EU in ZDA

Sodišče EU: Starbucksu ni treba plačati 30 milijonov, Fiat mora
24. 09. 2019 12.47
Sodišče EU je razveljavilo odločitev Evropske komisije iz leta 2015, da mora ameriška veriga kavarn Starbucks Nizozemski plačati 30 milijonov evrov neporavnanih davčnih obveznosti. Po drugi strani je potrdilo podobno odločitev Bruslja glede italijanskega proizvajalca avtomobilov Fiat, ki mora Luksemburgu plačati podoben znesek.

Google pravice do pozabe ni dolžan izvajati na neevropskih različicah brskalnika
24. 09. 2019 11.45
Sodišče EU je odločilo, da ameriški velikan Google t.i. pravice do pozabe ni dolžan izvajati na neevropskih različicah svojega spletnega brskalnika. Sodišče v Luksemburgu je tako prikimalo Googlu, ki je zagovarjal stališče, da se evropska pravila ne bi smela nanašati tudi na njihovo neevropsko različico, kot je npr. google.com.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'
22. 09. 2019 08.37
Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

Iščemo Mlade upe 2019: mladi športniki, parašportniki, umetniki in znanstveniki – prijavite se!
20. 09. 2019 15.12
V nedeljo 22. septembra bomo na svoj račun prišli vsi ljubitelji dobre zabave in glasbe, saj se na POP TV vrača priljubljena oddaja Znan obraz ima svoj glas. Tudi tokrat pa ne bodo zasijali le tekmovalci, pač pa boste priložnost, da pokažete svoj talent, dobili tudi perspektivni mladi umetniki, športniki, parašportniki in znanstveniki. Da bi svoj talent lahko razvijali še naprej, pa vam bo zagotovo še kako prav prišla finančna pomoč, zato vas Zavarovalnica Trigav in njen zavod Vse bo v redu vabita k sodelovanju pri že sedmi generaciji Mladih upov!

Bo minister Šabeder predlagal uzakonitev popolne objave farmacevtskih nakazil zdravnikom?
19. 09. 2019 04.37
Enajst evropskih držav in ZDA so uzakonile popolno objavo vseh farmacevtskih nakazil zdravnikom. Kje je Slovenija? Farmacevtske korporacije so podatke o nakazilih začele objavljati pred štirimi leti, letos brez tri četrtine zdravnikov, ker z objavo ne soglašajo. Bo minister Šabeder predlagal uzakonitev popolne transparentnosti in objave vseh zdravnikov?

Od zaveznice do 'projekta zarote' in nazaj: EU – trn v Trumpovi peti
19. 09. 2019 07.00
Trump je sedel s prekrižanimi rokami, očitno mu ni bilo všeč, da so ga zbrani voditelji družno prepričevali, naj podpiše skupno izjavo. Nazadnje se je strinjal in rekel, 'dobro, podpisal bom'. Nato je vstal, dal roke v žepe suknjiča, iz njega vzel dva bonbona, jih vrgel na mizo ter rekel Merklovi: "Tukaj imaš, Angela. Da ne boš rekla, da ti nikoli ničesar ne dam."

Cerar: Za repatriacijo iz Venezuele zaprosilo 55 oseb
18. 09. 2019 12.08
Zunanji minister Miro Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanja zagotovil, da bo Slovenija storila vse, da iz Venezuele čim prej pripelje 55 oseb slovenskega porekla, ki so za to zaprosile. V skladu s sklepom vlade s konca avgusta je sedaj v pripravi delovni načrt repatriacije.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00
Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

ZDA: Satelitski posnetki dokazujejo, da za napadi stoji Iran
16. 09. 2019 16.48
Za sobotne napade na dve pomembni nahajališči nafte državnega podjetja Aramco na vzhodu Savdske Arabije so odgovornost prevzeli hutijski uporniki iz sosednjega Jemna. Zdaj pa so ZDA objavile satelitske posnetke obveščevalnih služb, ki naj bi dokazovali, da za napadi dejansko stoji Iran. Prve ugotovitve preiskave napadov je objavila tudi vojaška koalicija pod vodstvom Savdske Arabije. Ti kažejo, da je bil napad izveden z iranskim orožjem.

Google pristal na milijardo evrov vredno poravnavo s Francijo
13. 09. 2019 15.39
Ameriški tehnološki velikan Google je na pristojnem francoskem sodišču pristal na 965 milijonov evrov vredno poravnavo s Francijo in tako zaključil dolgoletni davčni spor med stranema. Google bo skladno z dogovorom Franciji z naslova izogibanja davkom plačal 500 milijonov evrov kazni, 465 milijonov evrov pa bo odštel še za pravni postopek.

