Ficko

Belokranjska posebnost: kako kredit odplačati z vinom?
13. 11. 2024 16.36
Si predstavljate, da bi v banko namesto z bankovci vstopili z nekaj litri vina in z njimi poplačali kredit, ki ste si ga vzeli tisto leto? No, v eni od belokranjskih vasic to domačini delajo že več kot 250 let. Soseske zidanice ali bolje kar edinstvene vinske banke so ena od belokranjskih posebnosti, ki so bile pomembne za povezovanje in preživetje vaščanov že vse od 17. stoletja. Njihov kapital je bilo vino, ki so ga prispevali vsi člani, s prodajo skupnega sklada pa so potem krili najrazličnejše stroške.

Vznemirljiv svet terenskih vozil, v katerem se robustna zanesljivost srečuje z divjo avanturo
06. 11. 2024 19.42
Si kdaj želite, da bi v avanturističnem duhu odkrivali neokrnjeno naravo in skrite kraje, kamor le redko stopi človeška noga, pa se vam zdi vse predaleč oziroma težko dosegljivo? Do offroada oziroma tako imenovane terenske vožnje ali pa morda še bolje kar vožnje čez drn in strn ima marsikdo zadržke. A kljub temu pozabljamo, da lahko prav vožnja s terenskimi vozili rešuje življenja. To se je izkazalo v preteklih poplavah in tudi požarih. No, ali pa kot so povedali navdušeni ljubitelji offroada, takšna vožnja lahko ljudi rešuje tudi vsakodnevne monotonosti.

Bo Ivanu Bartolu uspelo najti svojo tekaško Pepelko?
16. 10. 2024 20.00
Vsi verjetno poznate zgodbo o upokojenem učitelju fizike Ivanu Bartolu, strastnem tekaču, ki v 28 letih ni zamudil niti enega Ljubljanskega maratona. Bi se mu pa to skoraj zgodilo predlani, ko so mu zaradi poškodbe kolena svetovali operacijo, pa jo je zavrnil, ker se drugače ne bi mogel udeležiti največjega tekaškega praznika. 87-letni Ivan se namreč teku še dolgo ne misli odpovedati, bi pa na tistem maratonu pred letoma tik pred ciljem res kmalu odnehal, če se ob njem ne bi znašla neznana tekačica, ki je zadnje štiri kilometre nesebično tekla ob njem in ga vzpodbujala. Potem pa izginila, on pa je ne more pozabiti.

Še pred leti je tehtal 190 kg, zdaj hodi v gore in teče na maratonih
09. 10. 2024 19.05
Simon Sreš. Prekmurec, ki ljubi hribe in se mu je pred leti še s 160 kilogrami uspelo povzpeti na Triglav. Simon v letih, ko je človek najbolj motiviran, da lahko sledi svojim sanjam in dosežkom, tega ni mogel. Ker je do 39. leta z nezdravim načinom življenja uspel pridelati skoraj 200 kilogramov. Potem pa se je odločil. In shujšal. Tudi s tekom.

Tekaška skupina Vzgojnega doma Kranj: 'Tek mi odpihne skrbi'
02. 10. 2024 17.10
Tek je najboljši antidepresiv, terapevt, lepotni strokovnjak in motivator, ki ti pokaže, da se trpljenje in vztrajnost obrestujeta. Se vam zdi ta stavek vzet iz kakšne od motivacijskih knjig? Pravzaprav ni. Te besede so vzete iz ust povsem običajnih najstnikov, ki jih je, pa tudi njihove starše, življenje v preteklosti postavilo na različne preizkušnje in s tem vsakemu otroku po svoje jemalo koščke lastne samozavesti in občutek varnosti. A s tekom ju počasi pridobivajo nazaj. Govorimo o tekaški skupini Vzgojnega doma Kranj, ki se že vrsto let udeležuje tako ljubljanskega maratona kot tudi drugih tekaških prireditev doma in v tujini.

Pri 16-letih zaradi raka izgubil nogo, danes spet teče sam
25. 09. 2024 19.43
Ko je pred dobrimi tremi leti dopolnil 16 let se je veselil, da bo lahko končno sedel za volan, a je moral leči v bolniško posteljo. Če se sliši začetek današnje zgodbe tragičen, pa je daleč od tega. Ker govori o najstniku, ki mu je rak sicer odvzel del mladosti, a v življenje prinesel nove priložnosti. Se sliši neverjetno? Jan Fonda, optimistični najstnik, ki je zaradi bolezni izgubil celo spodnji del leve noge in za katerega so na lanskoletnem maratonu tekli številni tekači, trdi ravno nasprotno.

