EU

Avstrija blokira začetek širitvenih pogajanj

29. 09. 1999 21.46

Evropska unija se s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom jutri ne bo začela pogajati tudi o poglavju energije, kot je bilo sprva predvideno, saj zaradi Avstrijskega vztrajanja, naj EU v svojem pogajalskem izhodišču za to področje pri jedrski energiji od kandidatk zahteva najvišje možne varnostne standarde, članice skupnega stališča niso uspele zavzeti.

Združevanje Exxon-Mobil in BP Amoco-Arco

29. 09. 1999 18.10

Nadzorni organi Evropske unije so danes Exxonu odobrili 82 milijard dolarjev vreden nakup Mobila, potem ko sta družbi zagotovili vse protimonopolne koncesije za posel, ki bo na svetovno tržišče vrgel največjo naftno družbo. Na področju naftnega združevanja je evropska komisija danes odobrila tudi združitev BP Amoco z Atlantic Richfield.

Delegacija iz Zaragoze pri Vojki Ravbar

29. 09. 1999 18.09

Državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar je danes sprejela delegacijo iz španske Zaragoze, ki končuje petdnevni obisk v Sloveniji. Ravbarjeva je gostom ponudila pomoč pri navezavi gospodarskih stikov s slovenskimi gospodarstveniki, ob tem pa poudarila, da so politični odnosi med državama dobri, pri čemer je zagotovljena tudi pravna podlaga za sodelovanje, ki bi jo podjetniki obeh držav morali izkoristiti.

Bruselj za reševanje vprašanja lipicancev

29. 09. 1999 16.14

Evropska komisija meni, da so ustaljeni mehanizmi, ki jih za dvostranski dialog nudi pridružitveni sporazum Evropske unije s Slovenijo, najbolj primerni za nadaljnje pogovore o vprašanju lipicancev. Tako v Bruslju, kjer zadevo sicer še proučujejo, odgovarjajo na vprašanja o nadaljnjih korakih po izraženem avstrijskem pričakovanju, da bo Evropska komisija v zvezi s problemom interese Dunaja zastopala pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).

Srečanje Clintona in Ecevita

29. 09. 1999 09.32

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj v Beli hiši sprejel turškega premiera Bulenta Ecevita.

Na Primorskem kmalu prva elektrarna na veter

28. 09. 1999 21.56

V primeru, da bodo meritve vetra na šestih lokacijah na Primorskem pokazale primerne rezultate, bodo že v drugi polovici prihodnjega leta stekle priprave za postavitev prve elektrarne na veter v Sloveniji. Na najprimernejši lokaciji nameravajo postaviti polje 20 vetrnic s skupno instalirano močjo 20 megavatov.

Parlamentarci za demokratično ZRJ

28. 09. 1999 21.22

Slovenska parlamentarna delegacija pod vodstvom Jelka Kacina se je danes srečala s črnogorskim vodstvom, od katerega je dobila zagotovilo, da bo Črna gora ne glede na težave, ki jih povzročajo zvezne jugoslovanske oblasti, vztrajala pri demokratizaciji republike. Obe strani sta izrazili začudenje, da Slovenija in ZRJ po skoraj devetih letih od osamosvojitve Slovenije še nista vzpostavili diplomatskih odnosov. Tudi zato je Črna gora spomladi v Ljubljani odprla poseben urad, ki sicer nima statusa diplomatskega predstavništva, je pojasnil gostitelj, predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose in podpredsednik črnogorske skupščine Predrag Popović.

Slovenski BDP nad 75 odstotki povprečja EU

28. 09. 1999 21.03

V primeru razširitve Evropske unije na vseh deset srednjeevropskih kandidatk za članstvo, bi se unijin povprečni bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca precej znižal, saj vse regije iz srednjeevropske deseterice skupaj v povprečju dosegajo manj kot 50 odstotkov unijinega povprečja. Slovenija, ki je v danes objavljeni raziskavi Eurostata obravnavana kot ena sama regija, dosega 67 odstotkov unijinega povprečja, ob razširitvi na vseh deset srednjeevropskih kandidatk pa bi njen BDP znašal 78 odstotkov povprečja EU.

Evropska komisija brez diskriminacije

28. 09. 1999 20.54

V 120-članski Evropski komisiji je kar 45 ženske, kar je največ v 48-letni zgodovini evropskega povezovanja. Novi predsednik komisije Romano Prodi se je zavzel za višjo udeležbo žensk in za čimbolj raznovrstno udeležbo predstavnikov vseh 15 držav Evropske unije na visokih položajih. Administracija EU je objavila seznam, v katerem je zapisano, da kar 20 komisarjev upošteva Prodijeve nasvete, saj zaposleni v njihovih pisarnah oziroma kabinetih pripadajo najmanj trem različnim narodnostim. Samo Prodijev kabinet, ki šteje devet članov, zaposluje kar 7 različnih nacionalnosti, njegov šef pa je Irec.

