EMBALAŽA

V resnici obstaja: varčen, naraven in učinkovit način čiščenja
07. 11. 2022 00.15
Za najboljše čistilo razkužilo se je izkazala vodna para – dragi kemični detergenti pa so po izsledkih raziskav za zdravje lahko celo nevarni.

Zadnje sporočilo sinu, ki se ne bo vrnil: Vem, da si zunaj, pazi nase
31. 10. 2022 10.19
V Južni Koreji še naprej žalujejo za žrtvami tragedije v zabaviščni četrti Itaewon, kjer je v stampedu ob noči čarovnic umrlo 154 ljudi, večinoma mladih, ki so se želeli zabavati po obdobju koronskih omejitev. Več žrtev so že pokopali, vrstijo pa se pozivi k iskanju odgovornih za tragedijo.

Mercator in partnerska podjetja z belimi embalažami do novih rešitev
29. 10. 2022 00.15
V Mercatorjevem projektu bele embalaže, so predstavljeni širši vidiki, v spodbujanju otroške ustvarjalnosti in v trajnostnem premisleku.

Z izdelki v beli embalaži spodbujajo trajnostno in ustvarjalno razmišljanje otrok
27. 10. 2022 15.44
Na trgovinskih policah lahko odslej najdete v belo preoblečene priljubljene izdelke. A s posebnim namenom, Mercatorjev projekt Bele embalaže namreč nosi trajnostno sporočilo. Otroci spoznavajo, da embalaže ni treba takoj zavreči, ampak da jo lahko ponovno uporabijo in ji sami s svojo domišljijo in spretnostjo dajo nov namen, hkrati pa takšne embalaže spodbujajo njihovo ustvarjalnost.

Na Hrvaškem opažajo prikrite podražitve
26. 10. 2022 19.51
Kako spretno skušajo nekateri proizvajalci skriti podražitve, ogorčeni opažajo hrvaški potrošniki. Embalaža oziroma pakiranje številnih izdelkov se je zmanjšalo, cena pa ostaja enaka. To je popolna prevara, se jezijo naši južni sosedi. Na tamkajšnji Zvezi potrošnikov opozarjajo, da ni nobena kršitev, če mlečni izdelki, testenine, čokolada, konzerve in drugi izdelki izgubljajo na teži. In da so kupci tisti, ki morajo biti na pozorni na cene.

Bodo v Nemčiji legalizirali konopljo?
26. 10. 2022 13.22
Nemška vlada je potrdila načrt za legalizacijo konoplje, ki ga je prejšnji teden predstavil minister za zdravje Karl Lauterbach. Sprejetje nove zakonodaje na tem področju bi sicer med drugim lahko ovirala evropska pravila o ravnanju s konopljo, vendar pa nemška vlada računa, da bi do legalizacije lahko prišlo do leta 2024. V prihodnje bi tako lahko dovolili nakup in posedovanje od 20 do 30 gramov konoplje starejšim od 18 let, gojenje do treh rastlin za osebno uporabo in prodajo substance odraslim v pooblaščenih specializiranih trgovinah in lekarnah.

Coca-Cola HBC Slovenija zagotavlja 100-odstotno reciklabilnost embalaže za pijače
21. 10. 2022 00.15
Podjetje v prvem trajnostnem poročilu izkazuje pozitiven družbeno-ekonomski prispevek

Embalažna uredba: vlada ustavnemu sodišču predlaga, naj je ne zadrži
14. 10. 2022 19.32
Ustavno sodišče obravnava pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti delov spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži ter o predlogu za zadržanje njenega izvrševanja. Vlada meni, da bi zadržanje ogrozilo doseganje predpisanih okoljskih ciljev, predvsem pa bi bil ogrožen javni interes varovanja okolja in zdravja ljudi.

Odpadna embalaža pijač prinaša ugodnosti. Preverite, katere!
28. 09. 2022 00.15
'Recikliraj me. Podari mi novo življenje.' To je geslo pilotnega projekta zbiranja odpadne embalaže pijač, s katerim Coca-Cola v Sloveniji stopa nov korak v smeri vizije sveta brez odpadkov. Želite sodelovati? Prinesite plastenke ali pločevinke pijač katerekoli znamke v izbrane hipermarkete Mercator po vsej Sloveniji, prejmite dodatne pike na vašo Mercator Pika kartico in sodelujte v nagradni igri za električne skiroje!

