EU

EU bo aktivneje posegla v pogajanja o lipicancih

20. 10. 1999 20.42

Ena glavnih tem seje pododbora za kmetijstvo je bilo tudi vprašanje lipicancev. Predstavniki Evropske unije in slovenskega kmetijskega ministrstva so se strinjali, da se mora spor rešiti čimprej. Evropska komisija želi odslej aktivneje sodelovati.

Letna raven inflacije v EU

20. 10. 1999 16.33

Letna raven inflacije je tako v petnajsterici držav Evropske unije kot tudi v državah gospodarske in denarne unije septembra ostala na 1,2 odstotka. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je septembra lani letna inflacija znašala en odstotek. Ob tem pa so se cene v letni primerjavi najbolj, in sicer za 2,6 odstotka, povzpele na Irskem, najmanj pa v Franciji in Avstriji, kjer je bila letna inflacija septembra 0,6-odstotna. V Švici je letna inflacija septembra dosegla 1,2 odstotka.

Podpisan memorandum o pomoči Sloveniji

20. 10. 1999 16.16

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in državni sekretar na nizozemskem zunanjem ministrstvu Dick Benschop sta danes podpisala memorandum o razumevanju o nizozemskem programu dvostranske predpristopne pomoči MATRA. Program, za katerega je Slovenija tokrat prvič podpisala memorandum, je podpora, ki jo Nizozemska namenja Sloveniji pri njenem doseganju kriterijev za članstvo v EU.

Drnovšek v Budimpešti

20. 10. 1999 16.02

Predsednik vlade Janez Drnovšek je v nagovoru na srečanju premierov sedmih držav pogodbenic sporazuma CEFTA v Budimpešti pozdravil ugodne rezultate trgovinske menjave med pogodbenicami, obenem pa opozoril na kmetijsko problematiko in uvajanje zaščitnih ukrepov. Kot je dejal, je zlasti pomembno, da kmetijski sektor pripravimo na vstop v Evropsko unijo, ko bomo v celoti prevzeli skupno trgovinsko politiko EU do vseh držav, ki niso njene članice, tudi v trgovanju s kmetijsko-živilskimi izdelki.

Bebler novi podpredsednik ATA

20. 10. 1999 11.45

Na 45. generalni skupščini Združenja atlantskega sporazuma (ATA), ki poteka v Strasbourgu, so za podpredsednika ATA med pridruženimi Atlantskimi sveti izvolili predsednika Atlantskega sveta Slovenije Antona Beblerja, so sporočili iz Združenja Atlantski svet Slovenije.

Srečanje slovenskega in bolgarskega premiera

20. 10. 1999 08.51

Predsednika vlad Slovenije in Bolgarije, Janez Drnovšek in Ivan Kostov, sta poudarila dobre odnose med državama, največ pozornosti pa sta v krajšem pogovoru ob robu rednega letnega vrha sporazuma CEFTA v Budimpešti namenila približevanju EU in paktu stabilnosti v JV Evropi.

Ponovno odprtje železnice Beljak-Ljubljana-Beograd-Solun

19. 10. 1999 20.59

Železniška povezava Beljak-Ljubljana-Beograd-Solun je od danes znova vzpostavljena. Tovorni promet na tej progi, ki povezuje Srednjo Evropo s članico EU - Grčijo, naj bi se že kmalu spet povečal.

Slovenija zanesljiva kandidatka za NATO in v EU

19. 10. 1999 20.42

Nemški zvezni minister za obrambo Rudolf Scharping, ki je na povabilo slovenskega ministra za obrambo Francija Demšarja na dvodnevnem obisku v Sloveniji, se je danes v prostorih obrambnega ministrstva z gostiteljem Demšarjem pogovarjal o dvostranskem sodelovanju na vojaškem in obrambnem področju, varnostnih razmerah v jugovzhodni Evropi ter o vključevanju Slovenije v zvezo NATO. ''Slovenija je v zadnjih letih naredila zelo uspešen in intenziven razvoj. Gre za izreden primer odločnega in jasnega političnega, gospodarskega in demokratičnega napredka in zato je tudi po mnenju nemške vlade Slovenija zanesljiva kandidatka za članstvo v zvezi NATO in v EU,'' je na novinarski konferenci po srečanju z Demšarjem dejal Scharping.

