EU

Ne le vojaki in policisti, na ulice pripravljeni iti tudi zaposleni na UE
13. 06. 2024 15.41
Policijski in vojaški sindikati so ogorčeni nad ravnanjem vlade, ki je na stebrnih pogajanjih v ponedeljek nekaterim primerljivim poklicnim skupinam ponudila višja vrednotenja delovnih mest kot policistom, vojakom in strokovno-tehničnim delavcem. Če jim ne bo prisluhnila, vzporedno s policijsko stavko napovedujejo tudi protestni shod vojakov. Nezadovoljstvo pa prevladuje v celotnem javnem sektorju. Odločitev ministra za javno upravo, da razreši načelnico Upravne enote Ljubljana, pa ni ničesar izboljšala. "Pripravljeni smo zapreti vsa vrata in okenca ter oditi na ulice," opozarjajo na upravnih enotah.

Slovenija že pripravlja načrt za izvajanje migracijskega pakta EU
13. 06. 2024 16.37
Slovenija že pripravlja nacionalni načrt za izvajanje migracijskega pakta EU, je pojasnil vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu. Pričakuje, da bo načrt pripravljen do roka sredi decembra. Med ključnimi izzivi za Slovenijo je izpostavil potrebo po novem zakonodajnem okviru in vzpostavitev informacijskega sistema.

Posodobitev zakona o letalstvu: s sodobnim pristopom do večje varnosti
13. 06. 2024 16.14
Vlada je potrdila predlog novega zakona o letalstvu, ki bo sedanjega predvidoma nadgradil tako, da bo civilno letalstvo prilagojeno sodobnim pristopom pri zagotavljanju letalske varnosti, tehnologiji, sistemom in postopkom v civilnem letalstvu. Hkrati bo vsebinsko širši, saj bo urejal tudi vojaško in policijsko letalstvo.

Zaščita žrtev: EU s prvo zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami
13. 06. 2024 15.12
V Evropski uniji je v veljavo stopila prva zakonodaja o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, ki med drugim uvaja smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa omogoča boljši dostop do pravnega varstva. Članice morajo nova pravila prenesti v nacionalno zakonodajo v treh letih, do 14. junija 2027, so sporočili iz Bruslja.

Vlada na pomoč ribičem z nadomestilom za izpad dohodka in pravno pomočjo
13. 06. 2024 13.53
Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, je povedala generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar. Pojasnila je, da je vlada sprejela dva člena – prvi ribičem omogoča nadomestilo za izpad dohodka, drugi pa jim omogoča pravno pomoč. Ob tem je ponovila, da je za Slovenijo meja jasna in da slovenski ribiči lahko ribarijo v slovenskem morju.

Bruselj zadovoljen s pojasnili, Sloveniji se obeta 428 milijonov
13. 06. 2024 14.45
Slovenske oblasti so podale ustrezna pojasnila glede prošnje za sredstva iz solidarnostnega sklada EU po lanskih poplavah, so potrdili na Evropski komisiji. Napovedali so, da bodo kmalu podali predlog o končnem znesku podpore. Na ministrstvu za kohezijo so v sredo pojasnili, da bo znesek znašal 428 milijonov evrov.

G7 proti Rusiji in Kitajski: kam se premika težišče?
13. 06. 2024 13.18
Minilo je desetletje, odkar je skupina sedmih izločila Rusijo. V tem času se je klub pod vodstvom ZDA, ki predstavlja 44 odstotkov svetovnega gospodarstva, prilagodil razmeram. Kot sta se tudi Rusija in Kitajska.

Vlada marž za gorivo ni zvišala, trgovci: Dolgoročno to lahko vodi v stečaje
13. 06. 2024 11.13
Vlada je potrdila novo uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, ki interval za določanje cen goriv ohranja pri 14 dneh. Kljub drugačnim prvotnim informacijam pa ni spremenila najvišjih dovoljenih marž za gorivo, k čemur so jo pozvali naftni trgovci. Ti so razočarani. Dolgoročno bi lahko prišlo tudi do stečajev, posledično pa do težav pri oskrbi z energenti, opozarjajo. Trenutne višine marž namreč ne zadoščajo niti za pokrivanje operativnih stroškov.

