EU

V Kopru odprli dva bloka, ki ponujata 91 neprofitnih stanovanj

19. 06. 2024 18.38

V Kopru so slovesno odprli prva dva stolpiča v soseski Nova Dolinska. 91 javnih najemnih stanovanj je s pomočjo sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost zgradil Stanovanjski sklad RS, ki bo do konca septembra izbral najemnike. Po Sloveniji ima sklad v različnih fazah gradnje še 1500 stanovanj.

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez

19. 06. 2024 18.26

Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Kmalu vnovična popolna zapora Dunajske ceste v Ljubljani

19. 06. 2024 17.57

Dela za rušitev severnega dela obstoječega železniškega nadvoza čez Dunajsko cesto v Ljubljani, ki je predvidena prihodnji četrtek, so v polnem teku. Zaradi rušitvenih del bo vnovič potrebna popolna zapora Dunajske ceste ter pločnikov za pešce in kolesarje, ki bo trajala od 27. junija od polnoči do 1. julija do 5. ure.

Komisija predlaga 199,7 milijarde evrov težak proračun

19. 06. 2024 15.08

Evropska komisija je predstavila predlog proračuna za prihodnje leto, vreden 199,7 milijarde evrov. Dodatnih 72 milijard evrov bodo predstavljala izplačila v okviru začasnega instrumenta za okrevanje NextGenerationEU. Kot so poudarili v Bruslju, bodo ta znatna sredstva podprla EU pri izpolnjevanju njenih prednostnih nalog.

Orban podprl Rutteja, a šele po pisnem opravičilu

19. 06. 2024 09.02

Nato bo prav kmalu dobil novega generalnega sekretarja. Po skoraj desetletju bo namreč odstopil Jens Stoltenberg, stolček pa predal Marku Rutteju, odhajajočemu nizozemskemu premierju. A Ruttejeva pot do položaja ni bila preprosta, najprej se je moral namreč opravičiti madžarskemu premierju Viktorju Orbanu in mu dati določena zagotovila.

Podpisan sporazum, ki bo Slovenijo 'katapultiral' še dlje v vesolje

18. 06. 2024 18.51

Predsednik vlade Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher sta podpisala sporazum, na podlagi katerega bo Slovenija postala polnopravna članica te vesoljske agencije. "Zdaj se pravo delo šele začenja," je ob tem dejal slovenski premier, ki se veseli, da bodo lahko opravljali koristno delo, "ne le za Slovenijo ali Eso, temveč za celotno človeštvo". Slovenija bo sicer uradna polnopravna članica agencije postala po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Slovenski, hrvaški in italijanski minister za bolj proaktivno politiko držav v regiji

18. 06. 2024 15.48

Ministri za notranje zadeve Hrvaške, Italije in Slovenije so se srečali na tristranskem srečanju v Novi Gorici, kjer so pozornost namenili dogajanju na zahodnobalkanski migracijski poti, začasni ponovni uvedbi nadzora na notranjih mejah in razvoju operativnega sodelovanja med državami pri preprečevanju nezakonitih migracij.

Zaradi okvare falcona Golob v Pariz z Macronom

18. 06. 2024 15.17

Na vladnem letalu falcon je med letom v Bruselj, kamor je v ponedeljek potoval predsednik vlade Robert Golob, prišlo do manjše tehnične težave, so pojasnili na ministrstvu za obrambo. Golob je zato iz Bruslja v Pariz na podpis sporazuma o polnopravnem članstvu v Esi letel skupaj s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.

Dva brodoloma v enem dnevu, pogrešanih več kot 60 ljudi

18. 06. 2024 10.19

V Sredozemskem morju po brodolomu pogrešajo več kot 60 ljudi. Brodolom se je zgodil približno 200 kilometrov od Kalabrije, osem dni pred tem pa je čoln izplul iz Turčije, vendar je na poti zagorel in se prevrnil. Reševalcem je uspelo rešiti nekaj ljudi, vsi, vključno s pogrešanimi, pa prihajajo iz Irana, Sirije in Iraka. Skoraj istočasno se je nesreča pripetila še v bližini otoka Lampedusa, kjer so rešili 51 ljudi, na spodnjem krovu pa našli 10 trupel.

Prodaja Celjskih mesnin Braći Pivac pod vprašajem

18. 06. 2024 09.48

Prodaja večinskega deleža enega največjih slovenskih živilskopredelovalnih podjetij Celjske mesnine hrvaški skupini Braća Pivac se je znašla pod vprašajem. V zgodbo se je namreč vpletlo specializirano državno tožilstvo.

