Education

Prepolovite mesečne stroške z naslednjimi triki!

26. 07. 2018 00.01

Vsi imamo opravila, ki nam niso ljuba in s katerimi bi najraje odlašali v nedogled. Eno izmed takih je gotovo plačevanje mesečnih računov. So zneski na vaših položnicah (pre)visoki? Razmišljate, kje bi lahko kaj prihranili? Poskrbite za svoj proračun s pomočjo spodnjih nasvetov.

VIDEO: Celoten Tour prevozil z zlomljeno lopatico in zbiral denar za dobrodelne namene

28. 07. 2018 13.22

Na 105. izvedbi dirke po Franciji so najboljši kolesarji sveta spisali veliko zgodb o uspehih in tudi o neuspehih. Ena najbolj ganljivih je zagotovo ta, ki jo je spisal 26-letni Američan Lawson Craddock. Član moštva Education First je namreč padel že med prvo etapo in si zlomil lopatico, a vseeno 'prigrizel' do konca 20.etape in vmes še vozil 'svojo dirko', saj je zbiral denar za dobrodelne namene.

Je bil paradižnik nekoč okusnejši?

28. 07. 2018 07.00

Paradižnik je zelo priljubljen in zaželen sadež na naših vrtovih. Se nam vsem skupaj samo zdi, ali je res, da paradižniki nimajo več takega polnega in slastnega okusa kot nekoč?

Ošpice: kako s testiranjem preverite, ali ste bili cepljeni?

27. 07. 2018 19.29

Cepljenje proti ošpicam je zelo pomembno, tudi zato, da preprečimo morebitne okužbe drugih. Če nismo prepričani, ali smo bili cepljeni, lahko raven protiteles preverimo s testiranjem. Kar 2500 testiranj so samo letos opravili na Inštitutu za mikrobiologijo.

Občina, ki jo je zaznamoval premog

26. 07. 2018 16.52

Trbovlje so mesto ob reki Savi, ki je bila dolga stoletja edina pomembna prometna povezava domačinov z ostalim svetom. To je veljalo vse do odkritja bogatih plasti premoga v začetku 19. stoletja in izgradnje železniške proge Dunaj-Trst. Prav pridobivanje premoga je mesto močno zaznamovalo. Trbovlje so eno redkih mest pri nas, ki so mesto postale šele leta 1952.

Roglič ohranil stik z najboljšimi, Demere zmagovalec etape

26. 07. 2018 16.01

Slovenski kolesar Primož Roglič je tudi po 18. etapi dirke po Franciji zadržal četrto mesto v skupnem seštevku. Etapno zmago je slavil Francoz Arnaud Demar, rumeno majico vodilnega je zadržal Britanec Geraint Thomas.

Mura odslej na svetovnem zemljevidu najvrednejših območij narave

26. 07. 2018 16.45

Na letni konferenci programa Unesca 'Človek in biosfera' so v Palembangu v Indoneziji razglasili Biosferno območje Mura. Območje je tako postalo prvo biosferno območje na svetu, ki zajema pet držav, sicer pa je to četrto območje s tem nazivom pri nas. Rezervat je že del mreže Natura 2000 in pokriva tudi največji slovenski poplavni gozd.

Na Marsu odkrili tekočo vodo

25. 07. 2018 17.16

Raziskovalci so odkrili dokaze tekoče vode na Marsu. Gre za jezero tekoče vode, skrito pod tanko plastjo ledu na južni polobli planeta. V preseku je dolgo 20 km. Temperatura jezera je verjetno pod lediščem, mnogi pa že ugibajo, ali bi novo odkritje lahko vodilo tudi k dokazom o obstoju življenja na Rdečem planetu.

Satelit, ki nosi ime Slovenke Tare, poletel v vesolje

25. 07. 2018 10.31

V vesolju je odslej nov navigacijski satelit, ki ga krasi ime slovenske dijakinje Tare. Izstrelili so ga iz evropskega vesoljskega izstrelišča v Francoski Gvajani, in sicer v okviru evropskega satelitskega sistema Galileo. Z rekordno natančnostjo 20 centimetrov bo to najnatančnejši civilni satelitski navigacijski sistem na svetu.

Tajske dečke posvetili med budistične redovniške pripravnike

24. 07. 2018 19.41

Tajske dečke, ki so jih po 17 dneh rešili iz podzemne jame, so posvetili med budistične redovniške pripravnike. Tako namreč za moške, ki so prestali grenko preizkušnjo, veleva tamkajšnja tradicija. Z molitvijo, meditacijo in čiščenjem prostorov naj bi se zahvalili vsem, ki so sodelovali v zahtevni reševalni akciji, se poklonili potapljaču, ki je zanje dal življenje, in poiskali duhovni mir. 

