EMBALAŽA

Mariborčana odvrgla smeti in živalske ostanke v Ptičjem gozdu

04. 06. 2020 13.49

Mariborska policija je izsledila dva prebivalca Maribora, ki sta v Ptičjem gozdu odvrgla smeti in živalske ostanke. Med drugim je policija našla odvržena oblačila, plastično embalažo in elektroniko. Območje bo počistilo pristojno podjetje.

Konec 'plastike'? Plastika, ki se razgradi v letu dni, postaja zanimiva tudi za korporacije

18. 05. 2020 19.45

Nizozemsko podjetje Avantium upa, da bodo s pomočjo Kickstarterja luč življenja ugledale njihove plastenke iz bioplastike, ki se lahko razgradijo v letu dni. Podjetje sta pri izdelavi sicer že podprla giganta Coca-Cola in Carlsberg. Podjetji bosta, če bo šlo vse po načrtih, v prodajo dali posebno linijo pijač v embalaži, narejeni iz 'rastlinske' plastike.

Dodatek 150 evrov bodo prejeli tudi izredni študenti, sodišča tudi o nenujnih zadevah

23. 04. 2020 09.44

Veljati je začel sklep o izmenjavi podatkov o karanteni med NIJZ in policijo. Odslej lahko dobite zdravila na recept za več kot mesec dni. Minister za delo je napovedal tudi nove ukrepe za pomoč državljanom med epidemijo, med njimi tudi začasno denarno nadomestilo zaradi izgube zaposlitve v času epidemije. Krog upravičencev do enkratne solidarnostne pomoči so še razširili. Sodišča bodo kmalu spet začela vročati odločbe tudi v nenujnih zadevah.

Kako razkuževati živila, ki jih prinesete iz trgovine?

23. 03. 2020 16.56

To se v času pandemije sprašuje marsikdo. Je virus lahko tudi na izdelkih, kako ga odstraniti - denimo s kruha, jabolk ali kartonske embalaže? Je treba prav vsako konzervo oprati, razkužiti?  In -  ali živilo uničita visoka oziroma nizka temperatura? Embalažo iz trgovin je treba obravnavati kot potencialno onesnaženo

'Okuženih 275, a verjetno jih je petkrat več. Vedimo se, kot da smo vsi okuženi'

17. 03. 2020 06.08

Zabeležili smo več novih primerov okužbe pri zdravstvenih delavcih, UKC Maribor pa opozarja, da se koronavirus ne prenaša zgolj s kapljično okužbo. Uradno smo do 14. ure zabeležili 275 okužb,a kot priznava minister za zdravje Gantar, jih je v resnici verjetno vsaj petkrat več. Kot je povedal, se je situacija povsod, tudi pri nas, na začetku podcenjevala in da se bo z direktorico NIJZ pogovoril o tem, zakaj so tako ravnali. Kot poudarjajo pristojni, se moramo vsi obnašati, kot da smo okuženi in tako preprečiti širitev virusa.

Uporabniki kontaktnih leč pozor! Iščete poceni in kakovostne kontaktne leče?

02. 03. 2020 00.01

Ste uporabniki kontaktnih leč ali pa bi to želeli postati, ampak ne veste na kaj morate biti pozorni pri nakupu leč preko spletne trgovine? Vas skrbi, da so leče, ki jih kupite resnično originalne in kakovostne?

Država obljubila, da bo za nakopičeno odpadno embalažo poskrbljeno. Pa bo res?

03. 03. 2020 19.48

Podjetje Surovina je le eden od številnih centrov za odpadke, ki poka po šivih zaradi nakopičene odpadne embalaže. Novi požari so tako po mnenju Zbornice komunalnega gospodarstva zgolj vprašanje časa. Izračunali so, da bi za odvoz embalaže, ki se bo nakopičila v letošnjem letu, potrebovali slabih devet milijonov evrov, država pa obljublja, da bo poskrbela za nakopičeno embalažo, zaradi katere vse pogosteje prihaja do požarov.

Občinske komunale in regijski centri pokajo po šivih zaradi nakopičene odpadne embalaže

01. 03. 2020 18.11

V zbornici komunalnega gospodarstva svarijo, da Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti. Ob centrih za ravnanje z odpadki namreč nenadzorovano rastejo kupi odpadne embalaže, ki je nihče noče ali ne more odpeljati. Na ministrstvu za okolje odgovornost prelagajo na komunalna podjetja, komunalna podjetja pa bi lahko odgovornost preložila na gospodinjstva in podražila položnice.

'Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti'

20. 02. 2020 06.00

"Če se situacija na področju ravnanja z odpadki v Sloveniji zaostruje že vse od leta 2009, je v letu 2020 dosegla nov vrh, saj Sloveniji grozi ekološka katastrofa nacionalnih razsežnosti," so v izjavi za medije navedli v Zbornici komunalnega gospodarstva, kjer vlado pozivajo, da takoj sprejme intervencijske ukrepe za odstranitev vse nakopičene embalaže.