Sodišče EU Madžarski naložilo več kot 200 milijonov evrov kazni zaradi azilne politike
13. 06. 2024 12.11
Sodišče EU je odločilo, da mora Madžarska plačati več kot 200 milijonov evrov in še po milijon evrov za vsak dan zamude zaradi neizvršitve sodbe sodišča iz leta 2020 na področju azilne politike. Madžarski premier Orban je odločitev sodišča označil za nezaslišano in nesprejemljivo. V Bruslju pa so Madžarsko pozvali k izvršitvi sodbe in plačilu kazni.

Pred odhodom v tujino si pravočasno uredite zdravstveno zavarovanje
13. 06. 2024 13.08
Za ZZZS pred poletnimi dopusti, ki jih bodo mnogi Slovenci preživeli v tujini, zavarovancem svetujejo, naj si pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje in pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognejo plačilu praviloma visokih stroškov za zdravstvene storitve, ki jih bodo morda potrebovali v tujini.

Kitajska zaradi dodatnih carin na avtomobile razmišlja o tožbi EU
13. 06. 2024 12.48
Po napovedi Evropske komisije glede uvedbe dodatnih carin na uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske v Pekingu razmišljajo o vložitvi tožbe proti EU pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Po oceni kitajskih oblasti nameravani ukrep krši pravila WTO, njegova uvedba pa bo imela negativne posledice tudi za avtomobilski sektor v EU.

Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije v Evropi?
13. 06. 2024 06.00
Ali Slovenci res plačujemo najdražjo ceno električne energije med vsemi evropskimi državami? V sredo je bila namreč cena za megavatno uro 115 evrov, kar je denimo 50 evrov več kot v sosednji Avstriji ter v Nemčiji in Španiji. Cena pa je tudi 70 evrov višja kot v Franciji. Da v prvi polovici junija na dnevnem borznem trgu res beležimo nekoliko višje cene, priznavajo tudi v državnem Elesu. Ali bomo to na položnicah občutili tudi državljani in podjetniki? Z nami je minister za okolje podnebje in energijo Bojan Kumer.

Bruselj hrvaškemu poslovnežu Vujnovcu odobril prevzem Fortenove
12. 06. 2024 18.19
Evropska komisija je hrvaškemu poslovnežu Pavlu Vujnovcu odobrila prevzem Fortenova grupe, ki je med drugim lastnica slovenskega trgovca Mercatorja. Ko bo posel dokončan, Fortenova grupa v svoji lastniški strukturi ne bo imela več sankcioniranih lastnikov – ruskih bank VTB in Sberbank.

Ministrstvo po očitkih: Vloga je bila ustrezna, znesek sredstev bo celo višji
12. 06. 2024 11.30
Po očitkih, da je Evropska komisija na prošnjo za finančno pomoč iz solidarnostnega sklada EU, ki jo je Slovenija vložila po lanskih avgustovskih poplavah podala vrsto pripomb ter opozorila na nezadostne podatke o obsegu poplav in uporabo nezanesljive metodologije, se je odzvalo ministrstvo za kohezijo. Državni sekretar na ministrstvu Srečko Đurov je zagotovil, da je Slovenija v Bruselj poslala ustrezno vlogo za sredstva iz solidarnostnega sklada EU. Komisija bo Svetu EU in Evropskemu parlamentu predlagala izplačilo Sloveniji v višini 428 milijonov, dokončno odločitev pa pričakujejo do jeseni.

