vodila v izumrtje človeštva
31. 05. 2023 07.55
Strokovnjaki, med njimi tudi vodje raziskovalnega laboratorija OpenAI in Google Deepmind, so opozorili, da bi umetna inteligenca lahko vodila v izumrtje človeštva. Nekateri drugi sicer pravijo, da so apokaliptična opozorila prenapihnjena in da bi se bilo treba osredotočiti na kratkoročne posledice uporabe AI. Veliko je tudi idej o regulaciji AI in predpisih, ki bi jih bilo potrebno uvesti za povečanje varnosti.

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'
31. 05. 2023 06.09
Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

12.000 evrov za 60 dni v postelji. Služba, ki je vse prej kot sanjska
30. 05. 2023 16.31
Ste te dni na spletu zasledili oglas, da lahko z mirovanjem v postelji zaslužite 12.000 evrov? Oglas je resničen, tudi zaslužek, res pa je, da je pot do denarja zelo zahtevna. Gre za raziskavo 'bed rest' pod okriljem Evropske vesoljske agencije, prvič pa bo potekala v Sloveniji, in sicer pod okriljem Instituta Jožef Stefan.

'Da nekaj ni v redu, so mi povedale stopnice'
28. 05. 2023 17.42
Pljučna hipertenzija je izredno redka bolezen, ki prizadene pljuča in srce. Tako zelo redka, da nanjo včasih pozabijo tudi zdravniki, opozarjajo v Društvu pljučne hipertenzije Slovenije. Obenem pa je bolezen okolici povsem nevidna. Zato je treba javnost nanjo spomniti, dodaja predsednica društva Tadeja Ravnik. V mesecu maju, ko obeležujemo svetovni dan bolezni, so nanjo opozarjali na Prešernovem trgu.

Eva Longoria: Moški lahko režira film za 200 milijonov, jaz ne morem
28. 05. 2023 08.00
Eva Longoria, ki je najbolj znana po svoji vlogi v seriji Razočarane gospodinje, je nedavno spregovorila o neenakosti v Hollywoodu. Zvezdnica, ki se podaja v režiserske vode, je predstavila svoj prvenec, ki prikazuje navdihujočo zgodbo o hišniku, ki je iznašel recept za slan prigrizek. Premiera filma je napovedana za 9. junij.

Pionirski dom praznuje 60 let: Hram otroške ustvarjalnosti
26. 05. 2023 20.57
V Ljubljani je potekala slavnostna prireditev, s katero so obeležili 60 let delovanja Pionirskega doma. Visokemu jubileju bo sicer namenjenih več dogodkov, zadnji in prav poseben pa bo konec avgusta.

Sprejeta Ljubljansko-haaška konvencija: 'To je zgodovinski dosežek'
26. 05. 2023 20.37
Po dolgih dvotedenskih pogajanjih skoraj 300 strokovnjakov s področja mednarodnega javnega in mednarodnega kazenskega prava je bila sprejeta Ljubljansko-haaška konvencija, ki bo državam omogočila mednarodno sodelovanje pri preiskavah in pregonu najhujših zločinov.

AI pomagala pri razvoju antibiotika, ki lahko uniči smrtonosno bakterijo
25. 05. 2023 19.56
Znanstveniki so s pomočjo umetne inteligence (AI) odkrili nov antibiotik, ki lahko uniči smrtonosno vrsto superbakterije. Rezultat eksperimenta je močan antibiotik, imenovan abaucin, ki bo sicer pred uporabo potreboval še nadaljnje testiranje. Raziskovalci v Kanadi in ZDA pa trdijo, da ima AI izredno veliko moč, da pospeši odkrivanje novih zdravil.

Aretirali najbolj iskanega ubežnika, ki je sodeloval v ruandskem genocidu
25. 05. 2023 17.35
V mestu Paarlo v Južnoafriški republiki so po desetletjih na begu prijeli najbolj iskanega ubežnika v ruandskem genocidu leta 1994. Obtožen je, da je med genocidom v katoliški cerkvi Nyange organiziral poboj več kot 2000 tutsijskih beguncev – žensk, moških, otrok in starejših. Na begu je bil od leta 2001.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?
25. 05. 2023 06.09
V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.

Nove težave otroške srčne kirurgije: odšel že drugi kirurg v dveh mesecih
24. 05. 2023 10.59
Program otroške srčne kirurgije je zapustil vodilni strokovnjak Miha Weiss. V pismu je sporočil, da daje nepreklicno odpoved in da zapušča tudi UKC Ljubljana. Vodstvo kljub temu vztraja, da program uspešno deluje, edini preostali otroški kardiokirurg Igor Šehić iz Beograda pa, da je enako kompetenten. Spomnimo, Weiss je tesno sodeloval s praškim strokovnjakom Romanom Gebauerjem, ki je marca prekinil sodelovanje z UKC Ljubljana.

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo
22. 05. 2023 19.10
Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

'Tam je nekaj eksplodiralo. Kaj? Kako? Zakaj?'
21. 05. 2023 18.03
V mednarodni skupini raziskovalcev, ki je pred kratkim našla najmočnejšo eksplozijo v vesolju, je tudi dr. Tanja Petrushevska s Centra za astrofiziko in kozmologijo ter Fakultete za naravoslovje na Univerzi v Novi Gorici. Kot je razložila, odkritje ni bilo povsem naključno, a kljub temi izredno zanimivo. "Nove supernove odkrivamo vsak dan. Tako močne eksplozije pa še nismo zaznali," je razložila.

