EU

EU napoveduje postopno ukinjanje sankcij proti ZRJ
19. 07. 1999 20.02
Zunanji ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju niso spreminjali režima sankcij proti ZR Jugoslaviji, vendar so napovedali, da bodo najprej ukinjeni tisti ukrepi, ki neposredno prizadevajo prebivalstvo, v prvi vrsti prepoved letalskih poletov in sodelovanja v športu. Po drugi strani se je petnajsterica zavzela za čimprejšnji izvzem Črne gore in Kosova iz teh ukrepov, predvsem tistih, ki prepovedujejo dobavo goriva.

Evropska komisija o agenciji za obnovo Kosova
19. 07. 1999 19.14
Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju potrdili načrte o ustanovitvi agencije za obnovo Kosova. Dogovorili so se že, kje bo imela agencija administrativni sedež v severnogrškem mestu Tesaloniki, kjer bo zaposleno 20 do 30 ljudi, operacijski center pa bo v Prištini.

Potrjeno imenovanje prihodnjih evropskih komisarjev
19. 07. 1999 15.00
Zunanji ministri Evropske unije so kot predstavniki vlad članic Evropske unije v soglasju z novim predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem po proceduri danes formalno potrdili imenovanje prihodnjih evropskih komisarjev. Pot za potrditev prihodnje Evropske komisije, ki bo nasledila odstoplo ekipo Jacquesa Santerja, v Evropskem parlamentu je tako odprta.

Znanost kot integracijski faktor na kriznih območjih
19. 07. 1999 14.00
Na Inštitutu Gustav Stroesemann v Bonnu se je včeraj z govorom slovenskega ministra za znanost in tehnologijo Lojzeta Marinčka začela Evropska poletna akademija s podnaslovom Evropska unija - med vojno in mirom, ki jo organizira omenjeni inštitut v sodelovanju z Inštitutom za politične vede Univerze v Muenstru. Akademije, ki se bo zaključila 31. julija, se udeležuje 110 udeležencev iz 24 držav, med njimi tudi devet Slovencev, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Zasedanje zunanjih ministrov EU
19. 07. 1999 13.24
Zunanji ministri Evropske unije so se danes na odprtem delu zasedanja v Bruslju na splošno strinjali, da izkušnja s Kosovom narekuje tesnejšo zunanjepolitično koordinacijo med petnajsterico, ki bo zagotovila učinkovitejše in hitrejše ukrepanje unije v primeru regionalnih kriz.

Bojkot sestanka ministrov za kulturo EU
19. 07. 1999 12.36
V finskem mestu Savonlinna so se danes sešli ministri držav članic Evropske unije, pristojni za področje kulture in avdiovizualne politike. Sestanka se ne udeležujeta predstavnika Nemčije in Avstrije, ki tako nasprotujeta, da nemščina ni delovni jezik srečanja.

Minister Frlec na zasedanju Evropske konference
18. 07. 1999 11.10
Slovenski zunanji minister Boris Frlec se bo jutri v Bruslju udeležil drugega zasedanja Evropske konference na ministrski ravni, ki ga ob robu zasedanja vodij diplomacij Evropske unije sklicuje finsko predsedstvo povezave. Osrednji temi pogovorov bosta stabilnost na Balkanu in boj proti organiziranem kriminalu.

Evropska komisija obljublja učinkovito delo
17. 07. 1999 18.23
Novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi je po prvem neformalnem srečanju s prihodnjimi evropskimi komisarji danes v belgijskem Aartselaarju pri Antwerpnu potrdil odločenost vseh članov prihodnje komisije, da bodo delovali ekipno, učinkovito, odgovorno in transparentno.

