Education

Višino Mount Everesta bodo znova izmerili - bo postal nižji?
10. 04. 2019 13.50
Nepal na najvišjo goro sveta pošilja ekipo, ki bo ponovno izmerila višino Mount Everesta. Ta bi bil namreč lahko zaradi uničujočega potresa leta 2015 nižji.

Univerza mora vrniti izplačan dodatek za stalno pripravljenost
10. 04. 2019 12.56
Univerza v Ljubljani mora vrniti približno 781.000 evrov, ki so jih fakultete izplačale kot dodatek za stalno pripravljenost, je v ponovnem sojenju odločilo sodišče. Odvetnik univerze je že napovedal pritožbo.

Pikalo predlaga financiranje le obveznega programa. Zasebne šole na nogah
07. 04. 2019 18.51
Minister za šolstvo Jernej Pikalo je razburil z novim predlogom financiranja zasebnih šol. Če bo sprejet, bodo zasebnim šolam še naprej v celoti financirali obvezni program, torej redni pouk, razširjeni program, kamor denimo spadajo izbirne vsebine, podaljšano bivanje ali šola v naravi, pa bo ostal brez javnih sredstev. Na zasebnih šolah zato že opozarjajo, da si vsi tega ne bodo mogli privoščiti.

Starodavni kiti so hodili po štirih nogah, gibali so se podobno kot vidre
06. 04. 2019 06.00
Kiti, kot jih poznamo danes, izgledajo popolnoma drugače, kot so v preteklosti. To dokazuje tudi nedavno odkritje znanstvenikov, ki so ob južni obali Peruja naleteli na več kot 42 milijonov let star fosil štirinožnega kita, ki naj bi bil zmožen hoditi tudi po kopnem.

Nagradili najboljše spletne strani
04. 04. 2019 21.33
V Ljubljani so podelili nagrade za najboljše spletne strani na domeni .si v osmih različnih kategorijah. Posebni nagradi za najboljši Netko projekt in najboljšega izvajalca pa sta romali v roke Spletne Postaje in Future DDB.

Prepovedali prsne vsadke, saj naj bi povzročali raka
04. 04. 2019 20.10
Francija je kot prva na svetu prepovedala več vrst prsnih vsadkov - ti naj bi namreč povzročali izjemno redko vrsto raka. Šlo naj bi sicer za preventivni ukrep, ženskam, ki že imajo te vrste vsadkov, pa za zdaj ne priporočajo, da jih odstranijo.

'Kundera ima resnicoljubnost Sokrata, zmernost Platona in moč presoje Aristotela'
04. 04. 2019 15.08
Zlati red za zasluge bo prejel češko-francoski literat in intelektualec Milan Kundera. Velja za enega največjih pisateljev našega časa, ki v svojih delih kritično obravnava socialistično družbo. V odločilnem obdobju slovenskega osamosvajanje je "zastavil svojo besedo in mednarodni ugled v obrambo naše politične neodvisnosti," so ob tem zapisali v Uradu predsednika.

Beležimo strm porast spektroavtističnih motenj
02. 04. 2019 13.49
Pojavnost spektroavtistične motnje v Sloveniji in po svetu strmo narašča. Še v letu 2015 naj bi imel takšno motnjo eden od 10 dečkov in ena od 50 deklic. Glede na trend v zadnjih letih pa naj bi bil leta 2025 vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa smo v evropskem vrhu
01. 04. 2019 12.06
S prihodom pomladi se prične tudi povečana aktivnost klopov, poveča se tudi nevarnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo. Letno v Sloveniji tako zabeležimo okoli 6000 primerov borelioze. Glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa pa se uvrščamo v sam evropski vrh, strokovnjaki pa opozarjajo, da je še vedno cepljenih premalo ljudi.

'Učitelji so steber vsega, nikoli ni bilo drugače, nikoli ne bo drugače'
30. 03. 2019 07.00
Izobraževanje je najboljša naložba v prihodnost, njegov ključni steber pa so učitelji, so poudarili na prvi javni razpravi o spremembah v šolskem sistemu. In prav učitelja, ki že dolgo ni več zgolj reproducent znanja, je treba razbremeniti administrativnih bremen in predvsem povrniti zaupanje vanj.

Ali občine višje plače v javnem sektorju zgolj izkoriščajo za podražitve?
28. 03. 2019 19.46
Številni vrtci so se že podražili, nekateri pa se bodo v kratkem. Občine razlog za podražitve vidijo (tudi) v višjih plačah javnih uslužbencev. Branimir Štrukelj pa opozarja, da so šle plače gor za štiri odstotke, vrtčevske položnice pa za več kot deset, zato se ta izračun ne izide.

