Education

Velika Britanija še odločneje napovedala vojno plastiki: slamice in palčke za ušesa morda že kmalu preteklost
20. 04. 2018 06.00
Britanska vlada resno razmišlja o tem, da bi prepovedala prodajo plastičnih slamic, mešalnih žličk za koktejle in vatiranih palčk za ušesa.

Prva prejemnica Nobelove nagrade slovenskim dijakom: Nikoli se nisem bala poraza
17. 04. 2018 18.15
Na obisku v Sloveniji se te dni mudi Iranka Širin Ebádi, prva prejemnica Nobelove nagrade muslimanske veroizpovedi. Kot zagovornica pravic žensk, otrok in političnih zapornikov je tudi sama večkrat pristala v iranski ječi. V predsedniški palači je izbranim slovenskim dijakom predavala o svojem življenju in neštetih porazih, s katerimi se je srečala na svoji življenjski poti.

Štipendije E/MBA na vodilni poslovni šoli v regiji JVE
17. 04. 2018 06.00
Poslovna šola COTRUGLI, vodilna poslovna šola v regiji, podeljuje štipendije za program Executive MBA in MBA (E/MBA) ambicioznim posameznikom, ki želijo napredovati v svoji karieri z vlaganjem v svoje znanje in mreženje.

Devet reševalk 170 metrov pod zemljo reševalo poškodovanca
14. 04. 2018 19.38
Vsaj desetkrat na leto iz podzemlja rešujejo ljudi ali živali jamarji reševalci. V vsej zgodovini jamarske reševalne službe pri nas in v tujini pa se še ni zgodilo, da bi se na reševanje podala le ženska ekipa. Jamarske reševalke so si organizirale takšno vajo v bližini Kozine, ker se želijo po izurjenosti postaviti ob bok moškim kolegom.

Slovenci osvajamo nove svetove - in to kar z raketo
10. 04. 2018 19.00
Slovenski študent arhitekture Denis Vrenko je oblikoval logotip, ki bo krasil raketo Sojuz, ki bo v vesolje ponesla satelit Keops. Med več kot 300 kandidati so prav podobo 25-letnega študenta iz Celja izbrali za logotip evropske vesoljske misije.

Mladi merili moči ... argumentov
07. 04. 2018 20.02
Na državnem turnirju srednješolcev v debatiranju je moč argumentov merilo kar 18 ekip, na koncu so slavili dijaki Gimnazije Bežigrad. In četudi se na prvi pogled morda zdi, da gre le za govoričenje, jim lahko pridobljene retorične veščine pridejo še kako prav v vsakdanjem življenju.

Kitajska vesoljska postaja odslužila svoje
01. 04. 2018 12.06
Tianngong-1 ali 'Nebeško palačo' so v Zemljino orbito poslali leta 2011. Gostila je lahko po enega astronavta, pet let kasneje pa je končala svojo misijo. Potem so kitajski upravljavci s postajo izgubili stik in s tem tudi nadzor.

Bodoči študentje: prijavnico za vpis lahko oddate le še danes
30. 03. 2018 06.42
Prijava za vpis na fakultete in višje šole je možna le še danes – zaključuje se namreč prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske in magistrske študijske programe v študijskem letu 2018/19. Prijavo za vpis lahko kandidati oddajo preko elektronske vloge. Pomemben je vrstni red izbranih študijskih programov, saj bo kandidat uvrščen v prvega, za katerega bo izpolnil vse pogoje.

