Evropo

Kučan na sejmu v Gornji Radgoni
26. 08. 2000 00.00
Po ogledu kmetijsko-živilskega sejma je predsednik Kučan v Gornji Radgoni pripravil novinarsko konferenco, na kateri je spregovoril o sejmu in slovenskem kmetijstvu, odgovarjal pa tudi na vprašanja o Avnojskih sklepih in odnosih s Hrvaško. Radgonski sejem vidi predvsem v funkciji informacijsko-izobraževalnega središča, ki omogoča izmenjavo znanj, ki jih sodobna poljedelska in predelovalna stroka ima in ki lahko koristi slovenskemu kmetijstvu, da bi lažje zmoglo skok v prostor Evropske unije. Prepričan je, da bo slovensko kmetijstvo sposobno zdržati konkurenco v EU, vprašanje pa je, če je državna politika, in to ne samo kmetijska, dovolj pripravljena na to visoko postavljeno zahtevo.

Peterle prispel v romunsko Constantov
23. 08. 2000 00.00
Zunanji minister Lojze Peterle je danes zjutraj pripotoval na enodnevni uradni obisk v Romunijo. V Constanti ob Črnem morju se bo srečal z romunskim kolegom Petrejem Romanom, sprejel pa ga bo tudi predsednik države Emil Constantinescu. Vodja slovenske diplomacije se bo pred tem udeležil prireditve ob zaključku maratonskega plavanja Martina Strela za prijateljstvo, mir in čiste vode in Strelu, kot eden od pokroviteljev čestita za njegov najnovejši podvig.

Generalni sekretar OPEC-a v Sloveniji
23. 08. 2000 00.00
V Sloveniji se že od včeraj mudi generalni sekretar OPEC-a, združenja največjih proizvajalk nafte in organizacije, ki nadzoruje cene nafte. Rilwanuja Lukmana sta včeraj sprejela zunanji in gospodarski minister, danes pa se je z gostom srečal tudi predsednik vlade Andrej Bajuk. Lukman je v pogovoru s slovenskim premierom opisal gibanje cen nafte na mednarodnem trgu, premier pa mu je predstavil gibanje cen naftnih derivatov v

Začudenje nad Haiderjevim obiskom
22. 08. 2000 00.00
Svetovni slovenski kongres (SSK) je danes izrazil začudenje nad nepričakovanim obiskom koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja v Sloveniji.

Odločitev o vstopu v EU bo politična
21. 08. 2000 00.00
Slovenski in slovaški zunanji minister Lojze Peterle in Eduard Kukan sta na današnji novinarski konferenci v Bratislavi poudarila, da bo odločitev o sprejemu prve skupine kandidatk za članstvo v Evropsko unijo močno politično pogojena. Minister Peterle je ob tem izrazil prepričanje, da bi bilo "pametno, normalno in koristno", če bi bile članice Višegrajske skupine in Slovenija v prvi skupini kandidatk, ki bodo sprejete v EU. "Želeli bi si, da smo v prvi skupini kandidatk, v njej želimo tudi Slovaško, vendar to ni odvisno od nas," je poudaril Peterle. Ministra sta obenem pozdravila načelo individualne diferenciacije pri vstopanju kandidatk v EU. Kot je dodal slovaški zunanji minister, je za Slovaško sedaj odločilno, da izpolni kriterije za članstvo v EU, saj bo vstop novih članic v unijo odvisen od njihove pripravljenosti. Načelo diferenciacije med kandidatkami bo Slovaški po Kukanovih besedah omogočilo, da se ji povrne mesto med državami, ki se z unijo pogajajo dlje časa. Če bi Slovenija postala članica EU leta 2008, kot je nedavno ocenil slovenski minister Peterle, pa upam, da bo tedaj v unijo sprejeta tudi Slovaška, je še povedal Kukan. Zunanja ministra sta se na današnjih pogovorih posvetila predvsem dvostranskim temam. Tako sta izrazila interes za povečanje blagovne menjave, ki je lani dosegla 150 milijonov dolarjev, pa tudi za podpis sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju in sporazuma o medsebojnem zaposlovanju oseb. Glede slednjega, ki bi med drugim uredil zaposlovanje slovaških gradbenih delavcev v Sloveniji, sta se ministra dogovorila za pospešitev postopkov. Kukan je Peterletu poleg tega izročil daljši seznam slovaških podjetij, ki so zainteresirana za sodelovanje s slovenskimi v Paktu stabilnosti za JV Evropo.

Konferenca Pakta stabilnosti septembra
12. 08. 2000 00.00
Parlamentarna konferenca držav članic Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo bo potekala v Zagrebu 12. in 13. septembra, so danes sporočili uradni viri.