Že kratek sprehod le enkrat tedensko zmanjša tveganje za smrt
25. 03. 2019 13.11
Že kratek sprehod le enkrat ali dvakrat tedensko je dovolj, da zmanjšamo tveganje za smrt zaradi srčnega infarkta, kapi ali raka, kaže študija, ki so jo izvedli na statističnih podatkih o skoraj 90.000 ljudeh.

Na Kitajskem odkrili 'osupljivo zakladnico' več tisoč fosilov
24. 03. 2019 12.03
Na Kitajskem so znanstveniki odkrili "osupljivo" zakladnico fosilov, starih kar 518 milijonov let. Kar polovica fosilov predstavlja novoodkrite organizme, med njimi pa so meduze, črvi in morske vetrnice.

Tretjina svetovnega prebivalstva okužena s tuberkulozo
24. 03. 2019 10.18
Kar tretjina svetovnega prebivalstva je okuženega z eno najsmrtonosnejših bolezni na svetu – tuberkulozo. Samo v Evropi vsak dan s to boleznijo diagnosticirajo kar 30 ljudi. Ob svetovnem dnevu tuberkuloze se vrstijo opozorila, da je treba okrepiti prizadevanja za boj proti tej bolezni.

Slovenska znanstvenica, ki ima dostop do ene redkih možganskih bank na svetu
23. 03. 2019 07.00
Magistrica biopsihologije Zala Slabe je pri komaj 24 letih odšla v Amsterdam na študij k svojemu velikemu vzorniku, svetovno znanemu nevroznanstveniku prof. dr. Dicku Swaabu. Je edina Slovenka v ekipi znanstvenikov, ki analizira možganske vzorce, hkrati ji je kot prvi uspelo dokazati povezavo med prisotnostjo nevropeptida PACAP v možganih in motnjami razpoloženja, zlasti depresijo in bipolarnimi motnjami.

'Od betona in smrdljive vode bomo težko živeli'
22. 03. 2019 12.42
'Ohranimo življenje v rekah', 'hidroelektrarna, ne hvala' in 'Bratuškova v krempljih energetskega lobija'. S temi napisi se je na svetovni dan voda na protestnem shodu zbralo več sto ljudi, ki so vladi postavili jasno zahtevo – da odvzame koncesijo hidroelektrarni na Muri. "Namesto da bi reke proslavljali, jih moramo braniti pred betonskimi zidovi – to je res republika banana."

Po 30 letih se jezero počasi vrača, načrti z njim pa so zelo ambiciozni
22. 03. 2019 07.39
Ob svetovnem dnevu voda je prav, da se posvetimo tudi našim rekam. Tokrat predstavljamo pregrado Vonarje na reki Sotli, ki končno doživlja svojo prenovo. S tem naj bi znova oživeli nekoč eno večjih slovenskih jezer – Vonarsko jezero. To mejno jezero poleg poplavne zaščite prinaša tudi nove možnosti za razvoj turizma v dveh občinah, Podčetrtku in Rogaški Slatini. A do gradnje eko naselij je še dolga in strma pot.

Na koncu pravico iščemo na sodiščih, ker opozorilo varuha vlada lahko prezre
17. 03. 2019 07.00
Človekove pravice nam pripadajo. Nihče nam jim ne sme vzeti, nihče jih nima pravice odvzeti. Ni pomembno, od kod prihajate, kje živite, kaj delate, koliko zaslužite, koliko ste stari, kakšne barve je vaša koža, kakšna je vaša spolna usmerjenost – pravice so enake za vse. In vsak med nami je dolžan spoštovati človekove pravice drugega.

Klanci in virusi so njeno življenje
16. 03. 2019 14.30
Kako se povezujeta cestno kolesarstvo in veterina? Odgovor na to ima Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki je lani postala amaterska svetovna prvakinja v kronometru. Svoje življenje je posvetila čebelam – raziskuje virusne okužbe čebeljih družin – ki jih odlično in z velikim navdušenjem prepleta s kolesarstvom. Kako ji vse skupaj uspeva?

InOrbit 2019: kako vijugati po digitalnem svetu?
16. 03. 2019 07.00
Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se spreminja z nadzvočno hitrostjo, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. To pomeni, da postaja kompleksnejši tudi digitalni marketing. Kako optimizirati digitalne kanale, da bo podjetje raslo in povečalo dobičkonosnost? V Portorožu so se zbrali najboljši svetovni digitalni strokovnjaki, ki so govorili o najnovejših taktikah in specifičnih marketinških pristopih.

