EU

Notranji ministri EU o skupnih pravilih sprejemanja beguncev
27. 05. 1999 17.43
Notranji ministri držav članic Evropske unije so danes v Bruslju razpravljali o oblikovanju skupnih pravil za sprejem vojnih beguncev, med njimi beguncev s Kosova.

Pogajalska izhodišča za štiri nova področja dobila zeleno luč
27. 05. 1999 11.13
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose je danes obravnaval pogajalska izhodišča za štiri nova področja prevzemanja pravnega reda Evropske unije - gospodarska in denarna unija, socialna politika in zaposlovanje, prost pretok kapitala ter energetika, po pridobitvi dovoljšne podpore, ki je zaradi nesklepčnosti na seji še ni bilo, pa bo omogočil njihovo oddajo v Bruslju do konca meseca maja in kasneje pogajanja Slovenije z EU za ta področja. Podporo naj bi korespondenčno še danes dobil tudi predlagani umik prehodnega obdobja za področje kultura in avdiovizualna politika, o katerem se Slovenija z EU že pogaja. V najnovejših pogajalskih izhodiščih Slovenija na področju energetike zahteva prehodno obdobje treh let glede zalog nafte ter še eno potencialno prehodno obdobje, ki ga zahteva tudi na področju socialne politike in zaposlovanja. Z umikom zahteve po prehodnem obdobju pri kulturi glede zagotavljanja večinskega deleža evropskih del v televizijskih programih Slovenija v pogajalskih izhodiščih za 19 področij, od tega je 15 že oddanih, zaenkrat jasno zahteva tri prehodna obdobja in eno trajno izjemo. To se utegne tudi spremeniti, saj več zadev samo v najnovejših izhodiščih, ki jih bo Slovenija oddala predvidoma v ponedeljek, ostaja odprtih, je komisiji danes pojasnil vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik.

Schroeder: Pomembna vloga Bolgarije za stabilnost Balkana
26. 05. 1999 20.55
Po besedah nemškega kanclerja Gerharda Schroederja igra Bolgarijo pomembno vlogo pri reševanju kosovske krize in stabilnosti na Balkanu. To se bo pokazalo tudi na konferenci o paktu stabilnosti za Balkan, ki bo v četrtek v Bonnu, je poudaril Schroeder po srečanju z bolgarskim premierom Ivanom Kostovim danes v Bonnu.

Černomirdin, Talbott in Ahtisaari ponovno o Kosovu
26. 05. 1999 20.18
V Moskvi so se danes z zamudo začeli novi pogovori posebnih odposlancev Rusije, Finske in ZDA o rešitvi kosovske krize.Po besedah Černomirdinovega svetovalca naj bi pogajanja, ki so zelo intenzivna, trajala pozno v noč.

Predstavniki Coca-Cole izključili iz kupčije večino držav EU
26. 05. 1999 08.49
Predstavniki Coca-Cole so sporočili, da so nekoliko spremenili posel prevzema blagovnih znamk družbe Cadbury Schweppes. Iz kupčije so izključili večino držav Evropske unije, kjer so poslu grozili najhujši protimonopolni zakoni, v poslu pa še ostajajo Irska, Velika Britanija in Grčija. Po zadnjih poročilih predstavnikov Coca-Cole vključuje posel zdaj sto držav, njegova trenutna vrednost pa znaša 1,1 milijarde dolarjev. Ob decembrski razglasitvi dogovora je posel pokrival 126 držav in bil vreden 1,85 milijarde dolarjev.

Finančni ministri o evropskem paktu o zaposlovanju
25. 05. 1999 20.08
Finančni ministri in ministri za delo Evropske unije so v Bruslju danes še zadnjič vzeli v roke evropski pakt o zaposlovanju, ki naj bi ga na vrhu EU v Koelnu čez deset dni sprejelo 15 članic.

EU in ASEAN obnovila stike kljub sporu o Mjanmaru
24. 05. 1999 18.30
Evropska unija in Združenje držav jugovzhodne Azije (ASEAN) sta kljub nesoglasju v zvezi s položajem človekovih pravic v Mjanmaru danes po skoraj dveh letih obnovili pogovore.

Vrnitev Drnovška z obiska na Finskem
21. 05. 1999 20.57
Slovenski premier Janez Drnovšek se je pred dobro uro vrnil z obiska na Finskem, kjer se je s predsednikom Ahtisaarijem pogovarjal o vključitvi Slovenije v EU in novih rešitvah za kosovsko krizo. Finski predsednik se je namreč tik pred srečanjem z Drnovškom vrnil s pogovorov v Moskvi.

Potočnik v Pragi o nadaljnjem poteku pogajanj za vstop v EU
21. 05. 1999 20.17
Vodja pogajalske skupine za vstop v EU Janez Potočnik se je danes v Pragi sestal s češkim kolegom Pavlom Teličko. Razpravljala sta o zadnjem pripravljalnem sestanku pred junijskim krogom širitvenih pogajanj na ministrski ravni, na katerem je Češka sklenila pogajanja za eno novo področje, Slovenija pa za dve, posvetila pa sta se predvsem poglavjem, ki naj bi jih državi skupaj oddali v prihodnje. Ugotovila sta, da bodo posamične države različno končale oddajo poglavij, pri čemer sta menila, da to ne predstavlja težav.