Haider je v Italiji nezaželen
12. 08. 2000 00.00
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je pozval avstrijsko vlado, naj prepreči, da bi koroški deželni glavar, nekdanji vodja avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Jörg Haider, znova obiskal Italijo, v današnji izdaji poroča italijanski dnevnik La Repubblica. La Repubblica je namreč objavila kopijo pisma, napisanega 22. julija, ki ga je Dini poslal avstrijski kolegici Beniti Ferrero-Waldner in avstrijskemu kanclerju Wolfgangu Schuesslu. Dini ju je v pismu pozval, naj sprejmeta vse potrebne ukrepe, s katerimi bi se izognili dogodkom, podobnim tistim ob nedavnem Haiderjevem obisku na severu Italije.

Ortega se je vrnil v domovino
10. 08. 2000 00.00
Ariel Ortega, ki je v 69 nastopih za nogometno reprezentanco Argentine dosegel 16 golov, je zapustil vrste italijanske Parme in podpisal pogodbo z argentinskim moštvom River Plate, za katerega je igral že pred prihodom v Evropo. Prestop argentinskega reprezentanta je vreden 5,5 milijona dolarjev.

Sonyjeva racionalizacija v Evropi
09. 08. 2000 00.00
Japonski proizvajalec elektronike Sony je sporočil, da bo zaprl 45 svojih distribucijskih centrov v Evropi. Vse delo naj bi poslej bolj učinkovito opravili v petih centrih. Kot je povedal predstavnik japonske družbe, še ni odločeno, katere centre bodo ohranili, japonski tisk pa omenja centre v Veliki Britaniji, Španiji, na Češkem in Finskem. Japonski tisk tudi piše, da bo administrative dejavnosti Sonyja za Evropo opravljala regionalna podružnica v Berlinu.

Hyundai Motor z rekordnim dobičkom
09. 08. 2000 00.00
Največji proizvajalec avtomobilov v Južni Koreji Hyundai Motor je v letošnjem prvem polletju ustvaril 278 milijonov dolarjev čistega dobička, kar je trikrat več kot v enakem lanskem obdobju. Tak uspeh je rezultat dobre prodaje luksuznih avtomobilov na domačem trgu in povečanega izvoza, je poročal Financial Times.

Sony zapira distribucijske centre
08. 08. 2000 00.00
Japonski proizvajalec elektronike Sony je sporočil, da bo zaprl 45 svojih distribucijskih centrov v Evropi. Vse delo naj bi poslej bolj učinkovito opravili v petih centrih.

Novi poveljnik sil SFOR v BiH
01. 08. 2000 15.34
Zveza NATO je danes imenovala ameriškega generala Michaela L. Dodsona za novega poveljnika mednarodnih sil SFOR v BiH. Dodson bo dolžnosti prevzel 8. septembra, na položaju pa bo nasledil generala Ronalda E. Adamsa, ki je enotam poveljeval od oktobra lani. Adams se bo vrnil na položaj namestnika poveljnika skupnega poveljstva zveze NATO za Evropo in poveljnika ameriških sil v Evropi.

Jugoslovanska vlada ostaja grožnja za mir
29. 07. 2000 09.09
Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj zatrdil, da jugoslovanska vlada ostaja grožnja za mir, ter obenem izrazil podporo opoziciji v Srbiji in Črni gori. Clinton je tudi pozdravil uspeh Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo - ta je bil ustanovljen lani po koncu kosovske vojne - in sklad v vrednosti 150 milijonov dolarjev za spodbujanje gospodarskih aktivnosti v regiji, ki ga je ta teden oblikovala Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).

Drugi vročinski udar v južni Evropi
28. 07. 2000 19.48
Južno Evropo je ta teden prizadel drugi vročinski val ta mesec. V Bolgariji, kjer beležijo temperature do 40 stopinj Celzija v senci, je v požaru, ki se je sprožil zaradi vročine, v svoji prikolici umrl 63-letni moški, je danes poročala bolgarska tiskovna agencija BTA. Bolgarski gasilci pa se trenutno borijo s 70 požari. Na Hrvaškem je ta teden zaradi vročine umrlo več kot 20 ljudi, med njimi predvsem starejši s srčnimi težavami. V Turčiji pa se prebivalstvo poleg vročine bori tudi z onesnaženostjo zraka, ponoči onesnaženost namreč naraste do 80 odstotkov.

Hombach o Paktu stabilnosti
27. 07. 2000 14.57
Koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach je posvaril pred zavirajočim birokratizmom s strani mednarodnih organizacij pri obnovi JV Evrope. Ob prvi obletnici obstoja pakta je Hombach njegovo delovanje na splošno ocenil kot pozitivno, kljub temu pa je bil do nekaterih zadev danes v Bruslju kritičen.

