Dr.

Podražitev na podražitev: kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti?

27. 05. 2022 20.54

Od hrane in energentov do storitev. Se cene res ne bodo vrnile na raven pred krizo? Kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti? Kaj prinaša vse višja inflacija? Kako bi se morala reševanja draginje lotiti nova vlada? O tem smo se pogovarjali z ekonomistoma Emilom Erjavcem z Biotehniške fakultete in Markom Pahorjem z Ekonomske fakultete v Ljubljani.

Slovenija v obdobju medvladja: dva premierja, a nobeden polno operativen

27. 05. 2022 20.32

Slovenija je v obdobju medvladja, ko ima kar dva predsednika vlade: novoizvoljenega Roberta Goloba brez ministrov in Janeza Janšo, ki s svojo ekipo opravlja le še tekoče posle. Obema pripada premierska plača, delita si prostore na Gregorčičevi, oba imata na voljo službeno vozilo, voznika in varovanje. Kdo pa v rokah drži škarje in platno, ko gre za upravljanje države? Nekdanji premier in pravnik Miro Cerar pravi: smo v neprijetnem obdobju, ko ne Golob ne Janša nista polno operativna.

Amalija Žakelj ne bo ministrica, Muženič naj bi se vrnil na vrh NPU

27. 05. 2022 19.11

Prva sprememba na seznamu ministrskih kandidatov nastajajoče vlade: Amalija Žakelj, ki je bila kandidatka za ministrico za vzgojo in šolstvo, po naših neuradnih informacijah ne bo ministrica. Kandidat za ta resor sicer ni predviden za zaslišanje na parlamentarnih odborih, saj novi premier Robert Golob zaradi zahteve SDS za posvetovalni referendum še ne more oblikovati ministrstev po svojih načrtih.

V uspešno delovanje nove vlade verjame polovica Slovencev

27. 05. 2022 10.48

Čeprav le polovica vprašanih pravi, da so proces koalicijskih pogajanj in oblikovanja nove vlade spremljali pozorno, pa večinoma vladi napovedujejo uspešno prihodnost, je pokazala najnovejša javna anketa pod okriljem Mediane.

Kako se bo Golob lotil draginje: Regulacija cen bo v drugem planu

26. 05. 2022 20.01

Ena od ključnih nalog nove vlade bo reševanje prehranske in energetske draginje. Regulacija cen bo v drugem planu, nova vlada si bo prizadevala za dialog s trgovci in proizvajalci, da bi se breme vse višjih cen bolj enakomerno porazdelilo mednje in potrošnike. Veliko prahu dviga napoved novih obdavčitev. Se obeta tudi progresivna obdavčitev premoženja, kot je zapisano v koalicijski pogodbi? "Za večino se ne bo spremenilo nič, je pa prav, da tisti, ki ima več, da več," odgovarja novi mandatar.

Robert Golob – iz gospodarstva na vrh vlade z obljubami o drugačni politiki

25. 05. 2022 21.22

Robert Golob se je iz gospodarstva dobesedno izstrelil na vrh državne politike. Ni povsem nov obraz, ima tudi nekaj političnih izkušenj, a ga je javnost poznala zlasti kot prvega moža Gen-I. Od tam ga je vladajoča politika odrinila. Sam pa kot novi predsednik vlade napoveduje drugačno politiko, spoštljiv dialog in vrnitev demokratičnih standardov.

Golobu 54 glasov podpore, v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov

25. 05. 2022 06.50

V Državnem zboru so glasovali o kandidatu za predsednika vlade. Dr. Robert Golob je bil izvoljen s 54 glasovi podpore. Golob je takoj po objavi rezultatov tudi prisegel. Dejal je, da je hvaležen in ponižen, ker bo lahko državo popeljal "v boljšo prihodnost, ki si jo zaslužimo vsi". Obljubil je, da želi delati v dobro vseh. Golobu so v razpravi podporo izrekli koalicijski poslanci, medtem ko so bili opozicijski precej kritični do načrtov nove koalicije. Golob je sicer v DZ že vložil listo ministrskih kandidatov.

Brez sankcij za kirurga, ki je čakalne vrste izkoristil za dodaten zaslužek

25. 05. 2022 13.39

Pacient, ki je čakal na operacijo hrbtenice v UKC Maribor, je po zaslugi njihovega nevrokirurga Matjaža Voršiča lani prišel na vrsto v zasebni kliniki na Hrvaškem. Kirurg je na tak način dolge čakalne vrste v javnem zdravstvu, v katerem je zaposlen, izkoristil za dodaten zaslužek v zasebnem. Čeprav je operacijo opravil brez vednosti mariborske bolnišnice, je večino stroškov pokrila javna zdravstvena blagajna. Opravljen je bil notranji nadzor, a zoper Voršiča niso uvedli nobenih ukrepov.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'

25. 05. 2022 07.11

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Dr. Tomažič: Verjetnost izbruha epidemije opičjih koz je majhna

