Dr.

Beovićeva: Smiselno bi bilo razmisliti o obveznosti cepljenja

08. 07. 2021 06.00

Ali se lanski scenarij ponavlja? Smo na pragu četrtega vala epidemije? Število okuženih – tudi z nevarnejšo različico delta – skokovito narašča. Pri nas je danes 73 novookuženih, počitnice so tu, maturantje prihajajo z maturantskih izletov, predvsem iz Španije. Več kot 50 je okuženih. Kam drvimo? Prvi val se je začel z vnosom iz tujine, jesenski val se je začel s prihodi iz Hrvaške, zdaj pa sta pred velikim izzivom tudi Španija in Grčija. Tja pa potujejo številni Slovenci. Bomo sploh lahko izkoristili počitnice? Kaj bomo storili?

'Hči Gorskega zdravnika' z močnim zapisom: Imejte se radi

05. 07. 2021 16.28

Ronja Forcher je bila rojena v svet zvezdništva in je pred kamerami že od rosnega dvanajstega leta. In čeprav je vajena pozornosti in nenehnih komentarjev, je dala jasno in glasno vedeti, da si ne želi biti stalna tarča kritik. Na Instagramu je ob fotografiji v kopalkah dopisala močno sporočilo.

V Mariboru mobilna cepilna enota z avtobusom do vrat, bolnišnica v stare tire

05. 07. 2021 15.52

Mariborski zdravstveni dom mobilno cepilno enoto pripravlja kar na avtobusu mestnega potniškega prometa. S tem želijo več ljudi privabiti za cepljenje in dvigniti delež precepljenosti. Ta je na območju, ki ga pokriva ZD dr. Adolfa Drolca sicer nekoliko višji od slovenskega povprečja, a če bi želeli doseči zastavljeno 60-odstotno precepljenost, bi morali cepiti še najmanj 10.000 oseb. Razmere v UKC Maribor se medtem umirjajo, se pa skoraj na vseh oddelkih poznajo zaostanki. Precepljenost med zaposlenimi je 60-odstotna, kmalu pa bodo cepljenje ponudili tudi tistim, ki pridejo v bolnišnico na pregled oziroma preiskavo.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Cepljenje ne bo zaščitilo le nas, temveč tudi naš način življenja'

03. 07. 2021 07.08

Zdravstveni minister Janez Poklukar opozarja na povečanje števila okužb z različico delta, prav tako pravi, da je v Sloveniji cepljenih premalo ljudi. Vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu dr. Roman Jerala pa o presenetljivih rezultatih prve raziskave. Nas bo lahko cepljenje zaščitilo celo za več let? Kaj odgovarja stroka?

'Če nimaš zelo tehtnih razlogov, se moraš na klic republike odzvati pritrdilno'

02. 07. 2021 15.51

V predsedniški palači je potekala javna predstavitev kandidata za sodnika Ustavnega sodišča Republike Slovenije, zaslužnega profesorja in dr. pravnih znanosti Janeza Kranjca. Pahorjevo povabilo za kandidaturo je Kranjc sprejel, saj se je zgledoval po besedah častnega doktorja ljubljanske univerze, Josepha Weilerja.

Kim Džong Un: Severna Koreja je v globoki krizi

30. 06. 2021 08.24

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je obtožil več višjih uradnikov za izbruh večje krize, povezane s covidom-19, se na poročanje severnokorejskih medijev sklicuje britanski BBC. Kot je znano, je država ob izbruhu pandemije zaprla vse meje, da bi preprečila vdor virusa. Odločitev pa je močno prizadela njeno že od sankcij izčrpano gospodarstvo, kar naj bi pripeljalo tudi do resnega pomanjkanja hrane.

Vrhunec vročinskega vala: v prestolnici že 13 dan zapored nad 30 stopinjami

29. 06. 2021 10.50

Tudi torek mineva v znamenju sončnega in zelo vročega vremena. Najvišje temperature so namerili na jugovzhodu Slovenije, in sicer do 36 stopinj Celzija. Temperature v prestolnici pa že 13 dan zapored vztrajajo nad 30 stopinjami Celzija, kar predstavlja junijski rekord. Do letos je najdaljši vročinski val v juniju trajal 10 dni, in sicer leta 2003. Na drugem mestu je z osmimi dnevi vročinski val, ki smo ga beležili ob koncu junija pred dvema letoma.

Furs dva meseca iskal vodjo vladnega sveta za digitalizacijo, Andrijanič: Gre za 40 evrov

29. 06. 2021 12.09

Vlada je v začetku aprila ustanovila strateški svet za digitalizacijo, ki ga vodi Mark Boris Andrijanič, med drugim zadolžen tudi za iskanje rešitev za skrajšanje in poenostavitev upravnih postopkov, ki jih državne institucije vodijo proti prebivalcem Slovenije. Prav Andrijaniča pa je finančna uprava zaradi vročitve sklepa o davčni izvršbi iskala dva meseca. On pa odgovarja, da fizično ni mogel biti na dveh mestih, prav tako pa da je poravnal ves dolg, ki je znašal 40 evrov neplačane sodne takse.

