EVROPSKE VOLITVE

Janša prišel k Logarju, ta pravi: Zdaj se začne zares
23. 10. 2022 22.26
Predsedniški kandidat Anže Logar, ki ga v skladu z delnimi izidi prvega kroga volitev, čaka drugi krog, potem ko se je prvi razpletel v njegov prid - kot so kazale že ankete, se je vsem svojim volivcem zahvalil za njihov glas. Očitno je slogan njegove kampanje Sodelujmo #ZAprihodnost tisto, kar v Sloveniji potrebujemo v naslednjih petih letih, je ocenil. Skupaj z njim sta rezultate pričakala tudi prvaka strank, ki sta ga podprli - Janez Janša (SDS) in Marko Balažic (SLS). Je pa Logar nakazal, da namerava tudi drugi del kampanje voditi podobno kot prvega - torej nekoliko oddaljeno od SDS. "V kampanji predstavljam stališča, ki jih sam zastopam in za katerimi stojim. Nekateri so morda to razumeli, kot da se distanciram, dejansko pa sem bil sam, Anže Logar, kandidat," je zatrdil.

Melonijeva prisegla kot premierka. Orban: Velik dan za evropsko desnico
22. 10. 2022 11.44
Vodja postfašističnih Bratov Italije Giorgia Meloni je v Rimu prisegla kot prva italijanska premierka. Skupaj z njo so v Kvirinalu prisegli tudi ostali člani nove desne vlade. V novi vladi je 24 ministrstev, od tega jih bodo šest vodile ženske. Bratje Italije imajo devet ministrstev, Liga in Naprej, Italija po pet, pet pa jih vodijo nestrankarske osebe. Nekateri evropski politiki so novi premierki že čestitali.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00
Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Za Logarja Trump ni bil dober predsednik, Snežič pa ne primeren davčni svetovalec
20. 10. 2022 21.16
V studiu Sveta na Kanalu A so v zadnjem tednu gostili vseh sedem predsedniških kandidatov. Kot zadnji se je v daljšem pogovoru predstavil Anže Logar, ki se na volitve podaja kot neodvisen kandidat, čeprav mu ob strani stoji stranka SDS. Kje se njegova stališča razhajajo s stališči stranke, kakšen bi bil kot predsednik, kdaj bi se oglašal in kako gleda na neke poteze iz preteklosti?

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39
Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Klemen Miklavič znova v boj za županski stolček v Novi Gorici
20. 10. 2022 16.29
V boj za nov, drugi županski mandat se v Novi Gorici podaja aktualni župan Klemen Miklavič. "Radi bi naredili vse, kar smo si zastavili pred štirimi leti," je odločitev za ponovno kandidaturo za župana mestne občine pojasnil na današnji novinarski konferenci.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21
Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Borut Pahor edini evropski predsednik brez predsedniške rezidence?
19. 10. 2022 06.00
Nataša Pirc Musar, kandidatka za predsednico države, je v intervjuju za našo televizijo dejala, da je Slovenija edina evropska država, ki nima predsedniške rezidence. Kje živijo predsedniki v naši soseščini? Pirc Musarjeva se je dotaknila tudi kolektivne obrambe in pokojnin. Ali Slovenija do leta 2030 res potrebuje 10.000 vojakov? Imamo res milijardo težak manko v pokojninski blagajni?

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'
18. 10. 2022 07.00
Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi, iz katere pridejo. Drži?
17. 10. 2022 06.08
Predsedniški kandidat Anže Logar je v intervjuju za našo televizijo dejal, da je Janševa vlada ob koncu mandata pustila rekordne presežke v državni in občinski blagajni, da migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi ... Kaj kažejo dejstva?

