EU

Schroeder in Chretien na vrhu EU-Kanada tudi o Kosovu
17. 06. 1999 22.11
Posredovanje zveze NATO v ZRJ ne bo postalo model za bodoče posege zavezništva v drugih predelih sveta za uveljavljanje človekovih pravic, je povedal nemški kancler Gerhard Schroeder po srečanju s kanadskim premierom Jeanom Chretienom nocoj v Bonnu.

Chirac: Srbija še ne more prejeti gospodarske pomoči
17. 06. 1999 16.12
Francoski predsednik Jacques Chirac je na današnji skupni novinarski konferenci z ameriškim kolegom Billom Clintonom v Parizu opozoril, da Srbija ne bo deležna gospodarske pomoči, dokler ne bo začela spoštovati demokratičnih načel. Srbski narod pa ima po besedah predsednika Chiraca vso pravico do človekoljubne podpore.

Lanski turistični izkupiček držav EU večji za 6,3 odstotka
16. 06. 1999 10.08
Turisti iz držav EU so za potovanja na tujem v letu 1998 namenili 150,6 milijarde evrov (300 milijard mark), kar je za 6,3 odstotka več kot v letu poprej, so sporočili iz Evropskega statističnega urada.

Srečanje predsednikov vlad Slovenije, Italije in Madžarske v Mariboru
15. 06. 1999 21.57
Premieri Slovenije, Italije in Madžarske so na današnjem vrhu trilaterale v Mariboru pozitivno ocenili dosedanje tristransko sodelovanje in se zavzeli za njegovo nadaljevanje. Janez Drnovšek, Massimo D'Alema in Viktor Orban so posebno pozornost namenili položaju v Jugovzhodni Evropi in sodelovanju treh držav pri stabilizaciji območja.

Belgijski potrošniki znova v nevarnosti - tokrat zaradi Coca-cole
15. 06. 1999 18.33
Le dva tedna potem, ko so belgijski trgovci s polic odstranjevali vse mesne izdelke in proizvode živalskega izvora, za katere je obstajala možnost, da vsebujejo prekomerne količine strupene karcinogene kemikalije dioksin, so iz vseh trgovin po Belgiji odstranili prav vse izdelke družbe Coca-cola. Tako so se v ponedeljek zaradi več primerov zastrupitve ljudi, ki so zaužili Coca-coline pijače, odločile belgijske oblasti.

Dogovor kmetijskih ministrov EU glede zahtev za ekološko kmetijstvo
15. 06. 1999 15.22
V Evropski uniji bodo od sredine prihodnjega leta veljale enotne zahteve za ekološko kmetijstvo. Kmetijski ministri EU so danes dosegli dogovor o uredbi za živinorejo, ki dopolnjuje pred tem sprejeto uredbo o poljedelstvu.

BDP v državah EU večji za 0,3 odstotka
15. 06. 1999 09.14
Bruto domači proizvod (BDP) v državah EU se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem realno povečal za 0,3 odstotka. Kot v prvi objavi podatkov navaja Eurostat, je bila realna rast BDP v državah območja evra višja še za desetinko odstotka in je znašala 0,4 odstotka. Kot ugotavljajo statistiki, so k rasti BDP prispevale predvsem večja zasebna potrošnja in investicije v osnovna sredstva.

Danes seja vlade; predvidoma o pokojninski reformi in evropski zakonodaji
14. 06. 1999 18.58
Na redni seji se bo danes zvečer sestala slovenska vlada in predvidoma nadaljevala obravnavo zakonskega predloga o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki jo je začela že minuli teden. Poleg tega naj bi vlada govorila tudi o sprejemanju t.i. evropske zakonodaje. Gre za sveženj 46 zakonskih predlogov, ki jo je potrebno sprejeti do letošnjega poletja oziroma do dokončne oddaje poročila o izvajanju državenga programa za prevzem pravnega reda Evropske unije v Bruselj. Slednje je namreč podlaga za redno poročilo Evropske komisije o napredku držav kandiatk za EU, med njimi Slovenije, ki bo letos objavljeno že oktobra

Evropske volitve pomembne tudi za Slovenijo
14. 06. 1999 18.54
Zmaga desnosredinskih strank nad levosredinskimi na volitvah v Evropski parlament na večji odmev v Sloveniji še ni naletela. Predsednik komisije državnega zbora za evropske zadeve in tudi opozicijskih Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle jo je pozdravil, sopredsedujoča Skupnega parlamentarnega odbora Darja Lavtižar Bebler pa je izrazila upanje, da tak volilni izid ne bo poslabšal pozitivnega odnosa Evropskega parlamenta do vključevanja Slovenije v EU.

