EU in ZDA

Pritožbe EU zaradi ameriških ovir
02. 12. 1998 08.52
Sodelovanje EU s ZDA ovirajo številni ameriški trgovinski in investicijski ukrepi, k temu prispevajo tudi zakoni, uperjeni proti tujim družbam, enostranske sankcije in otežujoče carinske formalnosti, ugotavlja Evropska komisija.

V Salzburgu se bo jutri začel 8. Evropski športni forum
23. 11. 1998 14.50
Državni sekretar za šport Janko Strel se bo jutri v Salzburgu udeležil 8. Evropskega športnega foruma, ki ga 24. in 25. novembra pripravlja Evropska unija. Forum združuje najvišje vladne in nevladne predstavnike držav članic in pridruženih članic EU, Slovenija pa je kot pridružena članica tokrat povabljena drugič. Kot so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport, je forum za Slovenijo pomemben tudi zato, ker bo morala s približevanjem EU vse bolj ravnati v skladu z evropsko zakonodajo tudi na področju športa.

Upočasnjena zunanjetrgovinska rast EU
16. 11. 1998 10.56
Po podatkih Eurostata je imela Evropska unija julija letos 7,8 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka. V prvih sedmih mesecih leta je presežek skupaj znašal 8,6 milijarde, medtem ko je bil ta v enakem obdobju lani 26 milijard.

EU: Indija naj bi podpisala CTBT
13. 11. 1998 13.04
Indija naj bi po mnenju Evropske unije podpisala Sporazum o prepovedi jedrskih poskusov (CTBT).

Zaostritev v trgovinskem sporu med EU in ZDA
11. 11. 1998 16.56
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je ameriškega predsednika Billa Clintona v pismu opozoril, da bi enostranska ameriška uvedba ''kazenskih'' dajatev za uvoz nekaterih izdelkov iz Evropske unije zaradi spora glede unijinega režima uvoza banan ogrozila odnose med stranema. Če bodo ZDA nadaljevale v tej smeri, bo EU ukrepala pri WTO, je poudaril Santer.

Schroder zagotovil kontinuiteto zunanje politike
10. 11. 1998 12.23
Nemška vlada namerava v času svojega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 1999 pospešiti integracijski proces ter na splošno biti ''aktivni voditelj'' na področju reform unije, je ob predstavitvi programa nove nemške vlade v bundestagu zatrdil nemški kancler Gerhard Schroeder, ki se je zavzel tudi za uspešno uvedbo skupne valute.

Predlog pomoči EU Rusiji že oblikovan
09. 11. 1998 14.47
Rusija Evropske unije sicer še ni uradno zaprosila za pomoč v hrani, vendar je Evropska komisija že oblikovala konkreten predlog, ki ga je zunanjim ministrom povezave danes na zasedanju v Bruslju predstavil evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek.

Zunanjetrgovinski presežek članic EMU v prvi polovici leta 32,8 milijarde ekujev
31. 10. 1998 09.20
Enajsterica članic Evropske unije, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je po podatkih Eurostata junija letos beležila za 8,3 milijarde ekujev trgovinskega presežka s svetom. Zunanjetrgovinski presežek enajsterice je bil od januarja do junija skupaj vreden 32,8 milijarde ekujev, kar je za 3,4 milijarde manj kot v enakem obdobju lani. Zunanjetrgovinski presežek celotne evropske petnajsterice je bil junija 3,2 milijarde ekujev, vendar pa je unija v prvih šestih mesecih leta dosegla le za 0,6 milijarde presežka, medtem ko ga je v enakem obdobju lani 16,1 milijarde ekujev. V prvih šestih mesecih leta je imela največji zunanjetrgovinski presežek Nemčija in sicer za 34,4 milijarde ekujev, medtem ko je največji primanjkljaj, v višini 18,8 milijarde, beležila Velika Britanija. Unijino trgovanje z ZDA se je v prvih šestih mesecih leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za skupaj 16 odstotkov, azijska finančna kriza pa je pustila posledice na trgovanju z Japonsko. Izvoz iz unije v to državo se je zmanjšal za 14 odstotkov, uvoz pa je narasel kar za 16 odstotkov. Trgovinski primanjkljaj EU z Japonsko je bil v prvi polovici leta 17,3 milijarde ekujev.

Odbor za obrambo sprejel Eileen Malloy
29. 10. 1998 14.52
Odbor za obrambo pod predsedstvom Rudolfa Petana se je danes sestal z namestnico pomočnika državne sekretarke ZDA Eileen Malloy, so sporočili iz DZ.

Brezposelnost v svetu bo še rasla
24. 09. 1998 11.19
Zaradi azijske in drugih finančnih kriz se bo brezposelnost v svetu močno povečala, v posebnem poročilu ugotavlja Mednarodni urad za delo s sedežem v Ženevi.