Pahor za novega ustavnega sodnika predlaga Janeza Kranjca

28. 06. 2021 13.57

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je predsedniku Državnega zbora Igorju Zorčiču posredoval predlog, v katerem za sodnika Ustavnega sodišča predlaga Janez Kranjca, zaslužnega profesorja na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani in Pravni fakulteti Univerze v Mariboru ter izrednega člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti (Sazu).

Hrvaška na zemljevidu ECDC zelena, na slovenskem pa še vedno oranžna

28. 06. 2021 11.13

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je pretekli četrtek objavil nov zemljevid evropskih držav, na katerem je bila Hrvaška sprva obarvana sivo. Napako so čez dan popravili in Hrvaško obarvali v zeleno. Slovenska vlada novih podatkov ni upoštevala, tako da je naša celotna južna soseda, z izjemo Panonske Hrvaške, še vedno obarvana oranžno. Tako velja, da je vstop v Slovenijo brez karantene mogoč z negativnim testom ali potrdilom o cepljenju oziroma prebolelosti.

Kriptosvet – obljubljena dežela ali črna luknja?

26. 06. 2021 08.58

Se čudite, od kod nekaterim, sploh mladim, ogromno denarja, luksuzna stanovanja, hiše, prestižni avtomobili, mogočne jahte in razkošne počitnice? V marsikaterem primeru gre za kriptomilijonarje, novopečene bogataše, ki so s prodajo kriptovalut obogateli v izjemno kratkem času. A kriptosvet skriva mnoge pasti. Ne le, da vrednosti večine kriptovalut – tudi najstarejše, bitcoina – zadnje čase vztrajno padajo, gre tudi za odvisnost, ko zlasti najstniki v upanju na hiter zaslužek dneve in noči preživljajo za računalniki, ljudje pa se zadolžujejo, najemajo kredite, jemljejo hipoteke in nemalokrat izgubijo vse.

Trampuž: 'Različica delta se širi tam, kjer pandemije nimajo pod nadzorom'

26. 06. 2021 08.29

Epidemiološka slika je v Sloveniji še naprej spodbudna. Zaskrbljujoča pa je indijska oziroma delta različica virusa. Pri nas so odkrili 18 primerov, ki niso povezani s potovanji, kar vzbuja skrb. Zaradi hitrega širjenja te različice so na Portugalskem preklicali sproščanje ukrepov, v avstralskem Sydneyju spet zapirajo javno življenje, v Izraelu, državi z najvišjo precepljenostjo, so maske v zaprtih prostorih znova obvezne. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je danes opozorila, da prav zaradi različice delta ne moremo govoriti o koncu epidemije. Kakšne so pasti te zloglasne različice?

Kaj smo gledali leta 1991?

26. 06. 2021 08.00

Nekatere filme imamo v glavi kot "klasike", morda pa kdaj pozabimo na leto njihovega nastanka. Ob 30-letnici Slovenije je tako prav, da si malce osvežimo spomin, čeprav nas bo morda šokiralo, koliko s(m)o se vmes že postarali ...

Pazite na otroke: vozilo se lahko na soncu segreje nad 50 stopinj

25. 06. 2021 19.17

Pred prihodnjim tednom, ko bo vročina še bolj pritisnila, temperature bodo še kakšno stopinjo višje kot ta teden, pa pristojni posebej opozarjajo, da pazite na otroke. Nikoli, niti za minuto, jih ne pustite samih v vročem avtomobilu, tudi v senci ne. V pregreti pločevini se namreč temperatura izredno hitro dvigne.

Ministrstvo napovedalo nove ukrepe za okrevanje po drugačnem šolskem letu

23. 06. 2021 17.38

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec se je ob koncu šolskega leta zahvalila vsem učencem, dijakom ter zaposlenim v osnovnih in srednjih šolah, ker so naredili vse za uspešno dokončanje letošnjega šolskega leta, ter svojcem za podporo, usmerjanje otrok ter sodelovanje s šolo. Napovedala je pripravo strokovnih smernic in ukrepov za okrevanje.

George Clooney bo v Los Angelesu ustanovil filmsko šolo

23. 06. 2021 07.42

Hollywoodski zvezdnik bo v Los Angelesu ustanovil akademijo za srednješolce, ki bo del nove sheme poučevanja otrok iz manjšinskih skupnosti oziroma otrok s slabšimi izhodišči za šolanje o filmski industriji. Pri tem mu bodo pomagali tudi drugi znani obrazi, denimo Don Cheadle in Eva Longoria.

Je država naredila dovolj za promocijo cepiva in kdaj bomo 'mešali' cepiva?

23. 06. 2021 06.05

Mobilno cepljenje po vsej državi, prosta izbira cepiva in prve kritike, da je vlada premalo naredila za promocijo cepljenja. Vlada je že določila izvajanje strategije cepljenja proti covidu-19 in sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Za vse to pa zadolžila ministrstvo za zdravje. Z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem smo se pogovarjali o tem, kako bodo cepljenje približali vsem prebivalcem.

Bomo morali določena cepiva zavreči?