'Denar za odvoz in obdelavo polovice odpadne embalaže za 2020 naj zagotovi država'

19. 02. 2020 16.14

Združenje centrov za ravnanje z odpadki Slovenije od ministrstva za okolje in prostor zahteva takojšnje interventne ukrepe, s katerimi bi začasno zagotovili nemoteno prevzemanje in predelavo komunalne embalaže, ki je ne prevzemajo pooblaščene družbe. Denar za odvoz in obdelavo polovice odpadne embalaže za 2020 naj zagotovi država, so zapisali.

Na tisoče ton odpadkov se še naprej kopiči. Ministrstvo: Iščemo rešitve

18. 02. 2020 11.00

Na ministrstvu za okolje in prostor ob opozorilih zbornice komunalnega gospodarstva o vnovičnem kopičenju odpadne embalaže na dvoriščih komunalnih podjetij zagotavljajo, da nadaljujejo ukrepanje za reševanje problematike odpadne embalaže. Konec meseca bodo npr. odprli javno naročilo za interventni odvoz komunalne embalaže, nakopičene v 2019.

Test pustnih ličil: na obraz nanašamo nezaželene kemikalije

04. 02. 2020 13.09

Ličenje je del pusta, pogosto meji že na pravo umetnost, a tudi pri pustnih ličilih je tako, da je na trgu boljša in slabša izbira. MIPOR je pod drobnogled vzel osem izdelkov in ugotovil, da zgolj eden ne vsebuje zdravju ali okolju škodljivih sestavin. Večina jih namreč vsebuje vrsto nezaželenih kemikalij, ki so še posebej problematične za mlajše otroke.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Imamo zaradi vladnih ukrepov letos res višje plače?

07. 01. 2020 09.30

Zadnji vladni ukrepi tako ali drugače vplivajo na naše plače. 42.000 zaposlenih se veseli dviga minimalne plače, a gospodarstveniki glasno opozarjajo na nevarnosti, ki jih dvig prinaša. Plače so v manjši meri deležne tudi davčnih sprememb, a koliko bodo te zares učinkovite? So naše plače zdaj res višje?

Proti nekaterim družbam za ravnanje z odpadno embalažo tudi ovadbe

17. 12. 2019 13.09

Okoljski inšpektorji so pri nekaterih družbah za ravnanje z odpadno embalažo odkrili določene nepravilnosti, zaradi katerih so organom pregona podali tudi kazenske ovadbe. Družbe naj bi namreč pobrale embalažnino, potem pa niso izpolnile svojih obveznosti.

Z reciklažo tetrapakov do papirnatih brisač in robčkov

09. 12. 2019 17.15

Ljubljanske mlekarne so prvo slovensko podjetje, ki je unovčilo in v domači obtok spravilo ostanke tetrapak embalaže, ki nastane pri proizvodnji. Zberejo jih na ekološkem otoku in jih pošljejo v Italijo. Italijanska papirnica Lucart jih predela v higienski papir, izdelke pa Ljubljanske mlekarne kupijo za interno uporabo.

Oljčno olje – le redke gostilne se držijo pravil

07. 12. 2019 07.00

Ekipa 24UR Inšpektor je preverjala kakovost oljčnega olja na trgovskih policah in ugotovila, da kar dve olji od treh, ki so jih odnesli na analizo, ne bi smeli nositi oznake "ekstra deviško oljčno olje". 24UR Inšpektor je ugotovil tudi, da pravilnik, ki v Sloveniji velja glede oljčnega olja, spoštujejo le redke gostilne in restavracije.

Kava v kapsulah: preveč sladkorja in embalaže

14. 11. 2019 13.41

Zveza potrošnikov Slovenije je v sklopu primerjalnega ocenjevanja preverjala kakovost kapsul s kavo na slovenskem trgu. Kot ugotavljajo, ima večina ocenjenih izdelkov dodan sladkor, problematična je tudi večslojna embalaža. Polovica kapsul vsebuje aditive, barvila in stabilizatorje.

Obnovljeni Kemisovi objekti po ugotovitvah inšpektorjev črna gradnja

07. 08. 2019 16.16

Vsi po požaru obnovljeni objekti reciklažnega centra vrhniškega Kemisa so po ugotovitvah gradbene inšpekcije črna gradnja. Podjetje je obnovo izvedlo brez gradbenega dovoljenja, so ugotovili inšpektorji in Kemisu naložili odstranitev najpozneje do sredine prihodnjega leta. V Kemisu odločbo še preučujejo.

