Evra

Bo Nissan preselil proizvodnjo?

10. 12. 2000 00.00

Japonski proizvajalec osebnih avtomobilov Nissan bo verjetno svojo proizvodnjo modela Micra iz Sunderlanda v Veliki Britaniji preselil na celino, predvidoma v Francijo, je poročal BBC. Uradna odločitev bo sicer znana šele januarja, a britanski sindikati že izražajo skrb, da se je japonska tovarna že odločila. Ogroženih naj bi bilo 1300 delovnih mest, razlog za selitev proizvodnje na celino pa naj bi bil premočan funt v razmerju do evra, kar v zadnjem času močno zavira izvoz avtomobilov iz Velike Britanije.

Boj med večjimi lastniki delnic Maksime 1 končan

28. 11. 2000 00.00

Včeraj je bilo na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev sklenjenih 1.541 poslov v skupni vrednosti 568 mio SIT. Na borznem trgu je bilo sklenjenih 452 poslov v skupni vrednosti 374 mio SIT, na prostem trgu pa 1.089 poslov v skupni vrednosti 194 mio SIT.

EU o ekonomski stabilnosti kandidatk

27. 11. 2000 00.00

Ministri EU za gospodarstvo in finance bodo danes na zasedanju v Bruslju po pričakovanjih podali skupno mnenje o srednjeročni ekonomski in finančni stabilnosti kandidatk za članstvo. Mnenje bo nato vključeno v splošno poročilo o širitvi, ki ga za bližnji vrh v Nici pripravljajo zunanji ministri. Sicer pa ministrski svet za gospodarstvo in finance spodbuja k tesnejšemu področnemu dialogu med EU in kandidatkami. Po načrtih naj bi redna oblika dialoga stekla v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo uniji predsedovala Švedska. V mislih imajo ministri multilateralni forum, v okviru katerega naj bi se sestajali člani odbora EU za gospodarstvo in finance ter predstavniki prosilk za članstvo.

Negotov izid povzročil padec tečajev

10. 11. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se tudi zadnji delovni dan v tem tednu znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je sledil negativnim gibanjem na Wall Streetu ter ponovno padel pod psihološko pomembno mejo 15.000 točk. Ob koncu trgovanja se je borzni barometer ustalil na 14.988,54 točke, kar je 71,51 točke oz. 0,5 odstotka manj kot v četrtek. Na deviznih trgih se je tečaj evra zvišal. Ob 15. uri po tokijskem času je bilo treba za evro odšteti 86,55 centa, kar je 1,10 centa več kot v četrtek.

Porast tečajev v Tokiu

08. 11. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je pridobil 59,31 točke in trgovanje končal pri 15.399,64 točke. To je 0,4 odstotka več kot včeraj. Trgovanje je minilo v znamenju ameriških predsedniških volitev. Nekaj minut zatem, ko je ameriška televizija objavila zmago Georga Busha, se je tečaj evra na deviznih trgih znižal. Z včerajšnjega tečaja 86,25 centa za evro, se je ob 16.15 po tokijskem času znižal na 85,66 centa, medtem ko se je vrednost evra še uro prej gibala okrog 86,06 centa za evro.

Banka Slovenije posegla na devizni trg

07. 11. 2000 00.00

Banka Slovenije je danes spet posegla na deviznem trgu, ker ocenjuje, da je rast tečaja tolarja prepočasna. Centralna banka je določila nov izhodiščni tečaj, ki znaša 210,66 tolarjev za euro. V skladu s pogodbo, ki jo ima z dvaindvajsetimi bankami sklenjena centralna banka, morajo te banke devize odkupovati po najmanj 210, 2387 tolarjev za euro in največ za 2111, 0813 tolarjev za euro.

Obrestne mere v EU

03. 11. 2000 00.00

Evropska centralna banka se je v četrtek odločila pustiti poglavitne obrestne mere v članicah skupne evropske denarne unije nespremenjene. Po koncu zasedanja v Frankfurtu so iz ECB sporočili, da najnižja obrestna mera za refinanciranje bank pri centralni banki ostaja na 4,75 odstotka. Odločitev vodstva centralne banke je bila pričakovana. Obrestna mera za depozite poslovnih bank prek noči pri centralni banki ostaja pri 3,75 odstotka, posojilna obrestna mera, po kateri si banke lahko pri ECB izposodijo denar, pa pri 5,75 odstotka. Na evropskih finančnih trgih so takšno odločitev centralne banke pričakovali, saj si je tečaj evra v zadnjih dneh nekoliko opomogel, kar naj bi bil znak upočasnjevanja ameriške gospodarske rasti. ECB je obrestne mere nazadnje zvišala 5. oktobra, in sicer za po 0,25 odstotne točke.