Bruselj zagrozil z dodatnimi carinami za uvoz električnih avtomobilov iz Kitajske
12. 06. 2024 13.18
Evropska komisija je v sklopu preiskave uvoza električnih avtomobilov iz Kitajske preliminarno ugotovila, da izdelovalci v azijski velesili uživajo koristi nepoštenih subvencij v okviru dobavne verige in s tem ogrožajo interese podjetij, ki ta vozila izdelujejo v Evropski uniji. Zagrozila je z dodatnimi carinami, začasne bi lahko uvedli 4. julija.

V Nemčiji prvič volili 16-letniki, veliko glasov dali skrajni desnici
12. 06. 2024 11.57
Ko je EU pred petimi leti odšla na volišča, so najstniki širom stare celine množično odhajali na ulice in se zavzemali za varstvo podnebja in druge progresivne politike. Takrat večina še ni imela volilne pravice, veljalo pa je, da so mladi bolj nagnjeni k strankam, ki so pozicionirane levo od sredine. Desnica je zato dolgo nasprotovala, da bi se mlajšim od 18 let dodelila volilna pravica. Glede na tokratne rezultate evropskih volitev, pa bo desnica vzdolž kontinenta morda spremenila svoje stališče.

Gibanje My Voice, My Choice podrlo rekord: v mesecu in pol dosegli pol milijona podpisov
12. 06. 2024 11.36
Vseevropsko gibanje My Voice, My Choice, ki ga je začel Inštitut 8. marec, je na dobri poti, da njihova pobuda za varen in dostopen splav postane nova uspešna Evropska državljanska pobuda. "Prvič v zgodovini je katerakoli evropska državljanska pobuda v mesecu in pol dosegla mejnik 500.000 podpisov in presegla minimalni prag podpisov ne le v sedmih, kar je eden od dveh pogojev za uspešnost pobude, ampak v osmih državah EU," je dejala direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač.

Začetek uporabe novega sistema omrežnine prestavljen na 1. oktober
12. 06. 2024 10.56
Svet agencije za energijo se je na predlog vodstva odločil, da začetek uporabe novega sistema obračuna omrežnine za električno energijo s 1. julija prestavi na 1. oktober. Gre že za tretjo prestavitev tega koraka, zanj so se odločili, "da bi se izognili morebitnim napakam pri izdaji računov in za odpravo zadnjih težav". Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je ob podpori gospodarstva sicer predlagalo zamik začetka uporabe za dve leti.

Tigrasti komar je v Evropi že domačin, zdaj se širi še ščitar
12. 06. 2024 10.11
V Evropi se ob podnebnih spremembah in toplejših temperaturah veča število primerov denge in drugih bolezni, ki jih širijo komarji, je posvaril Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Invazivna vrsta tigrastega komarja, ki širi več virusov, se je medtem udomačila že v mnogih državah EU, tudi v Sloveniji.

Športne dogodke več milijonov Evropejcev gleda nezakonito, cveti tudi črni trg
12. 06. 2024 09.13
Po podatkih študije, ki jo je izvedel Urad Evropske unije za intelektualno lastnino, je kar 12 odstotkov Evropejcev, vključno s 14 odstotki Slovencev, že dostopalo do športnih vsebin prek nezakonitih virov. Zato je urad ob prihajajočih športnih dogodkih, ki jih pričakujemo po vsem svetu, sprožil kampanjo, s katero navijače poziva, naj spremljajo le uradne prenose in kupujejo originalno športno blago.

Izrael na pogovor poklical slovensko veleposlanico
10. 06. 2024 19.49
Izraelsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je danes na pogovor poklicalo slovensko veleposlanico Andrejo Purkart Martinez in ji preneslo kritiko zaradi slovenskega priznanja Palestine kot neodvisne države.

Slovenija med članicami EU z največjim zvišanjem volilne udeležbe
10. 06. 2024 07.23
Volilna udeležba na evropskih volitvah se je v primerjavi s prejšnjimi pred petimi leti povečala v najmanj 14 državah članicah EU. Med državami, kjer je šlo tokrat na volišča veliko več ljudi kot leta 2019, je Slovenija, kjer je volilna udeležba višja za 12 odstotnih točk. Dan po evropskih volitvah in glasovanju na treh posvetovalnih referendumih bodo sicer izidom nedeljskega glasovanja prišteli še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz Slovenije. Čez teden dni pa bodo izidom prišteli še glasove iz tujine.

