EU

EU za ostrejše gospodarske sankcije proti Beogradu

19. 05. 1999 17.17

Komisija EU je danes predlagala zaostritev gospodarskih sankcij proti ZRJ in Republiki Srbiji.

Financiranje novega zavoda za naftne derivate urejeno po zgledu EU

19. 05. 1999 14.08

Oblikovanje posebnega javnega zavoda, ki bo pristojen za obvezne rezerve naftnih derivatov, je namenoma in v dogovoru z ministrstvom za finance zastavljeno tako, da njegovo financiranje ne poteka prek proračuna. Pri tem smo se zgledovali po nekaterih državah Evropske unije, kjer se omenjena dejavnost financira prek t.i. članarine, ki jo plačujejo uvozniki in distributerji naftnih derivatov, se je na izjavo predsednika parlamentarnega odbora za finance Janeza Kopača, češ da nedavni sprejem novele zakona o blagovnih rezervah in z njo povezana ustanovitev omenjenega zavoda pomeni svojevrsten ''vdor'' v proračun, odzval minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

V Sloveniji le malo zanimanja za evropske volitve

19. 05. 1999 11.39

Francoska tiskovna agencija AFP je danes v vesti pred junijskimi volitvami v Evropski parlament menila, da slovenska vlada in mediji zanje ne kažejo pretiranega zanimanja, saj so bolj osredotočeni na uskladitev slovenske zakonodaje z evropsko v luči obljubljenega polnopravnega članstva v Evropski uniji.

Frlec: Slovenija lahko konstruktivno prispeva k stabilizaciji Balkana

18. 05. 1999 22.22

Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes v nagovoru na Francoskem inštitutu za mednarodne odnose v okviru dvodnevnega obiska v Parizu dejal, da lahko Slovenija kot demokratična in stabilna srednjeevropska država ter poznavalka razmer na Balkanu konstruktivno prispeva k reševanju kosovske krize. V takšni vlogi je država pripravljena sodelovati v različnih pobudah za stabilizacijo balkanske regije, je dejal minister Frlec in ob tem opozoril, da pa sama Slovenija demokratizacije in stabilizacije ne potrebuje.

Generalni tožilec EU: Športne organizacije same odločajo o potnikih za OI

18. 05. 1999 19.14

Nacionalne športne organizacije lahko same odločajo o potnikih za olimpijske igre. To stališče je na Evropskem sodišču v Luxembourgu zagovarjal generalni tožilec Evropske unije in sodišče običajno ravna v skladu z generalnim tožilcem.

Predstavnik za skupno zunanjo politiko EU imenovan na junijskem vrhu

18. 05. 1999 16.17

Nemški kancler Gerhard Schroeder in italijanski premier Massimo D'Alema sta se danes v Bariju zavzela, da bi evropska petnajsterica na vrhu v Kölnu junija letos imenovala predstavnika za skupno zunanjo in varnostno politiko EU.

Herzog upa na posredovanje Ahtisaarija v krizi na Kosovu

18. 05. 1999 16.06

Nemški predsednik Roman Herzog, ki je na obisku v Litvi, je dejal, da močno upa na posredovanje finskega predsednika Marttija Ahtisaarija v kosovski krizi. Ahtisaari si je po njegovem mnenju v zadnjih dveh letih pri mnogih vprašanjih pridobil velike diplomatske izkušnje. Ahtisaari se trenutno pripravlja na morebitno posredovanje v Beogradu.

DZ bo do počitnic dal prednost evropskim zakonom

18. 05. 1999 11.51

Državni zbor (DZ) naj bi do parlamentarnih počitnic obravnaval predvsem zadeve, povezane s prevzemanjem pravnega reda Evropske unije. Zato naj bi bila že naslednja, 15. oziroma junijska redna seja, namenjena predvsem obravnavi t.i. evropskih zakonov, v juliju pa naj bi poslanci na dveh izrednih sejah sprejemali tiste zakone, ki jih je vlada določila za prioritetne.

Zadnje priprave na junijska ministrska pogajanja o članstvu v EU

18. 05. 1999 10.59

Vodja slovenske ekipe na pogajanjih o članstvu v Evropski uniji Janez Potočnik se bo v sredo v Bruslju s predstavniki sveta EU udeležil zadnjega od dveh pripravljalnih sestankov pred junijskim krogom širitvenih pogajanj na ministrski ravni.

Ivanov se je znova zavzel za prenehanje napadov zveze NATO na ZRJ

17. 05. 1999 21.14

Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v Bruslju zavzel za prenehanje napadov zveze NATO na cilje v ZR Jugoslaviji. Vodja ruske diplomacije je vztrajal pri stališču Moskve, da je treba napade ustaviti čim prej, preden bo Varnostni svet Združenih narodov sprejel novo resolucijo o Kosovu.

