Education

Študenti, pozor: vpis v študentske domove mogoč le še danes

16. 08. 2019 07.21

Izteka se rok za oddajo prošnje za sprejem in podaljšanje subvencioniranega bivanja študentov v prihodnjem šolskem letu. Študentje in dijaki morajo vlogo oddati na spletnem portalu eVŠ. Izteka pa se tudi vpis v prvi letnik za vse, ki so bili na fakultete sprejeti v prvem roku.

Kako nastanejo 'bele črte' na nebu?

16. 08. 2019 06.00

Pri izgorevanju fosilnih goriv nastaja veliko vodne pare in ogljikovega dioksida, majhen delež predstavljajo ostali plini in manjši trdni delci. V nasprotju s temperaturo na površju je na višini, kjer letijo potniška letala, vse leto okoli –50 stopinj Celzija. Vodna para se zato spremeni v ledene kristalčke, z zemeljskega površja to vidimo kot dolg bel oblak. Kako dolgo sled letala ostane na modrem nebu, je odvisno od relativne vlažnosti zraka na višini leta.

V Pompejih odkrili 'čarodejevo zakladnico'

15. 08. 2019 16.59

Arheologi so v Pompejih odkrili pravo zakladnico, natančneje "čarodejevo zakladnico", polno artefaktov, kot so talismani, ogledala in steklene kroglice. Predmete so verjetno uporabljali pri ritualih, po mnenju arheologov pa so pripadali služabnici ali sužnji.

Bodo študenti ostali brez Akademskega kolegija?

14. 08. 2019 20.17

Kje bomo študirali, so se v Ljubljani pred mestno občino spraševali študentje, ki se bojijo, da bo zanje zmanjkalo prostora. Ljubljanskega župana so spraševali, zakaj jih hoče izseliti iz Akademskega kolegija, stavbe, ki jo brezplačno uporablja šolsko ministrstvo oziroma šolski domovi. Če vas bo kdo izselil, bo to ministrstvo, odgovarja Janković, občina s tem nima nič.

'Preprečili bomo odprtje kmetijskega sejma v Gornji Radgoni'

14. 08. 2019 07.29

Za boljše izvajanje interventnega zakona o odstrelu bodo zdaj dovolili odstrel volkov na celotnem območju, kjer se giblje trop, Agencija za okolje pa bo lahko ob vsaki prijavi škode po volku sama začela postopek za izredni odstrel. Minister pravi, da so s tem odstranili ključne ovire, na katere so opozarjali lovci, a kmetov z ukrepi ni prepričal.

'Šlo je za nesrečni dogodek, izredni odstrel medvedke ni potreben'

14. 08. 2019 09.25

V Podkraju je lovec med sprehajanjem po gozdni poti naletel na medvedko z mladičem. Ta ga je ugriznila v desno nogo in popraskala po glavi in telesu. Lovec je medvedko s kričanjem odgnal in poiskal prvo pomoč na urgenci. V Zavodu za gozdove menijo, da ni razloga za izredni odstrel medvedke, saj gre za ustaljen vzorec obnašanja mame z mladiči, ki se počuti ogrožena.

Slovenski srednješolci uspešni na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike

14. 08. 2019 15.39

Slovenski srednješolci, ki so se med 2. in 10. avgustom udeležili 13. mednarodne olimpijade iz astronomije in astrofizike, ki je potekala na Madžarskem, so na njej v treh disciplinah osvojili dve srebrni medalji in pohvalo. Na olimpijadi je sicer sodelovali več kot 250 mladih astronomov oziroma 55 ekip iz 47 držav sveta.

UKC Ljubljana s pritožbo na odločitev sodišča glede odpovedi Smiljiću

14. 08. 2019 13.09

UKC Ljubljana se je pritožil na odločitev ljubljanskega delovnega in socialnega sodišča glede odpovedi delovnega razmerja Urošu Smiljiću. Sodišče je namreč ugotovilo, da je bil način, na katerega so v UKC odpustili prvoobtoženega v aferi preskakovanje čakalnih vrst Smiljića, nezakonit.

Slovenijo zajele plohe in nevihte

13. 08. 2019 08.26

Slovenijo so zajele krajevne plohe, več jih bo v hribovitih predelih. Ponekod nastajajo nevihte, ki bodo ponoči zajele vso Slovenijo, do jutra pa naj bi prenehale.

Arved Fuchs: 'Ladje za zabavo' nimajo na Arktiki kaj početi

13. 08. 2019 10.33

Eden izmed najbolj znanih svetovnih raziskovalcev opozarja, da razcvet turizma in križarjenj na arktičnem območju ogroža tako okolje kot tamkajšnje prebivalstvo. Število turistov, ki se odločajo za križarjenja, narašča, kot vse bolj priljubljena destinacija pa se je uveljavila tudi Arktika.

