Evropejci

Zgodovinski dosežek: Airbusov A320 prehitel Boeing 737 v številu naročenih letal
22. 11. 2019 15.00
Evropski proizvajalec letal Airbus je z modelom A320 prehitel najbolj prodajano letalo ameriškega proizvajalca Boeing 737. A320 je tako najbolj prodajano potniško letalo vseh časov, misija, ki so jo pred 50 let začeli v Evropi postaja vse večja realnost.

30 let kasneje: prelomne spremembe so najbolj koristile elitam
07. 11. 2019 06.00
Tri desetletja po padcu Berlinskega zidu in propadu komunističnih režimov le redki prebivalci, ki so nekdaj živeli za železno zaveso, obžalujejo globoke politične, družbene in gospodarske spremembe, ki so se odvile med letoma 1989 in 1991. A obenem z zaskrbljenostjo gledajo v prihodnost.

V napadu z nožem v Jordaniji osem poškodovanih, tudi evropski turisti
06. 11. 2019 13.18
Na priljubljeni turistični točki v Jordaniji je moški z nožem napadel več ljudi, med njimi štiri turiste in njihovega vodnika. Moški je po dogodku pobegnil, a so ga že ujeli.

Dresden, nemško mesto, ki je zaradi neonacizma razglasilo izredno stanje
02. 11. 2019 11.50
Mesto Dresden, ki se nahaja v nemški zvezni državi Saški, je zaradi resnih problemov s skrajno desnico v resoluciji razglasilo izredno stanje oziroma ’Nazinotstand’. Nekatere stranke, med njimi tudi vladajoča CDU, to opisujejo kot pretiravanje in 'čisti politični simbolizem'.

Slovenec v Santiagu: Dolgo se je nabiralo in zdaj je udarilo ven
21. 10. 2019 17.37
"Gledati vojake z oklepnimi vozili na ulicah ni ravno prijetno. Spomnilo me je na leto '91 pri nas, le da smo bili mi takrat organizirani, te nasilne bande tukaj pa niso," razmere v Čilu, kjer potekajo nasilni protivladni protesti, opisuje Slovenec. Težko je najti odprto trgovino, pravi, veliko je namreč oropanih in zažganih.

Dokončnih odločitev o ukinitvi premika ure še ni, konec tedna bomo spali uro dlje
21. 10. 2019 11.57
Kljub temu, da je Evropska komisija lansko leto napovedala, da bomo v Evropski uniji letos zadnjič premaknili ure, se za zdaj ni spremenili nič. Tudi ta konec tedna bomo namreč spali eno uro dlje, saj odločitev o prenehanju premikanja ure še ni bila sprejeta - na ravni EU zadeva, vsaj za zdaj, miruje.

KOMENTAR: Delodajalci, učite se: Dallas zna poskrbeti za dobrega zaposlenega
17. 10. 2019 17.13
Kolikokrat v svojem delovnem okolju ali pa na pivu s prijatelji slišite, da določeni delodajalec ne zna ceniti svojega zaposlenega. Če vse skupaj v eni najbogatejših organizacij na svetu, ligi NBA, natančneje pri franšizi Dallas Mavericks in slovenskemu košarkarju Luki Dončiću, postavimo v osnovni položaj, tj. delodajalec-zaposleni, ugotovimo, da v Dallasu temu ni tako.

Nekoč boste morda lahko zagrizli v goveji burger, 'vzgojen' v vesolju
08. 10. 2019 09.24
Nekega dne boste lahko morda zagrizli v zrezek, vzgojen v vesolju. Govedoreja je odgovorna za kar 41 % emisij toplogrednih plinov, ki nastajajo pri živinoreji in proizvede približno 14,5 % vseh emisij toplogrednih plinov. Število Zemljanov narašča, s tem pa tudi povpraševanje po mesu in mlečnih izdelkih. Mnoga podjetja so tako svojo priložnost našla v vzgoji okolju bolj prijaznega mesa iz 'epruvetke'.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'
06. 10. 2019 07.55
"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Dan, ko praznuje kava
01. 10. 2019 07.04
Kava še nikoli ni bila bolj priljubljena in še nikoli ni bilo več načinov priprave. Medtem ko skodelica kave še nikoli ni bila dražja, stroški proizvodnje pa so vse višji, je odkupna cena najnižja v zadnjih 15 letih. Številni proizvajalci zato ne morejo več skozi mesec.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'
22. 09. 2019 08.37
Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

Trump sporoča Evropi: Zaprte borce IS bomo izpustili na evropskih mejah
20. 09. 2019 19.33
Ameriški predsednik Donald Trump je zagrozil, da bo pri evropskih mejah izpustil zaprte borce skrajne skupine Islamska država, če evropske države ne sprejmejo nazaj svojih državljanov, ki so jih ZDA zaprle v taboriščih za teroristične osumljence. Poudaril je, da so ZDA naredile Evropi izjemno uslugo.

