EU in ZDA

Bilateralna srečanja slovenske delegacije

04. 12. 1999 11.56

Slovenska delegacija na 3. ministrski konferenci WTO v Seattlu, ki jo vodi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je v petek izkoristila prosti čas med pogajanji ZDA ter EU za tri bilateralna srečanja, z Rusijo, Kazahstanom in OECD.

Senjur in Smrkolj na konferenci WTO

02. 12. 1999 13.55

Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur bo na ministrski konferenci Svetovne trgovinske organizacije nastopil danes okrog polnoči po srednjeevropskem času, v sredo pa je sodeloval v delu odborov, prav tako tudi minister za kmetijstvo Ciril Smrkolj.

Večji izvoz japonskih avtomobilov

01. 12. 1999 18.08

Japonski proizvajalci avtomobilov so oktobra izvozili 385.047 osebnih in tovornih vozil ter avtobusov, kar je 7,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost izvoza avtomobilov in rezervnih delov je oktobra dosegla 7,26 milijarde dolarjev, kar je 13,5 odstotka več kot mesec poprej. Skupno so japonski proizvajalce v letošnjih prvih desetih mesecih izvozili 3.663.167 vozil, kar je 2,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, so sporočili iz japonskega združenja avtomobilskih proizvajalcev.

O rešitvi ciprskega vprašanja

20. 11. 1999 09.37

Ameriški predsednik Bill Clinton je po današnjem srečanju z grškim premierom Kostasom Simitisom izrazil upanje, da bo v naslednjih dveh mesecih dosežen napredek pri reševanju ciprskega vprašanja.

Kitajska na poti v WTO

15. 11. 1999 08.17

Kitajska je z ZDA sklenila dogovor o vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Državi sta soglasje o pristopnih pogojih dosegli po šestih dneh napornih pogajanj. Tako naj bi Kitajska kar se da hitro vstopila v organizacijo, zato pa je očitno morala med drugim odpreti tržišče za ameriške izdelke in storitve.

Rusi se bojijo za Kavkaz

12. 11. 1999 15.30

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je za rusko televizijo izjavil, da želijo ZDA s kritiziranjem ruskega vojaškega posredovanja v Čečeniji izriniti Rusijo z območja Kavkaza in osrednje Azije. Po njegovem mnenju je možnost večne vojne na Kavkazu v skladu z nacionalnimi interesi ZDA.

Možnosti za prodor na Kitajskem

11. 11. 1999 21.50

Slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca je danes v Pekingu sprejel kitajski kolega Tang Jiaxuan. V ospredju pogovorov je bilo gospodarsko sodelovanje, saj je med državama še vedno neuravnotežena zunanjetrgovinska bilanca na škodo Slovenije. Ministra sta se dotaknila tudi aktualnih zunanjepolitičnih vprašanj in ob tem ugotovila, da kljub nekaterim razlikam državi gradita partnerske in prijateljske odnose, v katerih ni odprtih vprašanj.

Zveza NATO v obdobju po hladni vojni

10. 11. 1999 16.21

Nacionalni odbor za ameriško zunanjo politiko (NCAFP) je pripravil predavanje Brenta Scowcrofta, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost predsednika ZDA Georga Busha, s temo Zveza NATO v obdobju po hladni vojni.

Nova opozicijska zveza v Srbiji

30. 10. 1999 20.49

Tri srbske opozicijske stranke so se danes v Beogradu povezale v volilno koalicijo. Novo opozicijsko zvezo sestavljajo stranke Nova demokracija (ND), Demokratična alternativa (DA) in Demokratični center (DC). Vodja ND Dušan Mihajlović je dejal, da bo nova zveza prispevala k uspešnejšemu procesu demokratizacije.

Pritožba ZDA nad sklepom WTO

29. 10. 1999 20.03

ZDA so se uradno pritožile nad sklepom Svetovne trgovinske organizacije (WTO), da davčne olajšave, ki jih ZDA nudijo ameriškim podjetjem s hčerinskimi podjetji v tujini, kršijo mednarodna pravila.

