Evropejci

Liberalizem in njegov avtoritarizem
23. 01. 2022 09.36
Zahodna oziroma evropska intelektualna tradicija na splošno govori zgodbo liberalizma. Govori zgodbo posameznika, katerega svobodo (ki naj bi bila njegov končni cilj) so omejevali razni zunanji dejavniki, kot so politična moč, oblike tradicije in v nekaterih primerih narava. Govori zgodbo posameznika, ki je inherentno enak drugim. Posameznika, ki je kategorično ločen od svoje širše skupine in ima vnaprej dane »človekove pravice«, a tudi posameznika, ki se po svobodni volji povezuje v kolektive, večje od njega.

Čokolada: omamna pregreha
08. 01. 2022 08.26
Slaščica vseh slaščic. Odgovor na vsako tegobo, bolečino in hrepenenje. Čokolada je za marsikoga tolažba, afrodiziak, pregreha, njena izdelava pa vse prej kot enostavna. Kakšen okus bo imela, je odvisno od rastišča kakavovca, dolžine fermentacije zrn, načina praženja in seveda, dodatkov.

Evro v obtoku 20 let, v Sloveniji pa 15 let
29. 12. 2021 09.03
V začetku leta 2022 bo minilo 20 let, odkar so v obtok prišli evrski bankovci in kovanci in 15 let, odkar je skupno evropsko valuto prevzela tudi Slovenija. Evro je danes uradna valuta v 19 državah od 27 članic EU, uporablja pa ga približno 341 milijonov ljudi.

Ob svetovnem dnevu migrantov: usodni brodolomi, spolno nasilje in suženjstvo
18. 12. 2021 14.21
Slovenska karitas je ob mednarodnem dnevu migrantov, ki ga obeležujemo danes, pozvala oblikovalce politik, naj olajšajo mobilnost ljudi, saj iščejo le varnost in boljše pogoje za življenje. Kot so zapisali, so ljudje na poti človeška bitja, vsak s svojo zgodbo. Svoj dom zapuščajo in prečkajo meje iz različnih razlogov. Med drugim zaradi iskanja zaščite pred vojnami, konflikti in preganjanjem, zaradi lakote in drugih posledic podnebnih sprememb, iskanja dela za preživetje in dostojnejše življenje, študija ali združitve z družinskimi člani.

Med najvplivnejšimi Evropejci tudi Aleksander Čeferin
09. 12. 2021 09.32
Politico je objavil letni seznam 28 najpomembnejših in najvplivnejših ljudi v Evropski skupnosti, ki so vpleteni v evropsko usodo. Kot najbolj vplivno osebo v Evropi so razglasili italijanskega predsednika vlade Maria Draghija. Seznam so razdelili na tri dele: izvajalci, sanjači in moteči. Na seznamu slednjih se je znašel tudi predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin.

Štirje Slovenci po odpovedanem povratnem letu iz Maroka vendarle v Evropi
03. 12. 2021 20.27
Zaradi širjenja nove različice koronavirusa omikron je treba biti previden pri načrtovanju prihajajočih potovanj. Ne samo, da države znova uvajajo strožja pravila, recimo obvezen PCR-test tudi za cepljene, še več težav lahko povzroči odpoved povratnega leta. To so na lastni koži občutili številni Evropejci, med njimi tudi štirje Slovenci, ki so obtičali v Maroku, a so se v četrtek – sicer s precej dražjim z letom od prvotnega – vendarle vrnili v Evropo.

Jorgić z novo najboljšo uvrstitvijo na lestvici ITTF
30. 11. 2021 17.35
Slovenec Darko Jorgić je na najnovejši lestvici Mednarodne namiznoteniške zveze (ITTF) pridobil eno mesto in je 22., kar pomeni, da je še izboljšal najboljšo slovensko uvrstitev v zgodovini.

V Evropi vlada papirniška kriza, pandemija povzročila motnje v oskrbovalni verigi
29. 11. 2021 19.19
Papir je povsod okoli nas, z njim se srečujemo vsak dan, v šoli, službi, pa tudi na stranišču. Treba je posekati kar 384 dreves, da bi povprečnemu človeku zagotovili zalogo toaletnega papirja do konca življenja. Papir so izumili Kitajci, prva papirnica pa je bila postavljena v Rusiji. Povprečen Američan na dan porabi kilogram papirja, kar je 365 kilogramov na leto, Evropejci smo bolj varčni, na leto ga porabimo okoli 75 kilogramov.