25. 05. 2022 06.00

Kakšno tveganje za splošno zdravje pomenijo opičje koze, nam je razložil dr. Janez Tomažič z infekcijske klinike. Kot miri, je tveganje za okužbo pri splošni populaciji zelo majhno in tudi bolezen ni zelo nevarna. Verjetnost izbruha epidemije je majhna. Tveganje za prenos pa je večje, a še vedno zmerno, pri ljudeh z več spolnimi partnerji in pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. A Tomažič poudarja, da ni nobenega vzroka za stigmatiziranje te skupnosti. S tem bi dosegli nasprotne učinke, saj osebe v strahu pred stigmatizacijo ne bi poiskale pomoči in bi se bolezen še bolj širila.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

Naši krožniki leta 2050: 'lažne banane', pandan, fonio ...

22. 05. 2022 11.56

90 odstotkov kalorij, ki jih zaužijemo, prihaja iz samo 15 pridelkov, pravijo strokovnjaki iz Kraljevskega botaničnega vrta v Kewu v Londonu. Ti iščejo sestavine, ki bodo zagotovile našo prehrano v prihodnosti. Pandemija covida-19, ki je vplivala na globalno dobavno verigo, še bolj pa vojna v Ukrajini sta namreč pokazali, kako težavno je lahko zagotavljanje kvalitetnih potrebnih hranil, v prihodnje pa bo to zaradi podnebnih sprememb in naraščanja števila prebivalstva še težje.

'Če igraš harmoniko, ne moreš biti žalosten’

22. 05. 2022 07.00

Slovenska narodnozabavna glasba je glasba, ki jo posluša skoraj polovica Slovencev. Njeni najzvestejši poslušalci so sicer starejši s podeželja, a vse bolj jo spet poslušajo tudi mladi. Kako se je razvijala – od pionirjev Avsenikov preko erotičnega spektakla turbofolka do sodobnosti, popa in hibridov z rokerji? Kaj vse zmore osrednji inštrument – harmonika? Zakaj Slovenci obožujemo narodnozabavno glasbo in kaj ta glasba govori o Sloveniji, tukaj in zdaj?

'Druženje z berači, tatovi in poceni prostitutkami mi je dalo sijajno podlago za poklic'

21. 05. 2022 14.20

Nespodobni, mafijski odvetnik, državni sovražnik, zagovornik kosovskih rudarjev v zadnjem političnem procesu v Jugoslaviji, zaradi katerega je bil eden najpopularnejših odvetnikov, ki so se zavzemali za človekove pravice, in to ne samo v Sloveniji. Pred tem je bil boem, upornik, ko je postal odvetnik, pa je bil deležen kritik, ker trdi, da mora odvetnik za klienta storiti vse, kar mu zakon omogoča. Primeri, v katerih je bil zagovornik, so razburili slovensko javnost in polnili medije – od Grubeliča, Makoterjeve, Hartmana in Lončarića do Jankovića. Pravi, da ničesar ne obžaluje; za vse, kar je v življenju storil napačnega, je tako ali drugače plačal. Je odvetnik z najdaljšim delovnim stažem v Sloveniji, napisal je deset knjig, pri svojih 84 letih pa gre še vedno vsak dan v odvetniško pisarno, ki jo je ustanovil s svojima sinovoma Aleksandrom in Rokom.

Kako ravnati ob ugrizu strupene kače?

21. 05. 2022 07.00

Pred poletjem velja opozoriti tudi na nevarnost kač. Vsako leto mora namreč okoli deset ljudi v bolnišnico zaradi ugriza strupene kače. In kaj storiti, če vas ugrizne strupenjača? Nikakor tega, kar svetuje stara ljudska modrost, pravijo strokovnjaki. Če boste strup hoteli izsesati ali s prevezo preprečiti, da bi se širil, si boste le škodovali, opozarjajo.

Kaj prihajajoča recesija pomeni za vlagatelje?

20. 05. 2022 08.13

Svetovno gospodarstvo prihaja v razburkano morje. Da bi lahko naredili pametne naložbene poteze morate razumeti kaj se dogaja.

Starši za najsrčnejšega pediatra izbrali nevropediatra Davida Neubauerja

19. 05. 2022 18.47

Želel si je postati nevrolog za odrasle, nato pa se je čisto po naključju odločil za otroško nevrologijo in to je bila več kot odlična odločitev. Dr. David Neubauer je danes eden najbolj priljubljenih nevropediatrov med starši otrok z redkimi boleznimi. Tudi v anketi, ki so jo objavili v društvu Viljem Julijan in so starše spraševali, kdo je najsrčnejši pediater malih borcev, je dr. Neubaur prejel največ glasov.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'

17. 05. 2022 17.32

Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Svetovna prvaka na naravoslovnem tekmovanju

17. 05. 2022 11.29

Za oddajo Preverjeno sta govorila dijaka Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, Tamara Kolerič in Domen Bogdan, ki sta za odmevno raziskovalno nalogo prejela zlato medaljo in dosegla prvo mesto na mednarodnem naravoslovnem tekmovanju.

