Education

Gre denar namesto za študijske dejavnosti za stroške tožb?

02. 03. 2019 19.04

Ministrstvo za izobraževanje sumi, da Univerza na Primorskem denar, ki ga prejema iz proračuna za študijske dejavnosti, namenja poplačilu odvetniških storitev in izgubljenih tožb. Tisti, ki so bili pred tremi leti ob odhodu Znanstveno raziskovalnega središča izpod okrilja univerze zaposleni na obeh inštitucijah, so dobivali odpovedi. Sedaj pa jih sodišče vrača na delovna mesta.

Nenavadno odkritje: orjaška tarantela lahko pomalica oposuma

02. 03. 2019 13.52

Skupina ameriških znanstvenikov je v Amazonskem pragozdu naletela na prizor, ki bi marsikomu pognal strah v kosti: orjaško tarantelo, ki je pokončala in snedla oposuma. Novo odkritje v prvi vrsti predvsem osvetljuje dejstvo, kako malo pravzaprav sploh vemo o pajkih.

Izziv, ki poziva k samomoru, naj bi bil izmišljotina, a zato nič manj nevaren

01. 03. 2019 10.38

Izziv Momo je med slovenskimi osnovnošolci in srednješolci dobro poznan, k sreči pa ni poročil, da bi bili njegove žrtve. Izziv, ki se od lanskega poletja širi po celem svetu, naj bi pozival mlade k samomoru, a dokazov, da res obstaja, za zdaj ni. Je pa zaradi širjenja informacij o njem že nastala množična histerija, ki je lahko prav tako škodljiva, če ne celo bolj.

Redke bolezni: izmenjava strokovnih znanj in uvajanje novih, zelo dragih zdravil

28. 02. 2019 06.30

Zadnji dan v februarju je namenjen osveščanju o redkih boleznih. Posledice le-teh so za bolnike in njihove družine zelo hude, saj so te bolezni praviloma neozdravljive, se pa stroka in zdravstvene oblasti v primeru redkih bolezni soočajo s hitrim razvojem medicine, ki mnogim bolnikom že omogoča ustvarjalno življenje. Pri tem je ključno mednarodno deljenje znanja in izkušenj.

Kaj pomeni, če imaš v krvi štirikrat več alkohola, kot je dovoljeno?

28. 02. 2019 08.47

Toliko je namreč imela v krvi murskosoboška tožilka, ko so jo prejšnji teden ustavili policisti. Po zakonodaji je meja dovoljene količine alkohola postavljena pri pol promila oziroma 0,24 miligrama na liter izdihanega zraka. S pomočjo posebnih očal smo preverili, kako na naše telo in zaznavanje vpliva alkohol.

Prva je 'spremljevalka zvezd', druga 'razlaga svetlobo v času'

25. 02. 2019 11.59

Predsednik Borut Pahor je na posebni slovesnosti vročil "Jabolko navdiha" Tanji Petrushevski in Gabrijeli Zaharijaš. Prva je odkrila prvo supernovo, pri kateri je nastala tesna dvojna nevtronska zvezda, druga pa je priznanje prejela za raziskave zunajgalaktične svetlobe ozadja s satelitom Fermi.

Našli želvo, ki naj bi izumrla pred 100 leti

21. 02. 2019 10.53

Več kot stoletje so strokovnjaki domnevali, da je vrsta želve velikanke Chelonoidis phantasticus izumrla. A na nedavni ekspediciji so odkrili želvo, predstavnico te vrste, živo in zdravo. Nekateri so odkritje označili za najpomembnejše v tem stoletju.

'Ni namen loviti plagiatorje. Namen je preprečiti plagiatorstvo'

20. 02. 2019 15.16

Po zadnjem primeru plagiata, ki ga je 'zakrivil' Boris Kobal, ko je ukradel komedijo italijanskemu avtorju Aldu Nicolaju, je tema plagiatorstva med Slovenci še kako aktualna. Očitno pa plagiatorstvo še vedno popularno. Tisti, ki odkrivajo plagiate, pravijo, da so pri akademskih delih zelo učinkoviti, težko pa je odkriti plagiate, ki so prevod iz tujega jezika.

'Gluhoslepi se morajo pogosto odločiti, ali želijo biti gluhi ali slepi'

16. 02. 2019 07.00

V Sloveniji je okoli 10.000 gluhoslepih oseb s hkratno okvaro sluha in vida. Za vsakdanje življenje potrebujejo posebnega prevajalca za gluhoslepe, sicer ne bi bili zmožni opravljati številnih osnovnih, najpreprostejših opravil. Težava nastane, ker jih zakon obravnava kot zgolj gluhe ali zgolj slepe. Zato so v več pogledih opeharjeni ustrezne, bolj intenzivne pomoči.