Nesporna kakovost mesa v Sloveniji

19. 10. 1999 20.39

Ob napovedani prepovedi izvoza redečega mesa in mesnih izdelkov v EU se seveda nujno pojavlja vprašanje, kakšno meso v Sloveniji sploh kupujemo in jemo. In kot zatrjujejo na veterinarskem zavodu, kakovost mesa ni sporna. Razlog za bruseljsko odločitev naj bi bil politične narave.

Juri sklenil obisk v Londonu

19. 10. 1999 18.44

Državni sekretar na MZZ Franco Juri je danes sklenil dvodnevni obisk v Veliki Britaniji. Na pogovorih na britanskem zunanjem ministrstvu je izpostavil napredek Slovenije v približevanju EU, ki ga omenja tudi nedavno redno poročilo Evropske komisije. Britanska stran je izrazila podporo slovenskim pričakovanjem in naklonjenost pobudi za določitev časovnega okvira pripravljenosti EU za sprejem novih članic. Državni sekretar Juri je obiskal tudi lordsko zbornico.

Nove delovne skupine Pakta stabilnosti

19. 10. 1999 18.16

Diplomati iz 60 držav, med katerimi je tudi slovenska delegacija, so se danes na zasedanju Pakta stabilnosti za JV Evropo v Ženevi sporazumeli o oblikovanju novih delovnih skupin za demokratizacijo in človekove pravice v JV Evropi.

V boj proti dopingu

19. 10. 1999 18.11

Evropska skupnost (EU) in Mednarodni olimpijski komite (MOK) se bosta dogovarjala o ustanovitvi posebne agencije, ki bi se ukvarjala z enim najbolj perečih problemov v vrhunskem športu - dopingom. Evropska komisarka za šport Vivian Reding je danes v Bruslju potrdila, da naj bi bodočo agencijo vodile športne organizacije in državne ustanove, pomembno pa je, da bo agencija ohranila neodvisnost.

Hrvaška zadovoljna s slovenskim mesom

19. 10. 1999 14.51

Zaenkrat še ni mogoče ugotoviti, ali so nepravilnosti pri postopkih v predelavi mesa najdene tudi pri tistih slovenskih proizvajalcih, ki izvažajo na Hrvaško, je za Večernji list izjavil direktor veterinarske uprave na hrvaškem ministrstvu za kmetijstvo in gozdarstvo Mate Brstilo. Proizvodi Perutnine Ptuj - največji uvoznik slovenskega mesa na Hrvaško je Perutnina Zagreb (ki je hčerinsko podjetje ptujske družbe, op. STA) - pa so po dosedanjih ugotovitvah veterinarskih inšpektorjev na izredno visoki zdravstveni ravni, je še dejal Brstilo.

Prepoved izvoza za slovenske mesne izdelke?

18. 10. 1999 21.27

Potem, ko je Evropska Unija v svojem rednem poročilu o napredku Slovenije pohvalila kmetijstvo in ocenila, da bo Slovenija prva država kandidatka, ki bo lahko sprejela skupno evropsko kmetijsko politiko, je v petek prišlo do presenetljivega preobrata. Evropska unija namreč razmišlja o tem, da prepove uvoz rdečega mesa iz Slovenije, predvsem govedine in svinjine. Iz zadnjih poročil iz Bruslja je moč sklepati, da bo Evropska komisija prepoved po vsej verjetnosti uradno potrdila že v sredo.