Tudi Slovenija za svet brez jedrskih poskusov
17. 07. 1999 09.34
Državni zbor naj bi na zadnji julijski izredni seji ratificiral tudi pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov, ki je bila sprejeta na generalni skupščini OZN septembra leta 1996, dva tedna po sprejemu pa jo je podpisala tudi Slovenija. Vlada oziroma zunanje ministrstvo meni, da je ratifikacija pogodbe pomembna z vidika prispevka k neširjenju jedrskega orožja, ki mu posvečajo članice EU in vse pridružene članice velik pomen, ter zato tudi zaradi vključevanja Slovenije v EU.

Koordinator EU za Pakt stabilnosti v Sloveniji
16. 07. 1999 20.26
V Sloveniji je bil na obisku koordinator Evropske unije za Pakt stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach. Z gostitelji - predsednikom Kučanom, premierom Drnovškom in zunanjim ministrom Frlecem, - se je pogovarjal o sodelovanju oziroma vlogi Slovenije pri obnovi Balkana.

V EU nesoglasja o financiranju obnove Kosova
16. 07. 1999 19.34
Večina ministrov Evropske unije, pristojnih za proračun, se je danes na zasedanju v Bruslju strinjala, da zaradi financiranja obnove Kosova petnajsterica ne sme zvišati zgornje meje skupne porabe, temveč kar najbolj optimalno izkoristiti sredstva, ki so že na voljo. S tem se ne strinja Evropski parlament, ki opozarja na nevarnost, da bi bile na ta način prikrajšane ostale zunanjepolitične dejavnosti EU.

Ahtisaari mediator za Bližnji Vzhod?
16. 07. 1999 19.11
Palestinski voditelj Jaser Arafat, ki se je včeraj mudil na konferenci o izobraževanju v Helsinkih je izrazil željo, da bi se posrednik EU za Kosovo Finec Martti Ahtisaari vključil v proces obnovitve arabsko-izraelskih mirovnih pogajanj. Arafat je ob tem povedal, da bi Ahtisaari lahko ključno pripomogel k miru na Bližnjem Vzhodu, v Ahtisaarijeve pogajalske sposobnosti pa se je lahko svet prepričal ob njegovem posredovanju med zvezo NATO in ZRJ.

Poljska v EU pred koncem leta 2002?
16. 07. 1999 17.31
Poljska bi se lahko Evropski uniji priključila pred koncem leta 2002, Francija pa ji bo pri tem pomagala, je danes, drugi dan obiska v Varšavi, poudaril francoski premier Lionel Jospin.

Omejena dostava električne energije za Srbijo?
16. 07. 1999 16.56
Grčija in Nizozemska sta danes pozvali ostale države članice Evropske unije, naj nekaterim delom Srbije omogočijo oskrbo z električno energijo. Oskrba bi pomenila tudi humanitarno potezo v prizadevanju za vzpostavitev demokracije. Skupna ponudba po predstavljena na ponedeljkovem srečanju zunanjih ministrov v Bruslju.

Nov zakon bo dvignil ugled slovenskih potnih listin
16. 07. 1999 15.46
Vlada je konec junija določila besedilo predloga zakona o potnih listinah državljanov RS in ga poslala v parlamentarno obravnavo. Potne listine sedaj ureja zakon o potnih listinah državljanov RS, na podlagi katerega sta bila sprejeta pravilnik o potnih listinah in o vizumih ter o načinu vodenja evidenc o potnih listinah in o vizumih in pravilnik o diplomatskih in službenih potnih listinah.

Bavčar in Antonione o čezmejnem sodelovanju
15. 07. 1999 21.29
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar se je popoldne na sedežu deželne vlade v Trstu srečal s predsednikom dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) Robertom Antonionejem. Pogovarjala sta se o trenutnem položaju Slovenije v procesu vključevanja v Evropsko unijo in o dosedanjem in bodočem dvostranskem čezmejnem sodelovanju med Slovenijo in FJK.