Namestnica maroškega zunanjega ministra na obisku v Sloveniji
21. 05. 1999 17.57
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji se mudi namestnica maroškega zunanjega ministra Aicha Belarbi. Gre za prvi obisk kakega visokega predstavnika maroške diplomacije v Sloveniji po vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama leta 1992. Belarbijevo je med drugim sprejel tudi državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri.

Lipponen: Slovenija bo sprejeta v EU v prvem krogu širitve
21. 05. 1999 17.41
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki je na prvem obisku na Finskem, se je danes s finskim kolegom Paavom Lipponenom v Helsinkih pogovarjal predvsem o prihajajočem finskem predsedovanju Evropski uniji in o perspektivah unijine širitve. Finski premier je poudaril, da Finska ceni napredek Slovenije pri pogajanjih kot tudi na področju najpomembnejših reform, in izrazil prepričanje, da se bo Slovenija med prvimi vključila v EU.

Premier Drnovšek na delovnem obisku na Finskem
21. 05. 1999 08.57
Slovenski predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je bil včeraj na uradnem obisku v Estoniji, bo danes na enodnevnem delovnem obisku na Finskem.

V Grčiji prva konferenca EU o športu
20. 05. 1999 23.23
Ta konec tedna bo v grški Olimpiji potekala prva konferenca Evropske unije o športu. Konference, ki se bo končala v nedeljo, 23. maja, se bo udeležil tudi državni sekretar za šport na ministrstvu za šolstvo in šport Janko Strel.

Herzoga sprejel latvijski predsednik Ulmanis
20. 05. 1999 11.05
Ob začetku obiska v latvijski prestolnici Riga je nemškega predsednika Romana Herzoga davi sprejel predsednik Guntis Ulmanis. V ospredju njunih pogovorov bo predvidoma pridružitev Latvije k Evropski uniji in zvezi NATO. Herzog se je pred tem o tej temi pogovarjal tudi v litovski prestolnici Vilnius.

Na pristopni konferenci junija predvidoma sklenjena pogajanja na petih področjih
19. 05. 1999 20.36
Slovenija bo na drugem krogu pogajanj o članstvu v Evropski uniji, ki bo 22. junija na ravni zunanjih ministrov, predvidoma sklenila pogajanja za skupaj pet področij: telekomunikacije, industrijsko politiko, statistiko, ribištvo in varstvo potrošnikov. Za slednji dve je bilo to ugotovljeno danes, na drugem, zadnjem pripravljalnem sestanku pred pristopno konferenco, za prve tri pa že na pripravljalnem sestanku pred mesecem dni. Obeh se je v imenu Slovenije udeležil vodja pogajalske skupine z EU Janez Potočnik.

Zasedanje konference o donatorjih za BiH 20. in 21. maja
19. 05. 1999 19.04
Evropska komisija in Svetovna Banka bosta v četrtek in petek v Bruslju organizirali peto konferenco donatorjev za obnovo BiH.

Brezplačne dopisnice za evronabiralnik že na poštah
19. 05. 1999 17.19
Pošta Slovenije je skupaj z uradom vlade za informiranje izdala sto tisoč brezplačnih dopisnic; nanje lahko posamezniki zapišejo svoja vprašanja, povezana z EU in slovenskim vključevanjem vanjo, ter jih pošljejo v t.i. evronabiralnik. Brezplačne dopisnice s plačano poštnino so na voljo na poštah po Sloveniji, z njimi pa želi slovenska vlada državljanom Slovenije pomagati, da bi bili čim bolje obveščeni o tej tematiki, so sporočili iz urada vlade za informiranje.

EU za ostrejše gospodarske sankcije proti Beogradu
19. 05. 1999 17.17
Komisija EU je danes predlagala zaostritev gospodarskih sankcij proti ZRJ in Republiki Srbiji.

Financiranje novega zavoda za naftne derivate urejeno po zgledu EU
19. 05. 1999 14.08
Oblikovanje posebnega javnega zavoda, ki bo pristojen za obvezne rezerve naftnih derivatov, je namenoma in v dogovoru z ministrstvom za finance zastavljeno tako, da njegovo financiranje ne poteka prek proračuna. Pri tem smo se zgledovali po nekaterih državah Evropske unije, kjer se omenjena dejavnost financira prek t.i. članarine, ki jo plačujejo uvozniki in distributerji naftnih derivatov, se je na izjavo predsednika parlamentarnega odbora za finance Janeza Kopača, češ da nedavni sprejem novele zakona o blagovnih rezervah in z njo povezana ustanovitev omenjenega zavoda pomeni svojevrsten ''vdor'' v proračun, odzval minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

V Sloveniji le malo zanimanja za evropske volitve
19. 05. 1999 11.39
Francoska tiskovna agencija AFP je danes v vesti pred junijskimi volitvami v Evropski parlament menila, da slovenska vlada in mediji zanje ne kažejo pretiranega zanimanja, saj so bolj osredotočeni na uskladitev slovenske zakonodaje z evropsko v luči obljubljenega polnopravnega članstva v Evropski uniji.