WIIW ne pričakuje širitve EU pred letom 2004

18. 10. 1999 21.20

Izvedenci dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW) pozitivno ocenjuje priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj še s šestimi kandidatkami za vstop v EU. Po besedah izvedenca WIIW Michaela Landesmanna naj bi bilo na ta način lažje obvladovati vprašanje različnega razvoja posameznih kandidatk iz srednje- in vzhodnoevropskih držav. Po mnenju predstavnika WIIW Sandorja Richterja pa prvih vstopov v EU ne gre pričakovati pred 1. januarjem 2004.

Ekonomisti o malem gospodarstvu in obrti

18. 10. 1999 18.05

Društvo ekonomistov Ljubljane bo v Portorožu pod pokroviteljstvom Obrtne zbornice Slovenije (OZS) v četrtek, 21. oktobra, pripravilo dvodnevno strokovno posvetovanje o aktualnih vprašanjih razvoja obrti in malega gospodarstva. Letošnje posvetovanje bo namenjeno predvsem vprašanjem, kaj lahko slovenska obrt in malo gospodarstvo pričakujeta od EU.

Solana postal prvi zunanjepolitični predstavnik EU

18. 10. 1999 16.33

Bivši generalni sekretar zveze NATO, Španec Javier Solana je nastopil položaj prvega zunanjepolitičnega predstavnika EU, katerega osrednja naloga bo evropsko petnajsterico z enim glasom v svetu predstavljati v zunanjepolitičnih zadevah.

Blokada izvoza rdečega mesa v EU?

18. 10. 1999 14.00

Na Veterinarsko upravo Slovenije, ki deluje v sestavi ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je v petek iz Bruslja prispela napoved, da bo jutri ali sredo stalni veterinarski odbor Evropske unije obravnaval možnost, da Sloveniji odvzame pravico do izvoza rdečega mesa v države članice. Slovenija uradno prepovedi še ni dobila, veterinarska uprava pa je veterinarskemu zavodu kljub temu začasno prepovedala izdajo veterinarskih spričeval za izvoz mesa v države EU.

Švedski veleposlanik na obisku pri Kacinu

18. 10. 1999 11.48

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes na delovni obisk sprejel veleposlanika Kraljevine Švedske Bjoerna Skalo. Rdeča nit pogovora so bile priprave na prvo mednarodno parlamentarno konferenco z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki bo 2. in 3. novembra letos v Ljubljani.

Na vrhu EU o Pakistanu

16. 10. 1999 19.23

Voditelji držav in vlad članic EU so na neformalnem vrhu v Tampereju obsodili državni udar v Pakistanu.

16. oktober - svetovni dan hrane

16. 10. 1999 12.52

Kljub izrednemu globalnemu napredku v kmetijstvu zaradi vremenskih nezgod in vojn, ki imajo za posledico veliko število beguncev, v današnjem času še vedno več kot 800 milijonov ljudi trpi zaradi kroničnega pomanjkanja hrane. Vsako leto zaradi lakote še vedno umre več kot 200 milijonov ljudi, od teh prek pet milijonov otrok, mlajših od pet let.

Juri bo obiskal Veliko Britanijo

16. 10. 1999 12.51

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se bo v okviru političnega dialoga z državami članicami Evropske unije 18. in 19. oktobra mudil v Veliki Britaniji, so sporočili z zunanjega ministrstva.

EU o usklajenem pravosodju

16. 10. 1999 10.51

Voditelji držav članic Evropske unije naj bi se na današnjem nadaljevanju zasedanja dogovorili o usklajevanju pravosodja in notranjih zadev, za kar si najbolj prizadeva Velika Britanija, kar naj bi pripomoglo tudi k boljšemu sodelovanju pri izročitvi mednarodnih zločincev, t.i. >>evropooblastilo<<, ki bo veljalo v vseh državah EU. Francoski premier Lionel Jospin je poudaril, da EU ni le področje za svobodno trgovanje, ampak da je sposobna reagirati tudi na vsakodnevne probleme prebivalcev.