EU zavzela stališče do svetovnotrgovinskih pogajanj

26. 10. 1999 16.30

Ministrski svet EU je danes še formalno potrdil pred dnevi doseženo skupno stališče petnajsterice do novega kroga večstranskih pogajanj o nadaljnji trgovinski liberalizaciji, ki se v okviru Svetovne trgovinske organizacije decembra letos začenjajo v Seattlu. Stališče, naj bo nov krog pogajanj poglobljen in tematsko širok, bo v imenu petnajsterice Evropska komisija zagovarjala že na novembrskem pripravljalnem sestanku, na katerem bo dogovorjena tematika novega kroga pogajanj. O tej so pogledi precej različni. ZDA na primer menijo, da bi moral biti nov krog osredotočen na liberalizacijo kmetijskega trga, sicer pa se zavzemajo za tematsko manj obsežen dnevni red. EU - v tem pogledu se z njo strinja tudi Japonska - pa skuša doseči, da bi bila prihodnja večstranska pogajanja posvečena tudi temam kot so nova trgovinska pravila na področju investicij, konkurence, intelektualne lastnine. Poudarek želi EU dati tudi okoljskim vprašanjem in namerava med drugim braniti pravico do posebnih odnosov, ki jih je razvila z državami v razvoju.

V Segedinu srečanje Dobbins-Djindjić

25. 10. 1999 13.18

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Djindjić se bo danes v madžarskem mestu Segedin ločeno sestal s posebnim ameriškim odposlancem za Balkan Jamesom Dobbinsom.

Nove delovne skupine Pakta stabilnosti

19. 10. 1999 18.16

Diplomati iz 60 držav, med katerimi je tudi slovenska delegacija, so se danes na zasedanju Pakta stabilnosti za JV Evropo v Ženevi sporazumeli o oblikovanju novih delovnih skupin za demokratizacijo in človekove pravice v JV Evropi.

Američani razočarali EU

14. 10. 1999 20.46

EU je danes izrazila razočaranje, ker je ameriški senat sinoči zavrnil ratifikacijo Sporazuma o splošni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT). Za ratifikacijo je glasovalo 48 senatarjev, 51 pa jih je bilo proti. Zavrnitev ratifikacije pomeni med drugim hud politični poraz za predsednika Clintona.

Arafat v Tokio na konferenco o pomoči Palestincem

14. 10. 1999 13.26

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes prispel v Tokio, kjer bo sodeloval na šesti konferenci Odbora za zveze pristojnega za pomoč palestinski oblasti, so sporočili japonski vladni viri.

EU odobrila dostavo goriva v dele ZRJ

11. 10. 1999 15.49

Zunanji ministri Evropske unije so odobrili pomoč v obliki goriva za nekatera srbska mesta, ki nasprotujejo jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, kljub nasprotovanju ZDA. Ministri so v izjavi izrazili močno podporo t.i. načrtu >>energija za demokracijo<<, ki predlaga podporo demokratičnim območjem Srbije. Prvi taki območji, ki bosta prejeli pomoč, bosta Niš in Pirot. Namen pomoči je dobava predvsem kurilnega olja pred bližajočo se zimo, kasneje pa načrtujejo dobavo še na ostala območja.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih

26. 09. 1999 09.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Upočasnitev rasti v državah članicah EMU

13. 09. 1999 17.55

Gospodarska rast v državah članicah Gospodarske in denarne unije (EMU) je v drugem trimesečju leta nekoliko zastala. V državah t.i. evro območja je namreč od aprila do junija povprečna rast bruto domačega proizvoda (BDP) dosegla 0,3 odstotka, po 0,4 odstotni rasti BDP v prvih treh mesecih leta, so sporočili iz Eurostata. V EU je v drugem četrtletju povprečna rast BDP znašala 0,4 odstotka in je ostala na isti ravni kot isti čas lani.

Kitajska želi priključitev k WTO

02. 09. 1999 16.56

Kitajsko zunanje ministrstvo je danes pozvalo ZDA in Evropsko unijo, naj storijo konkretne korake za začetek pogajanj o priključitvi Kitajske k Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).

Na Kosovo se je vrnilo 761.000 Albancev

20. 08. 1999 10.18

Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je danes sporočil, da se je od 15. junija na Kosovo vrnilo 761.000 albanskih beguncev.

Pakt stabilnosti za Slovenijo velik izziv

02. 08. 1999 19.00

Slovenija iz <A HREF=http://www.oscebih.org/ > pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo </A> ne pričakuje donacij, je pa v skladu z lastnimi interesi pripravljena v posameznih projektih v paktu aktivno sodelovati s svojim znanjem in izkušnjami. Pri tem Slovenija svojega mesta nikakor ne vidi kot del posebne regionalne strukture ali morebitnih institucij znotraj pakta, za kar tudi ni nobene potrebe oziroma razloga, je po nedavnem sarajevskem vrhu, na katerem so sprejeli deklaracijo o paktu stabilnosti za JV Evropo, danes v Ljubljani dejal državni sekretar na MZZ Ernest Petrič, po sklepu vlade tudi nacionalni koordinator pakta stabilnosti.