Molterer optimističen glede spora o lipicancih

28. 09. 1999 17.39

Avstrijski kmetijski minister Wilhelm Molterer je ''absolutno optimističen'', da Sloveniji ne bo uspelo ''monopolizirati lipicancev'', in s skoraj ''stoodstotno verjetnostjo'' pričakuje, da bo Svetovna trgovinska organizacija (WTO) zavrnila zahtevo Slovenije, da bi ime lipicanci uporabljali samo za konje, vzrejene v Lipici. Molterer je dodal, da njegovi kolegi v EU stojijo na strani Avstrije.

Avstrija proti določitvi datuma za širitev EU

28. 09. 1999 14.42

Avstrija nasprotuje natančni določitvi datuma za vstop novih držav v Evropsko unijo, za kar se je zavzel novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi, je danes novinarjem v Bruslju dejal novi stalni predstavnik Avstrije pri EU, veleposlanik Gregor Woschnagg.

Zasedanje evropskih kmetijskih ministrov

28. 09. 1999 07.23

Kmetijski ministri držav članic EU so včeraj v Bruslju začeli redno mesečno srečanje, na katerem razpravljajo predvsem o kmetijskih vprašanjih v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Srečanje so zvečer prekinili, dogovora o skupnem stališču za prihodnji krog pogovorov v WTO pa še niso dosegli.

Avstrija sprožila vprašanje o lipicancih

27. 09. 1999 19.59

Avstrija je na zasedanju kmetijskih ministrov Evropske unije sprožila vprašanje o lipicancih oziroma o uredbi geografskega porekla lipicancev. To je v začetku leta sprejela slovenska vlada, Avstrija pa zdaj skuša doseči, da bi Evropska komisija zaščitila njene interese pri Svetovni trgovinski organizaciji.

EU namenja 2,5 milijona evrov za pomoč v kmetijstvu

27. 09. 1999 16.17

Evropska komisija bo v sodelovanju s kmetijskimi organizacijami Evropske unije začela izvajati 2,5 milijona evrov vreden projekt, v okviru katerega bo kmetijskim organizacijam iz desetih srednjeevropskih kandidatkah za članstvo v EU, med njimi je Slovenija, pomagala pridobiti znanje o izvajanju skupne unijine kmetijske zakonodaje, so danes povedali na komisiji.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih

26. 09. 1999 09.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Ministri za znanost o sodelovanju

25. 09. 1999 18.36

Na pobudo slovaškega ministra za izobraževanje Milana Ftačnika je včeraj in danes ob jezeru Štrbske pleso v Visokih Tatrah na Slovaškem potekalo prvo neformalno srečanje ministrov, zadolženih za znanost in tehnologijo Slovaške, Poljske, Češke, Madžarske in Slovenije. Slovensko stran so na sestanku predstavljali minister za znanost Lojze Marinček, državni podsekretar na tem ministrstvu Boris Pukl in predsednik vladnega sveta za znanost in tehnologijo Stane Pejovnik.

Cook obljubil podporo Velike Britanije

25. 09. 1999 08.06

Slovenski premier Janez Drnovšek se je včeraj pred napovedanim sestankom z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom na sedežu OZN, zadržal v krajšem pogovoru z zunanjim ministrom Velike Britanije Robinom Cookom, s katerim sta se pogovarjala o širitvi Evropske unije.

Holbrooke o podpori Sloveniji

24. 09. 1999 19.41

Ameriški veleposlanik pri ZN Richard Holbrooke je na delovnem zajtrku s slovenskim premierjem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Borisom Frlecom ponovno izrazil svojo podporo Sloveniji kot neodvisni in suvereni državi.

Schroeder pozval Romunijo k reformam

24. 09. 1999 15.23

Nemški kancler Gerhard Schroeder, ki je na turneji po balkanskih državah, je danes pozval Romunijo, naj nadaljuje z tržnimi reformami, če se želi pridružiti Evropski uniji ter hkrati pohvalil njihovo vlogo pri reševanju konfliktov v Jugoslaviji. Podaril je, da je država še vedno v težki ekonomski situaciji, ki vpliva tudi na socialni položaj državljanov. Prav zaradi tega se mora država potruditi z reformami na področju administracije, poslovanja ter družbenih vprašanj, ki bi bile v skladu s politiko EU.

