Evropo

Dogovor Londonske in Ljubljanske borze

14. 11. 2000 00.00

Na Ljubljanski borzi od 13. do 15. novembra poteka obisk delegacije predstavnikov Londonske borze, katerega glavni namen je podpis dogovora o sodelovanju med Londonsko in Ljubljansko borzo . Delegacijo vodi Joanne Menges, ki je na Londonski borzi odgovorna za celotni globalni poslovni razvoj, spremljata pa jo Philip Morgan-Rees, ki pokriva srednjo in vzhodno Evropo, ter njegov namestnik Charlie Platt.

Prva konferenca pakta stabilnosti v ZRJ

13. 11. 2000 00.00

Nekaj tednov po sprejemu ZRJ v Pakt stabilnosti za JV Evropo se je danes v Beogradu začela prva dvodnevna konferenca pakta stabilnosti, na kateri bodo začrtali politiko kratkoročne pomoči ZRJ med prihajajočo zimo in oblikovali načrt razvoja ZRJ in njenega odnosa z državami donatorkami pred mednarodno donatorsko konferenco, ki jo Evropska komisija in Svetovna banka načrtujeta v začetku decembra. Konference se udeležuje 300 udeležencev, med njimi 120 srbskih županov in predstavniki več kot 60 občin iz Evrope in ZDA, pa tudi predstavniki Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada. V Beograd je odšla tudi slovenska delegacija. V otvoritvenem govoru je koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach pozval mednarodno skupnost k oblikovanju nujnih programov pomoči ZRJ in poudaril, da brez gospodarskega napredka ne bo miru in stabilnosti. Koordinator pakta je obljubil, da bo pomoč v višini 200 milijonov evrov v Jugoslavijo prišla še pred novim letom. Sicer pa je Nemčija danes Beogradu obljubila 50 milijonov mark pomoči, Š vedska namerava&nbsp

Huda neurja po Evropi

06. 11. 2000 00.00

Huda neurja z močnim deževjem in orkanskim vetrom, ki so zajela predvsem zahodno Evropo, so doslej terjala štiri smrtne žrtve. V drugem neurju v zadnjem tednu sta v Veliki Britaniji umrli dve osebi, ko je v bližini Ludlowa na njun avtomobil padlo drevo. V francoski Nici je plaz pod seboj pokopal starejšega moškega, starejši moški pa je umrl tudi v naraslih vodah v Alassiu na severu Italije.

Peterle v Rimu

03. 11. 2000 00.00

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je v govoru na ministrskem zasedanju Sveta Evrope ob 50. obletnici podpisa Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki poteka v Rimu dejal, da bi države podpisnice konvencije o človekovih pravicah morale v svojo zakonodajo in sodno prakso prenesti več razsodb in mnenj Evropskega sodišča za človekove pravice. Ministre iz 41 držav članic SE je Peterle tudi obvestil, da slovensko kazensko pravo že predvideva ponovitev postopka, kar je v skladu z razsodbami evropskega sodišča. Članice SE imajo zdaj skupno kar 800 milijonov prebivalcev, ki se vse pogosteje obračajo na sodišče v Strasbourgu. Zato je Peterle opozoril, da bo učinkovitost sodišča ogrožena, če članice ne bodo upoštevale njegovih načel v svojih zakonodajah.

V Moskvi doprsni kip Herbersteinu

31. 10. 2000 00.00

V Moskvi bodo v atriju Vseruske državne knjižnice tuje literature na ulici Nikolo-Jamskaja 1 danes na posebni slovesnosti odkrili doprsni kip našemu rojaku Žigi Herbersteinu. Kip je delo Grigorija Potockega. Ob tej priložnosti bodo predstavili tudi dvojezično knjigo o Herbersteinu. Njeni avtorji so Anna Horoškevič, Andrej Lenarčič in Jožko Šavli. Po odkritju bo kulturni program, v katerem bo 13-članski zbor moskovskega Konservatorija izvedel dva madrigala Jacobusa Gallusa.

Putin pri EU

30. 10. 2000 00.00

V Parizu se bosta danes na vrhunskem zasedanju sestali Evropska unija in Rusija.