Uefa pozdravila Resolucijo o športni politiki Evropske unije
23. 11. 2021 19.01
Na zasedanju parlamenta Evropske unije so poslanci sprejeli Resolucijo o športni politiki v Evropski uniji. Gre za dokument, ki ostro nasprotuje filozofiji letos ustanovljene Superlige, ki pa zaradi številnih kritik in umika večine (skesanih) soustanoviteljev nikoli ni zaživela. Obenem je Evropski parlament pozval k ustreznemu ukrepanju za zaščito evropskega športa pred grožnjo takšnih tekmovanj, kot je bil poskus Superlige.

'Navaden denar 'v nogavici' predstavlja glavni del varčevanja Slovencev'
31. 10. 2021 07.00
Čeprav smo bili Slovenci po statističnih podatkih lani rekordno varčni, ozadje našega varčevanja, ki ga izpostavlja profesor z ljubljanske ekonomske fakultete Maks Tajnikar, razkriva, da v vsebinskem smislu varčevanje slovenskih gospodinjstev sploh ni varčevanje. Glavni del predstavljajo denarne rezerve, to je "navaden denar v nogavici", ki se ne obrestuje, in je znak, da ljudje ne zaupajo oblasti. Slovenci privarčevani denar še vedno usmerjamo predvsem v vpogledne vloge, kar med drugim pomeni, da ostajamo pri izbiri oblike varčevanja konservativni in nenaklonjeni tveganju.

Napoved Accuweather za zimo 2021/22: povprečne temperature, padavine in sneg v Alpah
21. 10. 2021 08.53
Accuweather je objavil dolgoročno vremensko napoved za letošnjo zimo. Za naše kraje so meteorologi napovedali več padavin, večjih temperaturnih nihanj pa ne predvidevajo. Tudi letos napovedujejo večji vpliv El Niñe, a vdori arktičnega zraka lahko vremenske napovedi obrnejo na glavo. Kot še napovedujejo, snega v Alpah letos ne bo manjkalo.

Bertoncelj kot 15. na svetu končal kariero, najbolj se veseli dobre hrane
20. 10. 2021 15.30
Najboljši slovenski telovadec Sašo Bertoncelj, ki je pogumno prevzel taktirko prve violine slovenske gimnastike po odhodu legendarnega dvojca Aljaž Pegan - Mitja Petkovšek, je na svetovnem prvenstvu v japonskem Kitakjušuju končal kariero. Njegov zadnji nastop na konju z ročaji je bil, kot pravi, soliden, zato ničesar ne obžaluje.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'
13. 10. 2021 09.06
Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

Kaj je Evropa zares?
09. 10. 2021 07.00
Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov
25. 09. 2021 16.47
Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Pandemija, obramba, pravna država: Korupcija je izničenje demokratičnih standardov
15. 09. 2021 08.54
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu spregovorila o stanju v uniji. Izpostavila je okrevanje po pandemiji, poudarek pa je dala tudi zeleni in digitalni Evropi ter vlogi EU v svetu.

'Sredstva EU za okrevanje bi morale prejeti le države, ki spoštujejo pravno državo'
10. 09. 2021 08.47
Štirje od petih vprašanih Evropejcev menijo, da bi morala Evropska unija sredstva zagotoviti le državam članicam, ki spoštujejo pravno državo in demokratična načela, ugotavlja raziskava.

Rešitve prihodnosti: zelena streha v mestu in turizem, ki se ne ozira preveč v 2019
02. 09. 2021 08.42
Z razpravami o sodelovanju v Jadranskem morju, aktivnostih v Sredozemlju ter prihodnosti evropskega turizma se je sklenil 16. Blejski strateški forum. Govorci so med drugim razpravljali še o razogličenju prometa, okolju in obrambi.

