EU

Univerza tudi na Primorskem?

25. 08. 1999 17.53

Ocena slovenskega izobraževalnega sistema, ki ga je na ministrstvo za šolstvo in šport naslovila strokovna komisija OECD v zvezi z zamislijo o ustanovitvi univerze na Primorskem, je člane Slovenskega foruma (SF), kot so povedali na današnji novinarski konferenci, močno presenetila in začudila. Ocena namreč izraža dvom o smiselnosti ustanavljanja univerze in predlaga, naj bi se na zahodni meji zadovoljili le z visokimi strokovnimi šolami, zaradi majhnosti in prerevnosti.

Nova finančna pomoč Turčiji

25. 08. 1999 17.36

Evropska komisija bo v okviru izredne človekoljubne pomoči popotresni Turčiji ta teden nakazala še dva milijona evrov, potem ko ji je enako vsoto namenila prejšnji teden, je povedal tiskovni predstavnik komisije.

Omilitev sankcij proti Črni gori in Kosovu?

25. 08. 1999 10.11

Evropska unija namerava v naslednjih dneh omiliti sankcije proti Črni gori in Kosovu. Berliner Zeitung je iz krogov unije v torek izvedel, da diplomati upajo na soglasje med članicami petnajsterice do konca tega tedna. Na podlagi tega soglasja bo lahko Evropska komisija predložila formalni predlog o spremembi zakona o embargu.

Srečanje češkega in slovenskega kmetijskega ministra

24. 08. 1999 15.48

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem v Gornji Radgoni, kjer letos predstavlja svoje proizvode tudi osem velikih podjetij iz Češke, sta danes obiskala češki in slovenski kmetijski minister, Jan Fencl in Ciril Smrkolj.

Suez-Lyonnais bo prevzel Nalco Chemical

24. 08. 1999 09.27

Evropska komisija je odobrila, da francoski koncern Suez-Lyonnais s prijateljskim prevzemom kupi ameriško podjetje za pripravo vode Nalco Chemical Corporation. Suez-Lyonnais, ki se ukvarja z oskrbo z vodo, je začetek prevzema, vrednega 4,1 milijarde dolarjev, najavil konec junija.

Britanska govedina znova v državah EU

23. 08. 1999 17.24

Britanska govedina je v ponedeljek prvič v treh letih znova našla svoje mesto na prodajnih policah v državah Evropske unije (EU). Iz britanskega Cornwalla je namreč v Bruselj ''romalo'' 50 kilogramov govejega fileja, je poročal britanski radio BBC.

Srbska opozicija neenotna

20. 08. 1999 19.41

Politični položaj v Srbiji po včerajšnjem opozicijskem zborovanju pred zvezno skupščino v Beogradu predstavlja ''tragedijo'' za opozicijo in ''upanje'' za predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, je ocenil koordinator skupine srbskih neodvisnih ekonomistov G-17 Mladjan Dinkić.

Na Kosovo se je vrnilo 761.000 Albancev

20. 08. 1999 10.18

Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je danes sporočil, da se je od 15. junija na Kosovo vrnilo 761.000 albanskih beguncev.

Petrič na Švedskem

17. 08. 1999 20.46

Državni sekretar v MZZ Ernest Petrič je bil na delovnem obisku na Švedskem. S kolegom s švedskega zunanjega ministrstva Janom Eliassonom naj bi pregledala sodelovanje med državama, govorila pa naj bi tudi o vključevanju Slovenije v EU, o paktu stabilnosti ter evropskih varnostnih procesih v okviru zveze NATO, ZEU in OVSE.

Število redno zaposlenih v kmetijstvu v EU pada

17. 08. 1999 18.35

Število redno zaposlenih oseb v kmetijstvu v petnajstih državah EU se je v letu 1998 zmanjšalo za 1,7 odstotka, in sicer za 115.000 oseb. V državah, ki so uvedle evro, pa se je število zaposlenih v kmetijstvu zmanjšalo za 1,5 odstotka. Zmanjševanje zaposlenih v kmetijstvu so zabeležili v 13 državah EU, medtem ko sta le dve, Nizozemska in Španija, v letu 1998 zaposlovali več kmetijskih delavcev kot v letu poprej, so sporočili iz Evropskega statističnega urada (Evrostat).

Dober obisk Gorenjskega sejma

17. 08. 1999 17.22

Prireditelji 49. mednarodnega Gorenjskega sejma so z obiskom zadovoljni, saj je ta že šest dni pred zaprtjem sejma presegel obisk, ki ga je Gorenjski sejem zabeležil lani. Zlasti pa prireditelje veseli, da so z obiskom sejma in sklenjenimi posli zadovoljni razstavljavci, so sporočili z Gorenjskega sejma.

Srečanje gospodarskih zbornic jugozahodne Evrope

17. 08. 1999 13.20

Gospodarska zbornica Slovenije bo konec meseca v Ljubljani organizirala srečanje predsednikov gospodarskih zbornic jugovzhodne Evrope. Na njem naj bi izmenjali stališča in možnosti, kako bi podjetjem omenjene regije omogočili čimboljše pogoje pri gospodarski obnovi in razvoju gospodarstev držav jugovzhodne Evrope.