Donatorska konferenca za obnovo Kosova

28. 07. 1999 20.28

V Bruslju se je začela prva donatorska konferenca za obnovo Kosova.

Končana osemdnevna konferenca ASEAN

28. 07. 1999 17.54

Indijski zunanji minister Jaswant Singh je zavrnil vsakršno mednarodno posredovanje v sporu s Pakistanom glede Kašmirja. Indija in Pakistan se lahko neposredno pogovarjata o tem vprašanju, je ob robu konference zunanjih ministrov držav članic Združenja jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju dejal Singh. Indijski zunanji minister je s tem zavrnil prizadevanja za posredovanje v sporu tako ZDA kot Evropske unije.

Na srečanju ASEAN prišlo do nesoglasij

27. 07. 1999 20.08

Na srečanju Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju, ki se ga udeležujejo tudi EU in ZDA, je prišlo do nesoglasij med zahodnimi državami in Kitajsko zaradi kosovske krize in spoštovanja človekovih pravic.

EU, ZDA in Rusija Kitajsko in Tajvan pozivajo k dialogu

20. 07. 1999 21.44

Evropska unija je Kitajsko in Tajvan danes pozvala h konstruktivnemu dialogu za rešitev dvostranskih sporov. V izjavi, ki jo je v Helsinkih objavilo finsko predsedstvo unije, EU izraža zaskrbljenost nad najnovejšim razvojem dogodkov. Unija podpira načelo enotne Kitajske, vendar poudarja potrebo po mirni rešitvi tajvanskega vprašanja s pomočjo konstruktivnega dialoga.

Kazenske carine na uvoz iz EU

13. 07. 1999 08.17

Svetovna trgovinska organizacija (WTO) je Združenim državam Amerike danes dovolila, da na uvoz iz Evropske unije uvedejo kazenske carine v višini 116,8 milijonov ameriških dolarjev kot nadomestilo za ameriške izgube zaradi uvoza mesa iz EU, ki je vsebovalo hormone. Tudi Kanada bo lahko uvedla za 7,7 milijona carin na uvoz iz EU. Raziskave so pokazale, da meso, ki vsebuje hormone, povzroča raka. Na seznamu izdelkov, na katere utegne Washingoton uvesti carine, so konzervirano meso, sir Roquefort, paprika, žvečilni gumiji, čokolada, mineralna voda in motorna kolesa. Na kanadskem seznamu pa so govedina, kumarice, pecivo, gin, vodka in juhe za hitro pripravo. WTO je zavrnila zahtevo EU, da morajo ZDA in Kanada objaviti natančen seznam carinjenih izdelkov, še preden je WTO odobrila kazenski ukrep. ZDA so sprva zahtevale nadomestilo v vrednosti 202 milijona dolarjev.

Zanimanje za slovensko privatizacijo

26. 06. 1999 19.43

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur in direktor urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije Matej Kovač, ki sta se skupaj z uglednimi svetovnimi politiki in ekonomskimi ter drugimi strokovnjaki udeležila 10. foruma v švicarski Crans Montani, sta popoldne na enem od vzporedno potekajočih zasedanj, ki je nosilo naslov Slovenija na poti k članstvu v EU, predstavila trenutne politične in gospodarske razmere v Sloveniji. Po Kovačevih besedah so se udeleženci zasedanja največ zanimali za potek privatizacije v Sloveniji, ki so jo primerjali s podobnimi procesi v drugi državah v tranziciji. Kako uspešna je privatizacija pa se bo po Kovačevih besedah izkazalo potem, ko bomo ''vsi zreli'' za vstop v EU.

Ameriški predsednik Clinton odpotoval iz Slovenije

22. 06. 1999 10.15

Ameriški predsednik Bill Clinton je deset minut po 10. uri z ameriškim vojaškim letalom odpotoval iz Slovenije. Na brniškem letališču sta se od njega poslovila oba gostitelja, predsednik države Milan Kučan in premier Janez Drnovšek.

Clinton: Obisk v Ljubljani je priznanje slovenski državi

21. 06. 1999 22.01

Ameriški predsednik Bill Clinton je pred odhodom v Slovenijo v Bonnu, kjer se je dopoldne udeležil vrha EU-ZDA, za Radio Slovenija dejal, da je obisk priznanje slovenski državi.

Vrh EU in ZDA

20. 06. 1999 10.28

Nemški kancler Gerhard Schroeder kot predsedujoči Evropski uniji ter predsednik Evropske komisije Jacques Santer se bosta jutri v Bonnu na rednem dvoletnem vrhu EU in ZDA sestala z ameriškim predsednikom Billom Clintonom.