Minister Peterle pozdravil maratonca Strela
24. 07. 2000 10.18
Slovenski plavalski maratonec <A HREF=http://www.danube2000.com/ target=_blank> Martin Strel</A> je včeraj popoldne priplaval v hrvaško mesto Vukovar ob meji z ZRJ, kjer sta ga na krajši slovesnosti pozdravila tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle kot pokrovitelj podviga in državni sekretar na ministrstvu za šolstvo in šport Aleks Leo Vest. Strel je 2680 kilometrov dolgo pot začel 25. junija na izviru Donave v nemškem mestu Donaueschingen. S prihodom v Vukovar, kamor je priplaval tri dni prej od prvotnih načrtov, pa je zmogel že 1530 kilometrov, kar je že več kot polovica začrtane poti. Svojo pot naj bi v Črnem morju zaključil predvidoma 17. avgusta.

Pogovori Peterleta in Picule
21. 07. 2000 19.23
V Bregani, na slovensko-hrvaški meji, sta se na delovnem kosilu sestala zunanji minister Lojze Peterle in njegov hrvaški kolega Tonino Picula.

Zaključen seminar East-East
18. 07. 2000 18.11
Udeleženci mednarodnega seminarja nacionalnih študentskih organizacij East-East, ki ga je letos v Škofji Loki gostila Študenstka organizacija Slovenije, so po štiridnevnem aktivnem delu v različnih delavnicah, katerih glavna tema je bila manjšinska problematika, sprejeli Resolucijo o manjšinskem vprašanju. Na slavnostnem sprejemu so jo predali slovenskemu predsedniku Milanu Kučanu, posredovali pa jo bodo tudi Svetu Evrope in glavnemu koordinatorju Pakta stabilnosti, so sporočili s Študentske organizacije Slovenija.

Matthaeus zapušča ZDA
17. 07. 2000 18.05
Vse več je znamenj, da se ameriška pravljica nemškega nogometaša Lotharja Matthaeusa nepreklicno bliža koncu. Že 39-letni sloviti nemški nogometaš je danes izjavil, da se bo najverjetneje v sredo, 19. julija, sporazumno razšel s svojimi ameriškimi delodajalci - moštvom New York-New Jersey MetroStars.

Zastave - skupni razstavni projekt
15. 07. 2000 16.51
V galeriji Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) so odprli razstavo Zastave, ki sodi v okvir tradicionalnega sodelovanja med Italijo, Avstrijo in Slovenijo v okviru IntArta. Deset likovnih umetnikov iz omenjenih dežel je temo - zastavo - obdelalo tako na klasičen način in formatu primerni likovni podobi kot na način sodobne prostorske instalacije. Zveza društev je sodelujoče umetnike izbrala skupaj s sodelavci Centra Friulani Arte Plastiche iz Vidma ter Kunstvereina iz Celovca.

Zunanji ministri za rešitev krize v ZRJ
15. 07. 2000 10.46
Zunanji ministri držav JV Evrope so na konferenci na Ohridu danes oblikovali skupno izjavo, v kateri so opozorili, da bi najnovejša politična kriza v ZRJ lahko ogrozila stabilnost na območju, in pozvali k vrnitvi vseh beguncev na Kosovo ter vzpostavitvi visoke stopnje avtonomije v pokrajini. Podprli so tudi vse demokratične sile v ZRJ, ki jih zatira režim jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in poudarili nujnost pospešitve in uresničitve Pakta stabilnosti za JV Evropo. V izjavi so poudarili, da čakajo trenutek, ko bo demokratična Jugoslavija sodelovala s sosednjimi državami in se vključila v mednarodno skupnost in njene strukture.

Požari še ogrožajo Evropo
14. 07. 2000 20.15
Z juga Evrope še vedno poročajo o požarih. V Grčiji so zaradi več kot stotih novih že zaprosili za pomoč tujine, premier Simitis je razmere v državi označil kot izredno nevarne. Najhujši požari divjajo na Peloponezu in v predmestju Aten.

Slovenija v prvem valu širitve EU?
14. 07. 2000 18.56
Vodja slovenske pogajalske ekipe za članstvo v EU Janez Potočnik in predstavniki luksemburškega zunanjega ministrstva so danes na pogovorih v Luxembourgu po Potočnikovih besedah potrdili ugotovitev, da sta Slovenija in Luksemburg kot članici EU potencialni zaveznici, saj imata zaradi majhnosti potencialno podobne interese. Sicer pa so, kot je povedal slovenski pogajalec, na luksemburškem zunanjem ministrstvu ocenili, da je kot kandidatka za članstvo Slovenija neproblematična in ji zato pripisujejo mesto v prvem valu širitve.