Honda načrtuje reorganizacijo

01. 11. 2000 00.00

Japonski proizvajalec avtomobilov Honda Motor namerava reorganizirati svojo proizvodnjo v Evropi, da bi se tako izognil težavam, ki sta jih sprožila šibko stanje evra in veliko povpraševanje po terenskih vozilih v ZDA.

Volkswagen beleži odlične rezultate

27. 10. 2000 00.00

Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen je v prvih devetih mesecih letošnjega leta ustvaril za 125,4 milijarde mark prihodkov, kar je za 14 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Dobiček družbe se je v omenjenem obdobju zaradi odlične prodaje v ZDA in Aziji ter šibkega evra zvišal za 50 odstotkov na 2,24 milijarde mark, so sporočili iz podjetja. Tako visoka rast dobička je presegla vsa pričakovanja analitikov, ki so napovedovali za pribižno 23 odstotkov višji dobiček kot v enakem lanskem obdobju. K boljši prodaji in višjemu dobičku je med drugimi prispevalo tudi padanje vrednosti evra, kar je evropske in s tem tudi nemške izdelke, za kupce zunaj EU, pocenilo in naredilo cenovno bolj ugodne. Še večji razlog za tako dobre rezultate pa pri Volkswagenu navajajo znižanje nemških davkov na dobiček. Volkswagen je poleg lastne blagovne znamke lastnik še nekaterih znanih avtomobilskih znamk, kot so Audi, Škoda, Seat, Lamburghini in Rolls-Royce.

Sony odpustil 400 delavcev

17. 10. 2000 00.00

Japonski proizvajalec elektronike Sony bo v svoji tovarni v Veliki Britaniji odpustil približno 400 delavcev. Za to so se pri Sonyju odločili zaradi visokega tečaja britanskega funta proti evru in povečevanje stroškov dela v Veliki Britaniji.

Bodo tudi Švedi proti evru?

03. 10. 2000 00.00

Po referendumu, na katerem so se Danci izrekli proti vstopu v evro območje, se je tudi med švedskim prebivalstvom okrepilo večinsko mnenje proti evru. V anketi Gallupovega instituta, ki ga je objavil stockholmski gospodarski časnik Dagens Industri, se je 42 odstotkov vprašanih izreklo proti evru, 31 odstotkov pa za uvedbo skupne evropske valute na Švedskem, medtem ko je bilo 27 odstotkov vprašanih neodločenih.

Sony razmišlja o selitvi proizvodnje

02. 10. 2000 00.00

Sony namerava prenesti proizvodnjo high-tech zabavne elektronike z Japonske v Evropo. S tem namerava kompenzirati 30%-ni padec evra proti jenu. Želijo si tudi tesnejšega sodelovanja z evropskimi proizvajalci polprevodnikov in s tem obdržati cene na nizki ravni in zadostiti vse večjemu povpraševanju.

Danci na referendumu zavrnili evro

29. 09. 2000 00.00

Danski volivci so na včerajšnjem referendumu zavrnili uvedbo skupne evropske valute. Proti evru je po neuradnih podatkih glasovalo nekaj manj kot 53 odstotkov Dancev, za pa 47 odstotkov.

Končano zasedanje IMF in SB

29. 09. 2000 00.00

Potem ko sta Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka (SB) v sredo predčasno končala skupno letno zasedanje, sta generalni direktor IMF Horst Köhler in predsednik Svetovne banke James Wolfensohn na včerajšnji novinarski konferenci predstavila sklepe zasedanja. Obsodila sta proteste, ki so jih v času zasedanja prirejali nasprotniki globalizacije, Köhler pa se je dotaknil tudi vprašanja intervencije velikih investicijskih bank v zvezi s tečajem evra.

Potočnik obžaluje dansko odločitev

29. 09. 2000 00.00

V. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve in vodja ožje pogajalske skupine za EU Janez Potočnik danes izrazil obžalovanje zaradi neuspeha danskega referenduma o uvedbi evra. Potočnik ocenjuje, da izid referenduma ne bo neposredno vplival na potek širitve EU, vsekakor pa je to korak, ki ne prinaša potrebne krepitve unije ter skupne valute in lahko posredno prizadene sam proces širitve.