Vedrine: NATO ne spreminja strategije do Kosova

17. 05. 1999 19.08

Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes zagotovil, da zveza NATO ne spreminja strategije do reševanja kosovske krize in v tem trenutku ne načrtuje posredovanja s kopenskimi silami.

Evropska listina o temeljnih človekovih pravicah morda leta 2000

17. 05. 1999 18.53

Evropska unija bi utegnila evropsko listino o temeljnih človekovih pravicah potrditi v drugi polovici leta 2000, ko bo EU predsedovala Francija, je danes ob robu zasedanja zunanjih ministrov petnajsterice v Bruslju izjavil vodja nemške diplomacije Joschka Fischer. Dokončen časovni načrt za sprejem listine, o kateri EU razpravlja na nemško pobudo, bodo na vrhu na začetku junija predvidoma določili voditelji držav EU.

EU o Kosovu in načrtih za prihodnost regije

17. 05. 1999 17.40

Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju izrazili obžalovanje, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ni izpolnil pogojev, ki mu jih je v zvezi s kosovskim konfliktom postavila mednarodna skupnost. Poleg tega so se zavzeli za intenzivno iskanje politične rešitve ter za čimprejšnje oblikovanje ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.

Minister Gaspari vidi Slovenijo v EU že leta 2003

17. 05. 1999 17.28

Na današnjem sestanku finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank Avstrije, Madžarske in Slovenije je slovenski minister Mitja Gaspari avstrijskega gostitelja Rudolfa Edlingerja seznanil s težnjami Slovenije, da se v Evropsko unijo vključi že leta 2002 oz. 2003, podobno željo pa je izrazil tudi madžarski minister Zsigmond Jarai. Na novinarski konferenci je minister Gaspari poudaril, da so omenjene napovedi izredno optimistične, vendar pa o črnem scenariju ni želel govoriti.

Zunanji ministri EU predvsem o Kosovu

17. 05. 1999 17.05

Zunanji ministri Evropske unije so dopoldne v Bruslju začeli zasedanje, ki bo v prvi vrsti posvečeno kosovski krizi. O tej temi bodo vodje diplomacij petnajsterice govorili z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom, predvidoma se bodo sestali z vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo in po načrtih tudi s črnogorskim predsednikom Milom Djukanovićem.

Prodi: nova Evropska komisija bo močnejša

17. 05. 1999 16.30

Novi predsednik Evropske komisije, nekdanji italijanski premier Romano Prodi, ki se je danes v Atenah sestal z grškim premierom Kostasom Simitisom, je po srečanju poudaril, da bo Evropska komisija odslej v mednarodni politiki igrala pomembnejšo vlogo.

Črna gora kot opazovalka na sestanek o stabilnosti na Balkanu

17. 05. 1999 15.11

Evropska unija je danes, ko se na obisku v Bruslju mudi črnogorski predsednik Milo Djukanović, Črno goro povabila, naj se kot opazovalka udeleži pripravljalnega sestanka o ustanovitvi pakta za stabilnost na Balkanu, ki bo 27. maja v Bonnu.

Ruski in ameriški predlog obnove mirovnega procesa po volitvah v Izraelu

17. 05. 1999 14.55

Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes v pogovoru za kairski dnevnik Al-Ahram povedal, da obstajata ruski in ameriški predlog za obnovo bližnjevzhodnega mirovnega procesa po izraelskih volitvah.

Slovenija se vključuje v programe Evropske unije

16. 05. 1999 19.43

Od uveljavitve evropskega sporazuma 1. februarja letos Slovenija kot pridružena članica Evropske unije lahko sodeluje v programih skupnosti na številnih področjih, pogoje sodelovanja pa mora za vsak program posebej določiti pridružitveni svet. Za prve - s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine - se je to že zgodilo in po izmenjavi note o sprejemu odločbe sveta je Slovenija tudi formalno 1. maja začela polnopravno sodelovati v programih Socrates, Leonardo in Mladina za Evropo.

Srečanje finančnih ministrov Avstrije, Madžarske in Slovenije

16. 05. 1999 12.39

Z nocojšnjim sprejemom pri glavarju Gradiščanske Karlu Stixu se bo v avstrijskem Bad Tatzmannsdorfu začelo srečanje finančnih ministrov Avstrije, Madžarske in Slovenije ter guvernerjev treh centralnih bank.

Zunanji ministri EU jutri o kosovski krizi

16. 05. 1999 09.09

Zunanji ministri Evropske unije bodo v ponedeljek na zasedanju v Bruslju osrednjo pozornost posvetili reševanju kosovske krize.