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'
16. 10. 2022 07.00
46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?
14. 10. 2022 06.00
Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'
12. 10. 2022 19.36
Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Kako Brglez porabi skoraj 5000 evrov mesečnega nadomestila za stroške pisarne?
12. 10. 2022 06.00
Kandidat za predsednika države in aktualni evropski poslanec Milan Brglez je v intervjuju za našo televizijo pojasnil, da njegova plača po plačilu vseh davkov (tudi slovenskih) znaša okoli 5700 evrov. Poleg tega Brglez iz Bruslja mesečno prejme še skoraj 5000 evrov nadomestila za upravljanje lokalne pisarne. Preverili smo, kako ga porabi.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?
11. 10. 2022 06.00
Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

Anže Logar
05. 10. 2022 11.41
46-letni Anže Logar je kandidaturo vložil s podpisi 5000 volivcev, a uživa tudi podporo matične SDS.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'
04. 10. 2022 06.00
Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Lahko v Avstriji, Nemčiji in na Nizozemskem volijo pri 16-ih letih, kot trdi Prebilič?
04. 10. 2022 06.00
Predsedniški kandidat Vladimir Prebilič je v intervjuju za našo televizijo dejal, da predlaga znižanje starostne meje volilne pravice z 18 na 16 let. Tako že imajo nekatere evropske države, Avstrija, Nizozemska in Nemčija, pravi. Kakšna so dejstva? Se slovenska družba res stara, je mladih vedno manj?

Aleksander Čeferin se bo potegoval za nov mandat na čelu Uefe
03. 10. 2022 18.07
Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je na kongresu Mednarodnega združenja športnih novinarjev v Rimu potrdil, da bo prihodnje leto spet kandidiral za prvega moža evropskega nogometa in da bo verjetno edini kandidat. Sedeminštirideseti volilni kongres Uefe bo 5. aprila 2023 v Lizboni.

Plenković pozdravil spremembe volilnega zakona BiH, EU kritična
03. 10. 2022 13.42
Hrvaški premier Andrej Plenković je pozdravil spremembe volilnega zakona Bosne in Hercegovine, ki jih je v nedeljo sprejel visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt. Nanje se je odzvala še delegacija Evropske unije, ki je sporočila, da gre izključno za odločitev visokega predstavnika.

Bezenšek in Senčarjeva o protestih, RTV prispevku in cepljenju
29. 09. 2022 22.46
Oba s podporo volivcev, ena tudi s podporo stranke. V zadnjem soočenju ta teden smo soočili mnenja kandidatke stranke Resni.ca in ginekologinje Sabine Senčar ter glasbenika Gregorja Bezenška. O zdravstvu, covidu-19 in cepljenju, pa tudi o protestih in medijskem poročanju. Ali podpirata obvezen RTV prispevek? Kakšno pa je njuno mnenje o odstranjevanju žice na naši južni meji? Oba pravita, da bi bila predsednika vseh ljudi in ne le določene skupine.

EU in ZN ne priznavata izidov ruskih referendumov v Ukrajini
28. 09. 2022 07.11
EU je obsodila nezakonite referendume, ki so jih v štirih zasedenih ukrajinskih regijah izvedle proruske okupacijske oblasti, kot tudi njihove ponarejene izide, je na Twitterju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Tudi generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je v torek Varnostnemu svetu ZN povedala, da ZN ostajajo v polnosti zavezani suverenosti, enotnosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Referendumov ne priznava niti Kitajska. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je sporočil, da Srbija ne more in ne bo priznala priključitve štirih regij na vzhodu Ukrajine Rusiji. "Mi ščitimo svojo ozemeljsko celovitost in v našem interesu je, da ščitimo ozemeljsko celovitost mednarodno priznanih držav, to je za nas ključno," je poudaril.

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?
28. 09. 2022 06.00
Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

Ne drži, da ima soprog Pirc Musarjeve vsa podjetja v Sloveniji
27. 09. 2022 06.16
V nizu predvolilnih soočenj, ki jih med predsedniško kampanjo pripravlja naša medijska hiša, sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER najprej srečala dosedanja favorita za zmago po anketah javnega mnenja, odvetnica Nataša Pirc Musar in poslanec SDS Anže Logar. Oba kot neodvisna kandidata s podporo strank. Kako točna sta bila pri navajanju podatkov? Ali podpirata posel z oklepniki nekdanje vlade Janeza Janše? Ali držijo trditve Pirc Musarjeve o podjetjih njenega moža?