Državni sekretar MZZ Petrič jutri na Švedskem

16. 08. 1999 16.36

Državni sekretar v ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič se bo jutri mudil na delovnem obisku na Švedskem. S kolegom s švedskega zunanjega ministrstva Janom Eliassonom bosta v okviru dvostranskih konzultacij pregledala sodelovanje med državama, govorila pa bosta tudi o vključevanju naše države v EU, o paktu stabilnosti ter evropskih varnostnih procesih v okviru zveze NATO, ZEU in OVSE, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Predlog novega zakona o potnih listinah

15. 08. 1999 16.36

Na prvo obravnavo v državnem zboru čaka predlog zakona o potnih listinah državljanov Republike Slovenije, ki bo nadomestil stari zakon iz leta 1991 ter zagotovil boljšo zaščito in večjo verodostojnost potovalnih listin ter celovito urejal vsa vprašanja v zvezi s potovalnimi dokumenti v skladu z ostalo slovensko zakonodajo, po mednarodnih standardih in zahtevah Evropske unije na tem področju. Predlog zakona, ki ga je vlada sprejela na seji 24. junija, pa med drugim ne predvideva vpisa otrok v potno listino staršev ter zožuje krog upravičencev do izdaje diplomatskega in službenega potnega lista, pri čemer se je predlagatelj oprl na ureditev tega vprašanja v državah članica EU.

Pogajanja z EU o okolju

15. 08. 1999 10.50

Slovenija ne želi predolgih prehodnih obdobij, zato se ne bojimo, da bi Evropska unija morebiti zavrnila predlagana prehodna obdobja. Želimo pa si, da bi s pogajanji dosegli krajša prehodna obdobja z večjo finančno pomočjo iz evropskih skladov, je za STA povedal Marko Slokar, državni sekretar za okolje in vodja delovne skupine za pripravo pogajalskih izhodišč za omenjeno področje.

Moskva svari pred vmešavanjem v dagestanski spor

14. 08. 1999 18.00

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je v pismu, ki ga je naslovil na generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, zunanje ministre skupine G-7, EU, Organizacijo islamske konference in nekatere islamske države, zapisal, da bo Rusija vsako pomoč islamskim upornikom v Dagestanu iz tujine ocenila kot grobo vmešavanje v ruske notranje zadeve.

Minister Smrkolj na odprtju sejma v Celovcu

14. 08. 1999 17.44

V Celovcu so dopoldne odprli tradicionalni koroški jesenski sejem, na katerem sodeluje več kot tisoč razstavljalcev, slovenska udeležba pa je precej skromna, saj razen kranjskogorskega Casinoja in nekaterih manjših zasebnikov na celotnem sejmišču ni večjega slovenskega razstavljalca niti skupnega slovenskega razstavnega paviljona, kot ga imajo druge srednjeevropske države. Odprtja sejma, na katerem je bil tudi avstrijski zvezni kancler Viktor Klima, se je udeležil tudi slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ciril Smrkolj.

Nov zakon o regionalnem razvoju

13. 08. 1999 09.50

V veljavo je danes stopil zakon o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, s katerim Slovenija uresničuje zavezo iz državnega programa za prevzem pravnega reda EU do leta 2002.

Nadaljevanje spopadov med Indijo in Pakistanom

12. 08. 1999 20.55

Skupina pakistanskih islamistov je danes prevzela odgovornost za napad na indijsko vojaško patruljo 35 kilometrov severno od Šrinagarja, v katerem sta umrla dva vojaka.

Nemška podjetja plačujejo najdražjo elektriko

11. 08. 1999 13.50

Energija je za podjetja v Nemčiji precej dražja kot v ostalih članicah Evropske unije. Januarja so bile nemške cene elektrike približno 32 odstotkov, cene plina pa 27 odstotkov višje od povprečja v EU, so sporočili iz nemškega združenja odjemalcev energije.

Kučan in Zeman o prihodnosti višegrajske skupine v EU

06. 08. 1999 20.14

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes v Grand hotelu Emona v Portorožu sprejel predsednika vlade Češke republike Miloša Zemana, ki je te dni v Sloveniji na dopustu. Sogovornika sta največ pozornosti posvetila prihodnosti višegrajske skupine držav, ki jim bo članstvo v EU dalo polno vrednost, še posebej, če bodo uspele v duhovni sistem Unije vnašati vrednote, ki so nastajale v tradiciji srednjeevropskega prostora.

Češki premier na počitnicah v Sloveniji

06. 08. 1999 09.43

Predsednik Češke socialdemokratske stranke in predsednik češke vlade Miloš Zeman, se z družino mudi na počitnicah v Sloveniji. Včeraj sta s predsednikom Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borutom Pahorjem pred zasebno večerjo v restavraciji portoroške marine v izjavi novinarjem med drugim poudarila, da je za obe državi, tako Slovenijo kot Češko, in obe stranki ključno, da obdržita identiteto najuspešnejših kandidatk za Evropsko unijo.