Allied Telesyn se je predstavil

30. 10. 2000 00.00

Podjetje Allied Telesyn, eden redkih ponudnikov celovitih omrežnih rešitev za podjetja vseh velikosti, se je predstavilo širši slovenski javnosti. Frits Janssen, vodja prodaje za vzhodno Evropo je poudaril, da se v zadnjem času Allied Telesyn čedalje več ukvarja z razvojem širokopasovnih rešitev, ki jo izvaja njihova skupina &raquo

O delovanju skupine za človekove pravice

26. 10. 2000 00.00

Na zasedanju delovne skupine za človekove pravice in manjšine, ki je popoldne potekalo v okviru dvodnevnega zasedanja delovnega omizja pakta stabilnosti za področje človekovih pravic in demokratizacije v Bukarešti, je Slovenija poročala o delovanju skupine in izvajanju projektov, ki jih je predložila in podprla ta delovna skupina, predstavili pa so tudi delo skupine v prihodnje.

ZRJ sprejeta v Pakt stabilnosti

26. 10. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je na današnjem srečanju delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo za človekove pravice in demokratizacijo v Bukarešti postala polnopravna članica pakta. Kot je poudaril koordinator pakta Bodo Hombach, je "pakt stabilnosti prva mednarodna organizacija, ki je svoja vrata odprla ZRJ". Hombach, ki je pooblaščencu jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice Goranu Svilanoviću simbolično izročil bakreni ključ, je še dejal, da je omenjeni korak posledica "političnih sprememb v Beogradu".

Dresdner Bank ponovno v ZRJ

25. 10. 2000 00.00

Nemška Dresdner Bank in beograjska Komercijalna banka (KB) želita potem, ko je Evropska unija ukinila sankcije proti Zvezni republiki Jugoslaviji, nadaljevati s sodelovanjem, ki sta ga razvijali že prej. O tem naj bi se dogovorila predsednik uprave KB Ljubomir Mihajlovič in podpredsednik Dresdner Bank Dieter Hemesiepe, ki je pristojen za Vzhodno in Srednjo Evropo. Po strokovnih ocenah sodi KB med plačilno manj sposobne srbske banke.

Cooperative Aura 2000

25. 10. 2000 00.00

Do petka, 27. oktobra, v Ribnem pri Bledu in centru za obrambno usposabljanje v Poljčah potekal mednarodna štabna vaja kriznega upravljanja Cooperative Aura 2000, ki se je poleg pripadnikov stalne sestave Slovenske vojske (SV) udeležujejo tudi predstavniki oboroženih sil 17 drugih držav partneric oz. članic zveze NATO. Vajo, ki se je začela že v ponedeljek, je pripravilo in jo tudi izvaja vrhovno poveljstvo zavezniških sil za Evropo, tema Cooperative Aura 2000 pa je organizacija ter procesi poveljevanja in kontrole v severnoatlantskem zavezništvu.

Konec vrha v Skopju

25. 10. 2000 00.00

S sprejetjem skupne izjave se je v Skopju končalo enodnevno vrhunsko

Ericsson v težavah

24. 10. 2000 00.00

Predsednik švedskega telekomunikacijskega giganta Ericssona Kurt Hellstrom je na petkovi tiskovni konferenci izjavil, da se je prvič v zgodovini trg mobilnih telefonov preveč zasičil. Dodal je, da se bo trend verjetno nadaljeval tudi v zadnji četrtini letočnjega leta. Pri finski Nokii, največjem izdelovalcu prenosnih telefonov na svetu pa pravijo, da jih to ne skrbi, ker zaupajo v svoje nove izdelke. Istočasno, in morda prav zaradi padca povpraševanja po prenosnih telefonih pa pri Ericssonu razmišljajo tudi o prestrukturiranju, v katero nameravajo vložiti okrog 670 milijonov ameriških dolarjev, kar bo prizadelo preko 7 odstotkov vseh zaposlenih v tem podjetju. V številkah to pomeni okrog 7000 zaposlenih, katerih delo visi na nitki zaradi načrta, ki zmanjšanje stroškov pogojuje s selitvami svojih tovarn iz ZDA in Anglije v vzhodno Evropo, Azijo in latinsko Ameriko. Pri Ericssonu pravijo, da naj bi rezultatsko to pomenilo okrog 650 milijonov dolarjev prihrankov v letu 2001 in milijardo dolarjev od leta 2002 naprej.