Sprejeta pogajalska izhodišča za štiri nova poglavja

15. 05. 1999 11.57

Vlada je sprejela pogajalska izhodišča Slovenije z EU za štiri nova poglavja: gospodarska in denarna unija, prost pretok kapitala, socialna politika in zaposlovanje ter energetika. Kot je povedal vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik, bo Slovenija v izhodiščih, ki jih bo po potrditvi v parlamentu v Bruslju oddala konec maja, zahtevala prehodno obdobje treh let glede zahtevanih zalog nafte (energetika) ter dve potencialni prehodni obdobji (socialna politika in zaposlovanje ter energetika), več zadev pa v teh izjemno zahtevnih izhodiščih ostaja odprtih. Potočnik je tudi napovedal, da bo Slovenija po maju naslednja izhodišča za nova štiri področja oddala julija in za šest novembra. Tako naj bi pred t.i. širitvenim vrhom EU v Helsinkih decembra oddali že vsa pogajalska izhodišča.

Izteka se Evropski teden v Sloveniji

15. 05. 1999 09.15

Po vrsti prireditev v Ljubljani in Mariboru se z zadnjimi dogodki izteka Evropski teden v Sloveniji, ki sta ga Urad vlade za informiranje in delegacija Evropske komisije v Sloveniji pripravila ob 9. maju, Dnevu Evrope, v sodelovanju z vladnimi, nevladnimi, športnimi, kulturnimi, izobraževalnimi in trgovinskimi organizacijami. Namen prireditev, ki so potekale od 7. maja, je bil opozoriti na smisel, zgodovino in cilje evropskega združevanja ter aktualne perspektive slovenskega vključevanja v Evropsko unijo.

Vlada sprejela pogajalska izhodišča za še štiri področja

13. 05. 1999 18.33

Vlada je danes sprejela pogajalska izhodišča Slovenije z Evropsko unijo za štiri nova poglavja: gospodarska in denarna unija, prost pretok kapitala, socialna politika in zaposlovanje ter energetika. Kot je po seji vlade povedal vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik, bo Slovenija v izhodiščih, ki jih bo po potrditvi v parlamentu v Bruslju oddala konec maja, zahtevala prehodno obdobje treh let glede zahtevanih zalog nafte (energetika) ter dve potencialni prehodni obdobji (socialna politika in zaposlovanje ter energetika), več zadev pa v teh izjemno zahtevnih izhodiščih ostaja odprtih.

Slovensko malo gospodarstvo v luči približevanja EU

13. 05. 1999 16.29

Državni sekretar za malo gospodarstvo Jože Smole bo popoldne na ministrstvu za malo gospodarsvo in turizem sprejel visokega gosta iz delegacije Evropske komisije v Sloveniji Vinceta Piketa, so sporočili z ministrstva za malo gospodarstvo in turizem.

Hrvaška mora po mnenju EU še napredovati

12. 05. 1999 21.23

Nemški minister na zunanjem ministrstvu Guenther Verheugen je danes dejal, da mora Hrvaška še napredovati, da bi se lahko približala Evropski uniji, izrazil pa je tudi prepričanje, da bo to Hrvaški uspelo.

Ustanovljeno slovensko gospodarsko in raziskovalno predstavništvo

12. 05. 1999 17.55

S podpisom statuta je bilo danes v prostorih GZS po skoraj enoletnih pripravah ustanovljeno Slovensko gospodarsko in raziskovalno predstavništvo (SGRZ) v Bruslju. Enako kot številna podobna predstavništva, ki jih je v Bruslju blizu 1500, bo imelo SGRZ številne naloge, ki pa ne sovpadajo z nalogami državne misije pri EU. SGRZ bo s svojo dejavnostjo, s svetovanjem, informiranjem in zagotavljanjem poslov zastopalo interese svojih ustanovnih in pridruženih članic ter se angažiralo na lobiranju in njihovem zastopanju v evropskih združenjih in drugih evropskih institucijah.

Veleposlanik Estonije predal poverilna pisma predsedniku Kučanu

12. 05. 1999 17.23

Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma veleposlanika Republike Estonije v Sloveniji Marta Laanemaea, so sporočili iz urada predsednika republike.

Romunija se pridružuje sankcijam EU proti ZRJ

12. 05. 1999 16.47

Romunija se je danes pridružila sankcijam, ki jih je v ponedeljek sprejela Evropska unija, predvidevajo pa prepoved izdaje vizumov predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću, njegovi družini in visokim jugoslovanskim predstavnikom.

Dijaki slovenskih srednjih šol vidijo svojo prihodnost v EU

12. 05. 1999 16.15

V Evropski uniji bodo mladi imeli boljšo prihodnost, so danes z večino glasov ugotovili predstavniki debatnih klubov slovenskih srednjih šol, ki so v slovenskem parlamentu razpravljali na temo Ali imajo mlajši boljšo prihodnost v EU.