Pozivi k hitri širitvi. Liberalna družina želi mehanizem za zaščito vrednot
01. 09. 2021 18.45
Ena osrednjih tem letošnjega Blejskega strateškega foruma je nedvomno širitev EU na Zahodni Balkan. Slišali smo množico pozivov, naj proces dobi potreben zagon, saj gre predvsem za strateško vprašanje.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve
01. 09. 2021 08.59
S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Evropske države ob naraščanja okužb širijo uporabo covidnega potrdila
27. 07. 2021 17.45
Zaradi hitrega naraščanja primerov okužbe z močno nalezljivo različico novega koronavirusa delta vse več držav v Evropi uvaja digitalno covidno potrdilo tudi v javnem življenju. Z uvajanjem dodatnih omejitev pri dostopu do gostinskih obratov in množičnih prireditev pa želijo obenem tudi pospešiti cepljenje proti covidu-19 med prebivalstvom.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'
06. 07. 2021 07.53
Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Von der Leynova ob zaključku na Bledu: Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan
01. 07. 2021 07.16
Slovenija je od Portugalske prevzela polletno predsedovanje Svetu Evropske unije, v ospredju katerega bodo boj s pandemijo covida-19 in okrevanje ter krepitev odpornosti Unije na krize ter širitev EU. Prav ta je po besedah premierja Janše odgovor na strateške izzive, vrh o Zahodnem Balkanu je podprla tudi von der Leynova. Poudarila je pomen vladavine prava, neodvisnih medijev in spoštovanja evropskih vrednot, ki so bistvo EU.

Podpisana uredba o evropskem digitalnem covidnem potrdilu
14. 06. 2021 14.53
Predsedniki treh glavnih institucij EU, Ursula von der Leyen (Evropska komisija), David Sassoli (Evropski parlament) in Charles Michel (Evropski svet), so se udeležili slovesnosti ob podpisu uredbe o evropskem digitalnem potrdilu, so sporočili iz Bruslja. Uredba bo začela veljati 1. julija in bo olajšala potovanja v Uniji v času pandemije covida-19.

So Maori Antarktiko odkrili veliko pred Evropejci in Američani?
11. 06. 2021 08.58
Zgodovinarji in znanstveniki so desetletja verjeli, da so Antarktiko prvi odkrili Evropejci in Američani. A nova študija odkriva, da so ledeno pokrajino morda prvi uzrli avtohtoni Maori z Nove Zelandije, in to več kot 1300 let pred Zahodom. Gre za bogato zgodovino, ki so jo zasenčila evropska odkrivanja, so dejali znanstveniki.

Rudy Gobert še tretjič najboljši obrambni igralec lige NBA
10. 06. 2021 09.40
Center moštva Utah Jazz Rudy Gobert je še tretjič v karieri prejel naziv najboljšega obrambnega igralca v severnoameriški košarkarski ligi NBA. Osemindvajsetletni Francoz je ta laskavi naziv prejel že za obrambne predstave v letih 2018 in 2019. Lani je ta naziv pripadel Grku Giannisu Antetokounmpu, ki je bil obenem tudi MVP.

Španija odprla meje za cepljene turiste, Malta brez okužbe z novim koronavirusom
07. 06. 2021 10.27
Španija želi oživiti turistično industrijo, ki jo je pandemija covida-19 močno prizadela, zato je odprla meje za vse cepljene turiste. "Španija je varna destinacija," je zagotovila ministrica za zdravje Carolina Darias in dodala, da je država "v procesu, da znova prevzame globalno vodstvo v turizmu". Italija je medtem na seznam belih dežel dodala še Ligurijo, Benečijo, Umbrijo in Abruci, na Malti pa po skoraj letu dni niso zabeležili nobenega novega primer okužbe z novim koronavirusom.

Do 3000 evrov kazni za turiste, ki s plaž Sardinije odnašajo pesek
06. 06. 2021 13.10
Bele peščene plaže so znamenitost Sardinije, a že vse od leta 2017 je z njih strogo prepovedano odnašati kakršenkoli material – pesek, kamenčke in školjke. Lokalne oblasti trenutno obravnavajo več ločenih incidentov, v katerih je 41 turistov s plaž odneslo skoraj 100 kilogramov peska. Za takšno kaznivo dejanje jim grozi vse do 3000 evrov kazni.

Predsedovanje Slovenije pod sloganom 'Skupaj. Odporna. Evropa.'
04. 06. 2021 10.50
Slovenija bo Svetu EU predsedovala pod sloganom 'Skupaj. Odporna. Evropa.' in logotipom predsedovanja, ki simbolizira povezanost Slovenije in Evropske unije.

Danska je Američanom pomagala vohuniti za evropskimi zavezniki
31. 05. 2021 09.33
Danska obveščevalna služba je med letoma 2012 in 2014 Američanom pomagala vohuniti za vodilnimi evropskimi politiki, vključno z nemško kanclerko Angelo Merkel. Poročilo danskega medija razkriva, da je NSA dostopala do kratkih besedilnih sporočil SMS, telefonskih klicev in opravil na internetu, vključno z iskanjem, klepetom in storitvami za sporočanje.