EU in ZDA

Srečni Španci po sprostitvi karantene zavzeli sprehajalne poti

02. 05. 2020 12.54

Dan D za Špance. Prvič po 14. marcu so namreč lahko vsi prebivalci zapustili svoje domove in se za kratek čas odpravili na sprehod. Obalno promenado v Barceloni so zavzeli številni tekači in kolesarji, sproščanja ukrepov pa so bili veseli tudi v prestolnici, ki jo je koronavirus najhuje prizadel. Podatki zadnjih dni sicer kažejo, da se epidemija v Španiji počasi umirja. Ameriški mediji medtem poročajo o newyorškem domu za ostarele, kjer je po okužbi s koronavirusom umrlo 98 stanovalcev. Ameriška Uprava za hrano in zdravila pa je odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje covida-19.

EU želi zbrati 7,5 milijarde evrov za cenovno dostopno cepivo po vsem svetu

02. 05. 2020 18.14

EU bo v sodelovanju z mednarodnimi partnerji v ponedeljek zagnala donatorski maraton za financiranje cepiva proti novemu koronavirusu. Na spletni konferenci, ki jo bo gostila predsednica Ursula von der Leyen, želijo v začetni fazi zbrati 7,5 milijarde evrov. Cilj je zagotoviti cenovno dostopno cepivo po vsem svetu.

Francija z 11. majem odpira trgovine, vrtce. V Španiji šole zaprte do septembra

28. 04. 2020 08.40

Francoski premier je predstavil načrt za ponovno odpiranje države. 11. maja se odpirajo trgovine, vrtci, osnovne šole. V javnem prevozu bo obvezno nošenje obraznih mask. Dejal je, da so vladni ukrepi v enem mesecu rešili 62.000 življenj. Španija bo postopoma opuščala ukrepe do konca junija, v štirih fazah. Šole ostajajo zaprte do septembra, nošenje mask v javnosti pa bo 'močno priporočeno'.

'Če ne bo normalne svobode gibanja skozi EU, bo turizem ostal ohromljen'

28. 04. 2020 10.00

Ob sproščanju ukrepov pri nas in v večini držav Evropske unije, se številne gospodarske panoge, ki jih je epidemija povsem ohromila, pripravljajo na ponovni zagon. Ena od teh panog je nedvomno turizem, ki je že pred začetkom poletne sezone utrpel velikanske izgube. Kdaj se mu obeta ponovni zagon in kakšne ukrepe bo pred tem treba sprejeti, so govorili gosti v oddaji 24UR ZVEČER.

V Rusiji se pripravljajo na vrhunec epidemije, drugod po Evropi rahljanje ukrepov

27. 04. 2020 09.22

Vse več evropskih držav nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Na Hrvaškem so odprli trgovine, ki niso v nakupovalnih središčih, pa tudi knjigarne, knjižnjice in muzeje. Na Češkem so znova odprte meje za državljane EU na službeni poti ter tudi trgovine, v Švici pa trgovine z gradbenim materialom, vrtnarije in frizerski saloni. Italijanski premier Conte je medtem zarisal jasnejši načrt rahljanja ukrepov – 1. junija bodo vrata spet odprli bari, restavracije, frizerski in lepotilni saloni. Dijaki zadnjih letnikov v Pekingu in Šanghaju se vračajo v šolske klopi. Medtem pa se v Rusiji, kjer se je število okuženih močno povečalo, pripravljajo na vrhunec epidemije.

Čehi bodo letos lahko potovali, v Italiji covid-19 terjal najmanj življenj od sredine marca

25. 04. 2020 10.42

Z beograjskega letališča so proti Italiji poletela štiri letala z medicinsko opremo, ki jih v sklopu pomoči za boj proti novemu koronavirusu pošilja Srbija. V prihodnjih dneh naj bi v Rim dostavili še vsaj enkrat toliko opreme. V Italiji so sicer zabeležili najmanj smrti na dnevni ravni od sredine marca. V Španiji, kjer so okrepili testiranje za protitelesa, ki pokažejo, ali je bolnikov imunski sistem razvil zaščito proti novemu koronavirusu, so znova zabeležili nekaj več smrti. Poskus češke vlade, da bi državljanom preprečila potovanje iz države, pa je preprečilo ustavno sodišče.