Matevž Lenarčič bo v novi misiji nad Rusijo in Kitajsko zbiral podatke o koncentracijah črnega ogljika
26. 03. 2018 10.26
Slovenski letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič se aprila odpravlja na novo misijo. Tokrat bo letel nad Rusijo in Kitajsko, na poti pa bo zbiral podatke o koncentracijah črnega ogljika. Predvidena je krožna pot prek Balkana, Turčije, Irana, Pakistana, Indije, Bangladeša, Burme, Laosa nad Kitajsko ter nato prek Rusije in vzhodne Evrope nazaj v Slovenijo.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu
25. 03. 2018 08.58
Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

'Šport nas je združil, nam pomagal, da smo preživeli vojno'
24. 03. 2018 09.13
Mirsad Mirojević je leta 1994 v obleganem Sarajevu stopil na mino, ki mu je odtrgala nogo. Po boleči rehabilitaciji je uteho našel v športu. Z nekaj prijatelji je ustanovil klub za sedečo odbojko in izkazalo se je, da je bila to rešilna bilka za številne žrtve zemeljskih min, ki jih je vojna za vedno zaznamovala. Žal te bilke mnogi niso našli.

Sklad pokojnega Jerneja Šugmana za pomoč nadarjenim mladim gledališčnikom
22. 03. 2018 19.44
Igralec Jernej Šugman nas je konec lanskega leta zapustil, ampak v gledališču bo vsaj simbolično ustvarjal še naprej. Za to so poskrbeli njegovi igralski kolegi, ki bodo v njegovem imenu začeli podeljevati štipendije nadarjenim gledališčnikom. Ustanovili so sklad, ki naj bi poskrbel, da bo Šugman za vedno ostal simbol izjemnega talenta.

Svetovni dan voda: peticijo za ohranitev Mure podpisalo več kot 77.000 ljudi
22. 03. 2018 07.09
22. marca obeležujemo svetovni dan voda. Tokratna tema je narava za vodo. Mnoge rešitve za težave, kot so poplave, suše in onesnaženost vode, nam namreč ponuja narava sama. Da smo ljudje s svojimi posegi v vodne ekosisteme naredili precejšnjo škodo, so opozorili predstavniki kampanje Rešimo Muro, ki so pod peticijo za ohranitev naravne struge in proti gradnji hidroelektrarne Hrastje-Mota zbrali 77.310 podpisov.

BREZPLAČNO: Od A do Življenjskega zavarovanja!
21. 03. 2018 13.49
Mnogi izmed nas so prepričani, da zavarovanja ne potrebujejo in da jih želijo zavarovalnice s svojimi paketi zavarovanj samo ogoljufati. A to prepričanje navadno velja le dokler se jim kaj ne zgodi. Takrat je še kako pomembna ustrezna finančna zaščita tako oškodovanca, kot njegove družine. Ker vam želimo pomagati razumeti zavarovalniški jezik, ki je osnova za izbiro ustreznega paketa zaščite za vas in vaše najbližje, smo v sodelovanju s Prvo osebno zavarovalnico pripravili brezplačnen priročnik, v kateri so v splošnem jeziku pojasnjeni najbolj pogosti pa tudi pomembni zavarovalniški pojmi, dodana pa je še kopica nasvetov o tem, na kaj biti pozorni, ko sklepate zavarovanje.

Zagotovo eden najbolj nenavadnih poklicev: lovec na snežinke
21. 03. 2018 06.00
Bi vas pritegnil oglas, ki išče lovca na snežinke? Prostovoljnega ali profesionalnega? Ja, tudi takšen poklic obstaja, saj je preučevanje snežink prava znanost. Analiza ledenih kristalov, ki jih postavljajo na mikroskop in fotografirajo, nenazadnje pomaga tudi pri iskanju odgovorov na vprašanja o klimatskih spremembah in potrjevanja vremenskih napovedi.

Kako srečni ste? Slovenci smo bolj srečni od povprečja EU, pa tudi od naših južnih sosedov
20. 03. 2018 07.05
Ali se oseba počuti srečna ali ne, je odvisno od veliko dejavnikov. Marsikaj se sicer da pojasniti z ekonomskim stanjem v državi, ne pa vsega. Pogojev za občutek sreče namreč ne ustvarjajo le blaginja v državi, niti ne finančno stanje gospodinjstva oziroma posameznika, temveč tudi zdravje, položaj na trgu dela in podobno.