'Voditelji članic neformalni vrh zaključili brez dogovora o vodilnih položajih v EU'

18. 06. 2024 06.32

Voditelji držav članic na ponedeljkovih neformalnih pogovorih niso dosegli dogovora o razdelitvi vodilnih položajev v institucijah EU po nedavnih evropskih volitvah, je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Izrazil je prepričanje, da se bodo dogovorili do konca meseca, ko bo potekal še formalni vrh EU.

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'

18. 06. 2024 06.00

Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Janša svari EPP pred starimi koalicijami: To je lahko 'pot do poraza'

17. 06. 2024 21.06

Za Evropsko ljudsko stranko (EPP) je lahko ponavljanje koalicije z levosredinskimi strankami "pot do poraza", je po udeležbi na srečanju voditeljev vlad in opozicijskih strank iz vrst EPP zapisal predsednik SDS Janez Janša. Znova se je zavzel za koalicijo, ki bi jo poleg EPP sestavljala ena stranka z desnice in ena z levice.

Wall Street Journal o izreku obsodbe domnevnima ruskima vohunoma v Sloveniji

17. 06. 2024 19.31

Domnevnima ruskima vohunoma, ki so ju decembra 2022 priprli v Sloveniji, bodo po tajnem sojenju v prihodnjih tednih izrekli sodbo zaradi vohunjenja, poroča ameriški časopis Wall Street Journal. Časnik dodaja, da bosta po obsodbi v igri za izmenjavo zapornikov med ZDA in Rusijo, kjer je med drugim zaprt novinar WSJ Evan Gershkovich.

Golob podpira Ursulo von der Leynovo za predsednico Evropske komisije

17. 06. 2024 06.43

Evropski liberalci si bodo prizadevali, da bi vodenje diplomacije EU prevzela estonska premierka Kaja Kallas. Če njej ne bi uspelo, pa bi to lahko postal tudi belgijski premier Alexander De Croo, je pred neformalnim vrhom EU povedal predsednik vlade Robert Golob. Ob tem je znova podprl Ursulo von der Leyen za predsednico Evropske komisije.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Ministrica podprla zakonodajo o obnovi narave, vlada v krizi

17. 06. 2024 16.28

Okoljski ministri EU so na današnjem glasovanju potrdili zakonodajo o obnovi narave. Ključen je bil glas avstrijske ministrice Leonore Gewessler, ki je kljub nasprotovanju avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja zakonodajo podprla. Nehammer je njeno potezo označil za nezakonito in napovedal pritožbo pred Sodiščem EU.

Koga imamo Slovenci raje - Američane, Ruse ali Kitajce?

17. 06. 2024 14.27

Dober teden mineva od evropskih volitev, ki so precej poživile evropsko politično sceno. Odvijale so se v izzivov polnem geopolitičnem kontekstu, zato ni presenetljivo, da je raziskovalce pred volitvami zanimal tudi odnos Evropejcev do globalnih velesil. Kaj smo povedali Slovenci? In kaj se dogaja z evropskimi geopolitičnimi zavezništvi?

Skuša von der Leynova odložiti objavo poročila o vladavini prava v Italiji?

17. 06. 2024 15.27

Politico poroča, da naj bi si predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v želji po pridobitvi podpore Rima za drugi mandat na čelu komisije prizadevala odložiti objavo poročila o stanju pravne države, ki domnevno kritizira Italijo na področju medijev. O vodilnih položajih bodo sicer danes v Bruslju neformalno govorili voditelji EU.

Grška obalna straža naj bi čez krov namerno metala migrante

17. 06. 2024 10.02

Grška obalna straža naj bi bila v treh letih odgovorna za smrt več deset migrantov v Sredozemskem morju. Med njimi naj bi obalna straža najmanj devet migrantov namerno vrgla v morje. Grška obalna straža očitke zavrača.

Svet SDS spremenil statut: črtajo lahko vse nepodpisnike zaveze o zvestobi

16. 06. 2024 09.21

Svet SDS je na seji spremenil statut stranke tako, da izvoljenim predstavnikom v času mandata onemogoča kandidiranje na listah drugih strank. S seznama članstva lahko črta vsakogar, ki zavrne podpis zaveze zvestobe poslanski oziroma svetniški skupini. A določba velja za naprej in ne za nazaj, Logar, Irglova in Kaloh tako ostajajo člani stranke.

Pirc Musar: Samo Ukrajina lahko odloči, kakšen mirovni načrt je sprejemljiv

15. 06. 2024 07.28

V švicarskem letovišču Bürgenstock ob Luzernskem jezeru se začenja dvodnevna mirovna konferenca za Ukrajino, na kateri bo sodelovalo približno 90 držav, tudi Slovenija, medtem ko Rusija nanjo ni bila povabljena. Cilj konference je po besedah predsednice Švice Viole Amherd doseči pravičen in trajen mir za Ukrajino v skladu z mednarodnim pravom. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v Švici poudarila, da lahko samo Kijev odloči, kakšen mirovni sporazum in kakšna vsebina sta za državo sprejemljiva.