Čas je za 'drzne poteze': Če ne znamo izbrati najboljših, je z nami nekaj narobe
15. 09. 2019 07.00
"Ker sem optimist po naravi, vam bom rekel, da verjamem, da EU ima prihodnost," pravi dolgoletni raziskovalec Alberto Martinelli. "Optimističen sem tudi zato, ker so ljudje na zadnjih evropskih volitvah prepoznali grožnjo in se ji uprli – niso množično glasovali za stranke, ki želijo v EU ustvarjati kaos," nadaljuje Martinelli. A opozarja, da ima zmerna politika le še eno priložnost: "Če ji konkretni ukrepi spodletijo še enkrat, se bodo ekstremni politični pojavi vrnili – močnejši kot kdaj koli prej."

Niti D od Dream Teama: Francozi že v četrtfinalu ustavili ZDA
11. 09. 2019 06.00
Na košarkarskem svetovnem prvenstvu na Kitajskem smo videli novo veliko presenečenje. Favorizirana ameriška reprezentanca je v četrtfinalu izgubila proti Franciji (79:89), ki jo v prvem polfinalu čaka spopad z Argentino. Poraz Američanov je hud udarec tudi za drugo favoritinjo tega turnirja Srbijo, ki je po torkovem izpadu v četrtfinalu ostala brez vozovnice za olimpijske igre.

Trumpu zaupa manj kot pet odstotkov Evropejcev
10. 09. 2019 06.37
Evropejci vse bolj podpirajo povezano in učinkovito zunanjo politiko Unije glede pomembnih globalnih vprašanj, je pokazalo objavljeno poročilo think tanka Evropski svet za zunanje odnose, ki temelji na javnomnenjskih raziskavah. Pokazalo je tudi, da ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu zaupa manj kot pet odstotkov Evropejcev.

'V ospredju hrvaškega predsedovanja bo enotna EU'
03. 09. 2019 15.51
Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je na Blejskem strateškem forumu predstavil prioritete hrvaškega predsedovanja Evropski uniji v prvi polovici leta 2020. Zavzemali se bodo za Evropo, ki raste, povezuje, varuje svoje državljane ter je odprta do svoje neposredne soseščine in na globalni ravni, je dejal.

Hrvaška diplomatka, ki je razburila z zapisi o 'čisti Evropi', suspendirana
19. 08. 2019 12.09
Tajnico hrvaškega veleposlaništva v Nemčiji Elizabeta Mađarević, ki je razburila s svojimi rasističnimi in ksenofobnimi zapisi na družbenem omrežju Facebook, so suspendirali. Svoja stališča je sprva branila, pozneje pa je zatrjevala, da jih sama ni napisala, pač pa da ji je nekdo vdrl v profil. Zapise sta obsodila tudi hrvaški premier in predsednica, zaskrbljeni pa so tudi v Berlinu.

Elektrarno za pet milijard evrov bi gradili deset let, sodelovalo bi 25.000 ljudi
11. 08. 2019 07.00
"S konji, voli in golimi rokami danes ne naredimo prav veliko. Če ni elektrike, ni hrane, vode, prevoza, nobenega izdelka, prav tako ne šolstva ali zdravstva," pravi generalni direktor družbe GEN energija Martin Novšak. Čeprav smo od elektrike zelo odvisni, se z vprašanjem njene proizvodnje ukvarjamo veliko premalo, ugotavlja sogovornik, s katerim smo se pogovarjali v Krškem. Opozarja: "Nihče drug za nas ne bo gradil elektrarne."

Razpoke v temeljih turške jedrske elektrarne ali zgolj igra prestolov?
04. 08. 2019 07.00
Zgodba turške želje po energetski neodvisnosti, sploh zaradi dobre gospodarske rasti zadnjih 20 let, je državo že večkrat pripeljala do odločitev, ki so na mednarodnem prizorišču dvigovale prah. Tako so po letu 2000 na skrivaj kupovali naftne derivate iz okoliških držav, ki so bile v vojni, imeli megalomanske načrte za naftovode in plinovode, in željo, da zgradijo jedrsko elektrarno. Prvotno je bilo mišljeno, da jo bodo gradili Evropejci ali Japonci, a so se odločili za Ruse in Kitajce, kar je odprlo geopolitično pandorino skrinjico, tudi z namigi o nevarni elektrarni.

O dopustu lahko še vedno zgolj sanja tretjina Evropejcev
03. 08. 2019 14.34
Poletje za mnoge Evropejce predstavlja čas počitnic in potovanj. Ne glede na to pa si v EU leta 2018 kar 28,3 odstotka starejših od 16 let ni moglo privoščiti tedenskega dopusta stran od doma. Med 28 državami EU je bil delež prebivalcev, ki so lahko o počitnicah le sanjali, več kot 50-odstoten tudi na Hrvaškem. V Sloveniji je bil 21,8-odstoten.