Veliki spektakel za odbojkarice na Goriškem
21. 05. 2023 10.25
Veliko praznovanje 50-letnice ženske odbojke na Goriškem se je sinoči zaključilo s spektakularnim šovom na Bevkovem trgu sredi Nove Gorice. Na osrednjem dogodku je več kot 1000-glavo množico nagovoril predsednik vlade dr. Robert Golob, ki je v preteklosti imel pomembno vlogo pri razvoju goriške odbojke, dogajanje, kakršnih smo vajeni samo ob odprtju velikih športnih dogajanj po svetu, pa so soustvarjali Maja Keuc – Amaya, Goriški pihalni orkester, plesalci Plesne šole MN Dance Company, Magično gledališče Serpentes in aktualne odbojkarice GEN-I Volley, v vlogi, v kakršni jih še nismo videli!

Brioni – nekdaj prestižni Titov raj, danes 'oaza miru'
18. 05. 2023 08.33
Brioni. Razkošna poletna rezidenca nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita, ki je bila v socializmu navadnim smrtnikom nedostopna. Luksuzno otočje, kjer so ob številnih državnikih dopustovali tudi največji hollywoodski zvezdniki. Dom slonice Lanke, nagajivega papagaja Kokija, prostor številnih kulturno-zgodovinskih znamenitosti, gledališča Radeta Šerbedžije. Kakšni so pravzaprav Brioni danes?

Zasebna vojaška podjetja ali 'črna luknja', ki si jo je nakopal Kremelj
18. 05. 2023 16.04
V Ukrajini se proti ukrajinskim silam borita tako ruska vojska kot tudi paravojaška skupina plačancev Wagner. A čeprav sta v javnosti običajno izpostavljeni le ti dve skupini, pa še zdaleč nista edini, ki na bojiščih sejeta smrt. Številni ruski mogotci imajo namreč v svoji lasti zasebna vojaška podjetja, ustanavljajo pa se tudi nova, ki v svoje vrste vabijo mešanico nekdanjih specialcev, zapornikov, skrajnežev, adrenalinskih odvisnikov in drugih. Zasebna vojaška podjetja lahko sicer delujejo le z "blagoslovom" Moskve, vendar pa bi lahko Kremlju predstavljala tudi veliko težavo v prihodnosti.

Vodstvo bolnišnice: opravičujemo se družinam, trupla so res ležala na tleh mrtvašnice
18. 05. 2023 12.31
Komisija za notranji nadzor je v bolnišnici Sveti Duh v Zagrebu ugotovila, da so trupla preminulih pacientov dejansko bila na tleh mrtvašnice, kar so v bolnišnici sprva zanikali. To naj bi se dogajalo že več kot dve desetletji, ker naj ne bi imeli dovolj hladilnih komor za primerno shranjevanje trupel.

Masayah v razprodani Šiški: 'Je predstavnica sodobne uporniške poezije'
14. 05. 2023 20.00
Ena najbolj prodornih slovenskih raperk Masayah je razprodala ljubljanski Kino Šiška. Pa ni le raperka, pravi profesor dr. Igor Saksida, temveč je tudi pesnica in predstavnica sodobne slovenske uporniške poezije.

Pozdravili tudi pacienta, ki jih je z 'medvedki' v zvezku pošiljal v smrt
13. 05. 2023 14.32
Sadeta Dervišević je medicinska sestra, ki je v improvizirani bolnišnici v Dobrinji reševala življenja med vojno v Bosni in Hercegovini. Prve operacije so potekale v sobi s kartotekami, ob svečah, brez anestezije in s topim skalpelom, sčasoma pa je to postala za tiste razmere prava klinika Schwarzwald, v kateri so pomagali vsem ranjencem, ne glede na ime in priimek. Zaupala nam je, kako je vsakič, ko so pripeljali ranjence, z grozo opazovala, ali bo prepoznala jakno ali superge svojih otrok, zakaj ni jokala, ko jo je zadel ostrostrelec, in kaj so storili z ranjenim srbskim vojakom, ki je po telefonu iz bolnišnice sporočal, kam naj pade 'medvedek'. Medvedek je bil šifra za granato.

Igralec Dolph Lundgren razkril, da že osem let bije bitko z rakom
13. 05. 2023 07.00
Švedski igralec Dolph Lundgren je nedavno razkril, da se v zasebnosti že osem let bori s težko boleznijo. Kot je dejal, je diagnozo raka ledvic prejel leta 2015, ko je bival v Los Angelesu, naslednjih pet let pa se je redno udeleževal zdravniških pregledov. Bolezen se je ponovila leta 2020, ko so odkrili več manjših tumorjev na območju ledvic.

7-dnevni brezplačni spletni hipnotični izziv
11. 05. 2023 00.15
Si predstavljate, da bi imeli čarobno paličico, s katero bi lahko spremenili sebe ali pomagali drugim, da dobite vse, kar si želite?

Od ljubečega očka do tihotapca prebežnikov
09. 05. 2023 14.18
Ob svojem zadnjem obisku našega največjega zapora na Dobu sem spoznala, kako tanka je meja, ki človeka lahko vodi od poštenosti do nepoštenosti, posledično iz svobode v zapor. Seveda so vzroki, zakaj bo nekdo to mejo prestopil, različni od človeka do človeka in včasih tudi zelo kompleksni. A v primerih, ko govorimo o kaznivih dejanjih, s katerimi želi nekdo zaslužiti, sta povoda za takšno odločitev praviloma dva.

Slovenski raziskovalci odkrili spremembo na proteinu, povezano z demenco
09. 05. 2023 14.13
Mednarodna skupina raziskovalcev iz Slovenije, Nemčije in Nizozemske je odkrila spremembo proteina FUS, ki je udeležen pri zgodnjem razvoju obolenja frontotemporalne demence (FTD). Izsledki raziskave, ki so jih objavili v ugledni znanstveni reviji Brain, omogočajo nov pomemben vpogled v vzroke nastanka FTD in razvoj novih strategij za zdravljenje te bolezni.