Piranski svetilnik bo spet odprt za javnost

24. 07. 2018 19.46

Piranskemu svetilniku se obeta bolj svetla prihodnost. Pa ne zato, ker bi vanj postavili močnejše luči, ampak zato, ker po dolgih letih dobiva upravljavca, ki bo edini slovenski svetilnik znova odprl za javnost. Če bodo na razpisih uspešni, bodo začeli popolno prenovo dotrajane notranjosti, za javnost pa bodo stolp in teraso odprli že konec tega tedna.

Evropa se dobesedno kuha, vremenski ekstremi pa postajajo naš vsakdan

24. 07. 2018 11.28

'Kar se dogaja v Evropi, je pričakovano - podnebje se segreva, poletja so vedno bolj vroča,' opozarja klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, ki dodaja, da se podnebnih sprememb ne da več ustaviti. Prav tako je prepričana, da bo v Sloveniji avgusta še kako vroče. Tudi drugi klimatologi opozarjajo, da se dogaja to, pred čimer so dlje časa svarili.

HPE InfoSight – na poti do avtonomnega podatkovnega centra

18. 07. 2018 00.01

Poslovna IT okolja so podvržena striktnim zahtevam po stalni razpoložljivosti, podjetja si namreč težko privoščijo izpade, ki onemogočajo izvajanje poslovnih procesov. V resnici je tveganj zanje vse večje, razlog pa je naraščajoča kompleksnost IT infrastrukture.

Parlamentarne počitnice umaknili na stran

23. 07. 2018 19.38

Da letošnje poletje za politike ni običajno, kaže tudi to, da večina poslancev in vodij strank ni na dopustu. Parlamentarne počitnice sicer trajajo od sredine julija do konca avgusta. Če že, si poslanci dopust načrtujejo tako, da so blizu Ljubljane. Stranka SDS je denimo na tradicionalnem taboru v Posočju.

V jantarju prvič našli kačo iz časa dinozavrov

22. 07. 2018 12.00

Znanstveniki so odkrili prvi primerek kače iz časa, ko so na Zemlji še živeli dinozavri. Mladič kače se je ujel v jantar, sprva pa so zmotno mislili, da gre za stonogo.

Pretresljiva izpoved Zejdine: v otroštvu doživljala stvari, ki jih nihče ne bi smel

21. 07. 2018 06.30

Pri trinajstih letih je imela Zejdina Ribić neobvladljive napade besa, bila je agresivna, pretepala in prepirala se je z vsemi, ki so ji prišli na pot. Bilo je tako hudo, da so ji psihiatri diagnosticirali celo razvijajočo se duševno bolezen. Težave pa so le nakazovale, da je Zejdina v otroštvu doživljala stvari, ki jih nihče ne bi smel. Po smrti staršev je padla v roke nasilnemu stricu. A se je borila. Danes v Ljubljani živi z dveletnim sinom. 

Roglič po sprinterski 13. etapi ostaja na visokem četrtem mestu, Saganu tretja etapna zmaga

20. 07. 2018 17.29

Na 105. izvedbi dirke po Franciji je bila danes po treh peklenskih alpskih etapah na sporedu tako imenovana prehodna ravninska etapa. Glavnina je v cilj razgibane, 170 kilometrov dolge etape, pričakovano prišla skupaj in o etapnem zmagovalcu je pričakovano odločil sprint glavnine, kjer pa je bil najmočnejši nosilec zelene majice Peter Sagan. Geraint Thomas ostaja v rumeni majici, Primož Roglič pa na visokem četrtem mestu v skupni razvrstitvi.

Dejan Zavec, Cristiano Ronaldo in številni drugi svetovno znani športniki prisegajo na kakovost izdelkov Herbalife Nutrition

18. 07. 2018 00.01

Podjetje Herbalife Nutrition podpira številne svetovno znane športnike in postavlja ljudi na prvo mesto. Prav zaradi tega in vseh drugih prednosti je podjetje znano kot vodilni ponudnik nadomestkov obrokov in beljakovinskih dodatkov. *

Zuckerberg brani pravico uporabnikov Facebooka, da se motijo – celo tistih, ki zanikajo holokavst

19. 07. 2018 11.30

Facebook in njegov ustanovitelj Mark Zuckerberg sta se znova znašla v središču škandala. Tokrat zaradi besed o zagovornikih zanikanja holokavsta. Zuckerberg je v intervjuju namreč branil njihovo pravico, da objavljajo sporočila, v katerih zanikajo holokavst.

Zdaj je uradno: smo v novi geološki dobi

18. 07. 2018 07.43

Uradna geološka zgodovina Zemlje ima novo poglavje, to je poglavje v katerem se trenutno nahajamo. Geologi so namreč določili, da je zadnjih 4200 let povsem ločeno obdobje našega planeta. Poimenovali so ga megalajan. A razglasitev novega obdobja sproža polemike med znanstveniki.