Avstrija investira v vzhodno Evropo

24. 10. 2000 00.00

Avstrija je lani v države vzhodne Evrope investirala 968 milijonov dolarjev, kar je 5 odstotkov več kot leta 1998. S tem je bila Avstrija za Nemčijo, ZDA, Nizozemsko in Francijo lani peti največji tuji investitor v države omenjene regije. Ko pa je avstrijsko gospodarsko ministrstvo v svoji študiji prištelo še investicije v Slovenijo, se je Avstrija uvrstila na četrto mesto med največjimi tujimi investitorji v regijo. Avstrija je bila sicer lani največji tuji investitor v Sloveniji. Države vzhodne Evrope so lani zabeležile rekordni priliv tujih neposrednih investicij (TNI), saj so skupaj zabeležile 26 milijard dolarjev TNI, kar je 20 odstotkov več kot leta 1998. Avstrija je tako lani največ investirala &#8211

Kučan sprejel mlado vizionarko

23. 10. 2000 00.00

Predsednik Milan Kučan je danes sprejel osnovnošolko Jožico Zupančič, ki se je v ZDA udeležila mednarodnega tekmovanja Millenium Dreamers, srečanja otrok vizionarjev novega tisočletja v organizaciji organizacije Unesco in multinacionalke McDonalds. Jožica je na tem tekmovanju kot otrok prihodnosti vsega sveta zastopala Evropo.

Gore napadel Busha glede umika z Balkana

22. 10. 2000 00.00

Demokratski kandidat za predsednika ZDA Al Gore je ostro napadel in zavrnil načrte republikanskega kandidata Georga Busha mlajšega, da bi se ZDA umaknile iz mirovnih misij zveze NATO na Balkanu. Gore je dejal, da je takšno stališče nevarno in da "izraža osnovno nerazumevanje ameriške vloge v svetu". Gore je še opozoril, da bi takšna odločitev lahko pripeljala do razpada zveze NATO in bi spodkopala mir v Evropi. Odzvala se je tudi ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, ki je Busheve načrte označila za nevaren signal ter spodkopavanje prizadevanj za svobodno in demokratično Evropo.

Slabi poslovni rezultati Ericssona

20. 10. 2000 00.00

Največji proizvajalec omrežij mobilne telefonije na svetu Ericsson je zaradi izgub pri prodaji mobilnih telefonov spremenil svoje prvotno napoved za letošnjo prodajo in dobiček, po kateri bi prodaja morala doseči več kot 25-odstotno povečanje , dobiček pa deset odstotkov vrednosti prodaje. Popravljena napoved predvideva največ 25-odstotno povečanje prodaje, dobiček iz poslovanja pa naj bi znašal le šest do sedem odstotkov prodaje.

Vrh foruma Evropa-Azija

20. 10. 2000 00.00

V južnokorejski prestolnici se je začel dvodnevni vrh foruma Evropa-Azija, t.i. ASEM, na katerem sodelujejo voditelji 15 članic EU in desetih azijskih držav. To je že tretji ASEM, ki je najpomembnejše mednarodno srečanje na korejskih tleh po olimpijskih igrah leta 1988. Južnokorejski predsednik Kim Dae Jung je ob odprtju srečanja pozval države udeleženke, naj podprejo najnovejši proces zbliževanja in sprave med Južno in Severno Korejo. Ob začetku zasedanja o varnostnih in političnih vprašanjih so udeleženci sprejeli posebno izjavo o miru na Korejskem polotoku. Na vrhu naj bi sicer največ pozornosti namenili prihodnjemu gospodarskemu, političnemu in kulturnemu sodelovanju med Evropo in Azijo. Ob robu 3. vrhunskega zasedanja Evropske unije in Azije (ASEM) v Seulu se je danes v južnokorejski prestolnici zbralo več kot 10.000 demonstrantov, ki nasprotujejo procesu globalizacije. Proteste so pripravili v olimpijskem parku, ki je od prizorišča vrha oddaljen več kilometrov, po poročanju medijev pa so protesti minili mirno. V študentskih protestih pred poslopjem, kjer so se zbrali evropski in azijski voditelji, pa sta bila danes v posredovanju policije, ki je razgnala kakih 400 študentov, po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap ranjena dva protestnika. Študentje so udeležencem vrha želeli predati pismo, v katerem obsojajo "razprodajo" korejskega gospodarstva. Na območju kongresnega centra sicer velja prepoved shodov. Različne skupine ostalih slojev prebivalstva so se medtem povezale v združenje ASEM 2000 Ljudski forum, ki zaghteva vključitev različnih družbenih skupin v delo vrha. Voditelji EU in azijskih držav bodo danes in jutri v Seulu govorili predvsem o smernicah prihodnjega gospodarskega, političnega in kulturnega sodelovanja med obema celinama.

VIII. kongres Eurochambres

20. 10. 2000 00.00

Več kot 500 uglednih evropskih poslovnežev in predstavnikov gospodarskih zbornic se je zbralo v Berlinu na kongresu Združenja evropskih gospodarskih zbornic (Eurochambres). Udeležence je najprej pozdravil predsednik ZRN Johannes Rau. Zavzel se je, da bi združena Evropa morala imeti svojo federalno ustavo, ki bi jasno opredelila temeljne pravice članic, njihove pristojnosti in odnose med institucijami. Evropa se mora graditi od spodaj navzgor.

