EU in ZDA

Razvite države bi za podnebne ukrepe namenile 239 milijard evrov letno
22. 11. 2024 14.36
Udeleženci podnebne konference ZN v Bakuju (COP29) so po večurni zamudi dočakali objavo novih osnutkov zaključnih dokumentov. Ti med drugim predvidevajo, da bi razvite države državam v razvoju za podnebne ukrepe do leta 2035 zagotovile 250 milijard dolarjev (239 milijard evrov) finančne pomoči na leto, v obdobju do leta 2025 je ta znesek pri 100 milijardah dolarjev (95 milijardah evrov).

ICC zahteva prijetje izraelskega premierja, Orban ga je povabil na obisk
22. 11. 2024 09.43
Mednarodno kazensko sodišče (ICC) poziva države podpisnice rimskega statuta k spoštovanju nalogov za prijetje izraelskega premierja, nekdanjega obrambnega ministra in poveljnika Hamasa zaradi domnevnih vojnih zločinov v Izraelu in Gazi. Države poziva, naj osumljence aretirajo ob vstopu na svoje ozemlje. Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, je napovedal, da bo v znak kljubovanja nalogu Netanjahuja povabil na obisk.

Izrael: Antisemitsko dejanje, temačen trenutek za ICC. Hamas: Korak k pravici
21. 11. 2024 13.10
Mednarodno kazensko sodišče ICC je izdalo nalog za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta ter voditelja Hamasa Ibrahima Al-Masrija zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Medtem ko ZDA, ki tako kot Izrael niso članica ICC, izdajo nalogov zavračajo, je slovenski premier Robert Golob zatrdil, da Slovenija spoštuje odločitev ICC in jo bo v celoti spoštovala.

Ukrajina prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega v Rusijo
19. 11. 2024 14.34
Ukrajina je tisoči dan vojne ob zatrjevanju, da se ne bo podredila okupatorju, v Rusijo izstrelila prve ameriške rakete dolgega dosega. Predsednik Zelenski je ob okroglem mejniku pozval k dodatnemu pritisku na Moskvo. Putin je medtem podpisal odlok za širšo rabo jedrskega orožja. Ruski zunanji minister Lavrov pa je dejal, da je ukrajinski napad z ameriškimi raketami dolgega dosega atacms jasen znak, da si Zahod želi konflikt zaostriti. Napad po njegovem mnenju pomeni novo fazo vojne Zahoda proti Rusiji, na katerega se bo Moskva ustrezno odzvala. Že pred tem je Rusija z bombni napadi uničila cele soseske blizu frontne črte in zdesetkala energetske objekte po Ukrajini.

Slovenski potrošniki v skupinski tožbi proti Volkswagnu dosegli poravnavo
19. 11. 2024 16.06
Nemška družba Financialright, prek katere je Zveza potrošnikov Slovenije vložila skupinsko tožbo proti Volkswagnu zaradi prirejanja podatkov o izpuhih, je z nemškim avtomobilskim velikanom dosegla poravnavo. S poravnavo je Financialright upravičenim udeležencem skupne tožbe zagotovil izplačilo, so sporočili iz ZPS.

'Tisoč dni razpravljamo o žrtvah vojne in vsakič sledita molk in nekaznovanost'
19. 11. 2024 07.49
Članice Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na zasedanju o Ukrajini po tisoč dneh ruske agresije pozivale k pravičnemu miru, ameriška veleposlanica pa je zagotovila nadaljevanje ameriške vojaške pomoči vse do konca sedanje vlade Joeja Bidna. Državni sekretar Marko Štucin je skupaj z drugimi opozarjal na prihajajočo zimo. Evropski parlament pa se bo sešel na izrednem zasedanju v Bruslju, s katerim bodo obeležili tisoč dni ruske invazije. Evropske poslance bo ob tej priložnosti preko video povezave iz Ukrajine nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajina pa bo tudi osrednja tema zasedanja obrambnih ministrov EU.

'Rusija napade stopnjuje, zato je treba Ukrajini še naprej pomagati'
18. 11. 2024 06.10
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je pred zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju ponovil, da bi morala Ukrajina imeti možnost uporabiti zavezniško orožje tudi za napade na cilje v Rusiji. Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot pa je dejal da uporaba francoskih raket na ruskem ozemlju "ostaja možnost". Zunanja ministrica Tanja Fajon se je zavzela za poziv k trajnemu in pravičnemu miru v Ukrajini, ki ga bo Kijev sprejel in bo imel podlago v Ustanovni listini ZN. "Dobava raket dolgega dosega bi lahko imela ravno nasproten učinek," je zapisala na družbenem omrežju X.