Najboljša učiteljica na svetu uči v okolju z najvišjim številom umorov v Britaniji: učenci pišejo nalogo v kopalnici
20. 03. 2018 09.57
Britanska učiteljica Andria Zafirakou je postala najboljša učiteljica na svetu, za kar je prejela milijon ameriških dolarjev nagrade. Andria poučuje umetnost, za svoje učence pa pravi, da so "neverjetni". Nominirali so jo, ker je predana in sposobna iz vsakega od njih zvleči nek potencial. Med 40 finalisti je bila tudi Srbkinja Željana Radojičić - Lukić.

Cerarjev odstop prekrižal načrte sindikatom: bodo pogajanja 'padla v vodo'?
15. 03. 2018 07.56
V sindikatu Sviz bodo zaradi odstopa premierja Mira Cerarja najverjetneje zamrznili stavko. Branimir Štrukelj je dejal, da nadaljevanje stavkovnih aktivnosti brez pogajalskega partnerja pač nima smisla. Za Počivalškove sindikate je podpis stavkovnega sporazuma še vedno mogoč, medtem ko predstavniki policistov odstop ocenjujejo kot "beg pred realnostjo".

Ali res vse šole ponujajo enake možnosti za otroke?
14. 03. 2018 18.03
Mednarodna raziskava primerjave dosežkov učencev PISA je pokazala, da so naši učenci nadpovprečni na vseh področjih, ki so jih vzeli pod lupo: v naravoslovju, matematiki in pismenosti. Katere osnovne šole pa pri nas veljajo za elitne in na katere se je v preteklosti neupravičeno gledalo zviška? Ali res vse šole ponujajo enake možnosti za otroke?

Ulice bo na 11 shodih po Sloveniji zavzelo več kot 40.000 šolnikov
13. 03. 2018 10.22
Na različnih lokacijah po Sloveniji bo jutri stavkalo še več zaposlenih v šolstvu kot februarja. Zahtevali bodo višje plače, ureditev plačila razredništva in višji regres, starše pa prosijo, naj v sredo otrok ne pošiljajo v vrtce in šole. Če ne bo dogovora, bodo 17. aprila stavko še zaoostrili. Ministrstvo za izobraževanje je šole in vrtce pozvalo, naj kljub stavki poskrbijo za varstvo in oskrbo otrok.

Do 50. leta ni poznal bolniške, nato pa ...
28. 02. 2018 20.55
Bodoče študentke in študenti imajo le še slab mesec dni časa za vpis na želeno fakulteto. S tem bodo bolj kot ne zakoličili svojo karierno pot in se podali na lov za izkušnjami, dodatnim znanjem in kompetencami. Čeprav pozneje vsi ne bodo delali tega, za kar so se izučili, bodo nekoč zagotovo pomemben člen podjetja, v katerem se bodo zaposlili. A strokovnjaki svarijo: na krilih uspeha v delovenem okolju nikar ne pozabite na odgovorno ravnanje ter vedno razmišljajte o prihodnosti! In če načrtujete nakup hiše ali stanovanja oziroma bi se radi lotili varčevanja za ta projekt, pa ste se ob tem znašli pred kakšnim izzivom ali vprašanjem, so naši strokovnjaki pravi naslov za vas!

Stavka šolnikov bo. Štrukelj nad vlado: To ni več resno
12. 03. 2018 06.46
Stavka šolnikov bo, potem ko je poskus dogovora, ki bi jo lahko preprečil, padel v vodo. Pri Svizu za to krivijo vlado, glavna vladna pogajalka pa pravi, da je vladna koalicija pripravila "konkreten predlog, dobro ponudbo", ki pa jo je zaradi finančnega okvirja vezala na približevanje tudi s strani sindikatov.