Vsaka šesta starejša oseba je tarča ene od oblik nasilja

15. 06. 2024 08.03

Organizacije, ki se zavzemajo za pravice starejših, ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi opozarjajo na nedopustnost tovrstnega nasilja ne glede na to, ali gre za fizično, psihično, ekonomsko ali socialno nasilje. Varuh človekovih pravic Peter Svetina ugotavlja, da je to nasilje večinoma skrito.

EU pristopna pogajanja z Ukrajino in Moldavijo začenja 25. junija

15. 06. 2024 08.26

Veleposlaniki držav članic EU so se dogovorili o pogajalskih okvirjih za pristopna pogajanja z Ukrajino in Moldavijo, ki se bodo začela 25. junija, je sporočilo belgijsko predsedstvo. Odločitev morajo sicer uradno potrditi še ministri EU na srečanju prihodnji teden, na Nizozemskem pa mora soglasje dati tudi parlament.

Dosegli dogovor glede podnebnih ukrepov v kmetijstvu

14. 06. 2024 14.01

Pomožni delovni telesi okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja sta v pripravah na konferenco COP29 med drugim dosegli dogovor na temo izvajanja ukrepov na področju kmetijstva in prehranske varnosti ter glede delovnega programa za pravičen prehod. Predstavniki EU so v Bonnu poudarili nujnost hitrega ukrepanja v boju s podnebnimi spremembami.

821 najbolj nevarnih kriminalnih mrež. S čim se ukvarjajo Slovenci?

14. 06. 2024 15.42

Organiziran kriminal je vseprisoten in predstavlja veliko grožnjo za varnost Evropske unije, opozarjajo pri Europolu. A od kod so glavni akterji kriminalnih mrež? To so se spraševali, ko so pripravljali podrobno analizo. Identificirali so 821 najbolj grozečih kriminalnih mrež, kar naj bi okrepilo razumevanje izziva in pomagalo pri pregonu.

'Ko se bo Ukrajina umaknila iz Donecka, Luganska, Hersona in Zaporožja, bo konec vojne'

14. 06. 2024 13.45

Rusija bo nemudoma pristala na prekinitev ognja in začela mirovna pogajanja, če bo Ukrajina umaknila vojake iz regij Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki si jih je sicer Moskva nezakonito priključila, in opustila svoja prizadevanja za vstop v zvezo Nato, je izjavil ruski predsednik Vladimir Putin. Medtem pa je prilastitev zamrznjenega ruskega premoženja v tujini s strani zahodnih držav označil za krajo.

Vplivnež, pevec, mesarka ... Kdo so najbolj nenavadni evropski poslanci?

14. 06. 2024 10.52

Za oblikovanje politične skupine v Evropskem parlamentu potrebujete 23 poslancev iz sedmih različnih držav. In kdo so najbolj divji in čudaški poslanci, ki so bili izvoljeni prejšnji konec tedna in jih je Politico uvrstil v posebno skupino? Med njimi so ciprski vplivnež, bolgarski pevec in grška mesarka.

Omemba pravice do splava v izjavi G7 kamen spotike med Macronom in Melonijevo

14. 06. 2024 06.24

Voditelji skupine sedmih najbolj razvitih gospodarstev sveta (G7) so v južni Italiji na drugi dan med drugim razpravljali o vojni v Gazi, migracijah in napetostih v indijsko-pacifiški regiji. Na pogovorih o umetni inteligenci se je voditeljem prvič pridružil tudi papež Frančišek. Odmevala pa je tudi četrtkova burna razprava glede omembe pravice do splava v sklepni izjavi. Skupina G7 je v sklepni izjavi vrha v Italiji potrdila zavezanost podpori Ukrajini in pozvala k sprejetju premirja v Gazi. Na področju trgovine so voditelji bili kritični do Kitajske, ki so ji zagrozili z ukrepanjem proti nepoštenim praksam. Po burni razpravi o omembi pravice do splava pa ta v končno verzijo izjave ni bila vključena.

Hrvaška policija pri novem lastniku Celjskih mesnin

14. 06. 2024 10.58

Hrvaška policija je po nalogu urada evropskega javnega tožilca (EPPO) zaradi suma več milijonov evrov vredne subvencijske prevare poleg poslovnih prostorov Mesne industrije Vajda začela preiskovati tudi prostore podjetja Braća Pivac, ki prevzema Celjske mesnine. Obe podjetji sta del največje hrvaške živilske družbe, skupine Pivac.