Kdo služi, kdo izgublja? Kako bo covid-19 spremenil gospodarstvo, naše delo

24. 04. 2020 06.00

Pandemija koronavirusne bolezni je velik udarec ne le za zdravje številnih, ampak tudi za gospodarstvo, ki se je nepričakovano znašlo v velikih škripcih. Čeprav takšnega scenarija seveda ni bilo mogoče predvideti, je vseeno več kritikov prepričanih, da je kakšno podjetje covid-19 vseeno ujel preveč nepripravljeno. Posledice bodo, so prepričani številni, dolgotrajne. Seveda pa se v vsaki krizi ob veliko poražencih najdejo tudi zmagovalci.

Merklova: Smo šele na začetku pandemije. Z virusom bomo morali še dolgo živeti

23. 04. 2020 06.44

Nemška kanclerka je v nagovoru v nemškem parlamentu dejala, da je upad števila okuženih v državi zgolj "vmesni uspeh" v boju proti pandemiji. Ta je po njenih besedah šele v začetni fazi. Dejala je tudi, da je Nemčija pripravljena prispevati "veliko več" v evropski proračun, a znova izrazila nasprotovanje koronskim obveznicam. Ameriški predsednik Donald Trump je medtem podpisal ukaz o začasni prekinitvi priseljevanja v ZDA za 60 dni.

'EU morbidno odvisna od medicinske opreme iz Kitajske in Indije'

19. 04. 2020 12.55

Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je opozorila, da je Evropska unija med pandemijo covida-29 "morbidno odvisna" od Kitajske in Indije, kar zadeva oskrbo z zdravili in medicinsko opremo. Opozarja, da smo zato ranljivi in da "moramo odgovoriti z radikalno spremembo". Vse več evropskih držav sicer že začenja z rahljanjem ukrepov, v Španiji pa so karanteno na primer podaljšali do 4. maja.

Veliki brat v času virusa: varnost proti zasebnosti

19. 04. 2020 09.41

Ob pandemiji novega koronavirusa se zdi, da je svet skočil s tečajev. Države so sprejele številne ukrepe, da bi zajezile širjenje bolezni, s tem pa nam neizogibno omejile številne svoboščine, ki so se nam v demokratični družbi zdele samoumevne, recimo svobodo gibanja. Eno izmed orodij, s katerimi se nekatere države že borijo proti koronavirusu, so aplikacije za beleženje okužb. Tu pa se hitro pojavi dilema, v veliki meri odvisna od našega zaupanja v oblast – nam je bolj pomembna naša zasebnost ali javno zdravje?

Zaradi koronavirusa v ZDA v enem dnevu umrlo skoraj 4.600 ljudi

17. 04. 2020 06.56

V ZDA je v zadnjih 24 urah zaradi okužbe z novim koronavirusom umrlo 4591 ljudi, kar je največ v enem dnevu. V Italiji so v zadnjih 24 urah zabeležili 575 novih smrti, to je 50 več kot dan prej. Španija je spremenila metodologijo štetja smrtnih žrtev, Kitajska pa zanika očitke o prikrivanju podatkov. V Srbiji je medtem začela veljati najdaljša policijska ura, ki bo zaradi praznikov ob pravoslavni veliki noči ob popolni prepovedi gibanja na prostem veljala skupno kar 84 ur.

V Italiji okrevalo že več kot 40.000 okuženih, Velika Britanija podaljšala zaprtje države

16. 04. 2020 10.06

V Španiji je v zadnjem dnevu covid-19 terjal 551 smrtnih žrtev, skupno pa je umrlo 19.130 ljudi. Skupno so potrdili 182.816 okužb. S tem je Španija po številu potrjenih okužb na drugem mestu za ZDA. Pojavlja se sicer bojazen, da je virus v resnici terjal precej več žrtev. Oblasti v Madridu in Kataloniji namreč opozarjajo, da so zabeležili po tudi nekaj tisoč žrtev več, kot jih sporočajo državne oblasti. Razmere pa se izboljšujejo v sosednji Italiji, kjer znova beležijo padec števila smrti, manj ljudi pa je tudi na intenzivni negi.

Slovenija na indeksu vladavine prava pridobila dve mesti

15. 04. 2020 17.25

V letošnji raziskavi WJP, ki po svetu ocenjuje in meri uspešnost posamezne pravne države, je Slovenija svoj rezultat izboljšala za 1,7 odstotka glede na lanskoletni indeks ter zasedla 24. mesto, kar je dve mesti višje kot leta 2019. Povsem na vrhu so Danska, Norveška in Finska, na začelju pa DR Kongo, Kambodža in Venezuela.