Frlec: Slovenija lahko konstruktivno prispeva k stabilizaciji Balkana
18. 05. 1999 22.22
Slovenski zunanji minister Boris Frlec je danes v nagovoru na Francoskem inštitutu za mednarodne odnose v okviru dvodnevnega obiska v Parizu dejal, da lahko Slovenija kot demokratična in stabilna srednjeevropska država ter poznavalka razmer na Balkanu konstruktivno prispeva k reševanju kosovske krize. V takšni vlogi je država pripravljena sodelovati v različnih pobudah za stabilizacijo balkanske regije, je dejal minister Frlec in ob tem opozoril, da pa sama Slovenija demokratizacije in stabilizacije ne potrebuje.

Generalni tožilec EU: Športne organizacije same odločajo o potnikih za OI
18. 05. 1999 19.14
Nacionalne športne organizacije lahko same odločajo o potnikih za olimpijske igre. To stališče je na Evropskem sodišču v Luxembourgu zagovarjal generalni tožilec Evropske unije in sodišče običajno ravna v skladu z generalnim tožilcem.

Predstavnik za skupno zunanjo politiko EU imenovan na junijskem vrhu
18. 05. 1999 16.17
Nemški kancler Gerhard Schroeder in italijanski premier Massimo D'Alema sta se danes v Bariju zavzela, da bi evropska petnajsterica na vrhu v Kölnu junija letos imenovala predstavnika za skupno zunanjo in varnostno politiko EU.

Herzog upa na posredovanje Ahtisaarija v krizi na Kosovu
18. 05. 1999 16.06
Nemški predsednik Roman Herzog, ki je na obisku v Litvi, je dejal, da močno upa na posredovanje finskega predsednika Marttija Ahtisaarija v kosovski krizi. Ahtisaari si je po njegovem mnenju v zadnjih dveh letih pri mnogih vprašanjih pridobil velike diplomatske izkušnje. Ahtisaari se trenutno pripravlja na morebitno posredovanje v Beogradu.

DZ bo do počitnic dal prednost evropskim zakonom
18. 05. 1999 11.51
Državni zbor (DZ) naj bi do parlamentarnih počitnic obravnaval predvsem zadeve, povezane s prevzemanjem pravnega reda Evropske unije. Zato naj bi bila že naslednja, 15. oziroma junijska redna seja, namenjena predvsem obravnavi t.i. evropskih zakonov, v juliju pa naj bi poslanci na dveh izrednih sejah sprejemali tiste zakone, ki jih je vlada določila za prioritetne.

Zadnje priprave na junijska ministrska pogajanja o članstvu v EU
18. 05. 1999 10.59
Vodja slovenske ekipe na pogajanjih o članstvu v Evropski uniji Janez Potočnik se bo v sredo v Bruslju s predstavniki sveta EU udeležil zadnjega od dveh pripravljalnih sestankov pred junijskim krogom širitvenih pogajanj na ministrski ravni.

Ivanov se je znova zavzel za prenehanje napadov zveze NATO na ZRJ
17. 05. 1999 21.14
Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v Bruslju zavzel za prenehanje napadov zveze NATO na cilje v ZR Jugoslaviji. Vodja ruske diplomacije je vztrajal pri stališču Moskve, da je treba napade ustaviti čim prej, preden bo Varnostni svet Združenih narodov sprejel novo resolucijo o Kosovu.

Vedrine: NATO ne spreminja strategije do Kosova
17. 05. 1999 19.08
Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes zagotovil, da zveza NATO ne spreminja strategije do reševanja kosovske krize in v tem trenutku ne načrtuje posredovanja s kopenskimi silami.

Evropska listina o temeljnih človekovih pravicah morda leta 2000
17. 05. 1999 18.53
Evropska unija bi utegnila evropsko listino o temeljnih človekovih pravicah potrditi v drugi polovici leta 2000, ko bo EU predsedovala Francija, je danes ob robu zasedanja zunanjih ministrov petnajsterice v Bruslju izjavil vodja nemške diplomacije Joschka Fischer. Dokončen časovni načrt za sprejem listine, o kateri EU razpravlja na nemško pobudo, bodo na vrhu na začetku junija predvidoma določili voditelji držav EU.

EU o Kosovu in načrtih za prihodnost regije
17. 05. 1999 17.40
Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju izrazili obžalovanje, da jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević še vedno ni izpolnil pogojev, ki mu jih je v zvezi s kosovskim konfliktom postavila mednarodna skupnost. Poleg tega so se zavzeli za intenzivno iskanje politične rešitve ter za čimprejšnje oblikovanje ustrezne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov.