Dr.

Na Policiji le priznali, da je Lindav zaprosil za pisarno na GPU
27. 03. 2023 11.37
Na Policiji so prejšnji teden ignorirali naša vprašanja, ali drži, da je nekdanji prvi mož Policije Boštjan Lindav, ki je po 33 letih kariere pristal v samski sobi na Policijski postaji Škofja Loka, zaprosil za pisarno na Generalni policijski upravi (GPU), kjer je še vedno zaposlen v vodstvu Policije. Po naših informacijah je bila namreč prosta najmanj ena pisarna, kjer bi Lindav lahko nadaljeval z delom. In ne drži, da je sam želel na Gorenjsko. Ko smo jih seznanili, da bomo pojasnila zahtevali preko informacijske pooblaščenke, so le odgovorili in potrdili, da je Lindav želel pisarno na GPU, vendar njegovi prošnji niso ugodili.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42
Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

Bi moral biti osvežilni tečaj vožnje za starejše obvezen?
25. 03. 2023 19.07
Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejših od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. V lanskem letu je največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Prav zato se zdi osvežitvena vožnja za starejše precej pomembna – da lahko starejši tudi sami ocenijo, če so še primerni za vožnjo. Veliko je namreč tudi takšnih, ki zaradi prevelikega stresa z vožnjo nehajo prezgodaj, čeprav so še povsem sposobni vozniki. Osvežilne vožnje se je denimo udeležila tudi znana pisateljica in igralka Desa Muck, ki je dejala: "V eni uri sem res izvedela 'svašta'."

Otroško srčno kirurgijo zapustil vrhunski strokovnjak, UKC: ni razloga za skrb
24. 03. 2023 09.04
Po nekaj letih zatišja znova poročamo o težavah na otroški srčni kirurgiji. Sodelovanje z UKC Ljubljana je namreč prekinil vrhunski češki kirurg Roman Gebauer, ki je pred petimi leti prišel reševat program. Kot zagotavljajo na UKC Ljubljana, ni razloga za skrb in da otroke s takšnimi težavami normalno obravnavajo. Še vedno pa si želijo sodelovati z dr. Gebauerjem in za to si bodo prizadevali, so povedali na novinarski konferenci. K sodelovanju so začasno povabili slovenskega kirurga Janeza Vodiškarja, ki dela v Stuttgartu in je UKC zapustil leta 2014.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30
Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Bi starejše in bolne silili v evtanazijo, da bi prihranili?
23. 03. 2023 07.00
85-letna vdova, hudo bolna, z bolečinami, skoraj ves čas sama doma, z nizko pokojnino, stikov s svojci ni veliko, ker otroci delajo od jutra do večera. Čemu živeti? Ali je to dostojno življenje? In kaj bi ta oseba naredila, če bi pri nas evtanazijo uzakonili? Ali pa drug primer, 87-letni gospod z demenco, priklenjen na posteljo, v svojem svetu, četudi je ves čas vesel. Finančno in časovno veliko breme za svojce, ki ne morejo niti na počitnice zaradi njega. Sam o tem ne more odločati, kako bodo odločili svojci, če uzakonimo evtanazijo? V tujini, kot boste izvedeli v Popkastu, se dogaja marsikaj.

Euoplos dignitas: Nova in redka vrsta orjaškega pajka
22. 03. 2023 08.40
V Avstraliji so odkrili novo in "redko" vrsto orjaškega pajka. Veliki osemnožni pajek je tako velik, da so ga poimenovali "Euoplos dignitas", kar v latinščini pomeni dostojanstvo, ki odraža to impresivno velikost in naravo pajka.

Od marihuane do shizofrenije
21. 03. 2023 15.23
Kanabis, se pravi THC, zelo pogosto povzroča akutna psihotična stanja in pa tudi stanja, ki postajajo vedno bolj podobna shizofreniji, je za Svet na Kanalu A povedal asist. dr. Miran Pustoslemšek, dr.med., vodja Enote za forenzično psihiatrijo, ki deluje znotraj mariborskega UKC.

Zaskrbljujoča 'smrtonosna' gliva se v ZDA širi izjemno hitro
21. 03. 2023 07.59
V Združenih državah Amerike se v zdravstvenih ustanovah izjemno hitro širi smrtonosna gliva, ki je odporna na vsa zdravila. Gliva naj bi po poročanju raziskovalcev iz Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) spadala v vrsto kvasovk, imenovana pa je Candida auris.

Nekdanji prvi mož Policije Lindav prestavljen na Policijsko postajo Škofja Loka
20. 03. 2023 07.59
Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije Senad Jušić se je odločil za prve premike nekaterih zaposlenih iz vodstva Policije, ki so zdaj nameščeni v Tacnu. Preselili se bodo na različne policijske uprave po Sloveniji, selitve na druge lokacije pa se neuradno začnejo že danes. Nekdanjega prvega moža slovenske Policije Boštjana Lindava je po naših informacijah doletela pisarna na Policijski postaji Škofja Loka. Po več kot treh desetletjih policijske kariere se lokacijsko torej vrača v kraje, kjer je začel kariero, daleč stran od vodstva Policije, čeprav je formalno še vedno tam zaposlen.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08
Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Zbudil se je ohromljen od popka navzdol in ni mogel hoditi: 'Um želi ponoviti'
18. 03. 2023 16.49
Didušikov oksid, imenovan tudi "smejalni plin", se denimo uporablja kot sredstvo proti bolečinam med porodom in za stepanje smetane v gostinstvu. Vendar pa je v zadnjih letih v ZDA, Avstraliji in Evropi postal vse bolj priljubljena t. i. rekreativna droga, ki jo ljudje vdihavajo zaradi sproščene, hihitajoče se evforije, ki jo povzroči, kar v povprečju traja eno do dve minuti. Vendar pa ne gre za nenevarno početje.

Teden cvetočih češenj, 'neromantičnega' Pariza in mode na Luni
18. 03. 2023 07.00
Tudi v tem tednu smo pripravili pregled najboljših fotografij po našem izboru. Pri nas že cvetijo češnje, medtem ko se v ZDA še spopadajo z zimskimi nevšečnostmi. V teh že skoraj pomladnih dneh podobo pregovorno romantičnega Pariza kazijo kupi smeti. Poleg tega pa izgredi zaradi sprejete pokojninske reforme ne pojenjajo. Pri nas je bilo spet vroče zaradi gradnje kanalizacijskega kanala C0. Vse oči filmskega sveta so bile uprte v podelitev prestižnih kipcev. Prestižne nagrade se je razveselil tudi najlepši pes na svetu. Še več pa v spodnjem pregledu.

Za zidovi psihiatričnih bolnišnic
18. 03. 2023 12.19
V Sloveniji delujeta dve psihiatrični kliniki, ena v Ljubljani in ena v Mariboru, ter štiri psihiatrične bolnišnice: Idrija, Vojnik, Begunje in Ormož. Vstopili smo v njihovo notranjost, pogledali za zidove, šli na intenzivne oziroma zaprte oddelke, preverili, kako delujejo dnevne bolnišnice, vse z namenom, da bi razbili stigmo, predsodke, stereotipe in podobno o ljudeh, ki se tam zdravijo, in ljudeh, ki tam delajo.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00
Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

Varuh zdravja predstavlja novost, Zavarovanje za male živali
18. 03. 2023 00.15
Z novim zavarovanjem Varuha zdravja, Vzajemne, Zavarovanjem za male živali, lahko lastniki štirinožnih ljubljenčkov poskrbijo za njihovo zdravje ter si zagotovijo kritje veterinarskih storitev v primeru nezgode ali bolezni.

V Mariboru taksist obnemoglega moškega pustil ob cesti
17. 03. 2023 09.48
Po spletu je zakrožil posnetek taksista iz Maribora, ki je obnemoglega moškega odložil in pustil ležati ob cesti. O dogodku so bili obveščeni tudi policisti, ki so moškega pospremili do doma v bližini. Za zdaj ne kaže, da bi šlo za prekršek ali kaznivo dejanje, vendar pa v zvezi z dogodkom še zbirajo obvestila. Njegovo dejanje je razburilo javnost, odzvalo se je tudi društvo Humanitarček. "Ne glede na vzrok, si nihče ne zasluzi biti obravnavan na tak način," so poudarili.

Primčeva koalicija na Evropsko sodišče za človekove pravice vlaga tožbo
16. 03. 2023 15.04
Po tem, ko je koalicija Aleša Primca Za otroke gre z referendumom na spremembe družinskega zakonika že poskušala tako v državnem zboru kot na Ustavnem sodišču RS, v obeh primerih neuspešno, se je zdaj obrnila še na Evropsko sodišče za človekove pravice. Zaradi zavrnitve izvedbe referenduma so namreč na evropsko sodišče vložili tožbo.

Slovesna podelitev prestižnih nagrad
16. 03. 2023 00.15
Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research.

Za deklico Karolino obstaja upanje, a je do cilja še dolga pot
15. 03. 2023 17.37
Dolgolasi in nasmejani deklici Karolini je življenje podarilo igrivost in ljubkost, žal pa tudi redko smrtonosno bolezen, Cockaynov sindrom tipa B. Bolezen povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povprečna življenjska doba obolelih je 12 let. Za Karolino obstaja upanje, razvoj genske terapije, ki jo za Karolino in vse otroke s to diagnozo že razvijajo v ZDA in na Portugalskem. Do sedaj je družini uspelo zbrati pol milijona evrov, potrebuje pa še trikrat toliko. Za Karolino, veliko ljubiteljico živali, so zdaj pripravili še dobrodelno akcijo in izziv Hišni ljubljenčki za Karolino, ki se mu lahko priključite tudi vi.