Jo uničuje zob časa, preveč rigidne prepovedi, nevestni lastniki?
16. 03. 2019 07.00
Kako v Sloveniji varujemo kulturno dediščino? Pogosto preslabo. Veliko je propada, veliko smo je že izgubili. Na drugi strani pa jo uničujejo tudi slabo izvedene ali nepremišljene prenove. Kje vse so težave? Pri lastnikih, državi, v preveliki rigidnosti in zgolj prepovedi, premalo znanja in sodelovanja, premalo usmerjanja? Odgovor je: vse našteto je lahko težava.

Zaradi spornih dodatkov na Filozofski fakulteti ovadenih šest oseb
15. 03. 2019 11.34
Ljubljanski kriminalisti so ovadili šest oseb zaradi utemeljenega suma storitve 22 kaznivih dejanj, povezanih z izplačevanjem dodatkov na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Šesterica naj bi s svojim ravnanjem fakulteto oškodovala za 784.000 evrov. Pristojna državna tožilka do zdaj še ni sprejela nadaljnjih odločitev.

E/MBA štipendije: Prijavite se tukaj!
15. 03. 2019 00.01
COTRUGLI Business School, vodilna poslovna šola v JVE regiji, podeljuje Executive MBA (EMBA) in MBA šolnine ambicioznim posameznikom, ki želijo spremeniti svojo prihodnost ter investirati v znanje in mreženje.

Padel nov svetovni rekord, številu pi dodanih novih skoraj devet bilijonov cifer
14. 03. 2019 15.33
Uslužbenki Googla, Japonki Emmi Haruka Iwao, je uspel nov veliki podvig. S pomočjo računalnika v oblaku je razkrila novo najdaljšo vrednost famoznega števila pi. Če je bilo doslej znanih 22 bilijonov cifer števila, po novem ta številka znaša 31,4 bilijona.

Novo plenjenje encijana na Lovrencu
12. 03. 2019 12.14
Samo dan potem, ko je Planinska zveza Slovenije javnost opozorila na problem trganja in izkopavanja nekaterih zaščitenih rastlinski vrst, smo med snemanjem prispevka povsem slučajno odkrili čisto sveže sledi novega plenjenja encijana na Lovrencu. Na kraj odkritja je prišla policija, ki storilca še vedno išče.

'Osebni podatki so pravica, ki je ne bi smeli prodajati'
12. 03. 2019 13.11
Ideja, ki je bila sprva zgolj način, kako bi si znanstveniki lahko med seboj delili informacije, je popolnoma spremenila svet. Tri desetletja kasneje britanski informatik, ki je v Cernu zasnoval svetovni splet, opozarja, da je potrebno globalno ukrepanje za spopad s "padcem spleta v disfunkcionalno prihodnost".

Maksimus in Čaja sta se že udomačila
09. 03. 2019 07.44
Ljubljanski živalski vrt je ob svoji 70. obletnici obstoja pripravil veliko zabavo s torto velikanko in s predstavitvijo pomembne pridobitve – nove ograde za leve. Pod Rožnikom lahko po šestletnem premoru zopet slišimo rjovenje levov – Maksimusa in Čaje, prva azijska leva v Sloveniji.

V Jadranu posneli 'sestro' v Kaliforniji naplavljene orjakinje
05. 03. 2019 07.50
Bralka Nina nam je posredovala fotografije in posnetke ribe z imenom mesec, ki je ne boste pogosto opazili med svojimi morskimi dogodivščinami, saj se zadržuje daleč od obale in živi v globinah do 400 metrov. Je pa pogled na to neobičajno ribo neverjetno doživetje.

12 'zapovedi' v boju proti raku
04. 03. 2019 07.08
Vsako leto za rakom zboli več kot 14.000 Slovencev. Med njimi je 8000 moških in 6000 žensk. Vsako leto umre več kot 6000 bolnikov. Z zdravim življenjskim slogom bi lahko ogroženost z rakom zmanjšali za 30 do 50 odstotkov.

Gre denar namesto za študijske dejavnosti za stroške tožb?
02. 03. 2019 19.04
Ministrstvo za izobraževanje sumi, da Univerza na Primorskem denar, ki ga prejema iz proračuna za študijske dejavnosti, namenja poplačilu odvetniških storitev in izgubljenih tožb. Tisti, ki so bili pred tremi leti ob odhodu Znanstveno raziskovalnega središča izpod okrilja univerze zaposleni na obeh inštitucijah, so dobivali odpovedi. Sedaj pa jih sodišče vrača na delovna mesta.