Perry s predsednikom DZ in člani OMO
14. 06. 1999 15.25
Svetovalec v pogajanjih o slovensko-hrvaški morski meji William Perry se je v okviru današnjega obiska v Ljubljani ločeno sešel tudi s predsednikom parlamenta Janezom Podobnikom in člani komisije DZ za mednarodne odnose. Podobnik se je Perryju zahvalil za pripravljenost, da s svojimi izkušnjami pomaga pri reševanju zahtevnih vprašanj določitve meddržavne meje, ter mu predstavil stališča in sklepe, ki jih je v zvezi z omenjenim vprašanjem sprejel DZ in so zavezujoča za slovenske pogajalce. Ob tem je predsednik DZ poudaril, da parlament podpira celovitost Piranskega zaliva, neposreden dostop do mednarodnih voda pa pojmuje kot nujni pogoj.

V EU 0,3-odstotna rast BDP v prvem četrtletju
14. 06. 1999 14.07
Bruto domači proizvod (BDP) v državah EU se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem realno povečal za 0,3 odstotka. Kot v prvi objavi podatkov navaja Eurostat, je bila realna rast BDP v državah območja evra višja še za desetinko odstotka in je znašala 0,4 odstotka.

Jutri v Mariboru tretji vrh trilaterale
14. 06. 1999 11.04
V Mariboru bo jutri tretji vrh trilaterale Rim-Ljubljana-Budimpešta. Gostitelj srečanja je slovenski premier Janez Drnovšek, ki bo imel poleg skupnih pogovorov s kolegoma Massimom D'Alemo in Viktorjem Orbanom tudi dvostransko srečanje s predsednikom italijanske vlade.

Predsednik DS odpotoval na uradni obisk v Španijo
14. 06. 1999 10.47
Predsednik državnega sveta Tone Hrovat je odpotoval na dvodnevni uradni obisk v Španijo, kjer se bo popoldne sešel z gostiteljico, predsednico španskega senata Esperanzo Aguirre Gil de Biedma, sprejel pa ga bo tudi predsednik španskega parlamenta Federico Trill-Figueroo Martinez.

Predsednik DS Hrovat bo obiskal španski senat
13. 06. 1999 18.21
Predsednik državnega sveta (DS) Tone Hrovat bo jutri odpotoval na dvodnevni uradni obisk v Španijo, kjer se bo sešel z gostiteljico, predsednico španskega senata Esperanzo Aguirre Gil de Biedma, sprejela pa ga bosta tudi predsednik španskega parlamenta Federico Trill-Figueroo Martinez in španski zunanji minister Abel Matutes Juan.

Kolumbija prosi EU za pomoč pri krizi s talci
13. 06. 1999 10.25
Kolumbija je Evropsko unijo zaprosila za pomoč pri rešitvi krize s talci, ki so jih konec maja v bližini kolumbijskega mesta Cali zajeli pripadniki levičarske organizacije Nacionalna osvobodilna vojska (ELN). Z nemškega veleposlaništva v Bogoti so sinoči sporočili, da EU še preučuje prošnjo kolumbijskega zunanjega ministrstva. ELN je tudi sporočila, da se je s kolumbijsko vlado dogovorila za predajo nekaj talcev neki mednarodni komisiji.

Državljani EU volijo poslance v Evropski parlament
13. 06. 1999 09.51
Potem, ko so svoje glasove minuli četrtek oddali na Nizozemskem, Danskem in v Veliki Britaniji, v petek pa še na Irskem, danes poslance v 626-članski Evropski parlament volijo še v ostalih enajstih članicah Evropske unije. Štetje glasov se bo v vsej petnajsterici začelo nocoj.

ZRJ zahtevala od EU ukinitev sankcij
12. 06. 1999 20.24
Kot je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, je ZRJ zahtevala od EU takojšnjo ukinitev sankcij.

Brezposelnost se manjša
12. 06. 1999 11.20
Po podatkih Zavoda RS za zaposlovanje je bilo ob koncu leta 1998 v Sloveniji 126.625 registrirano brezposelnih, kar je za 1,5 odstotka manj kot ob koncu leta 1997.

Potrjena nova litovska vlada
10. 06. 1999 21.49
Litovski parlament je danes potrdil novo desno-sredinsko vlado pod vodstvom nekdanjega župana Vilniusa in voditelja konzervativne stranke Rolandasa Paksasa.

Prepoved uvoza mesnih izdelkov iz držav EU
10. 06. 1999 21.46
Slovensko ministrstvo za kmetijstvo je danes uradno prepovedalo uvoz živali, mesa in mesnih izdelkov iz držav Evropske unije.

Ustanovljen pakt stabilnosti za JV Evropo
10. 06. 1999 20.58
Na pobudo Evropske unije so na mednarodni konferenci na ministrski ravni danes popoldne v Kölnu ustanovili pakt stabilnosti za Jugovzhodno Evropo. Osrednji cilj pakta je zagotavljanje dolgoročnega miru in trajne stabilnosti na Balkanu prek spodbujanja demokracije, spoštovanja človekovih pravic ter gospodarskih reform in sodelovanja.