Kakšne so nove obveznosti za Booking?
14. 11. 2024 16.00
V skladu z aktom o digitalnih trgih za nizozemsko spletno potovalno platformo Booking v EU veljajo nove posebne obveznosti. V Bruslju so prepričani, da bo njena vloga posrednika pri rezervaciji nastanitve, najemu avtomobila in drugih potovalnih storitev zdaj pravičnejša in bolj odprta.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45
Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05
Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

Trump govoril z Zelenskim: 'Obljubim ti, zadovoljen boš z menoj'
09. 11. 2024 07.23
Kmalu po Trumpovi izvolitvi se že vrstijo pomembni telefonski klici. Ameriški mediji so razkrili, da je novoizvoljeni predsednik že govoril z ukrajinskim voditeljem Zelenskim, v pogovoru pa je sodeloval tudi Elon Musk. Zelenskega naj bi pomirile nekatere stvari, ki jih je slišal od sogovornikov.

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'
08. 11. 2024 18.42
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

Pet hospitaliziranih, 62 aretiranih: navijaški kaos v Amsterdamu
08. 11. 2024 08.07
Nogometno tekmo UEFA Lige Evropa med gostujočim izraelskim Maccabi Tel Aviv in domačim Ajaxom je na Nizozemskem so zaznamovali hudi incidenti. Mediji poročajo, da je pred stadionom nazadnje prišlo do napada na navijače izraelskega kluba. Hospitaliziranih je pet ljudi, aretiranih pa 62, je sporočila tamkajšnja policija. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v Amsterdamu sprva načrtoval "reševalno misijo" v pomoč izraelskim državljanom, tja bi morale odpotovati tudi medicinske enote izraelske vojske (IDF). Sredi dneva pa so sporočili, da se bodo osredotočili na vračanje Izraelcev s civilnimi letali. Propalestinski aktivisti sicer pravijo, da so bili Izraelci tisti, ki so prvi začeli z žaljenjem in napadanjem Arabcev v mestu. Nasilje je obsodil tudi premier Golob.

Po Trumpovi zmagi se Evropi še bolj mudi okrepiti svoje gospodarstvo
08. 11. 2024 06.41
Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump, še bolj nujno, je pred zasedanjem voditeljev EU v Budimpešti opozoril avtor poročila o konkurenčnosti EU Mario Draghi. Tudi slovenski premier Robert Golob meni, da bi se morala Evropa znati postaviti na svoje noge.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora
07. 11. 2024 06.20
Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

'Delavstvo je bilo porinjeno ob rob, nadaljevanje vojn je od volitev odvrnilo mlade'
06. 11. 2024 20.34
Kljub soglasnim napovedim o izjemno izenačenem boju, je na ameriških volitvah prepričljivo zmagal Donald Trump. Po razglasitvi zmage je obljubil zlato dobo za Ameriko in končanje vojn po svetu. Kaj bo torej z vojno v Ukrajini, in kaj z vojno v Gazi? V prvem Trumpovem mandatu tudi odnos z Evropo ni bil najboljši, kaj se bo spremenilo tokrat?

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja
06. 11. 2024 09.12
Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?
06. 11. 2024 14.50
Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Slovaški diplomat o odnosih z ZDA: 'Pogovarjati se moramo kot zavezniki'
04. 11. 2024 17.56
Kandidat za evropskega komisarja za trgovino in ekonomsko varnost Maroš Šefčovič je evroposlancem zagotovil, da si bo pri svojem delu prizadeval za enotnost EU. Glede odnosov z ZDA je poudaril, da bo ne glede na rezultat torkovih predsedniških volitev Washingtonu ponudil partnerstvo, v odnosih s Kitajsko pa si bo prizadeval za uravnoteženje.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Putin in Ši v oprijetih majicah, v ozadju pa Rdeči trg
02. 11. 2024 11.12
Približuje se leto 2025, torej je tudi čas za nov koledar, ki bo krasil naše stene ali pisalne mize. In če smo na koledarjih vajeni denimo slik narave ali pa naših družinskih članov, pa ruska zvezna varnostna služba FSB ponuja nekoliko drugačen koledar. Na naslovnici najnovejše izdaje letnega koledarja FSB sta namreč prikazana kitajski predsednik Ši Džinping in ruski Vladimir Putin, oba nosita oprijete črne majice, ki razkazujejo bicepse, medtem ko pozirata na Rdečem trgu v Moskvi.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?
01. 11. 2024 06.00
Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael
31. 10. 2024 13.14
Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

