EU in ZDA

Pahor: 'Ne da sovražim, da ljubim, sem na svetu.' Duda pa ostro nad Rusijo
01. 09. 2019 17.22
Predsednik republike Borut Pahor se je danes v Varšavi skupaj z drugimi visokimi gosti udeležil slovesnosti ob 80. obletnici začetka druge svetovne vojne. Predsednik Pahor je po koncu spominske slovesnosti dejal, da ga je skozi današnjo slovesnost spremljala Antigonina misel: "Ne da sovražim, da ljubim, sem na svetu."

Bolsonaro bi sprejel 20 milijonov evrov pomoči, a le če se Macron opraviči
27. 08. 2019 06.52
Po tem, ko je brazilski predsednik sporočil, da zavrača ponujeno pomoč držav G7, ki je namenjena zajezitvi požarov v amazonskem deževnem gozdu, si je zdaj očitno premislil. Pripravljen jo je sprejeti, a le pod pogojem, da se Macron opraviči za "žaljive komentarje".

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'
26. 08. 2019 17.00
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Voditelji G7 sprejeli dogovor o pomoči pri spopadanju s požari v Amazoniji
26. 08. 2019 06.35
Sedmerica voditeljev najrazvitejših držav sveta je sprejela dogovor o finančni pomoči v višini 20 milijonov evrov za pomoč Braziliji pri spopadanju s požari v amazonskem pragozdu. Države bodo podprle tudi srednjeročni načrt pogozdovanja, ki ga bodo predstavili septembra.

Johnson: Možnosti za dogovor o brexitu se izboljšujejo
25. 08. 2019 10.51
Britanski premier Johnson je dejal, da bo Evropska unija odgovorna, če bo Velika Britanija zapustila brexit brez dogovora. A po njegovem prepričanju se "možnosti za dogovor izboljšujejo". O izstopu iz EU se je Johnson ob robu vrha G7 pogovarjal tudi z ameriškim predsednikom Trumpom. Ta je dejal, da je Johnson "pravi človek za to nalogo".

Trump napovedal dodaten dvig carin na kitajski uvoz
24. 08. 2019 11.33
Ameriški predsednik Trump je v petek zvečer pričakovano vrnil udarec Kitajski in napovedal dodaten dvig carin na kitajski uvoz. S tem se je odzval na potezo Pekinga, ki je v odzivu na predhodno ameriško zaostritev trgovinske vojne med državama napovedal nove carine na dodatnih 75 milijard dolarjev vreden ameriški uvoz v državo.

Macron želi na vrhu G7 druge prepričati, da so trgovinske napetosti slabe
24. 08. 2019 12.39
V francoskem morskem letovišču Biarritz so se na 45. vrhu G7 zbrali voditelji najrazvitejših držav. V treh dneh bodo skušali zbližati stališča glede perečih globalnih izzivov: od trgovinske vojne do podnebnih sprememb in požarov v Amazoniji. Macron je dejal, da je eden njegovih glavnih ciljev prepričati vse partnerje, da so trgovinske napetosti slabe za vse. Pozval pa bo tudi k ukrepanju glede gorečega amazonskega gozda.

Zajet iranski tanker pod novim imenom zapustil Gibraltar
19. 08. 2019 07.00
Iranski tanker, ki je bil več tednov v središču diplomatskega spora med Iranom, Veliko Britanijo in ZDA, je zapustil Gibraltar, kjer so ga zadrževali vse od zajetja 4. julija. Odločitev o izpustitvi je pred dnevi sprejelo vrhovno sodišče v Gibraltarju, nato pa zavrnilo še ameriško zahtevo za zaseg. Tanker so preimenovali, namesto pod panamsko pa zdaj pluje pod iransko zastavo.

ZDA izdale nalog za zaseg iranskega tankerja v Gibraltarju
17. 08. 2019 09.14
Ameriško pravosodno ministrstvo je izdalo nalog za zaseg iranskega naftnega supertankerja Grace 1 v Gibraltarju. To je storilo dan po tistem, ko je gibraltarski sodnik dovolil izpustitev pridržanega plovila.

Nemčija se je znašla na robu padca v recesijo
14. 08. 2019 16.13
Gospodarsko umirjanje v območju evra, ki se kaže že nekaj časa, je dobilo v drugem trimesečju vse jasnejše obrise. Največje evropsko gospodarstvo Nemčija se je znašlo na robu padca v recesijo, glavni razlog za to pa so povečane trgovinske napetosti in negotovost v svetu. Dogajanje občuti že tudi Slovenija, a za zdaj hujše posledice niso vidne.