Širitev EU prva prioriteta finskega predsedstva
10. 06. 1999 20.38
Širitev Evropske unije je prva prednostna naloga finskega predsedovanja povezavi v drugi polovici letošnjega leta. To je po pogovorih s slovenskim ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem povedal finski minister za evropske zadeve in zunanjo trgovino Kimmo Kalevi Immeri Sasi, ki se mudi na nekajurnem obisku v Sloveniji.

Pogajalec Potočnik jutri v Tallinn
10. 06. 1999 15.39
Vodja slovenskih pogajalcev z Evropsko unijo Janez Potočnik jutri odhaja v Tallinn, kjer se bo v soboto sestal s pogajalci iz drugih petih držav kandidatk, ki se za vstop v EU že pogajajajo. Že jutri zvečer pa se bo s pogajalci šestih držav kandidatk prvega kroga sestal tudi estonski predsednik Lennart Meri.

GZS podelila priznanje nemškemu podjetniku
10. 06. 1999 14.56
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk je Wilfriedu Froeschlu, lastniku in direktorju podjetja ITF - Froeschl iz nemškega Walderbacha, danes podelil posebno priznanje GZS za dolgoletno sodelovanje s kranjskim podjetjem Iskraemeco.

Območje evra februarja 4,2 milijerde evrov trgovinskega presežka s svetom
10. 06. 1999 11.53
Presežek blagovne menjave držav z območja evra s preostalim svetom je februarja znašal 4,2 milijarde evrov, kar je 1,2 milijarde manj kot v enakem lanskem obdobju. Ob tem pa je vseh 15 držav Evropske unije skupaj v tem obdobju po podatkih Eurostata - statističnega urada evropske skupnosti - zabeležilo primanjkljaj v višini ene milijarde evrov, kar je 0,6 milijarde več kot v enakem obdobju leta 1998.

Popoldne v Koelnu konferenca za ustanovitev pakta stabilnosti za JV Evropo
10. 06. 1999 11.50
Na pobudo Evropske unije bo na mednarodni konferenci na ministrski ravni popoldne v Koelnu predvidoma ustanovljen pakt stabilnosti za Jugovzhodno Evropo. S strani Slovenije, ki po besedah najvišjih predstavnikov kot demokratična in stabilna država, kandidatka za članstvo v EU, lahko prispeva k reševanju problemov v sosednji regiji, se bo konference udeležil vodja diplomacije Boris Frlec. Poleg slovenskega ministra bodo od držav iz ožje in širše regije na konferenci tudi ministri iz Madžarske, Albanije, BiH, Bolgarije, Hrvaške, Makedonije, Romunije. Kot pobudnica bo na ministrski ravni zastopana EU, na konferenci pa bodo tudi predstavniki zveze NATO, ZN, Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj, Zahodnoevropske unije, Rusije, Turčije, ZDA, Kanade in Japonske ter mednarodnih finančnih ustanov kot tudi predstavniki že obstoječih pobud za sodelovanje na Balkanu.

Anton Rop na zasedanju Mednarodne organizacije dela v Ženevi
09. 06. 1999 16.49
Minister za delo, družino in socialne zadeve Anton Rop se je udeležil 87. zasedanja Mednarodne organizacije dela v Ženevi, kjer je z nizozemskim ministrom za socialne zadeve in zaposlovanje Klassom G. de Vriesom podpisal tudi dogovor o sodelovanju na področju zaposlovanja, so sporočili iz ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Kacin sprejel delegacijo irskega ministrstva za zunanje zadeve
09. 06. 1999 16.46
Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin je sprejel delegacijo irskega ministrstva za zunanje zadeve pod vodstvom Franka Cogana, vodje oddelka za ekonomske odnose in koordinatorja EU integracij.

Finski minister za evropske zadeve jutri v Ljubljani
09. 06. 1999 16.09
Na enodnevni obisk v Slovenijo bo jutri prišel finski minister za evropske zadeve in zunanjo trgovino Kimmo Kalevi Immeri Sasi ter se s slovenskim kolegom Igorjem Bavčarjem pogovarjal o finskem predsedovanju Evropski uniji v drugi polovici letošnjega leta ter pogledih na širitev unije.

Slovenija mora z EU vztrajati pri kompenzacijah za kmetijstvo
09. 06. 1999 12.00
Slovenija mora v procesu vključevanja v Evropsko unijo na področju kmetijstva vztrajati pri pridobitvi kompenzacijskih plačil in na enakopravnem obravnavanju v primerjavi s sedanjimi članicami, saj je to izrednega pomena za zaščito slovenskega kmetijstva ter tudi z vidika izravnave proračunske bilance s skupno blagajno EU. To je pokazalo preučevanje posledic, ki jih bo imela Agenda 2000, unija jo je sprejela na izrednem vrhu v Berlinu konec marca, za slovensko kmetijstvo; o tem je danes razpravljala komisija državnega zbora za evropske zadeve.