Dr.

Poklukar: Cepiti se bo dalo tudi ponoči, brez naročanja in z vsemi cepivi

15. 12. 2021 10.53

Pripravljenost, da pomagajo kolegom zdravnikom in se vključijo v delo v cepilnih centrih ter na točkah za jemanje brisov, je izrazilo med 200 in 300 zobozdravnikov, zaposlenih v javnih zavodih in koncesionarjev. Njihova pomoč bo še posebej dobrodošla v prihodnjem tednu, ko bodo od 19. do 23. decembra pod sloganom "Stopimo skupaj! Varno in zdravo v novo leto" po celi Sloveniji potekali Dnevi cepljenja. Cepiti se bo dalo tudi ponoči, na voljo bodo vsa cepiva, predhodno naročanje pa ne bo potrebno. Ciljna precepljenost v družbi bi po besedah ministra Poklukarja morala biti 80 in več odstotna, pri starejših od 50 let pa 98-odstotna.

Paragijeva: Kar smo o nezanesljivih hitrih testih govorili mi, je potrdil tudi WHO

15. 12. 2021 07.18

Kakšne so okoliščine preiskave večmilijonske nabave hitrih testov, ki jo je na 12 lokacijah izvajalo 48 policistov NPU? V oddaji 24UR ZVEČER je odstavljena vodja referenčnega laboratorija za covid na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano dr. Metka Paragi ponovila, da so pri sklepanju posla ignorirali stroko ter opozorila na odločitev WHO, da teste, ki jih je državi dobavilo podjetje Majbert Pharm, uvrsti na črno listo.

Mame znanstvenice razbijajo mite o cepljenju

14. 12. 2021 18.57

Nič ni pretežko, če se mora, bi verjetno rekel vsak starš, ki se bori za življenje svojega otroka. In prav pri zdravju otrok je tudi v zvezi s koronavirusom in cepljenjem vse več dilem, ki staršem otežujejo odločanje, ali naj otroka dajo cepiti ali ne. Prav z razbijanjem mitov in dvomov o znanstvenih vprašanjih se ukvarja skupina zdaj že osmih mam znanstvenic v skupini Science Mamas' Vaccine Forum na Facebooku.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?

14. 12. 2021 09.53

V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

V Sloveniji prvi enoletnik prejel zdravilo, po katero je Kris odšel v ZDA

14. 12. 2021 08.14

Kot so sporočili z nevrološkega oddelka Pediatrične klinike Ljubljana, smo v Sloveniji vstopili v novo dobo medicine. Enoletnik je namreč v Sloveniji prvi prejel gensko nadomestno terapijo za zdravljenje redkega živčno-misičnega obolenja, ki smo jo spoznali v zgodbi malega Krisa. Kris, ki zdaj odlično napreduje, je v ZDA prejel zdravilo Zolgensma.

Potrdili spremembe: digitalno potrdilo veljavno le še 270 dni

14. 12. 2021 11.18

Posvetovalna skupina je potrdila sicer pričakovane spremembe. Poživitveni odmerek še vedno priporočajo po šestih mesecih, so pa spremenili najkrajši možni čas po osnovnem cepljenju, ki ga je mogoče prejeti: to je zdaj tri mesece. Covidno potrdilo bi skladno z njihovim predlogom za tiste, ki poživitvenega odmerka še niso prejeli, veljalo le 270 dni. Za zdaj velja, da za prebolevnike poživitveni odmerek ni potreben.

Italijanskih vojakov ne bodo selili v Maribor. Zakaj Slovenija ni zaprosila za pomoč EU?

13. 12. 2021 11.08

Le nekaj dni potem, ko sta obrambni in zdravstveni minister slavnostno pozdravila prihod zdravstvenih delavcev italijanske vojske, potreba po njihovi pomoči usiha. Iz UKC Maribor so sporočili, da sprejema predstavnikov italijanske vojske pri njih ne bo. Tako zaenkrat, namesto dela v štirih bolnišnicah, ostajajo v Ljubljani. Slovenija bi se sicer lahko obrnila na mehanizem pomoči EU, vendar tega ni storila. Zakaj?

Dr. Dre končno uradno ločen, samski stan naznanil s pomenljivo sliko

13. 12. 2021 08.43

Ameriški raper in producent je se po dolgi ločitveni vojni tudi uradno razšel z nekdanjo soprogo Nicole Young. Zanj veselo novico je javno naznanil s fotografijo, na kateri pozira ob balonih z napisom, ki jo je objavil njegov glasbeni kolega.