Afera smejalni plin: eden izmed obtoženih krivdo priznal
15. 03. 2023 15.41
Na novogoriškem okrožnem sodišču se je začela glavna obravnava v zadevi smejalni plin. Trije obtoženi krivde v svojem zagovoru niso priznali, kljub temu pa obžalujejo dogajanje in nepotrebne smrti v šempetrskem urgentnem centru. Četrti obtoženi je krivdo v preteklih dneh priznal, zato so ga iz sojenja izločili.

Slovenija Ukrajini donirala avtobusa, ki sta kritičnega pomena za vrnitev otrok v šole
15. 03. 2023 12.29
V okviru solidarnostne kampanje Evropske unije je Slovenija donirala dva avtobusa Ukrajini. Veleposlaniku Ukrajine v Republiki Sloveniji, Andriju Taranu, sta ju predala ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon in namestnik direktorja Javnega podjetja Ljubljanski potniški promet dr. Rok Vihar.

Umrl kitajski žvižgač: Razkril prikrivanje epidemije sarsa na Kitajskem
15. 03. 2023 08.51
Džjang Janjong, nekdanji vojaški kirurg, ki je razkril prikrivanje epidemije sarsa leta 2003 s strani kitajskih oblasti, je umrl v starosti 93 let.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55
Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Spomini zadnjega otroka Auschwitza: Kot da nas zgodovina ni naučila nič
14. 03. 2023 19.47
Kaj pomeni sovraštvo do nečesa ali nekoga, zelo dobro ve 90-letni Oleg Mandić iz Opatije, ki je kot zadnji otrok skupaj z mamo in babico zapustil zloglasno taborišče smrti. Samo 10 let je imel, ko so ga kot političnega zapornika odpeljali v zloglasni Auschwitz, kjer je preživel sedem mesecev. Smrt je bila moja sopotnica iz dneva v dan, skoraj 80 let kasneje razlaga Mandić, ki ne more razumeti, da nas zgodovina ni naučila ničesar, kajti sovraštvo vedno rodi sovraštvo.

Novi predsednik Fidesa je Damjan Polh
14. 03. 2023 17.05
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je na letni konferenci dobil novo vodstvo. Na čelo največjega zdravniškega sindikata so delegati izbrali Damjana Polha, zdravnika bolnišnice Izola in dolgoletnega člana glavnega odbora in podpredsednika Fidesa. Na poziciji je nadomestil dolgoletnega predsednika Konrada Kuštrina.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09
Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Afera Bošnjak: očitno ne gre za osamljen primer
13. 03. 2023 20.04
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je odzval na afero o sumu korupcije v UKC Ljubljana in o posledičnem odstopu nevrokirurga Romana Bošnjaka. Dejal je, da gre za nedopustno ravnanje, in obljubil, da bodo na ministrstvu zadevi prišli do dna. Med drugim bodo preverili, ali gre za osamljen primer ali sistemski način dela, ki se izvaja tudi v drugih zdravstvenih ustanovah. "V tem trenutku, kar vam lahko rečem, je, da prihaja vsebina, ki jo je treba preveriti. Gre pa ne za istega kirurga, gre za različne zdravnike v različnih institucijah," je povedal.

Golob: Slovenija za vstop BiH v EU rezervirala dodaten milijon evrov
13. 03. 2023 06.00
Premier Robert Golob je na uradnem obisku v Bosni in Hercegovini. Srečal se je že s predsednico sveta ministrov BiH Borjano Krišto, glavna tema pogovorov pa so evropske integracije BiH. Ob tem je premier dejal, da Slovenija želi biti ne le zaveznica, ampak prijateljica BiH, in da je vlada v proračunu rezervirala dodaten milijon evrov, s katerim bo neposredno podprla prve aktivnosti.

Z željo po dobičku zavajal paciente? Obljubljenega čudeža ni bilo
12. 03. 2023 10.51
Ponujal je medicinske čudeže in zanje računal mastne denarce. Tako trdijo nekateri njegovi pacienti in njihove družine. Prva je zgodbo o avstralskem možganskem kirurgu Charlieju Teu objavila oddaja 60 Minut. "Odstranitev tumorja bo enostavna," naj bi dejal zdravnik zasebnik, ki je bolnikom obljubljal, da je najboljši na svojem področju. Družine so tako, da bi rešile svoje bližnje, izpraznile bančne račune ter se tudi zadolžile pri sorodnikih. A čudežne ozdravitve pogosto ni bilo, številnim pacientom pa se je stanje po operaciji celo še poslabšalo. Po obtožbah v oddaji so kirurgu v bran stopili tudi nekateri pacienti z drugačno zgodbo, obtožbe pa je seveda zanikal tudi zdravnik, ki v Avstraliji trenutno ne sme operirati. Kdo torej je dr. Charlie Teo?