Recesija 'velike karantene' največja v zadnjem stoletju. Za Slovenijo 8 % padec BDP, nato 5,4 % rast

14. 04. 2020 14.42

Mednarodni denarni sklad napoveduje, da bo "velika karantena" zaradi pandemije koronavirusa prinesla globoko recesijo, najhujšo v zadnjem stoletju oziroma vse od velike gospodarske krize. Globalni BDP se bo po napovedih skrčil za tri odstotke, za Slovenijo pa napovedujejo kar osemodstotni padec obsega BDP. Za naslednje leto napovedujejo 5,4-odstotno rast za Slovenijo, za svetovno gospodarstvo pa 5,8-odstotno – a te napovedi temeljijo na predpostavkah, da bo pandemija v drugi polovici letošnjega leta izzvenela, ukrepi držav pa da bodo učinkoviti.

O odločitvah evroskupine: 'Gre za hojo po noževi konici'

10. 04. 2020 13.17

Pri odzivih na gospodarske šoke bi bilo v območju evra bolje spremeniti sistem javnofinančnega usklajevanja in članicam omogočiti več samostojnosti, ocenjuje nekdanji finančni minister Dušan Mramor. V sklepih razširjene evroskupine kot ključnega vidi dogovor glede uporabe reševalnega sklada ESM.

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?

10. 04. 2020 10.52

“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.

Spodbudne novice iz Vuhana in Španije, ZDA pa se soočajo s hujšo brezposelnostjo kot leta 2008

09. 04. 2020 07.02

Medtem ko se na Japonskem in v Singapurju soočajo z rekordnim porastom na novo okuženih s koronavirusom, iz kitajskega Vuhana, ki velja za prvo žarišče epidemije, prihajajo vse bolj spodbudne novice. V Španiji so medtem poročali o zmanjšanju števila žrtev, premier pa je dejal, da je epidemija že dosegla vrh. Število primerov po svetu je medtem preseglo milijon in pol potrjenih okužb.

Po upadu znova porast: v Evropi in ZDA še naprej narašča število žrtev

07. 04. 2020 08.12

Novi koronavirus je življenje pri nas in po svetu obrnil na glavo. Na stari celini po optimizmu novi podatki opozarjajo, da 'še zdaleč ni konec'. Razmere v Evropi se v nekaterih državah namreč drastično slabšajo, zaostrujejo se tudi v ZDA. Na Kitajskem pa prvič od izbruha koronavirusa niso zabeležili nobene smrtne žrtve.

Na Brniku pristal boeing 777 z zaščitno opremo iz Kitajske

07. 04. 2020 15.40

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je ocenil, da je v državi trenutno dovolj zaščitne opreme za sprotne potrebe, še vedno pa nimamo večje zaloge, ki bi zadostovala za daljše obdobje. Pričakujemo sicer nove dobave, ki bodo povečale obstoječe zaloge. Na brniškem letališču pa je že pristal boeing 777, ki je prinesel zaščitno opremo iz Kitajske.

Koronavirus v Franciji v enem dnevu terjal 833 življenj, v Italiji število umrlih spet višje

06. 04. 2020 06.40

Pandemija novega koronavirusa, ki je zahtevala že več kot 70.000 življenj, je dosegla že skorajda vsak kotiček Zemlje, v izolaciji pa je že polovica človeštva. In medtem ko se v najhuje prizadetih državah na stari celini kažejo znaki upanja, da se širjenje bolezni naposled le umirja, se na drugi strani Atlantskega oceana pripravljajo na najtežji teden.

V Italiji upad števila smrti še ni na vidiku, v Franciji največ žrtev doslej

03. 04. 2020 07.09

Svet nadaljuje bitko proti novemu koronavirusu, vse več držav pa ugotavlja, kako velik izziv je prepričati ljudi, da spoštujejo ukrepe – še posebej, ko prizadevanja že dajejo pozitivne rezultate.

Maske se bodo v tednu dni podražile od 30 do 50 odstotkov

02. 04. 2020 07.00

Razkrivamo, kako je Kitajska z včerajšnjim dnem prepovedala prodajo mask tistim podjetjem, ki se ne ukvarjajo z medicinsko opremo in ne dosegajo predpisanih standardov kakovosti. Razlog? Maske brez ustreznih certifikatov. Posledica pa – še višje cene mask, saj se bo ponudba zmanjšala, povpraševanje pa je vsak dan večje. Tako že danes napovedujejo, da bodo enormne cene mask še višje – v tednu dni za od 30 do 50 odstotkov. Že včeraj pa so se za 30 odstotkov podražile surovine za maske.