Jospin in Blair o sporu zaradi britanske govedine

15. 10. 1999 19.30

Premieroma Francije in Velike Britanije, Lionelu Jospinu in Tonyju Blairu, na današnjem srečanju ob robu neformalnega vrha EU v finskem kraju Tampere ni uspelo rešiti spora glede francoskega embarga na britansko govedino.

Končan kongres Eurochambres

15. 10. 1999 16.11

Predsednik GZS Jožko Čuk se je v dneh od 13. do 15. oktobra 1999 udeležil skupščine in kongresa združenja <A HREF=http://www.ecu-notes.org/atoz997/eurocham.html target=_blank> Eurochambres</A> v Nikoziji na Cipru. Eurochambres je združenje evropskih zbornic, v katere je vključeno 14 milijonov podjetij. Predstavniki zbornic iz držav članic EU in še 18 nacionalnih evropskih zbornic so ob koncu zasedanja soglasno sprejeli posebno listino evropskih gospodarskih zbornic in resolucijo o pospešitvi širitve EU. Oba dokumenta bodo predstavili organom EU.

Zasedanje EU na Finskem

15. 10. 1999 14.58

Predsedniki vlad in držav Evropske unije so v finskem mestu Tampere začeli dvodnevno neformalno zasedanje, v ospredju katerega je skupna politika do azila ter sodelovanje pravosodnih organov. Nemški kancler Gerhard Schroeder je dejal, da od srečanja o azilski in pravni politiki pričakuje pobude za skupno evropsko ravnanje. Po kanclerjevem mnenju ne gre samo za vprašanje skupne azilske in begunske politike, ampak tudi za to, da bi sodbo ene države lahko izvršili v kaki drugi državi.

Američani razočarali EU

14. 10. 1999 20.46

EU je danes izrazila razočaranje, ker je ameriški senat sinoči zavrnil ratifikacijo Sporazuma o splošni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT). Za ratifikacijo je glasovalo 48 senatarjev, 51 pa jih je bilo proti. Zavrnitev ratifikacije pomeni med drugim hud politični poraz za predsednika Clintona.

Drnovšek o realnosti poročila

14. 10. 1999 19.41

Poročilo Evropske komisije o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji za Slovenijo letos ni bolj prizanesljivo od lanskega, temveč bolj realno, je danes poudaril predsednik vlade Janez Drnovšek. ''Mnenje je kvalitetno in tudi pogumno, saj Evropska komisija v njem dokaj pogumno postavlja cilje za naprej in ugotavlja, da bi morala biti EU pripravljena na sprejem novih članic že od konca leta 2002 naprej,'' je dodal premier.

Proračunska poraba ne sme rasti hitreje kot BDP

14. 10. 1999 16.15

Upravni odbor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) še ni razpravljal o proračunu za leto 2000. GZS, kot eden od socialnih partnerjev in zastopnik interesov gospodarstva pričakuje, da bo vlada s predlogom proračuna seznanila tudi Ekonomsko socialni svet, ki je poklican, da o proračunu razpravlja še pred odločitvijo državnega zbora. GZS meni, da poraba ne sme naraščati hitreje kot raste BDP. Glede na zahtevano varčevanje in rast proračunske ter javne porabe v zadnjih letih, ki je bila hitrejša od rasti BDP, pa bi morala poraba naraščati še počasneje, menijo v GZS.

Robertson prevzel položaj v NATU

14. 10. 1999 15.53

Položaj generalnega sekretarja zveze NATO je prevzel Britanec George Robertson. Ob prihodu na sedež zavezništva v Bruslju je nekdanji britanski obrambni minister izrekel priznanje svojemu predhodniku, Špancu Javierju Solani, za uspešno štiriletno vodenje povezave, hkrati pa napovedal nove izzive, ki NATO čakajo ob vstopu v novo tisočletje.