'Invalidni otroci morajo postati pri določenih opravilih samostojni'

15. 02. 2019 06.09

Otroci z oddelka za rehabilitacijo na inštitutu Soča se bodo lahko po novem učili spretnejše vožnje z invalidskim vozičkom. Dobili so namreč učni poligon, ki posnema stanje na cesti. Na ta način bodo razvijali večjo mobilnost in samostojnost pri vključevanju v zunanji svet.

V Pompejih odkrili fresko, ki pripoveduje mitološko zgodbo Narcisa

15. 02. 2019 10.06

Arheologi so v Pompejih odkrili izjemno dobro ohranjeno fresko, ki prikazuje mitološko zgodbo Narcisa, mladeniča, ki se je zaljubil v svoj odsev.

Pred vrati so vpisi v prve letnike srednjih šol in na fakultete

15. 02. 2019 07.00

Na vseh srednjih šolah, v dijaških domovih, na fakultetah, višjih strokovnih šolah in akademijah v Sloveniji potekajo informativni dnevi. Bližajo pa se tudi roki za oddajo prijavnic za vpis v prve letnike srednje šole in fakultete. V novem šolskem letu bo v srednjih šolah nekaj novih programov, nekateri se bodo izvajali v vajeniški obliki.

Konec misije Opportunity: 'Prišel je čas, da se poslovimo'

14. 02. 2019 08.59

Po 15 letih se je zaključilo posebno obdobje Nasinega raziskovanja rdečega planeta. Uradno so namreč zaključili misijo roverja Opportunity ter slednjega 'razglasili za preminulega'. A s svojimi odkritji in dosežki si je prislužil večno slavo med robotskimi raziskovalci Marsa.

Vodič po informativnih dnevih

14. 02. 2019 06.14

Izbira srednje šole in fakultete je pomembna odločitev, zato so informativni dnevi odlična priložnost, da se mladi podrobneje seznanijo s srednješolskimi in študijskimi programi, ki jih zanimajo. Da se bodo v novem okolju lažje znašli, jim bo na voljo številna pomoč. Na spletu so dostopne uporabne aplikacije, ki jim bodo olajšale prevoze in prihode na fakultete.

12 milijonov deklic vsako leto prisiljenih v poroko

13. 02. 2019 11.48

Vsako leto je 12 milijonov deklic po vsem svetu prisiljenih v poroko, dandanes pa je tako na svetu kar 650 milijonov deklic in žensk, žrtev prisilnih porok pred 18. letom starosti, opozarja Unicef.

Nasini znanstveniki na novem otočku našli skrivnostno, lepljivo blato

10. 02. 2019 18.02

Pred skorajda tremi leti se je v bližini Tonge pojavil nov otoček, ki je znanstvenikom ponudil edinstveno priložnost za preučevanje. Nasina skupina je oktobra lani prvič prispela na otok in naletela na rožnate cvetlice, sove in lepljivo blato.

Na ruskem otočju izredne razmere zaradi invazije severnih medvedov

10. 02. 2019 15.53

Oblasti na ruskem arktičnem arhipelagu Nova Zemlja so zaradi invazije severnih medvedov razglasili izredne razmere. Medvedi se zbirajo v bližini naselbin, zabeležili pa so tudi primere, ko so vstopili v stanovanjska poslopja in celo napadli ljudi.

KVIZ: Preverite, kako dobro poznate Franceta Prešerna

08. 02. 2019 07.00

Slovenski kulturni praznik že od leta 1945 obeležujemo 8. februarja, na dan smrti našega največjega poeta Franceta Prešerna. Letos obeležujemo tudi 170. obletnico njegove smrti, zato smo pripravili kviz, s katerim lahko obnovite svoje znanje o Prešernu in se morda tudi kaj novega naučite. 

Möderndorfer: Ali smo zrel narod ali smo Butalci

07. 02. 2019 21.55

Slavnostni govornik na državni proslavi, ki je potekala na predvečer največjega slovenskega kulturnega praznika, se je v govoru spraševal, ali smo zrel narod in se znamo smejati sami sebi ali smo Butalci. Spomnil je na stoto obletnico Cankarjeve smrti in dejal, da bi morala biti umetnost steber nacionalne samozavesti, ne pa politična floskula.

Lepota lažnega sijaja: na trgu je od 30 do 60 odstotkov ponarejenih umetnin

07. 02. 2019 19.04

Avtorjem slovenskih moderne se pripisuje toliko del, da bi morali živeti 200 let, da bi naslikali vse, so poudarili na razstavi ponaredkov umetnin Lepota lažnega sijaja. Ponarejene umetnine so izjemno pogoste, vsako tretje umetniško delo naj bi bilo namreč ponaredek.