Vasle: Trenutne gospodarske razmere terjajo ukrepanje vseh politik, ne samo denarne
13. 09. 2019 08.05
V gospodarskem okolju se povečujejo tveganja, ki lahko še dodatno upočasnijo rast, opozarja guverner Banke Slovenije. Evropska centralna banka je po njegovih besedah pripravljena okrepiti instrumente in uporabiti nove, če se bo izkazalo, da je to potrebno, "a trenutne razmere terjajo ukrepanje vseh politik, ne samo denarne".

Upočasnitev gospodarstva: varčevanje in črtanje nenujnih ukrepov
12. 09. 2019 10.22
Rast slovenskega BDP bo pričakovano nižja od prvotnih napovedi. Posledica tega bodo rezi v proračun, ki jih je napovedal minister za finance Andrej Bertoncelj. Na novinarski konferenci Urada RS za makroekonomske analize in razvoj je Maja Bednaš pojasnila vzroke za upočasnjevanje gospodarske rasti.

Nemčija pred recesijo: motor evrskega območja izgublja zagon
12. 09. 2019 11.11
Münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo je znižal napoved rasti nemškega bruto domačega proizvoda (BDP) v letošnjem in prihodnjem letu. Za letos jo je potisnil navzdol za 0,1 odstotne točke na 0,5 odstotka. Na obzorju je recesija.

Cerar zavrnil pomisleke, da bi lahko obisk Rusije škodil odnosom z zavezniki
11. 09. 2019 09.29
Zunanji minister Miro Cerar je obisk s premierjem Marjanom Šarcem v Rusiji ocenil za zelo pomembnega, zlasti za gospodarstvo. Zavrnil je pomisleke, da bi ta obisk lahko škodil odnosom z zavezniki, zlasti ZDA. Prav tako ne bo ogrozil položaja Slovenije v EU, čeprav je komisarski kandidat po njegovi oceni dobil manj pomemben resor.

Trumpu zaupa manj kot pet odstotkov Evropejcev
10. 09. 2019 06.37
Evropejci vse bolj podpirajo povezano in učinkovito zunanjo politiko Unije glede pomembnih globalnih vprašanj, je pokazalo objavljeno poročilo think tanka Evropski svet za zunanje odnose, ki temelji na javnomnenjskih raziskavah. Pokazalo je tudi, da ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu zaupa manj kot pet odstotkov Evropejcev.

Med prvošolčki v Evropski šoli Ljubljana: 'Ko bom velik, bom power ranger!'
02. 09. 2019 14.47
"Všeč mi je tukaj v Sloveniji! Veselim se šole, še najbolj novih prijateljev, ki jih bom spoznal," v angleščini pojasni Garek, ki se je s starši v Slovenijo iz Houstona preselil pred 14 dnevi. Garek je eden od 14 prvošolčkov, ki smo jih na prvi šolski dan spremljali v Evropski šoli Ljubljana.

Pahor: 'Ne da sovražim, da ljubim, sem na svetu.' Duda pa ostro nad Rusijo
01. 09. 2019 17.22
Predsednik republike Borut Pahor se je danes v Varšavi skupaj z drugimi visokimi gosti udeležil slovesnosti ob 80. obletnici začetka druge svetovne vojne. Predsednik Pahor je po koncu spominske slovesnosti dejal, da ga je skozi današnjo slovesnost spremljala Antigonina misel: "Ne da sovražim, da ljubim, sem na svetu."

Bolsonaro bi sprejel 20 milijonov evrov pomoči, a le če se Macron opraviči
27. 08. 2019 06.52
Po tem, ko je brazilski predsednik sporočil, da zavrača ponujeno pomoč držav G7, ki je namenjena zajezitvi požarov v amazonskem deževnem gozdu, si je zdaj očitno premislil. Pripravljen jo je sprejeti, a le pod pogojem, da se Macron opraviči za "žaljive komentarje".

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'
26. 08. 2019 17.00
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Voditelji G7 sprejeli dogovor o pomoči pri spopadanju s požari v Amazoniji
26. 08. 2019 06.35
Sedmerica voditeljev najrazvitejših držav sveta je sprejela dogovor o finančni pomoči v višini 20 milijonov evrov za pomoč Braziliji pri spopadanju s požari v amazonskem pragozdu. Države bodo podprle tudi srednjeročni načrt pogozdovanja, ki ga bodo predstavili septembra.