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00
Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

1400 vetrnic ali sončna elektrarna, 'velika kot Ankaran' ali JEK2? 'Da, živel bi ob jedrski elektrarni'
31. 07. 2019 11.19
Strokovnjaki lahko povejo, kaj si mislijo, a na koncu bo prihodnost jedrske energije tako v ZDA kot EU in pri nas, odvisna od odločitev politike, za katero pa je to očitno precej kočljiva tema, ocenjuje naš sogovornik Bojan Ambrožič, sicer strokovni sodelavec Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo, pa tudi avtor odmevnega zapisa z naslovom Zakaj bi v Sloveniji morali zgraditi novo jedrsko elektrarno.

Zemlja dva dneva prej kot lani vstopila v ekološki dolg
29. 07. 2019 06.50
Danes najbolj zgodaj doslej obeležujemo dan ekološkega dolga. Gre za dan, na katerega je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network izrabilo toliko naravnih virov, kolikor jih je Zemlja sposobna pridelati oziroma obnoviti v enem letu.

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'
24. 07. 2019 06.00
Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'
21. 07. 2019 07.44
"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Iran objavil posnetek zasega britanskega tankerja
20. 07. 2019 08.30
Iranska revolucionarna garda še naprej zadržuje tanker, ki ga je zasegla med plovbo skozi Hormuško ožino. Gre za tanker Stena Impero, ki je plul pod britansko zastavo. Velika Britanija je Teheran opozorila, da se podaja na "nevarno pot", podporo so ji izrekle tudi zahodne zaveznice.

Iran naj bi zasegel še drugi britanski tanker
19. 07. 2019 08.06
Potem ko je iranska revolucionarna garda sporočila, da je v Hormuški ožini zaradi kršenja mednarodnih pomorskih pravil zasegla britanski tanker, so na britanskem zunanjem ministrstvu potrdili, da so Iranci zasegli še drugi tanker v lasti britanske družbe. Britanske oblasti so incidenta obsodile in ju označile za nesprejemljiva.

Merklova upa na 'še eno življenje' po umiku iz politike leta 2021
19. 07. 2019 12.32
Nemška kanclerka Angela Merkel je na tradicionalni poletni novinarski konferenci napovedala delovno jesen za vladajočo koalicijo. Med osrednjimi nalogami je izpostavila okoljsko politiko, v okviru katere želijo učinkovito doseči cilje do leta 2030, ne da bi imelo to preveč negativen vpliv na gospodarstvo.

Janša o izbiri Lenarčiča: Dvojni strel v koleno za Šarca
18. 07. 2019 06.53
Vlada je na seji potrdila Janeza Lenarčiča za komisarskega kandidata. Šarčev predlog je sicer sprožil burne odzive med koalicijskimi strankami, na kar pa se je premier Šarec odzval na Facebooku in zapisal, da "o postopku govorijo isti, ki so pred petimi leti sodelovali pri popolnem fiasku".

Mati sedmih otrok, ki je gostila sirskega begunca: Kaj meni o perečih temah?
16. 07. 2019 19.53
Kdo je nova predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen? "Je konservativna in moderna, disciplinirana in nepredvidljiva, svetovljanska in vezana na domovino," o njej pravita njena biografa Elisabeth Niejahr in Peter Dausend. Kakšna pa so njena stališča o nekaterih perečih vprašanjih?

Iranci poskušali zaseči britanski tanker, posredovala vojaška ladja
11. 07. 2019 08.31
Plovila iranske revolucionarne garde so poskušala zaseči britanski tanker British Heritage, ko je ta vstopal v Hormuško ožino. Vojaška ladja, ki je tanker spremljala, naj bi pregnala iranske čolne. Britanska vlada je incident potrdila.

Bruselj nekoliko izboljšal gospodarsko napoved za Slovenijo
10. 07. 2019 11.27
Evropska gospodarstva bodo rasla sedmo leto zapored, a v senci trgovinskih napetosti med ZDA in Kitajsko, izpostavlja Evropska komisija. Napoved za letos za območje evra in EU ohranja pri 1,2 oziroma 1,4 odstotka BDP, za leto 2020 pa jo je za območje evra nekoliko poslabšala na 1,4 odstotka, za EU pa ohranila pri 1,6 odstotka.