Prostocarinske prodaje konec šele z dnem vstopa v EU
15. 07. 1999 20.17
Odbor državnega zbora za mednarodne odnose se je danes seznanil z vladnim programom preoblikovanja prostocarinskih prodajaln in vlado pozval, naj ga dopolni ter uskladi s pristojnimi organi Evropske unije in s tem seznani državni zbor. Obenem je OMO vlado pozval, da naj pogoje poslovanja teh prodajaln izenači z notranjim trgom z dnem vstopa v EU, preuči pa naj tudi možnosti delovanja prostocarinskih prodajaln na zunanjih mejah unije po slovenskem vstopu vanjo. Ponovno pa je odbor od vlade zahteval vso dokumentacijo v zvezi s PCP-ji.

Hrvaška sprejela načrt aktivnosti za članstvo v EU
15. 07. 1999 18.14
Hrvaška vlada je danes sprejela načrt aktivnosti za vključitev države v Evropsko unijo. Hrvaški premier Zlatko Mateša je ob tem dejal, da je strateški cilj hrvaške zunanje politike stalno članstvo v EU.

Arafat za posredovanje Finske pri mirovnem procesu
15. 07. 1999 18.05
Palestinski voditelj Jaser Arafat je v Helsinkih sporočil, da bo finskega predsednika Marttija Ahtisaarija na srečanju prosil za posredovanje pri obnovi mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Arafat in Ahtisaari se bosta ob bližnjevzhodnem mirovnem procesu pogovarjala tudi o odnosu med EU in palestinskimi oblastmi. Arafat je v Helsinke prispel v sredo zvečer iz Alžira, kjer se je udeležil vrha Organizacije afriške enotnosti. Na helsinškem letališču se je kratko pogovarjal z egiptovskim zunanjim ministrom Amrjem Muso, ki naj bi se prav tako srečal z Ahtisaarijem.

EU o nasilju nad ženskami in otroci
15. 07. 1999 16.28
Državljani EU se zelo zavedajo obstoja nasilja nad ženskami in otroci ter ga množično obsojajo, vendar jih je v nasprotju z dejanskim stanjem velika večina zmotno prepričana, da so žrtve največkrat ogrožene s strani ljudi, ki jih ne poznajo.

Nov italijanski veleposlanik v Sloveniji
15. 07. 1999 15.34
Predsednik OMO Jelko Kacin je sprejel novoimenovanega italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Cappella. Sogovornika sta največ pozornosti namenila širitvi EU in zveze NATO, nekaterim odprtim dvostranskim vprašanjem ter poglabljanju sodelovanja na parlamentarni ravni.

Poverilna pisma veleposlanikov Portugalske in Italije
14. 07. 1999 19.01
Nova veleposlanika Portugalske in Italije, Joao Rosa La in Norberto Cappello sta slovenskemu predsedniku Milanu Kučanu danes ločeno izročila poverilna pisma, so sporočili iz urada predsednika republike.

Santer zadnjič predsedoval zasedanju Evropske komisije
14. 07. 1999 16.45
Predsednik Evropske komisije v odstopu, 62-letni Jacques Santer, ki je danes zadnjič predsedoval zasedanju bruseljske ekipe, je štiri let in pol dolgo obdobje, v katerem je vodil komisijo, ocenil kot izredno pomembno za evropsko povezovanje: uvedena je bila skupna evropska valuta, sprejeta je bila Agenda 2000, s katero je unija zakoličila reforme v luči priprav na novo tisočletje, v veljavo je stopila Amsterdamska pogodba EU, petnajsterica je začela širitveni proces na srednjeevropske države in se trenutno pripravlja na izvedbo ambicioznega načrta za stabilizacijo Balkana.

Ministra Bavčar in Letta v Rimu o sodelovanju
14. 07. 1999 16.15
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je danes na delovnem obisku v Rimu, kjer se je sestal z italijanskim ministrom za evropske zadeve Enricom Letto in Antoniem Rubertijem, predsednikom Stalne komisije za politike EU v spodnjem domu italijanskega parlamenta. Minister Bavčar je za STA obisk ocenil kot uspešen ter dodal, da z njim končuje stike z vrsto evropskih ministrov pred jesenskim odločanjem o letošnjem rednem poročilu o napredku držav kandidatk pri vstopanju v Evropsko unijo.