Študenti, pozor: Oddajte vlogo za subvencionirano bivanje

12. 08. 2019 13.17

Za subvencionirano bivanje v študentskem domu ali pa pri zasebnikih je poleg izpolnjevanja ustreznih pogojev potrebna tudi pravočasna prijava na razpis. Rok se izteče 16. avgusta, prošnjo za sprejem ali podaljšanje bivanja pa je treba oddati preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ.

Na tisoče drobnih medvedkov verjetno preživelo strmoglavljenje na Luni

10. 08. 2019 16.30

Verjetnost, da na Luni najdemo življenje, je poskočila v nebo. A ti nezemljani pravzaprav prihajajo z Zemlje in veljajo za ene najbolj trdoživih bitij. Tardigradi ali počasniki so po mnenju strokovnjakov namreč preživeli strmoglavljenje izraelske vesoljske sonde na Luni.

Dele Velike Britanije zadel obsežen izpad elektrike

09. 08. 2019 18.37

Večje predele Velike Britanije je zadel obsežen izpad električne energije. Težave naj bi izpad elektrike povzročal v cestnem, letalskem in železniškem prometu. Brez elektrike so ostala tudi številna gospodinjstva. Vzrok naj bi bila okvara v nacionalnem električnem omrežju, napako pa naj bi že odpravili.

Mačka se je po šestih letih vrnila k lastnici

09. 08. 2019 06.29

Ob svetovnem dnevu mačk so splet preplavile njihove fotografije pa tudi čustvene zgodbe. Med njimi tudi o mački, ki se je k lastnici vrnila po šestih letih. In to potem, ko jo je neznanec večkrat ustrelil z zračno puško.

Levinja v živalskem vrtu ubila in pojedla svoja mladiča

08. 08. 2019 14.27

V nemškem živalskem vrtu je levinja tri dni po skotitvi ubila in pojedla svoja mladiča. V živalskem vrtu so "šokirani in užaloščeni", čeprav tovrstno dejanje tudi v divjini ni nenavadno, je pa bolj pogosto v ujetništvu.

Ozrite se v nebo: prihaja meteorski dež

08. 08. 2019 11.27

Najbolj znan meteorski roj bo na začetku prihodnjega tedna dosegel svoj vrhunec, največ utrinkov bo v noči s ponedeljka na torek. Vremenska napoved za letos je zelo ugodna, v naslednjih nočeh bomo imeli večinoma jasno in toplo vreme, a dogajanje bo motila skoraj polna luna. Za opazovanje meteorskega dežja bo zato najverjetneje bolj primerno nedeljsko jutro, največ utrinkov boste lahko ujeli med 3. in 4. uro.

'Leteči mož' z letečo desko preletel Rokavski preliv

04. 08. 2019 12.17

Francoski izumitelj Franky Zapata je s svojo letečo desko, ki jo je razvijal več let, v 22 minutah uspešno preletel Rokavski preliv. Po njegovih navedbah je potoval s hitrostjo med 160 in 170 kilometrov na uro. Spremljali so ga trije helikopterji, ob pristanku v Veliki Britaniji pa ga je pričakalo na ducate radovednežev in novinarjev.

Azijske države ne želijo več odpadkov zahodnih držav

04. 08. 2019 10.11

Svet se je, potem ko je Kitajska lani prepovedala uvoz tuje plastike, znašel v kaosu. Odpadki z Zahoda so namreč preusmerjeni v druga pristanišča v regiji, a jih nikjer nočejo. Da ne bodo smetnjak, so opozorili tudi v Kambodži in podjetju, ki je v državo pripeljalo 1600 ton plastičnih odpadkov iz ZDA in Kanade, naložili skoraj 226.000 evrov kazni.

V naslednjih petih letih bodo potrebovali vsaj 250 inženirjev gozdarstva

04. 08. 2019 11.44

Na Zavodu za gozdove Slovenije, kjer je trenutno zaposlenih 650 strokovnjakov, v prihodnjih petih do 10 letih napovedujejo močno zaposlovanje, bistveno večje od trenutnega vpisa na ustreznih študijskih programih. V prihodnjih petih letih bodo po pričakovanjih potrebovali vsaj 250 inženirk in inženirjev gozdarstva, so poudarili.

11 let nepregledana oprema, laži in pomisleki: Smrtonosen kovinski okus

01. 08. 2019 11.43

"Zagovorniki jedrske energije izkoriščajo dejstvo, da vse več ljudi skrbi ohranjanje planeta, močno poškodovanega zaradi onesnaževanja in pretiranega izkoriščanja virov, za to, da dosežejo 'renesanso jedrske energije. Postavljajo jo v vlogo vira, ki je okolju prijazen in zanesljiv v nezanesljivem svetu, kjer si nihče ne želi energetske odvisnosti, čeprav gre za umazan, nevaren in drag energetski vir." Tako jedrsko energijo opisuje organizacija PSR – Physicians for social responsibility.