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje
27. 09. 2022 12.46
Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Zakaj je toaletni papir vse dražji?
24. 08. 2022 13.02
Začetek epidemije covida je zaznamovalo množično kopičenje toaletnega papirja, trenutna kriza pa bo, kot kaže, minila v znamenju varčevanja s to prepotrebno dobrino, ki postaja vse dražja. Vzroke je treba iskati v vojni v Ukrajini, ki je potisnila cene energentov krepko navzgor, grozijo tudi hude motnje v oskrbi s celulozo, hkrati pa so še Kitajci postali veliko večji porabniki, kot so bili.

Steklo in kovina: možna 'krivca' za samovžige odpadkov na deponijah
09. 08. 2022 07.00
Vsako leto poročamo o vsaj enem požaru na slovenskih deponijah, ko odpadki zagorijo sami od sebe. Zadnji primer domnevnega samovžiga, zaradi česar je zgorelo 150 ton kosovnih odpadkov, se je zgodil v Krškem v zbirnem centru za ravnanje z odpadki podjetja Kostak v Spodnjem Starem Gradu minuli teden. Zanimalo nas je, kako se lahko ogenj zaneti na deponijah kar sam. Eden izmed problemov so napačno odloženi odpadki.

Podarite nasmeh s steklenko Glassy Classy
04. 07. 2022 15.24
Petrol, skupaj z OKS in Rotary Slovenija, predstavlja projekt "Podari nasmeh", namenjen zmanjšanju rabe plastenk za vodo in podpori Botrstvu v športu.

Naftni derivati cene kmetijskega materiala pognali v nebo
22. 06. 2022 18.26
Konkretne rešitve od vlade pričakujejo tudi slovenski kmetje, ki pravijo, da so odkupne cene sicer zrasle, stroški pa še bolj. Že nekaj časa so dražja semena, embalaža, krmila in gnojila, zdaj se je podražilo še gorivo. In kje se bo to poznalo? Na ceni produkta oziroma na denarnici potrošnika, če seveda vlada ne bo ukrepala.

Kmetje vse bolj obupani: podražitve materiala tudi do 300-odstotne
15. 06. 2022 19.48
Cene gredo v njihovi panogi, kot pravijo, v nebo. Za kar dobro četrtino so se v letu dni dvignile cene živali in živalskih proizvodov. Nič bolje ni v poljedelstvu, kjer so se cene rastlinskih pridelkov dvignile v povprečju za dobro tretjino. Če bo šlo tako naprej, bomo vsi lahko le odložili vile in grablje ter iskali nove zaposlitve, pravijo kmetovalci in vlado pozivajo, naj jim pomaga.

Čokolada, ki v sebi skriva fantastično velike koščke
25. 04. 2022 00.15
Jimmy Fantastic je čokoladnejša čokolada, ki je v lanskem letu prevzela regijo, danes pa svojimi velikanski koščki osrečuje vse sladkosnede.

Projekt belih embalaž spodbuja ustvarjalnost pri otrocih
15. 04. 2022 18.40
Ste kot otroci odpadno plastenko kdaj spremenili v ladjico? Ali pa škatlo kosmičev v avtomobil? Da bi bilo takih ustvarjanj tudi v prihodnje čim več, je Mercator s svojimi dobavitelji začel prav poseben projekt belih embalaž. Nepopisano platno oziroma popolnoma bele embalaže otrokom odpirajo vrata v svet domišljije in jih vabijo, da škatle preuredijo in polepšajo po svojem okusu.

V Evropi sum na salmonelo v čokoladnih izdelkih za otroke, odpoklic izdelkov tudi pri nas
06. 04. 2022 14.24
Evropska agencija za varnost hrane ter Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni preiskujeta primere salmonele v nekaterih serijah čokoladnih izdelkov Kinder. Doslej je bilo potrjenih 105 primerov, še 29 je sumov na salmonelo, večinoma pri otrocih, mlajših od 10 let. Določeni izdelki so odpoklicani tudi pri nas. V primeru, da boste izdelek vrnili, vam je trgovec dolžan vrniti kupnino, so spomnili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

Strokovnjaki opozarjajo: gorivo je primerno skladiščiti le v posode s certifikatom
13. 03. 2022 20.31
Ob špekulacijah, da se bo v novem tednu znova podražil bencin, ljudje točijo gorivo v vse možne embalaže in si ustvarjajo zaloge. A kako modro je takšno početje? Gasilci opozarjajo: nepravilno skladiščenje lahko pomeni resno grožnjo za okolico, poznavalci avtomobilizma pa: goriva po določenem času izgubljajo svojo kakovost, neprimerna embalaža lahko vpliva na čistost tekočine, prav tako lahko v tekočino zaidejo smeti in vplivajo na delovanje motorja. Je torej smiselno shranjevati goriva?