So praškega 'ubežnika' našli pri Ormožu?

06. 02. 2019 14.01

Varstvene ornitologe je že drugo leto zapored ob Dravi pričakal poseben 'gost'. Ob Ormoškem jezeru so opazili jezerca. Točnega 'porekla' ptice sicer ne morejo določiti, a sumijo, da bi lahko šlo za 'ubežnika' iz živalskega vrta v Pragi.

Šentjakobsko gledališče odpustilo Borisa Kobala z mesta direktorja

04. 02. 2019 11.32

Upravni odbor Šentjakobskega gledališča je na svoji seji sprejel odločitev, da Borisu Kobalu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, je pojasnil Janez Vlaj, predsednik društva Šentjakobskega gledališča. Na celotno afero se je medtem odzvala Desa Muck, ki pravi, da je že ob izbruhu afere vedela, s katerimi besedami se bo Kobal zagovarjal.

Pojavnost raka v Sloveniji se je v zadnjih 20 letih podvojila

04. 02. 2019 08.22

4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos poteka pod geslom "Sem in bom". Gre za triletno kampanjo, ki poziva k osebni zavezanosti vsakega posameznika in predstavlja moč vsakega od nas, da zmanjšamo dejavnike tveganja za rakave bolezni. Med njimi ostajajo najpogostejši kajenje, prekomerno pitje alkohola in debelost.

Odkrili srednjeveške rokopise, ki pripovedujejo zgodbo o Merlinu

30. 01. 2019 22.25

V posebni knjižnični zbirki univerze v Bristolu so odkrili fragmente iz srednjega veka, ki pripovedujejo zgodbo o znamenitem čarovniku Merlinu iz legende o kralju Arturju.

V prihodnje šolsko leto z brezplačnimi učbeniki in delovni zvezki?

29. 01. 2019 19.37

S prihodnjim šolskim letom naj bi se iz brezplačnih učbenikov in tudi brezplačnih delovnih zvezkov učili ne le prvo, ampak tudi drugošolci. Po naših neuradnih informacijah naj bi bil v rebalansu proračuna za to že zagotovljen denar. V naslednjih letih pa naj bi to postalo brezplačno še za tretji in četrti razred.

Bomo ukinili ocene, domače naloge in maturo?

28. 01. 2019 19.03

Začelo se je zbiranje podpisov za spremembo šolskega sistema. Peticija pa bo očitno razburkala in razdelila ne le slovenskih staršev, pač pa kar širšo javnost. Bodo slovenske šole po novem popolnoma drugačne?

Ukradli Banksyjev grafit, naslikan v spomin na žrtve terorističnega napada

27. 01. 2019 14.18

Neznanci so ukradli znamenit grafit žalujoče ženske uličnega umetnika Banksyja. Gre za grafit, ki ga je znameniti Banksy naslikal v spomin na žrtve terorističnega napada v dvorani leta 2015, ko je umrlo 90 ljudi. 

Evropski milijoni: kaj bi lahko naša država počela bolje

26. 01. 2019 07.00

Z evropskimi sredstvi v Sloveniji gradimo vodovode, posodabljamo šole, pomagamo nezaposlenim do služb ... Pot do evropskih sredstev pa je pogosto zelo dolga in za mnoge zelo zapletena. Videli boste, kako izgleda, koliko časa traja in kaj vse je treba narediti, da občina dobi denar za vodovod za kraje, kjer ga prej ni bilo. Zakaj se kljub vsemu izplača? Kaj vse je treba vedeti, kaj poznati?

'Podjetniku gre dobro takrat, ko vzpostavi pravi sistem s pravimi ljudi'

26. 01. 2019 14.49

Slovenijo je obiskal uspešen in uveljavljen podjetnik Mac Srinivasan. Kot predstavnik globalnega združenja BNI je prišel izvajat intenzivni trening, katerega rdeča nit je bila, kako s poslovnim povezovanjem in sodelovanjem vzpodbujati rast podjetij in iskati nove priložnosti. Mac Srinivasan je razkril svoj vidik dobrega posla in kako bi slovenski podjetniki lahko postali uspešnejši.

Šola po Finsko: ukinjanje in združevanje predmetov

25. 01. 2019 06.00

Kakšno šolo hočemo? V ponedeljek se začne zbiranje podpisov pod peticijo, v kateri med drugim pobudniki zahtevajo ukinitev NPZ in mature. Preverili smo, kako imajo šolski sistem urejeni Finci. Ti gredo še korak dlje. V šolah zmanjšujejo število predmetov in jih na nek način ukinjajo, saj se matematiko, zgodovino, materni jezik učijo hkrati, ker so jih povezali med sabo.