Slovenski invalid prvi opravil kilometrski potop v šestih dneh

17. 05. 2022 11.31

Nino Batagelj je prvi invalidni potapljač na Zemlji, ki je v šestih dneh v seriji dvanajstih potopov na globino 40 metrov zbral kilometer poti v globino in nazaj. Potapljal se je skupaj z inštruktorjem Brankom Ravnakom v bazenu Y40 v Padovi. Cilj potopa pa ni bil zgolj preizkusiti, ali Batagelj zmore preseči mejo na področju potapljanja invalidov, temveč tudi zbrati podatke za znanstveno študijo o vplivih okolja s povišano temperaturo na potapljače z motnjo termoregulacije. Voda v bazenu Y40 je za to najprimernejša, saj znaša njena temperatura 34 stopinj Celzija.

Izbruh Tonge je bil največja atmosferska eksplozija

16. 05. 2022 11.31

Januarski izbruh vulkana Tonga so potrdili kot največjo eksplozijo, ki so jo kdaj v ozračju zabeležili sodobni instrumenti. Šlo je za daleč največji vulkanski dogodek v 20. stoletju, bil pa je tudi večji od katerega koli atomskega testa po drugi svetovni vojni. Gre za oceno znanstvenikov, ki so pregledali podatke in jih objavili v znanstvenih člankih v reviji Science.

Znanstveniki potrdili vzrok za smrt v zibki

16. 05. 2022 09.15

Znanstveniki so v novi študiji potrdili vzrok za sindrom nenadne smrti dojenčka (SNSD), o katerem so ugibali že dlje časa. Testirali so vzorce krvi otrok, ki so umrli zaradi SNSD in jo primerjali z vzorci zdravih dojenčkov. Odkrili so, da je bila aktivnost encima, ki igra pomembno vlogo pri možganski poti vzburjenja, pri dojenčkih, ki so umrli zaradi SNSD, bistveno nižja kot pri živih dojenčkih in tistih, ki so umrli zaradi drugih neznanih vzrokov, nepovezanih s SNSD.

Logar potrdil slovensko podporo Natovi politiki odprtih vrat

15. 05. 2022 15.35

Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar se je v Berlinu udeležil dvodnevnega neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Nata. Na zasedanju so ministri razpravljali o aktualnih varnostnih izzivih, ki so posledica ruske invazije na Ukrajino. Hkrati je Logar izpostavil, da je bila Slovenija vedno podpornica Natove politike odprtih vrat.

V ponedeljek zgodaj zjutraj popoln lunin mrk in krvava super Luna

15. 05. 2022 15.06

V ponedeljek zgodaj zjutraj bomo priča enemu najlepših prizorov, ki bo s prostim očesom viden tudi iz Slovenije. Na nebu si bomo lahko ogledali tako imenovano krvavo super Luno. To je edini letošnji lunin mrk, ki bo viden iz Slovenije.

Spolne zlorabe v Katoliški cerkvi: 'Vsi so vedeli, a so bili slepo, pokorno tiho'

15. 05. 2022 14.47

"Žrtev spolne zlorabe duhovnika sem bila pri 12 letih, zloraba se je vlekla vse do odhoda župnika iz župnije. Začelo se je z otipavanjem, naprej pa je šlo tudi do spolnih odnosov. To sem povedala doma, morala sem biti tiho, ker ti tega nihče ne bo verjel, zlorabe so se dogajale osem let konstantno. Župnika so umaknili v drugo župnijo, jaz sem pa morala ostati. Majhen kraj, vsi so vedeli, vsi so kazali s prstom za tabo. Črna ovca med 5000 farani."

Ko se začne puberteta ...

14. 05. 2022 07.00

Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Delavci bodo v obdobju, ko bo potekala sanacija, prejemali plačo

13. 05. 2022 10.17

Po četrtkovi delovni nesreči, ki je močno zarezala v delovanje podjetja, v kočevskem Melaminu iščejo rešitve, kako naprej. Pri tem po besedah direktorja Srečka Štefaniča upajo tudi na pomoč države. O tem so govorili z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom, ki si je v Kočevju ogledal prizorišče katastrofe. Po srečanju poteka izjava za medije, na kateri bodo spregovorili župan Kočevja dr. Vladimir Prebilič, Štefanič in Počivalšek.

Pisani druščini priljubljenih lutk se pridružuje Barbie s slušnim aparatom

13. 05. 2022 07.00

Proizvajalci lutke Barbie so najavili, da bo luč sveta ugledala posebna izvedba priljubljene igrače. Raznoliki druščini se bo sedaj pridružila tudi Barbie s slušnim aparatom. Ta bo družbo delala Kenu, ki trpi za vitiligom, ter lutkam na invalidskem vozičku.

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši

09. 05. 2022 19.51

Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti

07. 05. 2022 09.18

Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?