Francija omejila vzpone na Mont Blanc

15. 07. 2018 12.56

Najvišji evropski vrh je močno preoblegan, opozarjajo francoske oblasti. Zato so za osem dni omejile vzpone na Mont Blanc. Vse prepogosto se dogaja, da se nanj poskušajo povzpeti tudi neustrezno opremljeni in neizkušeni avanturisti.

Kdo se skriva v starodavnem črnem sarkofagu?

14. 07. 2018 15.00

V mestu Aleksandrija ob Sredozemskem morju so arheologi naleteli na izjemno odkritje – ogromni sarkofag iz granita. Gre za največji sarkofag, odkrit v tem pristaniškem mestu. In nihče ne ve, kdo ali kaj se skriva v njem.

Groenewegen v Chartresu premočan za Gavirio in Sagana

13. 07. 2018 19.05

Nizozemski kolesar Dylan Groenewegen je prepričljivo zmagal v sprintu sedme etape dirke po Franciji. Član ekipe LottoNL-Jumbo je na najdaljši etapi letošnjega Toura po 231 kilometrih v Chartresu ugnal najboljša sprinterja letošnje francoske pentlje, Kolumbijca Fernanda Gavirio in Slovaka Petra Sagana.

'Prevarantski kitolovec' zanika uboj zaščitenega sinjega kita

13. 07. 2018 08.39

Je podjetje enega najbogatejših Islandcev ubilo zaščitenega sinjega kita? To trdi neprofitna organizacija Sea Shepherd, ki se bori proti kitolovu. Prav ta je največjega sesalca na svetu pripeljal na rob izumrtja. Loftsson pa trdi, da je šlo za križanca, in ne sinjega kita.

Zadnja večerja ledene mumije Ötzi

13. 07. 2018 10.36

Znameniti Ötzi, ki je živel pred 5300 leti, je tik pred smrtjo jedel kozoroga, jelena in žito enozrnico, v želodcu pa so našli tudi sledove praproti, razkrivajo znanstveniki. Ne gre ravno za obed, ki vam ga bodo postregli v dandanašnji restavraciji, a za naše prednike je bila to izjemno hranljiva pojedina.

Mladostniki na vojaškem taboru: postavljanje bivaka, prižiganje ognja, filtracija vode

12. 07. 2018 19.17

Bi znali preživeti v naravi, brez vode, brez telefona, brez vžigalnika? Študenti in dijaki, ki so se 13 dni urili z vojaki na taboru v Bohinjski Beli in na Počku, so pokazali, da bi v naravi z lahkoto preživeli. Pa ne samo to. Znali bi se tudi orentirati, plezati in reševati ponesrečence.

Bodalo z Iga po 33 letih spet v Sloveniji: kazenski pregon že zastaral

11. 07. 2018 10.13

Pred več kot 30 leti ukradeno bronastodobno bodalo z Iga se je – tudi s pomočjo Interpola – vrnilo v Slovenijo. Vrnitev muzejskega eksponata ima izjemen pomen za slovensko kulturno dediščino. Ker pa gre nenazadnje za hladno orožje, običajen transport z letalom ni bil mogoč.

So odkrili najstarejši zapis Homerjeve Odiseje?

11. 07. 2018 12.51

Na Peloponezu, v bližini ostankov Zevsovega templja na Olimpiji, je ekipa grških in nemških arheologov našla glineno ploščo, na kateri je izpisanih 13 verzov Odiseje. Morda gre za najstarejši zapis Homerjevega epa, ki je sicer nastal okoli 8. stoletja pred našim štetjem.

Do konca stoletja nas bo na Zemlji že več kot 11 milijard

11. 07. 2018 07.55

11. julija obeležujemo svetovni dan prebivalstva. Število prebivalstva se je od leta 1950 do 2017 potrojilo in še bo naraščalo. Do konca stoletja nas naj bi bilo na Zemlji kar 11 milijard. Svetovno prebivalstvo narašča predvsem zaradi nižje umrljivosti.

Airbus predstavil novo letalo A220

10. 07. 2018 15.45

Evropsko podjetje Airbus je danes predstavilo novo letalo Airbus A220. Letalo je pravzaprav preimenovana serija letal CSeries kanadskega podjetja Bombardier, ki mu zaradi spora z Boeingom ni uspelo letal spraviti na mednarodni trg. Airbus je tako s strateškim nakupom serije CSeries prehitel Boeing pri gradnji in prodaji letal med 100 in 150 sedeži, ki razmišlja o prevzemu brazilskega letalskega giganta Embraer.