Macron razpisal predčasne volitve: Tveganje ali premišljena odločitev?
10. 06. 2024 10.50
Evropske volitve so tokrat kar pošteno premešale karte v nekaj državah. Denimo v Franciji. Vzpon skrajno desnega populizma je predsednika tako presenetil, da je razpisal zelo tvegane nacionalne volitve, ki bi lahko odločile o prihodnosti ne samo njegove države, ampak tudi same Evropske unije.

Kaj čaka novoizvoljene poslance in zakaj se je von der Leynova prismejala na oder?
10. 06. 2024 08.47
Največ sedežev v Evropskem parlamentu so tudi na tokratnih volitvah dobile stranke EPP, S&P in Renew ter tako ohranile večino. In naslednji koraki? 720 evropskih poslancev bo moralo na prvem plenarnem zasedanju izbrati predsednika Evropskega parlamenta pa tudi predsednika Evropske komisije. Glede na zmago njene EPP se še en petletni mandat nasmiha trenutni predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen.

Šarčeva kriminalka in nedelja, dolga kot ponedeljek
10. 06. 2024 09.29
Sopara, ki je ves dan ležala nad Ljubljano, ni popustila niti, ko je sonce že začelo zahajati. Konferenčni prostor Edvard na Igriški ulici v središču prestolnice je bolj ali manj sameval, polnili so ga le pladnji s hrano, stativi televizijskih kamer pred panojem, na katerem je pisalo Svoboda, ter grozd novinarjev, ki je preigraval scenarije volilne kombinatorike. Ostali gostje so raje kramljali na prostem, čeprav težko nebo ni obetalo, da bodo tam lahko še dolgo ostali.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?
10. 06. 2024 07.14
Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Na Trstenjakovi: od tihožitja do harmonike in vzklikov 'Branko, Branko'
10. 06. 2024 08.00
Ko smo aprila 2022 čakali na rezultate volitev na Trstenjakovi, je oblačno nebo nad sedežem SDS služilo kot znanilo hudega poraza na parlamentarnih volitvah. Junijska noč 2024 je bila prav tako oblačna in 'kapljava', vendar precej toplejša. V štab največje opozicijske stranke so prihajali nasmejani obrazi ter prav taki, po dolgih urah čakanja na rezultate volitev, tudi odhajali. Na koncu se je po ulici razlegla harmonika, iz bližnjega lokala pa je odjeknilo gromko skandiranje.

'To je Waterloo Orbanove tovarne moči, začetek konca'
10. 06. 2024 07.37
Madžarska vladajoča stranka Fidesz je na dobri poti, da na volitvah v Evropski parlament doseže najslabši rezultat doslej. Njihov novi izzivalec, Peter Magyar in njegova stranka Tisza sta namreč prejela skoraj 30 odstotkov glasov, Fidesz pa 44,6 odstotka, kar je precej manj, kot so napovedovale ankete.

Kdo je praznoval in kdo žaloval?
10. 06. 2024 06.01
Končale so se evropske volitve, jasno pa je, da vsi danes ne praznujejo. Medtem ko se je desnica v Evropi močno okrepila, so imeli drugi za seboj težko noč. Tako težko, da je denimo francoski predsednik razpustil parlament in razpisal nove volitve.

Tonin zadovoljen z rezultatom: 'Ko te poskušajo odpisati, se moraš dati stehtati'
09. 06. 2024 23.27
NSi bo imela enega evropskega poslanca, mesto bo pripadlo Mateju Toninu, ki pravi, da mu je odleglo. Precej jasno zmago desne sredine na evropskih volitvah pa je označil za spodbuden rezultat.