Logar se ne ukvarja s protikandidati, Pirc Musarjeva prepričana, da ga lahko premaga
26. 09. 2022 22.55
Dogajanje na političnem področju je vse bolj pestro, napovedana stavka in izstop zdravnikov iz javnega sektorja, razveljavitve nakupa oklepnikov Boxer, ki bo davkoplačevalce stala 70 milijonov evrov, do zmage desnih Bratov Italije, ki jih vodi Giorgia Meloni, ki je med drugim nasprotovala vrnitvi Narodnega doma v Trstu Slovencem. O vsem tem in tudi kakšni moralni avtoriteti bosta, če bosta izvoljena, smo se pogovarjali z dosedanjima javnomnenjskima favoritoma predsedniških volitev Natašo Pirc Musar in Anžetom Logarjem.

'Italijanski prijatelj': Krediti so ga zasvojili, nacionalizem zmedel, mafija ugrabila
26. 09. 2022 13.02
Evropa je nov teden začela ob precej razgretem ozračju. Čeprav je bil pričakovan, razplet volitev v Italiji po Evropi dviguje prah in vzbuja nelagodje. Giorgia Meloni svojih stališč ne skriva, zato je vprašanje, kako bo odslej potekalo sodelovanje s to državo, ključno. Še posebej v času, ko je enotnost povezave nujna na najbolj bistvenih vprašanjih – od odnosa do Vladimirja Putina do ekonomskih izzivov. Prav slednji pa naj bi v prihodnjih mesecih politiko postavili v še bolj zapleten položaj, kjer bo usklajevanje političnih in oportunističnih interesov še težje.

Ali bi se kot predsednik države udeležili Parade ponosa? Če bi bil povabljen, bi se verjetno moral
25. 09. 2022 07.00
"Po nagovorih sopotnikov se dajem na razpolago kot kandidat za predsednika države," pravi Janez Cigler Kralj, nekdanji minister za delo v vladi Janeza Janše, v novem mandatu pa vodja poslanske skupine Nove Slovenije. Po dolgem razmišljanju Ljudmile Novak, ki je Novo Slovenijo v preteklosti odmikala iz sence SDS-a, je stranka zdaj v boj poslala kandidata, ki ga ni sram, da je sodeloval v prejšnji vladi. Predsednik stranke Matej Tonin je ob potrditvi kandidature tudi odkrito priznal, da ciljajo na tiste volivce, ki po odmikanju Anžeta Logarja proti levi oziroma sredini nimajo tradicionalnega desnosredinskega kandidata. Cigler Kralj je prvi sogovornik v nizu intervjujev, ki jih bomo pred volitvami pripravili ekipi 24ur in 24ur.com.

Na dan slovenskega športa prireditve za mlade in pozivi k zdravemu življenjskemu slogu
23. 09. 2022 18.54
Slovenske športne organizacije so z vrsto dogodkov tretjič po vrsti kot praznik slovesno obeležile dan športa. Osrednja prireditev je potekala na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer so se predstavitve športov pod okriljem Olimpijskega komiteja Slovenije udeležili otroci. Na praznik je bilo slišati tudi številne pozive k zdravemu življenjskemu slogu.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela
15. 09. 2022 13.50
Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.

'Vojna pride ne glede na to, kolikokrat si zatrdiš, da ne bo'
12. 09. 2022 17.25
Kljub temu da vojna v Ukrajini divja skoraj 2000 kilometrov stran, se je prebivalcev Bosne in Hercegovine močno dotaknila. Le 30 let je namreč minilo od obdobja, ko so se s krvavo vojno soočali tudi na Balkanskem polotoku. A ne gre le za to, da je vojna po 30 letih znova zajela evropski prostor. Bošnjake skrbi tudi ruska naveza s Srbijo, njihovim agresorjem izpred 30 let. Njihova vzhodna soseda že aktivno spodbuja demonstracije bošnjaških Srbov. Hkrati imajo občutek, da je Zahod nad njimi že davno zamahnil z roko.