Od sprejetja interventnega zakona odpeljanih 5600 ton odpadne embalaže

07. 08. 2019 15.18

V skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč je bilo do 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže, kažejo podatki okoljskega ministrstva. Še slabih 8000 ton embalaže čaka na odvoz.

Papirnata embalaža za živila je lahko zdravju škodljiva

25. 07. 2019 13.23

Črnilo in druge kemikalije v papirnatih slamicah, lončkih za kavo in kartonskih škatlah za živila so lahko zelo škodljivi, tudi rakotvorni, je opozorila Evropska organizacija za zaščito potrošnikov Beuc. Skladno s tem je Evropsko komisijo pozvala k regulaciji papirnatega pakiranja.

Požar v Dragonji: vzrok ni znan, tuja krivda izključena

22. 07. 2019 10.43

Policija ni uspela odkriti vzroka petkovega požara v zbirnem centru za embalažo v Dragonji. Po njihovih ugotovitvah naj bi zagorelo tam, kjer so skladiščili odpadni papir. So pa predstavniki NIJZ odvzeli vzorce onesnažene vode.

Repelenti na testu: večina nudi slabšo zaščito od obljubljene

17. 07. 2019 11.46

Komarji, nadležne majhne žuželke, nam v poletnem času lahko precej zagrenijo življenje. Njihovi piki so namreč lahko zelo neprijetni, včasih tudi nevarni, sploh če potujemo po območjih, kjer razsajajo bolezni, ki jih ti prenašajo. V upanju, da bomo nadležne insekte odgnali, uporabljamo različne izdelke oziroma sredstva za zaščito pred piki komarjev. Kako učinkoviti pa so v resnici repelenti?

OZS svari pred novo birokracijo: poročanje o embalaži štirikrat letno?

08. 07. 2019 13.13

Nov osnutek uredbe o embalaži in odpadni embalaži prinaša nove administrativne ovire obrtnikom in podjetnikom, trdijo na OZS. Po novem bi morali ti o odpadni embalaži poročati štirikrat letno.

Poslanci zavrnili zamik uvedbe enotne tobačne embalaže

01. 07. 2019 14.28

Člani odbora DZ za zdravstvo so s šestimi glasovi za in osmimi proti zavrnili predlog sprememb zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, s katerim bi uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke zamaknili za tri leta. Razpravo so zaznamovala predvsem opozorila številnih organizacij, da bi odlog pomenil škodo javnemu zdravju, ki so očitno tudi vplivale na odločitev nekaterih poslancev.

Proti zamiku uvedbe enotne tobačne embalaže tudi v koordinaciji zdravniških organizacij

28. 06. 2019 15.48

Koordinacija zdravniških organizacij ostro nasprotuje predlogu sprememb zakona, ki predlaga zamik uvedbe enotne embalaže tobačnih izdelkov za tri leta. Tudi v Levici menijo, da bi bila s sprejetjem novele storjena nepopravljiva škoda za javno zdravje.

Vlada za uvedbo enotne embalaže za tobačne izdelke z letom 2020

27. 06. 2019 13.58

Vlada ne podpira predloga spremembe zakona, ki bi za tri leta zamaknila uvedbo enotne tobačne embalaže in uvedbo tobačnega sklada. V Sloveniji imamo sodoben zakon, ki celovito ureja področje nadzora nad tobakom, predlagani odlog uveljavitve enotne embalaže pa bi pomenil rušenje celovitega nabora uveljavljenih in učinkovitih ukrepov, so prepričani.

KPK uvedla preiskavo zaradi suma nezakonitega vpliva na predlog tobačnega zakona

14. 06. 2019 10.53

KPK je prejela informacijo, da je pri pripravi predloga o spremembah zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki so ga v DZ vložili poslanci, prišlo do stikov med predstavniki tobačne industrije ter pripravljavci zakona. Zato je na lastno pobudo uvedla preiskavo glede suma nezakonitega vplivanja na pripravo predloga.

Kot kaže, uvedbe enotnih embalaž tobačnih izdelkov še ne bo, je razlog lobiranje?

12. 06. 2019 16.30

Skupina 38 poslancev je v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona, s katerim bi poenotenje embalaže tobačnih izdelkov preložili na leto 2023. Dnevnik poroča o lobiranju japonskega podjetja Japan Tobacco International, obstajajo pa nasprotujoča si mnenja o dejanski učinkovitosti poenotenja embalaž tobačnih izdelkov.

Ministrstvo bi k plačevanju embalažnine zavezalo tudi male proizvajalce

07. 06. 2019 13.14

Ministrstvo za okolje in prostor je v javno obravnavo poslalo osnutek uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Predlog med drugim predvideva ukinitev količinskega praga dajanja embalaže v promet za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Ta je bil doslej pri 15 tonah letno. Pripombe na ministrstvu pričakujejo do 8. julija.