Ne samo da ga radi pijemo, tudi varimo ga radi
02. 08. 2019 06.48
Skoraj ne mine dan, ki ne bi bil namenjen obeleževanju, spominu ali opominu na vse mogoče stvari: na naravo, bolezni, dogodke, ljudi … Vsak prvi petek avgusta pa svet izrazi spoštovanje do izdelovalcev piva, hmeljarjev in vseh v verigi, ki skrbijo za primerno kulturo pitja. Pivo je najbolj priljubljena in razširjena nizkoalkoholna pijača na svetu, zato smo zbrali nekaj zanimivih statistik.

'Tekmovali so na smučeh, ki so jih zaplenili nemškim gorskim vojakom'
27. 07. 2019 07.00
Šport in vojna – na prvi pogled nezdružljiva pojma, ki pa sta skozi zgodovino uspela ubrati skupno pot. V Sloveniji sta bila vidnejša smučarska podviga: tekma slovenskih partizanov v Cerknem januarja 1945 in na Mangartu takoj po vojni, junija 1945, kjer so tekmovali ameriški vojaki 10. gorske divizije. Slednji dogodek je že skoraj utonil v pozabo, zdaj ga obujamo na obeh koncih oceana. O njem nastaja dokumentarec.

'Dobro bi bilo, da vlada pride na obisk v Maribor - s potniškim vlakom'
12. 06. 2019 12.42
Prometna nepovezanost Mariborčane postavlja v izrazito podrejen položaj, poudarja skupina državljanov s prebivališčem v Mariboru, ki je na vlado naslovila pobudo 50 minut med Mariborom in Ljubljano. V nasprotju z imenom pobude, pot po prometno močno obremenjeni avtocesti namreč traja precej dlje, potovanje z vlakom pa v le eno smer tudi po tri ure.

Evropejci smo največji porabniki rib na svetu
31. 05. 2019 20.14
V svetovnih morjih obstaja veliko večja težava od mikroplastike. Čezmerni ribolov uničuje cele ekosisteme, povzroča izginjanje vrst in prazni morja ter oceane. Zaradi tega je po svetu prizadeta že skoraj miljarda ljudi, največji porabnik morske hrane pa smo prav Evropejci. Zaradi višjih cen so ribe marsikje predrage za lokalne prebivalce, ki živijo od ribolova.

A320, A220, A330, A350, A380 in BelugaXL hkrati v zraku za Airbusov rojstni dan
29. 05. 2019 09.42
Evropski letalski gigant Airbus je bil ustanovljen pred 50 leti z željo, da Evropo in njene številne proizvajalce letalskih produktov poveže v eno skupino. S tem so želeli, in tudi uspelo jim je, konkurirati mednarodnim prvakom, kot so McDonnell Douglas, Lockheed in Boeing.

Delo postaja vse bolj čustveno zahtevno
28. 05. 2019 09.28
Zaposleni Evropejci so zdravi in se dobro počutijo, bolje nadzorujejo tudi svoje delovne aktivnosti, a delo hkrati postaja vse bolj čustveno zahtevno, kar povzroča tveganja za zdravje in dolgotrajno vzdržnost samega dela.

'Poraz prve moderne politične delitve na levico in desnico'
26. 05. 2019 19.21
Odločilne, prelomne. To sta dva od pridevnikov, ki sta po Evropi odmevala pred tokratnimi volitvami. Za Evropo je turbulentno obdobje, v katerem se je povezava znašla precej blizu roba obstoja. Kam bo šla zdaj?

Novi evropski poslanci: Zver, Tomčeva, Bogovič, Fajonova, Brglez, Joveva, Grošelj in Novakova
26. 05. 2019 18.42
Evropejci v 28 državah so volili in odločili, katerih 751 poslancev bo prihodnjih pet let zastopalo 512 milijonov državljanov. Slovenijo bodo zastopali Milan Zver, Romana Tomc, Franc Bogovič, Tanja Fajon, Milan Brglez, Irena Joveva, Klemen Grošelj in Ljudmila Novak. Na evropski ravni pa so rezultati prinesli izgube za sredino, pridobili so zeleni, pa tudi skrajna desnica in evroskeptiki.

Svoj glas oddala četrtina volilnih upravičencev
26. 05. 2019 07.44
Po zadnjih podatkih, ki se bodo še osveževali, je svoj glas na evropskih volitvah oddalo 28,29 odstotka volilnih upravičencev. Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve je prejela 33 obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka, za 20 so takoj ugotovili, da prijava ni bila upravičena, 13 pa jih preverjajo.

Najvišja udeležba na evropskih volitvah po letu 1994
26. 05. 2019 15.09
V večini držav Evropske unije so potekale evropske volitve, ki se jih je, kot kažejo prve ocene, udeležilo okoli 51 odstotkov volivcev. Če bo ostalo pri teh številkah, to pomeni, da je volilna udeležba v EU27 najvišja v več kot 20 letih.