IMF in Svetovna banka obsodila proteste

28. 09. 2000 00.00

Potem, ko sta Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka (SB) včeraj predčasno končala skupno letno zasedanje, sta generalni direktor IMF Horst Köhler in predsednik Svetovne banke James Wolfensohn na dopoldanski novinarski konferenci predstavila zaključke zasedanja. Obsodila sta proteste, ki so jih v času zasedanja prirejali nasprotniki globalizacije, Koehler pa se je dotaknil tudi vprašanja intervencije velikih investicijskih bank v zvezi s tečajem evra. Köhler je po izgredih, ki so spremljali letno zasedanje finančnih organizacij, od nekaterih mednarodnih nevladnih organizacij zahteval, naj se odpovejo nasilju, in poudaril, da protestniki z nasiljem niso zmagali, temveč so doživeli poraz. Ob tem je ocenil, da se je češka družba na obnašanje protestnikov odzvala odklonilno. Poudaril še je, da je Praga lahko ponosna na organizacijo zasedanja, zaradi katere se je po mnenju Köhlerja okrepil tudi ugled mesta v svetu. Predsedujoči letnega zasedanja IMF in SB, južnoafriški minister za finance Trevor Manuel, je na novinarski konferenci zatrdil, da zasedanja, ki bi se moralo končati v četrtek, niso predčasno zaključili zaradi protestov, ampak zaradi učinkovitega poteka zasedanja. Predsednik Svetovne banke Wolfensohn pa je menil, da je bilo zasedanje izredno uspešno, čeprav je potekalo v težkih pogojih, in prav tako poudaril, da protestniki z nasiljem niso zmagali. Dejal je, da so bili pogovori z neodvisnimi skupinami zelo "plodni" in koristni. Ugotovil je še, da imajo skupine, s katerimi se je pogovarjal, z IMF in SB veliko skupnih ciljev. Generalni direktor IMF je investicijo bank ocenil kot pravo odločitev in ob tem menil, da je intervencija bank dokaz, da je Evropska centralna banka institucija, ki je pristojna za razvoj tečaja. Dodal je, da bo prihodnji razvoj skupne evropske valute odvisen od strukturnih reform v Evropi. Kot največji izziv je Köhler označil zmanjševanje revščine v svetu in preoblikovanje globalizacije tako, da bi koristila vsem. Poudaril je, da bi bilo treba izboljšati mednarodni finančni sistem in poskrbeti, da bi bil bolj pregleden. Nasprotniki globalizacije so predčasen zaključek zasedanja danes označili kot uspeh, ki naj bi bil posledica množičnih protestov. V češki prestolnici se je v času zasedanja IMF in WB zbralo skupaj približno 12.000 ljudi iz več držav, ki so med drugim tudi nasilno protestirali proti globalizaciji.

Referendum na Danskem

27. 09. 2000 00.00

Na Danskem so se davi odprla volišča, kjer se bo približno štiri milijone danskih volilcev na referendumu odločalo o uvedbi evra v svoji državi.

Danci pred referendumom

26. 09. 2000 00.00

Dva dni pred referendumom o uvedbi skupne evropske valute evro, ki bo na Danskem potekal 28. septembra, po podatkih javnomnenjske raziskave, ki jo je objavil danski liberalni dnevnik Politiken, vodijo zagovorniki evra za tri odstotke. V rezultatih raziskave je zapisano, da je 46 odstotkov vprašanih Dancev za uvedbo evra, 43 odstotkov je proti njegovi uvedbi, 11 odstotkov vprašanih pa je še neopredeljenih.

Cook za širitev EU na Vzhod

26. 09. 2000 00.00

Britanski zunanji minister Robin Cook je na kongresu britanskih laburistov v Brightonu danes podprl evropsko politiko stranke ter se zavzel za širitev Evropske unije na Vzhod in za pristop Velike Britanije k območju skupne valute evra.

Podpora evru na Danskem narašča

25. 09. 2000 00.00

Tri dni pred referendumom o uvedbi evra na Danskem danes raziskave javnega mnenja kažejo, da narašča število tistih, ki so za skupno evropsko valuto. Po raziskavi, katere rezultate je objavil liberalni časnik Politiken, bi za evro glasovalo 45 odstotkov vprašanih, proti pa 43 odstotkov. Po raziskavi, ki jo je za konservativni časnik Berlingske Tidende opravil Gallupov institut, pa je proti evru 46 odstotkov vprašanih, za pa 42 odstotkov.