Jerala: Epidemijo dodatno podaljšujejo teoretiki zarot

11. 12. 2021 19.23

Epidemija različice delta se pri nas postopoma umirja, kar pa se bo na intenzivnih oddelkih poznalo šele čez kakšen teden, napoveduje stroka. Kljub rahlemu premiku na bolje pa epidemiologom v klicnem centru Nacionalnega inštituta za javno zdravje še vedno ne uspe priklicati vseh okuženih in tistih, ki so bili z njimi v stiku. Na dan lahko anketirajo največ 1.200 ljudi. Kot ugotavljajo, je trenutno okuženih največ mladih in delovno aktivnih prebivalcev. Med znanimi izvori okužbe še naprej prevladujejo družine in skupna gospodinjstva, vrtci, šole in delovna mesta.

Nova raziskava: Odkrili nove gene, ki povzročajo nastanek ALS

11. 12. 2021 17.35

Skupina mednarodnih raziskovalcev je v najnovejši raziskavi odkrila nove gene, katerih patološke variante povečajo tveganje za nastanek ALS. Skupno število genov, ki povečajo tveganje za to hudo bolezen, je zdaj 15. S temi odkritji se odpirajo tudi nove možnosti iskanja zdravil.

Projekt EMBEDDIA: Brezplačna orodja za uvajanje umetne inteligence v medijih

11. 12. 2021 07.00

V poplavi informacij, aktivnem udejstvovanju na spletu in omejenih virih se vse več novinarskih redakcij nagiba k uporabi umetne inteligence, da bi določene stvari avtomatizirali. Programi že obstajajo, a so bolj kot ne omejeni na svetovne jezike. Skupina raziskovalcev v projektu EMBEDDIA pa se je usmerila na manj številčne jezike, med drugim tudi slovenščino.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni

10. 12. 2021 06.00

Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni

08. 12. 2021 16.27

Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

'Računati na to, da bo omikron samo prehlad in se zato ni treba cepiti, je lahkomiselno'

07. 12. 2021 18.13

"Samo vprašanje časa je, kdaj bomo tudi pri nas potrdili različico omikron," opozarjajo slovenski strokovnjaki. O novem sevu koronavirusa, ki so ga v Južni Afriki odkrili pred kratkim, je doslej malo znanega. Jasno pa je že, da je omikron še bolj nalezljiv kot delta, zato pričakujejo, da bo hitro prevladal. Najpomembnejše vprašanje je, kakšen potek bolezni povzroča? Iz Afrike poročajo o povečanem številu hospitalizacij, v Evropi pa se omikron za zdaj kaže bolj v obliki prehlada. To nas ne sme zavesti, opozarja vodja svetovalne skupine Mateja Logar, saj je v Evropi z omikronom okužena večina mlajših, ki bolezen praviloma prebolevajo v blažji obliki. "Najučinkovitejši ukrep, da ne zbolimo, je tudi pri tej različici cepljenje," je enotna stroka.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo

06. 12. 2021 13.23

Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Noseča Jennifer Lawrence blestela ob Leonardu DiCapriu

06. 12. 2021 09.29

Visoko noseča Jennifer Lawrence se je udeležila slavnostne premiere filma Don't Look Up, v katerem igra eno od glavnih vlog. 31-letna zvezdnica je v čudoviti zlati večerni obleki blestela ob svojem soigralcu Leonardu DiCapriu.

Ste si danes že zavrteli svoj najljubši komad?

02. 12. 2021 00.15

Prav vsi že komaj čakamo, da nas premami občutek topline in sreče, ki ga prinaša veseli december. Omogoča nam, da se v miru poslovimo od starega leta in z iskrico v očeh nazdravimo novemu letu –z druženjem z bližnjimi doma ali z ogledom prazničnih lučk, vsekakor pa v zabavnem duhu. Za domačo zabavo bodo najbolje poskrbeli Sonyjevi glasbeni sistemi ali brezžični zvočniki, ki bodo še posebej do izraza prišli v kombinaciji s karaokami. Tej zabavi se prav nihče ne bo mogel upreti!

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

Tudi Bled zažarel v soju prazničnih luči

04. 12. 2021 14.48

Praznične luči so zagorele tudi na Bledu. Kljub okužbam z novim koronavirusom so letos znova postavili zimsko pravljico, ki je zaradi razmer v lanski zimi ni bilo. Letos so jo sicer postavili v okrnjeni različici. "Koncertov žal ne bo, je pa zato na promenadi postavljena praznična vasica," so sporočili s Turizma Bed.

'Če sir peče in pogreni, to ni pikanten sir, to je sir z napakami'

04. 12. 2021 11.21

Vsak Slovenec letno poje devet kilogramov skute in sira. Z mlekom smo samooskrbni, slovenski kmetje so ga lani namolzli 630 tisoč ton. Iz petine mleka, ki ga bodo prepeljali v slovenske mlekarne, pa bo nastal sir. Kako kakovosten bo, je v prvi vrsti odvisno od kakovosti mleka.

