Dr.

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021

04. 10. 2021 12.44

Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.

Policija v krempljih politike, na udaru stroka in dostojanstvo zaposlenih

03. 10. 2021 08.56

Ob koncu tedna smo bili znova priča kadrovskim rošadam, tokrat na Policijski upravi Ljubljana. Direktorja Boštjana Glaviča je zamenjal Janez Rupnik, ki je zdaj opravljal funkcijo pomočnika direktorja Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi. Glavič bo z delom nadaljeval na Policijski akademiji v Tacnu. Čeprav je bilo rečeno, da naj bi sam želel zapustiti ta položaj, sodelavci dvomijo v to. Predvsem zato, ker je predsednik vlade še po sredinih protestih na Twitterju pozival notranje ministrstvo, naj ukrepa, ker da vodstvo ljubljanske policije očitno ni sposobno preventive. Že pred časom pa je zapisal, da Policijo v Ljubljani očitno vodijo nesposobni ali pa ideološko obremenjeni kadri. Glaviča je tako v petek zamenjal brat Andreja Rupnika, ki je bil včasih direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije.

Biometrija: naše geslo je naše telo

02. 10. 2021 14.44

Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?

02. 10. 2021 07.00

Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Direktorici NPU znova podaljšali mandat. Je to zakonito?

01. 10. 2021 12.27

Generalni direktor Policije Anton Olaj je z odločbo, ki začne veljati 12. oktobra, Petro Grah Lazar že tretjič imenoval za začasno direktorico Nacionalnega preiskovalnega urada. Zakon o javnih uslužbencih predpisuje, da se lahko vršilcu dolžnosti mandat za šest mesecev podaljša le enkrat, a na Policiji pojasnjujejo, da drugače ni šlo, ker "posebna natečajna komisija, ki jo je imenoval Uradniški svet, do danes ni zaključila natečajnega postopka".

Super Bowl 2022: Med polčasom se obeta hip-hop spektakel

01. 10. 2021 08.44

Tradicionalni športni dogodek bo tokrat v polčasu rapersko obarvan. Hip-hop spektakel bodo pripravili priljubljeni glasbeni izvajalci Kendrick Lamar, Eminem, Mary J. Blige, Snoop Dogg and Dr. Dre. Super Bowl bo na sporedu 13. februarja 2022.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah

30. 09. 2021 12.44

Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Zvezdnik serije Dobri zdravnik se je poročil na skrivaj

29. 09. 2021 12.25

Priljubljeni igralec Freddie Highmore navdušuje v priljubljeni seriji Dobri zdravnik, ki ste jo lahko spremljali tudi na POP TV, zdaj pa je razkril, da se je na skrivaj poročil. V pogovorni oddaji ga je izdal poročni prstan.

Tri mesece po hudi letalski nesreči že načrtuje vrnitev na nebo

28. 09. 2021 10.15

S skoraj 300 kilometri na uro je v letalu strmoglavil proti tlom, treščil v vrhove dreves, zagorel in s hudimi poškodbami pri zavesti pričakal reševalce, bil šest tednov v komi, danes pa, le tri mesece po čudežno preživeti letalski nesreči, Miro Majcen, eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in ljubiteljski športni pilot, pravi: "V novo leto bom, upam, zakorakal brez tuje pomoči, se lotil izpitov za poklicnega pilota, jeseni pa me že čaka pomemben letalski miting."

Ali je prebolevnost res dosmrtna zaščita?

27. 09. 2021 18.53

Med državami Evropske unije smo skoraj najslabši, ko govorimo o visokih trendih okužb s koronavirusom. Smo na dnu lestvice, slabša od nas je le še Litva. In če so številne države slabšanje epidemiološke slike ustavile z zadostno precepljenostjo, tudi s tretjim odmerkom, pri nas medtem beležimo 53 odstotkov enkrat cepljenih, veliko pa se še vedno zanašamo na prebolevnost. Pa je protiteles lahko kdaj preveč? Bi si lahko, ko imamo še dovolj visoko zaščito, z dodatnim tretjim odmerkom cepiva bolj škodili kot koristili?

Covid-19 izbrisal več let napredka na področju pričakovane življenjske dobe

27. 09. 2021 13.37

Po ugotovitvah britanskih znanstvenikov je pandemija covida-19 močno vplivala na skrajšanje pričakovane življenjske dobe v Evropi, ZDA in Čilu. Pričakovana življenjska doba se je skrajšala v 27 od 29 držav, ki so bile zajete v raziskavo, po ocenah avtorjev študije pa so slabe številke posledica smrti zaradi covida-19.

'Ne žrtvujte Evrope, da bi ustvarili koalicijo'

27. 09. 2021 10.52

Razplet nemških volitev je prinesel precej bolj razpršene glasove, kot so bili Nemci doslej vajeni, s tem pa se močno spreminja razmerje moči v novi vladi, pa naj bo "semafor" ali "Jamajka", kar sta možnosti, če se bosta akterki velike koalicije držali izjav, da ne želita še enkrat vladati skupaj – novi kancler bo imel namreč precej omejeno moč, usklajevati bo treba veliko želja. To pa pomeni posledice tudi za EU ter globalno vlogo Evrope in Nemčije.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'

25. 09. 2021 07.00

O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...