Mariborski študenti izdelali slikanice za slepe in slabovidne otroke
10. 03. 2018 19.07
Študentje četrtega letnika Oddelka za likovno umetnost na mariborski pedagoški fakulteti so izdelali unikatno zbirko slikanic za slepe in slabovidne otroke. Gre za prvo takšno zbirko tipank v Sloveniji. Študentje so tudi napisali zgodbice in jih opremili z ilustracijami, ki jih lahko slepi in slabovidni doživljajo s tipanjem.

Študenti invalidi kljub opozarjanju postavljeni pred številne ovire
10. 03. 2018 07.00
Društvo študentov invalidov Slovenije zagovarja interese in posebne potrebe študentov invalidov. Določene prilagoditve študijskega procesa še niso povsod urejene enako dobro, zakonsko tudi še ni poskrbljeno za osebno asistenco. Predsednik društva Jakob Škantelj predvsem opozarja na arhitekturne ovire, s katerimi se invalidi spopadajo na nekaterih ljubljanskih fakultetah.

Prevara: ko poceni letalske karte postanejo najdražje
09. 03. 2018 10.02
Varni na internetu opozarjajo pred novo spletno prevaro. Tokrat se pazite spletnih strani, kjer ponujajo poceni letalske karte. Bralec je namreč kupil ugodno letalsko karto, ko jo je želel prevzeti, pa je ugotovil, da je plačal le 55 odstotkov zneska. Preklic plačila kljub zagotovilom ni bil možen, poceni karta pa se je izkazala za drago.

Starejši moški naj bi z bonboni vabil deklico, da gre z njim. Šola in policija svarita in mirita
09. 03. 2018 08.22
V ponedeljek naj bi deklica na poti iz šole za Bežigradom v Ljubljani naletela na starejšega moškega, ki naj bi jo ogovoril in vabil, da gre z njim. Deklica ga je ignorirala, odšla na avtobus in do prve varne ustanove, kjer je o tem obvestila starše. Policija je prijavo obravnavala, a moškega ni uspela identificirati, šola pa je starše pozvala, naj se pogovorijo s svojimi otroki.

VIDEO: Skupina raziskovalcev v Koralnem morju našla razbitine ameriške letalonosilke iz druge svetovne vojne
06. 03. 2018 09.16
Skupina raziskovalcev pod vodstvom milijarderja Paula Allena je v Koralnem morju našla razbitine ameriške letalonosilke USS Lexington. Razbitine so našli 800 kilometrov od vzhodne obale Avstralije, na globini približno 3000 metrov. Poleg razbitin so našli še 11 zelo dobro ohranjenih letal.

Najvišje priznanje za edinega še živečega slovenskega Nobelovca
05. 03. 2018 14.15
Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija ASEF je podelila najvišje priznanje za življenjsko delo trenutno edinemu še živečemu slovenskemu Nobelovemu nagrajencu Duncanu Haldanu. Čeprav že vse življenje živi in dela v tujini, zdaj je profesor v ZDA, pa je ponosen na svoje slovenske korenine – njegova mama je bila namreč koroška Slovenka.

Ko Primož Trubar postane slovenski Superman
02. 03. 2018 17.59
V Tehniškem muzeju Slovenije so odprli razstavo Znanje brez meja, na kateri so v ospredju slovenski super junaki, ki so s svojim znanjem in izumi spreminjali svet. Primož Trubar, Herman Potočnik Noordung, Sunita Williams in France Rode se tako lahko postavijo ob bok Spidermanu, Supermanu in Batmanu.

Inženirji prihodnosti
27. 02. 2018 15.57
Elektroinženirka proučuje celice kitajskega hrčka, geomatik računa, kdaj bo prosto javno kolo, strojnik dela doktorat iz gibanja zraka v sušilnem stroju, digitalni modelar lahko predvidi napako že med projektiranjem zgradbe – poklici, ki jih bomo še potrebovali. Inženirji ne delajo več v hrupnih halah in na zaprašenih gradbiščih ...