IMF o svojih nalogah, nafti in evru

25. 09. 2000 00.00

V Pragi se je včeraj sestal denarni in finančni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMF), najvišji politični organ organizacije, da bi določil glavne naloge IMF in rešil vprašanje visokih cen nafte in nestabilne evropske valute evra. Odbor je poudaril, da lahko trenutne cene nafte škodijo svetovni gospodarski rasti.

Članice G-7 v Pragi

24. 09. 2000 00.00

V Pragi se je sedem industrijsko najrazvitejših držav (G-7) odločilo, da na visoke cene nafte na svetovnem trgu ne bodo reagirale z znižanjem davkov. Namesto znižanja davkov bodo ZDA, Japonska, Kanada, Francija, Velika Britanija, Italija in Nemčija raje pozvale proizvajalke nafte, naj načrpajo večje količine nafte .

Začetek srečanja članic G-7 v Pragi

23. 09. 2000 00.00

V češki prestolnici se je začelo srečanje finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank sedmih industrijsko najrazvitejših držav (G-7),

Trgovanje še naprej v znamenju slabe likvidnosti

21. 09. 2000 00.00

Trgovanje dne 20. 09. 2000 je minilo v znamenju slabe likvidnosti, ki smo jo na borzi v zadnjem času že navajeni. Indeks SBI 20 se je spremenil v pozitivno smer za 0,28% na 1.669,66 točke, indeks pooblaščenih investicijskih družb PIX pa je ostal nespremenjen na 1269,10 točke.

IMF napoveduje rast svetovnega gospodarstva

20. 09. 2000 00.00

Mednarodni denarni sklad (IMF) v svojem letnem poročilu napoveduje, da bo svetovno gospodarstvo letos doseglo 4,7-odstotno gospodarsko rast, kar je za 0,5 odstotka več, kot so napovedali maja letos. Zasluge za izboljšano napoved gredo trajni gospodarski rasti Združenih držav Amerike, okrepljeni evropski gospodarski rasti ter okrevajočemu japonskemu gospodarstvu. Če se bodo napovedi IMF uresničile, bo to najvišja gospodarska rast po letu 1988. IMF napoveduje, da naj bi razmere v svetovnem gospodarstvu ostale takšne tudi naslednje leto. Letno poročilo je IMF objavil ob začetku rednega letnega srečanjem IMF in Svetovne banke, ki se ga bodo konec tedna v Pragi udeležili predsedniki vlad, finančni ministri in guvernerji centralnih bank iz 182 držav.

Imajo Danci krono raje od evra

17. 09. 2000 00.00

Deset dni pred referendumom o vstopu Danske v območje evra, ki bo 28. septembra, se je v anketi, ki jo je danes objavil danski časnik Berlingske Tidende, 44 odstotkov Dancev izreklo proti, 38 odstotkov pa za uvedbo skupne evropske valute. V drugi anketi pa se je proti uvedbi evra izrazilo 44 odstotkov Dancev, za pa 41 odstotkov.

Bencinske črpalke v Veliki Britaniji spet odprte

17. 09. 2000 00.00

Večina bencinskih črpalk v Veliki Britaniji je danes ponovno odprtih, vendar bodo morali vozniki počakati še najmanj dva tedna, da bodo razmere normalne, so sporočile naftne družbe na Otoku. Pred črpalkami po vsej državi se danes še vedno vijejo kolone vozil. Še daljše vrste pa pričakujejo v naslednjih dneh.

Dražje delnice v Tokiu

13. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so danes uspeli pokriti del izgube iz prejšnjih dni. Borzni indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je porasel za 150,29 točke oz. 0,9 odstotka in trgovanje končal pri 16.190,52 točke. V zadnjih dveh delovnih dneh je Nikkei izgubil skupaj 450 točk.

EU ne bo znižala davkov na goriva

09. 09. 2000 00.00

Finančni ministri Evropske unije, ki so se

Evro je podcenjen

08. 09. 2000 00.00

Gospodarski položaj v Evropski uniji je z izjemo nekaterih težav odličen, je v pogovoru za madridski El Mundo povedal evropski komisar za gospodarska vprašanja Pedro Solbes Mira. Dodal je, da je evro v primerjavi z dolarjem nedvomno podcenjen.