V BiH odkrili izdelke z dioksinom

05. 08. 1999 12.21

Novoimenovani belgijski minister za kmetijstvo Jaak Gabril je danes opozoril, da Evropska unija z odločitvijo svojega veterinarskega odbora o obveznem testiranju vsega belgijskega mesa ''pretirava''. Gabril je poudaril, da je pod pogoji, ki jih je postavil veterinarski odbor EU, nemogoče opraviti teste v vseh 40.000 kmetijskih obratih in farmah v Belgiji. Po Gabrilovih besedah pa bi morale veterinarske službe morale najprej preveriti razmere vsaka v svoji državi.

Arafat pozval EU k podpori

03. 08. 1999 17.47

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes Evropsko unijo pozval, naj posreduje pri izraelskih oblasteh, da bodo te čimprej začele izvajati bližnjevzhodni mirovni dogovor.

Kraljeva družina bo lahko volila

03. 08. 1999 08.54

Britanska kraljica Elizabeta II. bo na naslednjih volitvah v britanski parlament lahko volila. Do sedaj člani kraljeve družine niso smeli voliti, ker imajo stalno mesto v spodnjem domu britanskega parlamenta, je poročal The Sunday Telegraph. 73-letna kraljica bo najverjetneje naklonjena levemu krilu konservativne stranke, njena 99-letna mati (Queen Mum) pa naj bi podpirala radikalno Neodvisno stranko Velike Britanije, ki se zavzema za izstop Velike Britanije iz EU. Tudi kraljičin soprog princ Filip je bolj usmerjen v konservativno smer, medtem ko naj bi princ Charles podpiral Zelene.

Pakt stabilnosti za Slovenijo velik izziv

02. 08. 1999 19.00

Slovenija iz <A HREF=http://www.oscebih.org/ > pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo </A> ne pričakuje donacij, je pa v skladu z lastnimi interesi pripravljena v posameznih projektih v paktu aktivno sodelovati s svojim znanjem in izkušnjami. Pri tem Slovenija svojega mesta nikakor ne vidi kot del posebne regionalne strukture ali morebitnih institucij znotraj pakta, za kar tudi ni nobene potrebe oziroma razloga, je po nedavnem sarajevskem vrhu, na katerem so sprejeli deklaracijo o paktu stabilnosti za JV Evropo, danes v Ljubljani dejal državni sekretar na MZZ Ernest Petrič, po sklepu vlade tudi nacionalni koordinator pakta stabilnosti.

EU za dogovor med Izraelci in Palestinci

02. 08. 1999 17.55

Finska zunanja ministrica Tarja Halonen je danes v imenu Evropske unije pozvala Izrael k hitremu uresničevanju mirovnega sporazuma s Palestinci, še zlasti glede umika z Zahodnega brega. Po današnjem srečanju z izraelskim kolegom Davidom Levyjem v Jeruzalemu je ocenila, da se z vrnitvijo Delavske stranke na oblast v Izraelu odpira novo obdobje v izvajanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa.

Pakt stabilnosti JV Evrope v slovenskem interesu

30. 07. 1999 19.33

Slovenija pozdravlja pakt stabilnosti za jugovzhodno Evropo, saj je ureditev razmer v regiji v njenem interesu, poleg tega pa v projektu vidi velike možnosti sodelovanja, je danes v Sarajevu poudarila slovenska delegacija, ki se je udeležila sarajevske konference o paktu. Kot je poudaril predsednik države Milan Kučan, je solidarnost in ne egoizem vrednota, ki odpira vrata v Evropsko unijo, solidarnost pa se začne v bližnji okolici.

Veleposlanika EU in Italije pri ministru Marinčku

30. 07. 1999 17.13

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček je z državno sekretarko Verico Trstenjak na ministrstvu za znanost in tehnologijo sprejel novega italijanskega veleposlanika in odhajajočega veleposlanika EU v Sloveniji, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Memorandum za šest projektov

30. 07. 1999 13.29

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji veleposlanik Amir Naqvi sta danes podpisala finančni memorandum v vrednosti dveh milijonov evrov za zagotavljanje tehnične pomoči Evropske unije za pripravo dokumentacije šestih projektov, ki bodo pri Evropski komisiji kandidirali v okviru predpristopne pomoči Ispa za izgradnjo gospodarske infrastrukture. Ob podpisu memoranduma v Ilirski Bistrici je minister Bavčar poudaril njegov pomen za kraj sam, v katerem se z novimi infrastrukturnimi projekti odpravljajo tudi napačne gospodarske odločitve iz preteklosti, veleposlanik Naqvi pa je poudaril, da želi EU s pomočjo zagotoviti uravnotežen gospodarski razvoj, da bi Slovenija takšna v unijo tudi vstopila. Podpis memoranduma je drugi po vrsti v okviru horizontalnega programa Phare LSIF, ki je namenjen predvsem zagotavljanju pomoči državam kandidatkam pri izgradnji gospodarske infrastrukture na področju okolja in transporta v okviru vseevropske prometne mreže (TEN).