ZDA po številu okuženih prehitele Italijo in Kitajsko ter se uvrstile na sam vrh

26. 03. 2020 06.46

Evropa je s preko 15.000 smrtnimi žrtvami najhuje prizadeta celina zaradi pandemije koronavirusa. Najhuje je v Španiji in Italiji, število smrtnih žrtev pa strmo narašča tudi v Franciji. ZDA pa so medtem po številu potrjenih okužb prehitele celo Kitajsko. Po vsem svetu je število okuženih preseglo pol milijona. Virus je v ZDA terjal davek v gospodarstvu, saj je za nadomestilo za brezposelnost je zaprosilo rekordnih 3,28 milijona Američanov.

Šter poziva Slovence v tujini, naj ne taktizirajo z vrnitvijo. 'Bolj ugodnih razmer ne bo'

25. 03. 2020 17.55

"Evakuacijsko reševanje se ne bo zaključilo toliko časa, dokler bomo s tem lahko pomagali slovenskim državljanom, ki so v tujini. In teh je precej," opozarja vodja konzularne službe na zunanjem ministrstvu Andrej Šter. Opozarja pa vse Slovence v tujini, da naj ne taktizirajo z vrnitvijo. "Bolj ugodnih razmer ne bo."

Meh: Ukrepi gredo v pravo smer, pričakujemo še sveženj, ki bo reševal likvidnost podjetij 

25. 03. 2020 08.40

Paket vlade za pomoč gospodarstvu, vreden dve milijardi evrov, je na prvi pogled vse, kar so si podjetniki in obrtniki želeli. Prvi mož podjetnikov in obrtnikov Branko Meh poudarja, da je z vladnim paketom izredno zadovoljen in da se zato zahvaljuje vladi, ki je prisluhnila podjetnikom. Pogovarjali smo se s članoma t. i. Lahovnikove skupine, ki sta sodelovala pri pripravi ukrepov, davčnim svetovalcem Ivanom Simičem in Juretom Knezom, direktorjem zasavske gazele – podjetja Dewesoft. 

Seznam ukrepov, s katerimi država blaži posledice za ljudi, podjetja, s.p.-je in kmete

24. 03. 2020 06.10

Premier Janez Janša, finančni minister Andrej Šircelj, gospodarski minister Zdravko Počivalšek, kmetijska ministrica Aleksandra Pivec in vodja posebne posvetovalne skupine Matej Lahovnik so predstavili prvi obsežnejši zakonski paket za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu, ki ga je vladna ekipa pretresala več ur.

601 smrt v Italiji, na Hrvaškem prepoved zapuščanja domov

23. 03. 2020 07.54

Italijanska civilna zaščita je objavila nove podatke o posledicah epidemije novega koronavirusa. V zadnjih 24 urah je število smrti doseglo 601, kar je manj kot v zadnjih dveh dneh, zabeležili pa so 3780 novih okužb. Na Hrvaškem so medtem sprejeli nove ukrepe. Prebivalci ne smejo več zapuščati svojih stalnih oz. začasnih prebivališč.

Več smrti kot na Kitajskem: V Italiji v zadnjih 24 urah umrlo 427 ljudi, ozdravelo jih je 415

19. 03. 2020 07.41

V Italiji je potrjenih več smrtnih primerov zaradi covida-19 kot na Kitajskem. Italija je sicer podaljšala obdobje karantene in drugih ukrepov tud po 3. aprilu. Na Hrvaškem so zabeležili prvi primer smrti zaradi koronavirusa. Število smrti v Španiji je medtem skokovito naraslo. Francija napoveduje podaljšanje samoizolacije in osamitve. Kitajska pa prvič po izbruhu epidemije koronavirusa na dnevni ravni ni zabeležila novega domačega primera okužbe.

'Prvič zares razumemo, kako se naš imunski sistem bori proti novemu koronavirusu'

17. 03. 2020 10.01

Znanstveniki v Avstraliji so ugotovili, kako se človekov imunski sistem bori proti novemu koronavirusu. Odkrili so štiri vrste imunskih celic, ki delujejo pri tem, kar bi jim lahko olajšalo tudi razvoj cepiva proti koronavirusu. Zdaj bodo začeli raziskovati še, zakaj je imunski odziv pri težjih primerih slabši. Bruselj pa je nemškemu podjetju ponudil podporo pri razvoju cepiva.

Razglašena epidemija, sankcije za kršitelje karantene, infektolog pozval k omejitvi druženja

12. 03. 2020 08.33

Število okuženih s koronavirusom je naraslo že na 96. Odredba o razglasitvi epidemije je začela veljati ob 18. uri. Predstavniki nove vlade pa so na novinarski konferenci, sklicujoč se na oceno infektologov ljubljanskega UKC, pozvali k ustavitvi javnega življenja v Sloveniji. Epidemiolog Janez Tomažič se je zavzel za takojšnje ukrepanje.