Cena sodčka nafte v evrih še nikoli tako visoka, tona koruze v enem dnevu dražja za 27 evrov
03. 03. 2022 18.43
Mednarodni sklad za razvoj kmetijstva je sporočil, da z zaskrbljenostjo spremlja vojaški konflikt v Ukrajini, ki bi lahko omejil svetovno oskrbo s pšenico, koruzo in sončničnim oljem, kar bi dvignilo cene in povzročilo socialne nemire predvsem v državah Afrike in bližnjega vzhoda. Ampak cene nekaterih surovin so se že močno dvignile od začetka ukrajinske krize. Kako lahko to vpliva na cene končnih izdelkov?

Ključ do Suzaninega srca bo romal v roke ljubeče in prijazne osebe
25. 02. 2022 14.26
Suzana Korošak si ni želela prva izpasti iz bitke za srce Jureta Strune, saj je to mesto nehvaležno. Ključ do njenega srca je še vedno pri njej, nov lastnik ali lastnica pa bo moral oz. morala izpolnjevati več pogojev.

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk
27. 01. 2022 09.55
Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

Proizvajalci pijač za kavcijski sistem zbiranja odpadne embalaže
26. 01. 2022 13.46
Predstavniki slovenske industrije pijač so na okoljskega ministra naslovili pobudo za uveljavitev kavcijskega sistema zbiranja odpadne embalaže, kakršnega med drugim poznajo na Hrvaškem. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke in pločevinke plačal določen znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Ob tem so spomnili na evropsko direktivo, ki države članice zavezuje, da do leta 2025 za namene recikliranja ločeno zberejo 77 odstotkov odpadnih plastenk pijač, že do leta 2029 pa naj bi ta delež narasel na 90 odstotkov.

Nagradili inovacije: hitro je lahko zdravo in okusno
26. 01. 2022 12.39
Bolonjska omaka brez mesa, kefir z dodatkom vitamina D3, kruh z bučnimi tropinami ("prgo"), ki sicer predstavljajo ostanek pri pridobivanju bučnega olja, omaka iz paradižnikov, ki niso bili primerni za prodajo, pa pirine testenine in proseni desert. To je le nekaj izdelkov, ki se po novem kitijo z nazivom "inovativno živilo leta". Kdo pravi, da obrok ne more biti hiter, zdrav in okusen?

Predela se zgolj četrtina gospodinjske embalaže
24. 01. 2022 18.43
Koliko plastike, ki je romala v koš, ste imeli danes v rokah? Kar težko je vedeti, katera embalaža vsebuje plastiko, sploh mikroplastiko. Morda bi bilo dobro, da bi se začeli s tem vprašanjem bolj ukvarjati. Strokovnjaki namreč napovedujejo, da bo leta 2030 v svetovnih morjih več plastike kot pa rib. Zdaj je to razmerje ena proti tri. Problem odpadne plastike je iz leta v leto večji, zato se tudi posamezna podjetja aktivno ukvarjajo z njeno predelavo. Kaj vse se predela in kaj nastane?

Čas za nov začetek
19. 01. 2022 00.15
Januar je pravi čas za več lahkotnosti tako v prehrani kot tudi v počutju. Razvade s hrano in pijačo, ki si jih privoščimo v prazničnem času, običajno obremenijo in utrudijo naše telo, zato je začetek leta kot naročen, da jih odstranimo iz svojega telesa. Na Sparovih policah so skrbno izbrali kakovostna živila in prehranske dodatke, ki so pri tem nepogrešljivi.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža
13. 01. 2022 08.34
Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV
13. 01. 2022 08.38
Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?
11. 12. 2021 16.45
V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

V boj z odpadno embalažo bi šli z vračanjem denarja za plastenke in steklenice
02. 12. 2021 13.04
Društvo Eko krog je okoljskemu ministrstvu in političnim strankam poslalo predlog zakonodajnih sprememb, s katerimi bi v Sloveniji lahko vzpostavili kavcijski sistem za zbiranje odpadne embalaže pijač. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke, pločevinke in steklenice plačal znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Tak sistem že poznajo v številnih evropskih državah.