''Duty-freejev'' ni potrebno zapreti pred vstopom v EU?
14. 07. 1999 16.11
Slovenija prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih pravno ni zavezana zapreti pred polnopravnim članstvom v Evropski uniji, je danes sklenila komisija državnega zbora za evropske zadeve na podlagi razprave o vladnem programu postopnega preoblikovanja prostocarinskih prodajaln do konca leta 2002, ki jo je opravila minuli teden. Vlado je celo pozvala, naj preuči možnost, da bi se datum dokončnega zaprtja t.i. duty-freejev še podaljšal, če Slovenija v unijo ne bi stopila 1. januarja 2003.

Ljubljana in Dunaj podpisala sporazum o sodelovanju
14. 07. 1999 15.55
Ljubljanska županja Vitkorija Potočnik in njen dunajski kolega Michael Haeupl sta danes v Ljubljani podpisala Sporazum med Ljubljano in Dunajem, ki podrobneje opredeljuje sodelovanje med prestolnicama v prihodnjem štiriletnem obdobju. Potočnikova je ob podpisu sporazuma izpostavila predvsem pomen, ki ga ima dokument v luči vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, Haeupl pa je poudaril, da gre za sporazum o enakopravnem partnerstvu in sodelovanju med dvema evropskima prestolnicama.

Nova poglavja pravnega reda EU
14. 07. 1999 12.01
Parlamentarna komisija za evropske zadeve se je danes seznanila s pogajalskimi izhodišči za štiri nova poglavja pravnega reda Evropske unije - prost pretok storitev, transport, obdavčitev in okolje - ter brez predlogov za spremembe predlaga odboru za mednarodne odnose, naj na jutrišnji seji izhodišča potrdi ter s tem omogoči njihovo oddajo Bruslju do 20. julija.

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance
14. 07. 1999 09.14
Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance držav članic Evropske unije je v prvem letošnjem četrtletju znašal 3,2 milijarde evrov, pri čemer je EU v enakem lanskem obdobju zabeležila v tekočem delu plačilne bilance presežek v višini 2,9 milijarde evrov.Kot so danes povedali predstavniki Statističnega urada evropske skupnosti - Eurostat, pa so v enakem obdobju v državah EU zabeležili presežek storitvene bilance, ki znaša 0,5 milijarde evrov. V prvih treh mesecih lani je ta dosegel 1,1 milijarde evrov. Povsem nasprotna pa so po podatkih Eurostat gibanja v državah območja evro, ki so v prvih treh letošnjih mesecih zabeležile presežek v višini 9,2 milijarde evrov, kar je precejšnje povečanje glede na 7,6 milijarde evrov, kolikor je presežek tekočega dela plačilne bilance znašal v enakem lanskem obdobju. Tudi v storitveni bilanci je položaj v državah monetarne unije obraten kot v EU. Prve so namreč v času od januarja do konca marca zabeležile 3,2 milijarde evrov primanjkljaja v storitveni bilanci. Trend se je nadaljeval tudi aprila, ko je primanjkljaj storitvene bilance držav monetarne unije znašal 0,4 milijarde evrov, presežek tekočega dela plačilne bilance pa 6,8 milijarde evrov.

Varšava za odlog nakupa zemljišč za tujce
13. 07. 1999 20.29
Poljska namerava po vstopu v EU zaprositi za prehodno obdobje za liberalizacijo nakupa kmetijskih ali industrijskih zemljišč za tujce, je danes sporočil glavni poljski pogajalec Jan Kulakowski.

Schuster na obisku v Bruslju
13. 07. 1999 17.20
Slovaški predsednik Rudolf Schuster, ki se mudi na sedežu zveze NATO v Bruslju, je na današnji tiskovni konferenci še enkrat poudaril pripravljenost Slovaške ter njena pričakovanja za čimprejšnji sprejem v NATO.