25. 09. 2021 07.00

Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.

Dr. Dre bo moral nekdanji ženi izplačati dodatni znesek 1,3 milijona evrov

22. 09. 2021 14.13

Raper in producent bo moral nekdanji ženi Nicole zaradi sodnih stroškov, ki so nastali med ločitveno vojno, izplačati ogromen znesek. Postopek še zmeraj traja, stroški se kopičijo, prišteli pa se bodo k vrtoglavim vsotam, ki jih je bil zvezdnik že primoran poravnati.

FBI potrdil: Truplo pripada pogrešani blogerki

22. 09. 2021 06.30

Klobčič v primeru izginotja blogerke Gabby Petito se počasi odvija. Po tem, ko so preiskovalci v okrožju Teton v Wyomingu našli truplo, ki je ustrezalo opisu pogrešane, je FBI po opravljeni obdukciji potrdil, da gre res za 22-letnico. Njenega fanta, ki se je s skupnega potovanja vrnil sam in nato odšel v neznano, policija še vedno išče.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Zdravko je bil prvi v Sloveniji, ki so mu presadili pljuča, potem ko je zbolel za covidom

21. 09. 2021 15.26

Slišali smo že veliko zgodb ljudi, ki so zboleli za covidom-19, toda zgodba 35-letnega Zdravka iz Prekmurja je čisto posebna. Zaradi hude oblike covida so mu v Ljubljani kot prvemu Slovencu in enemu izmed prvih na svetu presadili pljuča. Tri mesece je bil v komi, skupno sedem mesecev v bolnišnici. Kako je vse skupaj potekalo, nam je pripovedoval sam, ko ga je ekipa oddaje Preverjeno obiskala na domu.

Covid-19 pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni ali njeno stanje poslabša

21. 09. 2021 06.00

V Sloveniji živi več kot 34.000 oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo še trije ljudje in zato demenca predstavlja enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih problemov sodobne družbe. Ljudi z demenco je dodatno obremenila še epidemija, bolniki so bili prikrajšani za stik s svojci, poleg tega raziskave kažejo, da covid pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni. Pri bolnikih z demenco, ki so preboleli okužbo s koronavirusom, se lahko pojavi poslabšanje kognitivnih in vedenjskih oz. psihičnih simptomov, tako zaradi izolacije kot posledic okužbe.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'

21. 09. 2021 06.00

Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

V prvem ohranjenem ljubljanskem tisku najdeni slovnični popravki

19. 09. 2021 10.40

Konec leta bo izšla knjiga Stati in obstati, monografija o prvih petdesetih slovenskih knjigah, ki predstavljajo ključni mejnik slovenskega jezika. Avtor Kozma Ahačič, slovenski jezikoslovec in literarni zgodovinar, je med pripravo zbirke naletel na zanimivo in pomembno odkritje. V enem od novoodkritih izvodov, delu Jesus Sirah, ki velja za prvi Dalmatinov prevod, je odkril rokopisne jezikovne popravke originala, ki so bili zapisani stoletje po izidu knjige, torej že v nekoliko sodobnejši slovenščini.

'Nemčija ostaja proevropska, pri vladavini prava in demokraciji pa ne bo popuščala'

19. 09. 2021 08.30

Angela Merkel se po 16 letih poslavlja. Kaj pušča za seboj, kaj čaka Nemčijo, kako se bodo razpletle volitve, katerih zmagovalec tokrat ni jasen že vnaprej? In za nas ključno vprašanje: kakšno vlogo bo Nemčija igrala na evropskem parketu po slovesu ženske, ki so jo številni Nemci, pa tudi marsikdo drug, ljubkovalno klicali "mami"?

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl

18. 09. 2021 07.06

"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.

Od krvotvornih matičnih celic vsako leto odvisnih 50 bolnikov

18. 09. 2021 07.00

Ob svetovnem dnevu darovalcev krvotvornih matičnih celic se želi stroka zahvaliti vsem darovalcem (KMC) in vsem, ki so vpisani v register darovalcev. Nacionalni register Slovenija Donor trenutno šteje več kot 22.000 posameznikov, veliko pa je pripomogla kampanja Daj se na seznam, ki od leta 2017 spodbuja k vpisu. Zaradi epidemije se je kampanja preselila v digitalni svet, v register pa se lahko vpišete kar od doma. Osebi, ki se bori s krvnim rakom, lahko pomagamo preživeti že z odvzemom brisa ustne sluznice, ki je korak k vpisu v register Slovenija Donor. Čez poletje so zabeležili več kot 2.000 novih prijav.

Medvedova komisija bo zaslišala 30 novih prič z vrha Policije, politike in stroke

17. 09. 2021 09.46

Preiskovalna komisija, ki preiskuje politične pritiske na Policijo, je sprejela dokazni sklep, na podlagi katerega bodo na zaslišanje povabili 30 prič z vrha Policije, politike in stroke. Predsednik preiskovalne komisije Rudi Medved je poudaril, da je stanje v Policiji glede na njihove ugotovitve slabše kot kadar koli doslej in da kadrovske menjave, ki so jim v Policiji priča že vse od menjave oblasti, še niso zaključene, zdaj po njegovih besedah teče drugi krog menjav na nižjih ravneh, s ciljem v popolnosti podrediti sistem Policije.