Nova izstrelitev rakete iz Severne Koreje? 'Gre za ustrezno vojaško akcijo'
31. 10. 2024 07.28
Severna Koreja naj bi izstrelila novo medcelinsko balistično raketo in s tem prvič po enem letu znova preizkusila orožje, ki naj bi bilo namenjeno ogrožanju ZDA. Kim Džong Un je izstrelitev označil za "ustrezno vojaško akcijo", s katero je Severna Koreja pokazala, da je pripravljena odgovoriti na poteze svojih sovražnikov. ZDA, Južna Koreja in Japonska so izstrelitev medcelinske balistične rakete obsodile kot dejanje, ki povečuje napetosti v že tako napeti regiji. Vse večjo zaskrbljenost pa povzročajo tudi morebitne napotitve severnokorejskih vojakov na bojišča v Ukrajino.

V veljavi dodatne carine na uvoz kitajskih električnih vozil
30. 10. 2024 06.39
Na električne avtomobile iz Kitajske je treba pri uvozu v EU odslej obračunati dodatno carino, ki lahko znaša tudi 35,3 odstotka. Evropska komisija, ki meni, da je dodatna dajatev potrebna za zagotovitev dolgoročne prihodnosti avtomobilske industrije v uniji, je uredbo o tem sprejela v torek in jo še istega dne objavila v Uradnem listu EU.

Iz sveta se vrstijo kritike ob prepovedi delovanja UNRWA, zgroženi tudi v Sloveniji
29. 10. 2024 15.22
ZDA so izrazile zaskrbljenost zaradi odločitve izraelskega parlamenta, da prepove delovanje Agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) na izraelskem ozemlju. Generalni sekretar Antonio Guterres pa je opozoril, da bo imela uničujoče posledice. Tudi več drugih držav svari pred posledicami za Palestince, med njimi tudi Slovenija. Prepoved delovanja agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem je v nasprotju s pravnimi obveznostmi, ki jih ima Izrael kot okupacijska sila, je sporočila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Še najbolj pa je bilo kritično palestinsko predsedstvo na zasedenem Zahodnem bregu.

'Kdor misli, da smo Slovenci varno spravljeni pod Triglavom, se moti'
29. 10. 2024 07.00
Vprašanje, kdo bo nasledil Bidna v Beli hiši, je izjemno pomembno – ne samo za ameriške volivce, pač pa tudi za Evropo, ocenjuje nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu Božo Cerar. Skrbi ga, da bi Trumpova vrnitev v Belo hišo pripeljala do trenj znotraj Evrope. Trump namreč lahko Natu precej zagreni življenje, s tem pa ogrozi stabilnost in mir v Evropi. Če se Evropa kar naenkrat znajde gola in bosa, bo to zelo slabo, saj se ni sposobna zaščititi sama, plan B pa ne obstaja. In kar je slabo zanjo, je slabo tudi za Slovenijo, opozarja.

Izraelski parlament prepovedal delovanje UNRWA
28. 10. 2024 21.58
Izraelski poslanci so sprejeli zakonodajo, s katero so agenciji Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vodja agencije Philippe Lazzarini v prepovedi vidi kampanjo za diskreditacijo organizacije. Prepričan je tudi, da bo to dejanje, ki po njegovem mnenju predstavlja nevaren presedan, še okrepilo trpljenje Palestincev.

Pozivi k preiskavi in protestom: 'Priče in žrtve ruske posebne operacije'
28. 10. 2024 06.20
Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, na današnjem obisku v Gruziji ne predstavlja povezave, pravi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da rotirajoče predsedstvo Svetu EU namreč nima zunanjepolitičnih pristojnosti. Bruselj je medtem pozval k neodvisni preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti, opozicija pa že načrtuje demonstracije.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'
28. 10. 2024 12.09
Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.