Julijska brezposelnost v EU ostaja na 10,1-odstotni ravni
09. 09. 1998 16.48
V državah Evropske unije je bilo po ocenah Eurostata julija letos brezposelnih 16,9 milijona ljudi. Stopnja brezposelnosti je tega meseca v petnajsterici znašala 10,1 odstotka, toliko kot junija, medtem ko se je v enajsterici, ki bo prihodnje leto uvedla evro, z 11,2 odstotka, zabeleženih junija, znižala na 11,1 odstotka.

Aprila EU beležila 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka
04. 09. 1998 08.56
Države Evropske unije so aprila letos po podatkih Eurostata beležile 2,2 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka; enajsterica držav, ki bo prihodnje leto uvedla evro, je beležila presežek v višini 7,4 milijarde ekujev.

V svetu upada prodaja časopisov
10. 08. 1998 09.14
<Naklada dnevnih časopisov je v večini industrializiranih držav leta 1997 sicer še naprej upadala, vendar se je stopnja upadanja začela upočasnjevati, kažejo podatki raziskave o trendih v svetovnem časopisju, ki jo letno izvaja Svetovno združenje časopisov (World Association of Newspapers - WAN).

Nov program hrvaške vlade o brezpogojnem vračanju beguncev
17. 07. 1998 10.18
Mednarodna skupnost je sinoči izrazila zadovoljstvo z novim programom hrvaške vlade o brezpogojnem vračanju beguncev, vendar svojo udeležbo na donatorski konferenci pogojila z njegovim ''hitrim in učinkovitim'' uresničevanjem. To je sporočila komisija člena 11, v kateri so predstavniki držav zahodnih organizacij, ki so povezane z rešitvijo problema beguncev, tudi EU, OVSE, ZDA in Nemčija. Donatorska konferenca, ki naj bi omogočila obnovo v vojni porušenih območij na Hrvaškem, naj bi bila oktobra.

Brezposelnost v ''coni'' evra večja
11. 07. 1998 09.22
Brezposelnost v 15 državah članicah EU je v maju znašala 10,2 odstotka in je v primerjavi s predhodnim mesecem ostala nespremenjena, je sporočil evropski biro za statistiko Evrostat. Povprečna stopnja brezposelnosti je v 11 državah EU, ki bodo s 1. januarjem 1999 prešle na enotno valuto euro, v maju padla na 11,2 odstotka v primerjavi z 11,3 odstotno ravnijo v aprilu. Brezposelnost v maju lani je v celi uniji znašala 10,7 odstotka, v enajstčlanski ''coni'' evra pa 11,7 odstotka. V EU je brez dela 17,1 milijona ljudi, brezposelnost pa je precej večja kot je v ZDA in na Japonskem. V ZDA stopnja brezposelnosti znaša 4,4 odstotka, na Japonskem pa samo 4,1 odstotka. V EU ima z 18,8 odstotka najvišjo brezposelnost Španija, najnižjo raven pa so v maju zabeležili v Luksemburgu, in sicer samo 2,2 odstotka.

Prvi obhod mednarodnih opazovalcev na Kosovu
09. 07. 1998 13.28
Skupini mednarodnih opazovalcev sta na Kosovu danes začeli opravljati redne obhode po pokrajini, je danes sporočil ameriški informacijski center v Prištini. Skupini sestavljajo diplomati ZDA, Rusije, Nizozemske, Belgije in Velike Britanije, akreditirani v Beogradu.

Združitev med ameriškima telekomunikacijskima velikanoma potrdila tudi EU
09. 07. 1998 09.31
Nadzorni organi Evropske unije so včeraj pogojno potrdili 37 milijardno združitev med ameriškima telekomunikacijskima družbama MCI Communications Corp. in Worldcom Inc., in sicer dokler ne bo družba MCI prodala svojo dejavnost nudenja storitev na internetu. Omenjeni družbi namreč opravljata velik del svoje dejavnosti tudi v Evropski uniji, potrditev združitve pa je bila pogojevana s prodajo dejavnosti, s katerima bi združena družba presegla tržne deleže na skupnem evropskem trgu. MCI in Worldcom sta druga in tretja največja telefonska družba v ZDA.

OVSE zahteva izvedbo programa o vrnitvi beguncev
22. 06. 1998 17.43
Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) na Hrvaškem Tim Guldimann, je danes na Dunaju zahteval takojšnjo uresničitev programa vrnitve in pomoči beguncem, ki ga je podpisala hrvaška vlada.

Rugova pri avstrijskem zunanjem ministru
27. 05. 1998 15.45
Vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova se je na poti v ZDA ustavil na Dunaju in se tam srečal z vodjo avstrijske diplomacije Wolfgangom Schuesslom. Slednji je dejal, da bo Avstrija storila vse, da bi dosegli mirno rešitev kosovske krize.

Deljeni odzivi na sporazum med EU in ZDA
19. 05. 1998 16.01
Včeraj sklenjeni sporazum med Evropsko unijo in ZDA o t. i. Helms-Burtonovem in D'Amatovem zakonu, ki uzakonjata ameriške gospodarske sankcije zoper tuja podjetja, ki vlagajo v Kubo, Iran in Libijo, zbuja po svetu deljene odzive.

Dana International bo odprla olimpijado za homoseksualce
14. 05. 1998 07.57
Zmagovalka letošnje evrovizijske popevke Dana International iz Izraela bo avgusta v Amsterdamu odprla olimpijado za homoseksualce. Pevka je izjavila, da so homoseksualci in lezbijke zanjo kot družina. Na olimpijadi za homoseksualce bo predvidoma nastopilo približno 15.000 tekmovalcev. Letos bo olimpijada prvič potekala izven ZDA. Razlog je predvsem materialne narave; Amsterdam bo namreč projekt podprl z milijonom guldnov, mošnjiček pa bo odvezala tudi EU, ki bo prispevala 100.000 guldnov.

Blair in Arafat o mirovnem procesu
20. 04. 1998 18.49
Palestinski voditelj Jaser Arafat je v Gazi danes sprejel britanskega premiera Tonyja Blaira, s katerim bo razpravljal o zastalem bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Približno tisoč Palestincev pa je v Gazi Blaira prosilo, naj poskusi doseči, da bi Izrael iz zaporov izpustil njihove svojce.

Veleposlanik Rupel predaval na univerzi Columbia
27. 03. 1998 16.55
Veleposlanik Republike Slovenije v ZDA dr. Dimitrij Rupel je na institutu za Zahodno Evropo newyorske univerze Columbia predaval o preoblikovanju Evrope in slovenski vlogi pri tem. Po predavanju je odgovarjal na vprašanja, predstavnik društva Ameriških prijateljev Slovenije pa mu je izročil priložnostno darilo - kristalno jabolko, simbol New Yorka. Ameriške poslušalce so zanimale aktualne politične teme, kot je vključevanje Slovenije v evroatlantske povezave ter odnosi s sosednjimi državami. Veleposlanik Rupel je dejal, da so odnosi s štirimi sosednjimi državami dobri, morebitni problemi pa se sproti razrešujejo. Na vprašanje, katere države bi izpostavil kot največje zaveznice Slovenije pri vključevanju v Evropsko unijo, je Rupel odgovoril, da Slovenija dobro sodeluje z vsemi državami EU. Dodal pa je, da so se predvsem odnosi z Italijo v zadnjem času zelo izboljšali. Rupel ni pozabil omeniti Avstrije in Nemčije, brez katere bi Slovenija nedvomno težje dosegla samostojnost. Glede slovenskega vključevanja v Nato pa je kot najpomembnejšo zagovornico omenil Francijo.

EU še vedno zavrača ameriško govedino
15. 03. 1998 10.11
Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

Sporazum o prosti trgovini med ZDA in EU?
12. 03. 1998 10.07
ZDA dvomijo, da bi najnovejša pobuda Evropske komisije o t. i. Novem čezatlantskem trgu (NTM) privedla do sporazuma o prosti trgovini med ZDA in Evropsko unijo. Tiskovni predstavnik Ameriške predstavnice za trgovino Charlene Barshefsky, Jay Ziegler, je dejal, da so šele čisto na začetku, ko je težko napovedati, kam bo to pripeljalo. Vendar pa ZDA za zdaj ne pričakujejo, da bi Novi čezatlantski trg pripeljal do območja proste trgovine med ZDA in Evropsko unijo, je dejal Jay Ziegler in vnovič poudaril ameriške pogoje, da se bodo morali namreč na teh pogajanjih najprej sporazumeti o liberalizaciji trgovine kmetijskih izdelkov in uslug. Evropski komisar, pristojen za odnose z ZDA, Sir Leon Brittan, pobudnik NTM, ki ga je v sredo podprla Evropska komisija, je predlagal, naj za Evropo posebno občutljivi področji kmetijstva in avdiovizualnega izključijo iz pogajanj.

V Bruslju zasedajo ministri EU za finance in za kmetijstvo
16. 02. 1998 10.36
V Bruslju danes ločeno zasedajo ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance ter ministri za kmetijstvo.

Santer jutri na Bližnji vzhod
05. 02. 1998 17.09
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo jutri začel enotedensko turnejo po državah Bližnjega vzhoda. Do 13. februarja bo obiskal Egipt, Izrael, Gazo, Jordanijo, Sirijo in Libanon.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu
12. 01. 1998 12.25
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU
16. 12. 1997 10.14
Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".