Slovenska delegacija na srečanju ministrov
14. 07. 2000 18.28
Makedonski zunanji minister Aleksander Dimitrov je danes v Ohridu odprl peto konferenco zunanjih ministrov držav JV Evrope. Glavna tema pogovorov bodo po besedah Dimitrova napeti odnosi med Črno goro in Srbijo. Srečanje naj bi se končalo zvečer, ko bodo ministri oblikovali skupno izjavo. Na konferenci sodelujejo zunanji ministri Turčije, Grčije, Bolgarije, Romunije in Albanije, navzoč pa je tudi koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach. Zunanja ministra Hrvaške in BiH se konference udeležujeta kot opazovalca.

Ekstremni vremenski pogoji nad Evropo
14. 07. 2000 10.23
Razmere v Grčiji se zaradi gozdnih požarov zaostrujejo - grška vlada je sinoči predvsem na skandinavske države naslovila poziv k pomoči. Notranji minister Vaso Papandreu je na izredni seji vlade napovedal trajno mobilizacijo vojske, ki bo pomagala gasilcem. Zaradi močnih severnih vetrov so se požari v Grčiji ponovno razširili. Temperature so se sicer znižale na 34 stopinj Celzija. Vetrovi otežujejo gašenje požarov in uporabo letal za gašenje. Grško notranje ministrstvo je razglasilo ''velika nevarnost požarov'' po vsej državi. Zaradi močnih vetrov so se požari razplamteli tudi v drugih južnoevropskih državah in Italiji. V Turčiji so izredno visoke temperature zahtevale najmanj pet smrtnih žrtev. Včeraj so ob Marmornem morju v senci namerili 45,5 stopinje Celzija, kar je novi turški rekord.

Predstavitev Luke Koper
13. 07. 2000 17.44
Luka Koper je usmerjena v razvoj vzhodnoevropske morske poti in želi postati distribucijski center za Evropo, vendar se pri uresničevanju poslovne strategije srečuje z administrativnimi omejitvami EU, ki koprskemu pristanišču onemogočajo pridobiti status vhodno/izhodne točke za notranji trg EU. Takšno je ključno sporočilo, ki ga je skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta v Kopru posredoval predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič s sodelavci. Člani omenjenega skupnega odbora so dvodnevno peto zasedanje danes končali v Luki Koper, kjer so pozornost namenili predstavitvi koprskega pristanišča, oceni dosedanjega in prihodnjega sodelovanja z EU, sodelovanju koprskega in tržaškega pristanišča ter težavam nadaljnjega razvoja transportnih poti na tem območju. Sopredsedujoči odboru Michl Ebner se je zavzel za predstavitev luških težav Evropski komisiji, ki naj oblikuje tehnično komisijo za reševanje težav koprskega pristanišča.

Češki predsednik na Hrvaškem
09. 07. 2000 20.47
Češki predsednik Vaclav Havel je skupaj s številno državno delegacijo danes prispel na tridnevni uradni obisk na Hrvaško, kjer se je v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Stipetom Mesićem. Sogovornika sta se pogovarjala o sodelovanju med državama, dotaknila pa sta se tudi trenutnih razmer v ZRJ in položaju Črne gore.

Našli 5000 umetniških predmetov
07. 07. 2000 14.25
V ruski enklavi Kaliningradu so v neki slovanski trdnjavi odkrili 5000 kosov iz zbirke nekdanjega pruskega muzeja v Koenigsbergu (današnjem Kaliningradu), ki so jih med drugo svetovno vojno skrili nacisti, je povedal vodja raziskave Avenir Ovejanov. Trenutno še ne morem oceniti vrednosti zbirke, poudarim lahko le pomembnost tega odkritja za Evropo, je še povedal.

Ubijalski vročinski val
06. 07. 2000 22.39
Neobičajno visoke temperature za jugovzhodno Evropo so na Hrvaškem v zadnjih dveh dneh zahtevale več kot 40 smrtnih žrtev, v Grčiji sta zaradi vročine umrli dve osebi, iz Romunije pa poročajo, da so letos namerili najvišje temperature v juliju v več kot sto letih. Umrlo je devet oseb.

Minister Peterle danes v Atenah
05. 07. 2000 12.31
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se danes mudi v Atenah, kjer kot predsedujoči organizaciji State Legislative Leaders Foundation (SLLF) sodeluje na srečanju omenjene organizacije. SLLF je mednarodna organizacija, ki v Evropi in Ameriki povezuje člane parlamentov v posameznih državah in druge politike iz vrst tako pozicijskih kot opozicijskih strank različnih usmeritev in se predvsem zavzema za povezavo politike z akademskimi in gospodarskimi krogi.