Frlečeva srečanja v znamenju lobiranja za EU

24. 09. 1999 11.46

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se je v četrtek v New Yorku, kjer se udeležuje uvodnega zasedanja 54. generalne skupščine OZN, sestal s kolegi iz Turčije, Irske, Španije, Evropske komisije ter Bahreina in Pakistana. Zelena nit večine pogovorov je bila Evropska unija in slovenska prizadevanja za pridružitev, govorilo pa se je tudi o temah, ki zadevajo širšo mednarodno skupnost. Zunanji minister Frlec se bo v petek zjutraj na delovnem zajtrku skupaj s premierom Janezom Drnovškom sestal z ameriškim veleposlanikom pri OZN Richardom Holbrookom, nato pa govoril na ministrski seji Varnostnega sveta, ki bo namenjena lahkemu orožju.

Slovenija v EU že leta 2002?

24. 09. 1999 07.58

Evropski komisar za širitev EU Günter Verheugen je za današnjo izdajo nemškega časnika Handelsblatt dejal, da bodo na vrhu EU decembra v Helsinkih nadaljnjim šestim državam morda ponudili pogajanja za vstop v EU.

Vstop Slovenije v EU z nezanesljivo NEK ni mogoč

23. 09. 1999 20.44

Avstrijska ministrica za potrošniška vprašanja Barbara Prammer je danes v Celovcu dejala, da vstop Slovenije v EU z nezanesljivo jedrsko elektrarno Krško (NEK) ni mogoč. Predstavnica Zelenih Ewa Glawischnig pa je Prammerjevi očitala, da na Koroškem širi ''protislovensko vzdušje''.

Nemčija za vstop Bolgarije v EU

23. 09. 1999 16.51

Nemčija podpira željo Bolgarije, da bi bila v naslednji skupini kandidatk za vstop v EU, je danes po pogovorih z bolgarskim premierom Ivanom Kostovom dejal nemški kancler Gerhard Schroeder.

Barak in Jospin o miru na Bližnjem vzhodu

23. 09. 1999 13.51

Francija je pripravljena ''pomagati'' in ''spremljati napore'' za doseganje miru na Bližnjem vzhodu, vendar pa morajo ''glavni akterji, ki si želijo miru, pred tem določiti pogoje za dosego tega cilja'', je po današnjem delovnem zajtrku z izraelskim premierom Ehudom Barakom v Parizu izjavil francoski premier Lionel Jospin.

Italija zahteva stalno članstvo EU v VS ZN

23. 09. 1999 12.44

Italija je v sredo zahtevala, naj Evropska unija postane stalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov. Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je na novinarski konferenci ob robu zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku dejal, da je ''v sklopu razširitve VS ZN dogovorjeno, da naj bi bil en sedež ne glede na število stalnih članic VS rezerviran za Evropsko unijo''.

Finski novinarji na obisku v Sloveniji

22. 09. 1999 10.34

Na nekajdnevni obisk v Slovenijo bo jutri pripotovala skupina finskih novinarjev, ki bi rada podrobneje spoznala državo kandidatko za polnopravno članstvo v Evropski uniji.

Šuklje na srečanje v Italijo

21. 09. 1999 19.29

Minister za notranje zadeve Borut Šuklje bo v spremstvu državnega sekretarja Slavka Debelaka in generalnega direktorja policije Andreja Podvršiča odpotoval v Rim, kjer se bo v četrtek, 23. septembra, srečal z italijansko ministrico za notranje zadeve Roso Russo Jervolino, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Avgusta inflacija v državah EU 1,2-odstotna

21. 09. 1999 16.52

Cene življenjskih potrebščin so se avgusta letos glede na enako lansko obdobje v Evropski uniji podražile za 1,2 odstotka. Letna raven inflacije v državah EU se je tako iz julijskih 1,1 odstotka avgusta povzpela na 1,2 odstotka. Po podatkih statističnega urada EU je lani avgusta letna raven inflacije dosegala 1,3 odstotka.

Podpredsednik avstrijskega parlamenta v Sloveniji

20. 09. 1999 18.55

Na povabilo predsednika slovenskega državnega zbora Janeza Podobnika je Ljubljano obiskal podpredsednik avstrijskega parlamenta Heinrich Neisser, so sporočili iz državnega zbora. Poudarek srečanja s predsednikom DZ Podobnikom je bil namenjen pogovorom o pomenu poslovnika za kakovostno delo parlamenta. Sogovornika sta spregovorila tudi o dobrih gospodarskih stikih med državama, ki jim dajejo poseben pomen velika avstrijska vlaganja v Sloveniji.

Kitajska o vstopu v WTO tudi z EU

20. 09. 1999 17.46

Kitajska je danes naznanila, da naj bi ''kmalu'' nadaljevala pogajanja za vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) tudi z Evropsko unijo.