Prešernova nagrada leta 2022 prevajalcu Gantarju in dirigentu Cundermanu

03. 12. 2021 12.31

Znani so prejemniki najvišjih državnih nagrad za umetniške dosežke za leto 2022. V skladu z odločitvijo in sklepi Upravnega odbora Prešernovega sklada prejmeta Prešernovo nagrado leta 2022 klasični filolog in prevajalec dr. Kajetan Gantar ter muzikolog in dirigent dr. Mirko Cuderman.

WHO: Države naj se pripravijo na nov val okužb, v Avstraliji prvi primer prenosa omikrona

03. 12. 2021 10.35

Svetovna zdravstvena organizacija je ob porastu primerov okužbe z novo različico koronavirusa izdala opozorilo, naj se vse države pripravijo na morebiten porast okužb. V Avstraliji so do sedaj potrdili devet primerov okužbe z omikronom, med katerimi je tudi prvi primer prenosa okužbe znotraj države. Gre za študenta iz Sydneyja, ki ni potoval v tujino. Toda oblasti ob tem sporočajo, da ne bodo zaostrovale ukrepov. Medtem so v ZDA zaostrili potovalne ukrepe. Vsi potniki morajo 24 ur pred vstopom v ZDA opraviti testiranje na covid-19, ne glede na cepilni status. Prav tako so do sredine marca podaljšali obveznost nošenja mask v javnem potniškem prometu.

Dobrodošli v svet robotov

03. 12. 2021 08.49

Bi želeli robote videti in spoznati v živo? Lahko premagate robota podjetja Yaskawa v pikadu? Kako roboti delujejo in kako bodo spremenili naš vsakdan v prihodnosti, boste lahko spoznali v Digitalnem središču Slovenije, v BTC Cityju Ljubljana, kjer se v decembru začenja tudi mesec Industrije 4.0 in robotike.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije

02. 12. 2021 12.52

Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Pokorn zadržkov do cepljenja otrok nima, prve bi lahko cepili že prihodnji teden

01. 12. 2021 09.40

Strokovni direktor Pediatrične klinike dr. Marko Pokorn je s sodelavci spregovoril o poteku covida-19 pri otrocih, o cepljenju in večorganskem vnetnem sindromu. Pokorn je ocenil, da je varnostni profil cepiva dober, prav tako tudi njegova učinkovitost, zato zadržkov do cepljenja otrok nima. Izrazil je upanje, da bi lahko cepljenje steklo že prihodnji teden. Interes je precejšen, še posebej med starši otrok s kroničnimi bolezni, je dodal. Letošnjo jesen se sicer virus bolj širi med mlajšo populacijo kot lani, kar je med drugim posledica odprtih šol.

Komisija o smrti 20-letnice: povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova

30. 11. 2021 10.04

Znane so ugotovitve komisije, ki je preiskovala povezavo med cepljenjem in smrtjo 20-letnice v UKC Ljubljana. Kot so sporočili, je povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova. Pri bolnici so namreč potrdili s cepljenjem povzročen sindrom tromboze s trombocitopenijo. Minister za zdravje je napovedal ustavitev cepljenja s cepivom Janssen. Kot je pojasnil dr. Štrukelj, "so v ZDA do zdaj zabeležili 28 smrtnih primerov na 8,7 milijona odmerkov cepiva Janssen. To je približno 1 na 300 tisoč." Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil upanje, da nas ta tragična smrt, ki ga je, kot je povedal, osebno izjemno prizadela, kot družbo ne bo še bolj razdelila, "saj zdaj potrebujemo enotnost in solidarnost v zadnji etapi boja proti virusu."

Najmanj okuženih s HIV v zadnjem desetletju

30. 11. 2021 13.34

Po štiridesetih letih pandemija še vedno traja. Virus v mnogih državah ne pomeni več smrtne obsodbe, ampak zahteva doživljenjsko zdravljenje. V oddaji Preverjeno smo se ob dnevu boja proti aidsu pogovarjali z infektologom dr. Janezom Tomažičem, ki se še danes spominja leta 1986, ko smo v Sloveniji uradno potrdili prisotnost virusa HIV. "To je bilo nekaj podobnega covidu-19, ko se je začelo na Kitajskem, pa smo mislili, da se nas to ne tiče. Seveda take infekcije lahko pridejo do vsakega."

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Pahor v Prištini pozval k dialogu z Beogradom

29. 11. 2021 16.19

Predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor, se mudi na delovnem obisku na Kosovu, kjer se je pred obiskom slovenskih enot v KFOR srečal s predsednico Republike Kosovo, dr. Vjoso Osmani-Sadriu. Predsednika sta potrdila dobre odnose med državama. Pahor je ob tem znova podprl Kosovo pri doseganju ciljev na poti približevanja evroatlantskim integracijam. Pozval je k nadaljevanju sprejemanja in izvajanja reform ter k dialogu med Beogradom in Prištino.