22. 06. 2021 19.23

V skladiščih po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje neporabljenih ostaja več kot 670 tisoč odmerkov cepiva. Največ je AstraZenece, ki jo Slovenci še vedno zavračajo. A koliko časa bodo lahko ti odmerki v skladiščih še čakali? Tako kot vsaka stvar ima namreč tudi cepivo rok uporabe. V Kočevju denimo, imajo trenutno 300 odmerkov AstraZenece, ki jim rok uporabe poteče konec julija, v Mariboru je takih doz 2600, v Celju pa kar osem tisoč.

Christianu Eriksenu ponudili pregled v zagrebški bolnišnici

22. 06. 2021 13.23

Nesrečnemu Dancu Christianu Eriksenu so specialisti iz sosednje Hrvaške ponudili genetsko testiranje, s katerim analizirajo genetski zapis in morebitne mutacije, ki pripeljejo do nenadnih srčnih težav, ki lahko vodijo tudi v smrt, s čimer želijo zmanjšati visok odstotek nepojasnjenih smrti.

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'

22. 06. 2021 06.00

"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

V Sloveniji odslej mogoča izbira cepiva proti covidu-19

21. 06. 2021 07.10

Po državi se nadaljuje cepljenje proti covidu-19. V Sloveniji bo po napovedih mogoče izbirati vrsto cepiva, saj je cepiva dovolj. Vlada načrtuje tudi organizacijo mobilnih enot za cepljenje. Kdaj in kje pa bodo te na voljo?

Tasmanski vragi na majhnem avstralskem otoku iztrebili male pingvine

21. 06. 2021 13.39

Da bi zaščitili ogrožene tasmanske vrage, so pred desetletjem na majhen avstralski otok ob obali Tasmanije naselili 28 predstavnikov te živalske vrste. Raziskovalci zdaj ugotavljajo, da je naselitev tasmanskih vragov negativno vplivala na tamkajšnjo populacijo ptic.

Protokolarna darila: potica, faksimile Zdravljice in pametna steklenička

21. 06. 2021 11.02

Med protokolarnimi darili ob slovenskem predsedovanju Svetu Evropske unije, ki jih bodo podarili voditeljem držav članic in institucij EU ter drugim gostom, so tudi faksimile Prešernove Zdravljice, manšetni gumbi z motivom panterja in pametne stekleničke. Kot so zapisali na spletni strani predsedovanja, protokolarna in promocijska darila odražajo izhodišča slovenskega predsedovanja.

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?

20. 06. 2021 09.18

Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

'Dokumentacija je boleča, ker vidiš, kako se je upravljalo z epidemijo'

17. 06. 2021 13.17

Po zaprti seji preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo, je izjavo podal predsednik komisije Robert Pavšič. Dejal je, da je bilo prebiranje dokumentacije na trenutke boleče, "ker na koncu vidiš, kako se je s to epidemijo upravljalo".

Kopanje v Žusterni tudi po zadnji analizi varno

17. 06. 2021 17.49

Tudi zadnja analiza vzorcev kopalne vode na kopališču Žusterna, ki jih je za Agencijo RS za okolje opravil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, je potrdila, da je kopanje na tem kopališču popolnoma varno, so sporočili iz Mestne občine Koper.

Kako si pomagati v duševni stiski?

11. 04. 2021 11.15

Korona davek plačujemo vsi, otroci, mladostniki, študenti, odrasli. Otroška psihiatrija je polna. Čakalne vrste nevarno dolge. Vsak četrti študent razmišlja o samomoru, skoraj 90 odstotkov jih je depresivnih in anksioznih, posegajo po drogah, alkoholu. Odraslim popuščajo zavore, ujeti so v primež naveličanosti, obupa, stisk. Kje so rešitve?

Jerala: Jeseni bo pozno, saj bo nemogoče cepiti milijon ljudi v enem mesecu

17. 06. 2021 13.09

60-odstotna precepljenost bo dovolj čez poletje, zagotovo pa ne čez jesen in zimo v prisotnosti bolj kužnih različic, opozarja dr. Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Tisti, ki ne bodo precepljeni, se bodo slej ko prej okužili, ocenjuje. Predvsem za starejše od 50 let moramo zagotoviti največjo možno precepljenost, po možnosti 90-odstotno, pomembno pa je, da cepimo tudi za mlajše, opozarja. Jeseni bo pozno, saj bo nemogoče cepiti milijon ljudi v enem mesecu.

Ima Švedska kljub milejšim ukrepom boljše rezultate v boju z epidemijo kot Slovenija?

17. 06. 2021 06.00

Na družbenih omrežjih je zaokrožila fotografija, ki primerja ukrepe in rezultate epidemije med Slovenijo in Švedsko. Preverili smo, kakšno je stanje okuženih in umrlih v obeh državah po več kot enem letu od začetka epidemije. Podatki sicer potrjujejo, da ima Slovenija več okuženih in umrlih na milijon prebivalcev, vendar smo podatke označili v Dejstvomeru s kategorijo previdno, saj ponekod prihaja do odstopanj v podatkih, pri ukrepih pa je lahko zavajajoče prikazano trajanje določenega ukrepa.