Johnson: Možnosti za dogovor o brexitu se izboljšujejo
25. 08. 2019 10.51
Britanski premier Johnson je dejal, da bo Evropska unija odgovorna, če bo Velika Britanija zapustila brexit brez dogovora. A po njegovem prepričanju se "možnosti za dogovor izboljšujejo". O izstopu iz EU se je Johnson ob robu vrha G7 pogovarjal tudi z ameriškim predsednikom Trumpom. Ta je dejal, da je Johnson "pravi človek za to nalogo".

Trump napovedal dodaten dvig carin na kitajski uvoz
24. 08. 2019 11.33
Ameriški predsednik Trump je v petek zvečer pričakovano vrnil udarec Kitajski in napovedal dodaten dvig carin na kitajski uvoz. S tem se je odzval na potezo Pekinga, ki je v odzivu na predhodno ameriško zaostritev trgovinske vojne med državama napovedal nove carine na dodatnih 75 milijard dolarjev vreden ameriški uvoz v državo.

Macron želi na vrhu G7 druge prepričati, da so trgovinske napetosti slabe
24. 08. 2019 12.39
V francoskem morskem letovišču Biarritz so se na 45. vrhu G7 zbrali voditelji najrazvitejših držav. V treh dneh bodo skušali zbližati stališča glede perečih globalnih izzivov: od trgovinske vojne do podnebnih sprememb in požarov v Amazoniji. Macron je dejal, da je eden njegovih glavnih ciljev prepričati vse partnerje, da so trgovinske napetosti slabe za vse. Pozval pa bo tudi k ukrepanju glede gorečega amazonskega gozda.

Zajet iranski tanker pod novim imenom zapustil Gibraltar
19. 08. 2019 07.00
Iranski tanker, ki je bil več tednov v središču diplomatskega spora med Iranom, Veliko Britanijo in ZDA, je zapustil Gibraltar, kjer so ga zadrževali vse od zajetja 4. julija. Odločitev o izpustitvi je pred dnevi sprejelo vrhovno sodišče v Gibraltarju, nato pa zavrnilo še ameriško zahtevo za zaseg. Tanker so preimenovali, namesto pod panamsko pa zdaj pluje pod iransko zastavo.

ZDA izdale nalog za zaseg iranskega tankerja v Gibraltarju
17. 08. 2019 09.14
Ameriško pravosodno ministrstvo je izdalo nalog za zaseg iranskega naftnega supertankerja Grace 1 v Gibraltarju. To je storilo dan po tistem, ko je gibraltarski sodnik dovolil izpustitev pridržanega plovila.

Nemčija se je znašla na robu padca v recesijo
14. 08. 2019 16.13
Gospodarsko umirjanje v območju evra, ki se kaže že nekaj časa, je dobilo v drugem trimesečju vse jasnejše obrise. Največje evropsko gospodarstvo Nemčija se je znašlo na robu padca v recesijo, glavni razlog za to pa so povečane trgovinske napetosti in negotovost v svetu. Dogajanje občuti že tudi Slovenija, a za zdaj hujše posledice niso vidne.

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00
Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

1400 vetrnic ali sončna elektrarna, 'velika kot Ankaran' ali JEK2? 'Da, živel bi ob jedrski elektrarni'
31. 07. 2019 11.19
Strokovnjaki lahko povejo, kaj si mislijo, a na koncu bo prihodnost jedrske energije tako v ZDA kot EU in pri nas, odvisna od odločitev politike, za katero pa je to očitno precej kočljiva tema, ocenjuje naš sogovornik Bojan Ambrožič, sicer strokovni sodelavec Izobraževalnega centra za jedrsko tehnologijo, pa tudi avtor odmevnega zapisa z naslovom Zakaj bi v Sloveniji morali zgraditi novo jedrsko elektrarno.

Zemlja dva dneva prej kot lani vstopila v ekološki dolg
29. 07. 2019 06.50
Danes najbolj zgodaj doslej obeležujemo dan ekološkega dolga. Gre za dan, na katerega je človeštvo po izračunih organizacije Global Footprint Network izrabilo toliko naravnih virov, kolikor jih je Zemlja sposobna pridelati oziroma obnoviti v enem letu.

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'
24. 07. 2019 06.00
Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?