Turizem v Ljubljani: porast stenic, premalo petične ponudbe, a turisti večinoma zadovoljni
07. 07. 2019 08.00
Se vam je že zgodilo, da so vam težko pričakovan dopust pokvarile stenice, slabe higienske razmere ali preprosto neustrežljivost osebja? Z epidemijo stenic se sicer soočajo povsod po svetu, a kakovostnega ponudnika od nekakovostnega loči predvsem to, kako hitro se z njimi spopade in da pri njihovem odstranjevanju ne varčuje. Kateri pa so še ostali kriteriji kakovosti namestitve in kako varne so rezervacije preko posrednikov, kot je Airbnb?

Iran grozi s povračilnimi ukrepi in zasegom britanskih tankerjev
05. 07. 2019 12.14
Teheran po zasegu tankerja v Gibraltarju, ki naj bi v Sirijo prevažal surovo nafto, Veliko Britanijo opozarja na povračilne ukrepe, če zaseženega tankerja ne izpustijo. Iran od Londona tako zahteva takojšnjo izpustitev svojega tankerja , zaseg pa so označili za "piratsko dejanje".

Ursula von der Leyen: obrambna ministrica, mati sedmih otrok in zdravnica
02. 07. 2019 19.32
Dolgoletna nemška obrambna ministrica Ursula von der Leyen bo, če jo bo potrdil Evropski parlament, kot prva ženska prevzela vodenje Evropske komisije in se tako vrnila v svoje rojstno mesto Bruselj. Konservativna političarka iz vrst CDU je bila edina članica vseh štirih vlad kanclerke Angele Merkel, do nje pa so kritični nemški socialdemokrati.

Bitka za 5G v Sloveniji
28. 06. 2019 16.55
Omrežje pete mobilne generacije bo spremenilo naša življenja. Ne gre zgolj za mantro tehničnih zanesenjakov, prihod omrežja 5G prinaša revolucijo v našem dnevnem obnašanju in v napredku vsakdanje tehnologije. Ker so v igri kvantni preskoki v informacijskih sistemih, so z njimi povezana tudi milijardna naročila, geostrateški spori megasil in njihovi vohunski interesi. V 5G tekmo v Sloveniji pa vstopajo tudi lobisti s pogledom na velike kitajske provizije.

Trump srečanje s kitajskim predsednikom označil za 'izvrstno'
29. 06. 2019 09.16
Kitajski in ameriški predsednik Ši Džinping in Donald Trump sta se dogovorila za nadaljevanje trgovinskih pogajanj in da ZDA ne bodo uvedle novih carin na kitajsko blago. Le nekaj ur pred odhodom v Seul pa je Trump na Twitterju severnokorejskega voditelja Kim Džong Una povabil na srečanje na demilitariziranem območju med Severno in Južno Korejo.

EU in države Južne Amerike sklenile zgodovinski trgovinski sporazum
28. 06. 2019 22.05
EU in države južnoameriškega trgovinskega bloka Mercosur so sklenile trgovinski sporazum, o katerem so se pogajali skoraj 20 let. Obe strani sta dogovor označili za zgodovinskega. Gre za največji trgovinski sporazum EU vseh časov in enega največjih na svetovni ravni. Kritiki medtem opozarjajo, da dogovor daje premalo poudarka varstvu okolja.

Čestitke Sloveniji dežujejo: Pahorju med drugim čestitali Trump, Putin in Macron
25. 06. 2019 07.31
Predsednik republike Borut Pahor ob dnevu državnosti prejema številne čestitke. Med drugimi so mu že čestitali papež Frančišek, predsednik ZDA Donald Trump, hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, predsednik Francije Emmanuel Macron in ruski predsednik Vladimir Putin, so sporočili iz urada predsednika republike.

Več kot 1000 kitajskih kamer: prepoznavajo obraze, tablice, celo obnašanje
23. 06. 2019 07.27
Med obiskom srbskega predsednika Aleksandra Vučića na Kitajskem je ta potrdil zavezo za boljše sodelovanje med državama, a zgodba tega sodelovanja se je začela že pred leti. Kitajsko podjetje Huawei je namreč v Beogradu začelo pilotni projekt prepoznavanja obrazov in registrskih tablic, prvi tak strateški projekt kitajskega podjetja v Evropi. Srbija tako v Beogradu namešča več kot 1000 kamer, ki bodo avtomatsko nadzorovale promet, prekrške, obraze ljudi in še sumljivo obnašanje.