Verheugen vidi veliko rešitev za širitev EU

20. 10. 2000 00.00

V pogajanjih o širitvi Evropske unije se nakazuje velika rešitev. "Do leta 2005 bi lahko vanjo vstopilo do deset kandidatk," je za današnjo izdajo Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Po njegovih besedah do tega roka članici ne bosta postali le Bolgarija in Romunija.

Joseph W. Ralston prispel v Slovenijo

17. 10. 2000 00.00

Na dvodnevni obisk v Slovenijo je včeraj prispel vrhovni

Pogajanja o srbski prehodni vladi

16. 10. 2000 00.00

Pogajanja o sestavi srbske prehodne vlade med predstavniki Demokratične opozicije Srbije (DOS), vladajoče Srbske socialistične stranke (SPS) ter Srbskega gibanja prenove (SPO) se danes nadaljujejo. Generalni sekretar SPS Zoran Anđelković je izjavil, da naj bi dogovor podpisali še danes.

Novi poveljnik KFOR-ja

16. 10. 2000 00.00

Italijanski general Carlo Cabigiosu je danes v Prištini od španskega generala Juana Ortuna prevzel dolžnosti poveljnika mednarodnih sil na Kosovu KFOR. Kot je povedal, bodo mirovne sile KFOR ostale na Kosovu tudi po demokratičnih spremembah v ZRJ, njihova naloga pa ostaja nespremenjena - zagotavljanje miru in varnosti ter pomoč pri obnovi Kosova. Italijanski general je še povedal, da bi s skupnim prizadevanjem sil KFOR, UNMIK in narodi na Kosovu lahko izgradili večetnično, svobodno in demokratično Kosovo. Šestdesetletni general Cabigiosu bo na čelu sil KFOR šest mesecev. Poveljeval bo 40.000 vojakom iz 39 držav. Predaje dolžnosti na sedežu KFOR v Prištini se je udeležil tudi vrhovni poveljnik zveze NATO za Evropo, general Joseph W. Ralston.

Vrh v Biarritzu sklenjen z optimizmom

14. 10. 2000 00.00

Dvodnevno vrhunsko zasedanje Evropske unije v Biarritzu se je končalo z optimizmom francoskega predsedstva glede možnosti, da bo unija izpolnila zastavljeni rok in čez

Sodelovanje s Haagom ni prioriteta

14. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes po srečanju z voditelji držav članic EU v Biarritzu zatrdil, da Beograd sodelovanje s haaškim sodiščem sprejema kot obveznost. Dejstvo je, da je sodelovanje z mednarodnim sodiščem za vojne zločine jugoslovanska mednarodna obveznost, je izjavil Koštunica, vendar pri tem opozoril, da Haag trenutno ni prioriteta. Prednostna naloga je, kot je poudaril, utrjevanje demokracije. Pri tem gre omeniti, da se s tem strinja tudi unija, ki pomoči ZRJ ne pogojuje z izročanjem obtoženih vojnih zločincev, med temi prejšnjega predsednika Slobodana Miloševiča, Haagu. V uniji namreč menijo, da bi postavljanje pogojev na tej točki utegnilo povzročiti napetosti v ZRJ in ogroziti razvoj demokracije, tako da reševanje tega vprašanja pričakujejo v kasnejši fazi razvijanja odnosov. Srečanje voditeljev EU s Koštunico teden dni po ukinitvi sankcij proti ZRJ in dan po načelni odobritvi 200 milijonov evrov nujne pomoči tej državi je minilo v optimističnem vzdušju. Predsedujoči uniji, francoski predsednik Jacques Chirac, je Koštunico "kot predstavnika demokracije v ZRJ" pozdravil "z navdušenjem" in zatrdil, da bo unija storila vse, kar je v njeni moči, da se ZRJ vrne "domov, v Evropo". Podobno navdušenje je izkazal tudi Koštunica. "Moj prihod v Biarritz potrjuje, da se ZRJ vrača tja, kamor zgodovinsko, kulturno in gospodarsko spada - v Evropo," je izjavil in menil, da je vabilo v Biarritz dokaz, da se razmere v ZRJ normalizirajo. Koštunica je v Biarritzu izrazil zaupanje v gladek potek sprememb v ZRJ

Predsednik GZS na zasedanju Eurochambers

13. 10. 2000 00.00

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije, Jožko Čuk se bo od 18. do 20. oktobra 2000 v Berlinu udeležil osmega kongresa Združenja evropskih gospodarskih zbornic (Eurochambres). Predsednik Čuk bo na odboru zbornic držav kandidatk spregovoril o vlogi GZS v procesu približevanja Slovenije Evropski uniji, uresničevanju ekonomskega dela Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo in o vlogi zbornice v pogojih digitalne ekonomije. Poročal bo tudi o uresničevanju vloge GZS v ekonomsko-socialnem dialogu, k čemur se je posebej zavezalo 34 evropskih nacionalnih zbornic s podpisom evropske zbornične listine. Na treh kongresnih forumih bodo med drugim razpravljali o vprašanjih, kot so rast podjetja v pogojih globalizacije, vpliv širitve Evropske unije, konkurenčnost v Evropi, nova ekonomija, so sporočili iz GZS. Za Slovenijo in njeno gospodarstvo je posebno priznanje, da bo na otvoritvi kongresa poleg predsednika Zvezne republike Nemčije, Johannesa Raua, govoril tudi predsednik Republike Slovenije, Milan Kučan. Eurochambres prek nacionalnih zborničnih organizacij povezuje več kot 1300 evropskih zbornic za trgovino in industrijo. Gospodarska zbornica Slovenije je njegova članica od leta 1995. To vplivno zbornično združenje s sedežem v Bruslju predstavlja mrežo več kot 14 milijonov podjetij, od katerih je več kot 95 odstotkov malih in srednjih podjetij. Eurochambres je priznan partner Sveta EU, Evropske komisije, Evropskega parlamenta in Ekonomsko-socialnega komiteja EU pri zastopanju interesov gospodarstva. V njegovih odborih in komisijah sodelujejo strokovnjaki in vodilni poslovneži iz vse Evrope. Združenje koordinira tudi številne projekte, ki so namenjeni dvigu kvalitete zborničnih storitev v njegovem celotnem omrežju. Predsednik GZS Čuk se bo ob tej priložnosti sestal tudi s predstavniki nemških zbornic, pogovarjali pa naj bi se o možnostih razširitve ekonomskega sodelovanja tudi z drugimi nemškimi regijami, saj Slovenija sedaj pretežno sodeljuje le z Bavarsko in Baden-Württenbergom. Čuk se bo srečal tudi s predstavniki Konfederacije nemških delodajalcev (BDA), še dodajajo iz GZS.

Obisk vrhovnega poveljnika zavezniških sil za Evropo v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Od ponedeljka, 16. 10. 2000 bo na dvodnevnem obisku v Republiki Sloveniji vrhovni poveljnik zavezniških sil za Evropo, general Joseph W. Ralston.

Sestanek med Hombachom in Protićem

12. 10. 2000 00.00

Danes je bil v skupščini mesta Beograd sestanek med koordinatorjem pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodom Hombachom in beograjskim županom Milanom Protićem.

Osrednji predvolilni shod ZLSD v Novi Gorici

12. 10. 2000 00.00

Vodstvo Združene liste socialnih demokratov se je zbralo v Novi Gorici na zaključnem predvolilnem srečanju, na katerem je bil osrednji govornik predsednik in kandidat za poslanca Borut Pahor. V nabito polni sejni dvorani Obrtnega doma je Pahor še enkrat preletel vse dogodke minulih štirih let, ko stranka ni počivala, pač pa trdo delala in korenito prenovila svoje ideje, načela in cilje, zato da lahko zdaj z novo energijo nastopi na nedeljskih volitvah. Pahor je svoj zaključni predvolilni nagovor začel z ugotovitvijo, da so minula štiri leta minila v znamenju priprav, in da se pravi boj začenja šele v nedeljo. "Znanje bo tisto, ki nas bo ob vstopu v Evropo delalo konkurenčne. Pri tem koraku bodo potrebne številne nove spremembe in naša odločitev je, da stopimo na čelo teh sprememb," je povedal in še enkrat poudaril, da je znanje edina strateška surovina, ki jo ima Slovenija na voljo na poti v prihodnost. &nbsp

Zasedanje vrhovnega obrambnega sveta

11. 10. 2000 00.00

Na pobudo jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice se bo v Beograd danes sestal vrhovni obrambni svet, ki naj bi se ga udeležil tudi črnogorski predsednik Milo 195144ukanović. Srečanju bo predsedoval Koštunica, na njem pa bosta poleg 195144ukanovića in srbskega predsednika Milana Milutinovića sodelovala še načelnik generalštaba jugoslovanske vojske in obrambni minister.