Na Svalbardu 200 severnih jelenov poginilo od lakote

30. 07. 2019 08.18

Na norveškem arhipelagu Svalbard so to poletje našli okoli 200 mrtvih severnih jelenov, ki so po mnenju znanstvenikov umrli zaradi lakote. Pomanjkanje hrane pa je posledica podnebnih sprememb.

Počitniško delo: poceni delovna sila v času dopustov

29. 07. 2019 07.23

Pri različnih podjetjih smo preverili, ali ponujajo počitniško delo in pod kakšnimi pogoji. Večina svoja vrata dijakom in študentom v času poletnih počitnic odpira, so pa tudi takšna, ki nimajo potrebe po tem. Marsikje imajo prednost otroci zaposlenih, plačila so minimalna, nekje pa je zaradi velikega interesa celo potreben žreb.

Bernal v Parizu zgolj še nazdravil zmagi: Spisali smo zgodovino

28. 07. 2019 21.21

Kolumbijski kolesar Egan Bernal (Ineos) je na revialni zadnji etapi dirke po Franciji ubranil prednost v skupnem seštevku in se z rumeno majico pripeljal skozi cilj kot prvi kolumbijski zmagovalec dirke v njeni zgodovini. Kot prvi je ciljno črto zadnje etape sicer prečkal Avstralec Caleb Ewan, ki je tako slavil še tretjo etapno zmago na pravkar končanem Touru.

Zala, Maša in Vid so si z znanjem in trdim delom odprli vrata v svet

27. 07. 2019 19.20

Da zbereš vse možne točke na programu mednarodna matura, ki odpira vrata na večino univerz po svetu, je izjemen uspeh, ki mu pritiče naziv diamantni maturant. In to so dosegli trije maturanti mariborske II. gimnazije, Zala, Maša in Vid. A ne le to, omenjena trojica je letos hkrati tudi edina v Sloveniji, ki je v mednarodni maturi dosegla ta uspeh.

Nibaliju predzadnja etapa, 'rumeni' Bernal pred uspehom kariere

27. 07. 2019 16.37

Zaradi slabe vremenske napovedi in možnosti plazov so organizatorji dirke po Franciji 20. etapo skrajšali s 130 na zgolj 59,5 km. Na cilj na vrh Val Thorensa je prvi prikolesaril Italijan Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), rumeno majico pa je obdržal Kolumbijec Egan Bernal (Ineos), ki si je tako praktično že zagotovil prvo skupno zmago.

Novomeški ortopedi z izjemnim medicinskim dosežkom

26. 07. 2019 14.05

Nov dosežek v ortopediji tako imenovanih 'inlay' preplastitev patelofemoralnega sklepa kolena. Kot prvi v Sloveniji so ga izvedli v Splošni bolnišnici Novo mesto. Na tak način se namreč ohrani naravna anatomija in skladnost kolenskega sklepa, okrevanje pacienta pa je relativno hitro.

Po Evropi padajo vročinski rekordi, v Parizu bolj vroče kot v Kairu

25. 07. 2019 14.12

Večji del Evrope je zajel že drugi vročinski val v zadnjem mesecu dni, ki znova ruši vročinske rekorde. V Parizu so tako prvič v zgodovini zabeležili 42,6 stopinj Celzija, rekordi so že drugi dan zapored padali tudi v Nemčiji, Belgiji in na Nizozemskem.

V narodnem parku Yellowstone bizon v zrak vrgel devetletno deklico

24. 07. 2019 19.24

V ameriškem narodnem parku Yellowstone je skupina obiskovalcev zatavala preblizu 'divjim' prebivalcem parka. Kar je več kot očitno zmotilo bizona, ki se je zapodil v skupino okoli 50 ljudi, devetletno deklico pa dobesedno vrgel v zrak. 

Trentin pobegnil do zmage na 17. etapi, sledi odločitev v Alpah

24. 07. 2019 17.14

Italijanski kolesar Matteo Trentin (Mitchelton–Scott) je imel v skupini 33 ubežnikov največ moči in si zmago na 17. etapi dirke po Franciji zagotovil z napadom več kot deset kilometrov pred ciljno ravnino. Kolesarska karavana na letošnjem Touru se zdaj podaja v Alpe, kjer bo padla končna odločitev o skupnem zmagovalcu.

Smo priča vzponu generacije genijev? Naši dijaki med najboljšimi na svetu

24. 07. 2019 06.00

Znanje je to poletje obleklo športno opremo in slovenski zgodovinski dosežki so sledili drug za drugim. Na II. gimnaziji Maribor so kar trije dijaki dosegli vse točke na mednarodni maturi, ki odpira vrata v najprestižnejše tuje univerze. Smo v ligi prvakov, sporoča ravnatelj, z uspešno opravljeno splošno in poklicno maturo jim sledi vsa Slovenija, za piko na i pa še nešteta odličja na mednarodnih olimpijadah vse od Madžarske, Beograda do Tel Aviva in Velike Britanije.