Posebno darilo za 90. rojstni dan: pretekla bo ljubljanski polmaraton
18. 09. 2024 19.24
Ste vedeli, da vam lahko ena ura rednega gibanja na dan življenje podaljša za štiri do sedem let? Seveda je tek ena od najbolj optimalnih vadb, za katero nismo nikoli ne prepozni in ne prehitri. 90-letna Kazimira Lužnik se je s tekom resneje začela ukvarjati šele pri 47 letih, letos pa si je za svoj okrogli rojstni dan podarila posebno darilo – pretekla bo ljubljanski polmaraton in morda celo podrla svetovni rekord.

Bolezen ji je vzela vid in sluh, ne pa tudi volje za življenje
11. 09. 2024 17.06
"Če človek resnično ljubi naravo, lahko povsod najde lepoto," je nekoč rekel slikar Vincent Van Gogh. In temu stavku pritrjuje Tinka Tonejc, dekle, ki si je nekoč ob lepotah narave odpočilo predvsem oči, danes pa si dušo – ker oči ne vidijo več. Bolezen ji je že pri rosnih 16 namreč vzela vid in sluh, ne pa zaupanja v življenje. A Tinka Tonejc preizkušnjam navkljub še bolj verjame v življenje in se je kljub temu, da je pravkar končala že drugi boj z rakom, odločila, da nekoč preteče maraton. Letos ga bodo tekači na ljubljanskem maratonu tekli zanjo, ona pa morda uslugo vrne že čez nekaj let.

Tekaške zgodbe, ki navdihujejo
04. 09. 2024 17.11
Še mesec in pol nas loči od ene največjih tekaških prireditev, Ljubljanskega maratona. In glede na to, da se s športom ukvarja tri četrtine Slovencev, prednjači pa prav tek, smo za vas pripravili tekaške zgodbe, ki navdihujejo, izobražujejo, osveščajo, vas nasmejejo in morebiti za ta šport navdušijo tudi tiste, ki še vedno dvomijo vanj.

Starodavno Virsko mesto, od koder je v slavo poletela kranjska sivka
28. 08. 2024 19.03
V odmaknjeni dolini, blizu številnih prometnih poti in le slabe pol ure vožnje iz prestolnice, leži kraj, kjer je nekoč stalo mesto, večje od starodavne Emone. Virsko mesto v Stični, ki slovi bolj po cistercijanskem samostanu, morda večini res ni tako znano, je pa Anamarija Ficko ob obisku odkrila, da ne le, da je na teh tleh živelo ljudstvo, s katerim so Rimljani ohranjali celo redko zavezništvo, ampak da sta od tu svojo slavo v svet ponesli tudi človeška ribica, in tudi nekaj kilometrov stran še ena majcena žival – kranjska sivka, ki ima velike zasluge za pester in barvit svet.

Ideja za izlet: skrivna stopnišča, skrivni rovi in celo skrivna knjižnica
23. 08. 2024 16.06
Imate radi skrivnosti? V tokratnem prispevku vam jih bomo razkrili kar nekaj. Obiskali smo nekdanji rudnik svinca in srebra nad Laškim, iz katerega obiskovalci čudežno ne najdejo poti ven, v dolini Gračnice, kjer kraljuje kartuzija, pa smo se splazili v skrivne prehode in knjižnico, kjer se zvedavost lahko plača tudi s smrtjo. Ste vedeli, da se je prav za temi zidovi nekoč pletla tudi romantična zgodba slovenskih Romea in Julije in da je slednja morda prav tu v Jurkloštru našla svoj zadnji počitek?

Bela krajina, skriti dragulj slovenskega turizma
07. 08. 2024 18.49
Imajo najdaljšo obalo, a brez morja, njihove človeške ribice so črne, prav tako kokošja jajca. In čeprav se tam nekje na jugu Slovenije zdijo pozabljeni od sveta, se k njim vseeno zateka vedno več tistih, ki cenijo aktivni, zeleni in butični turizem, dosegljiv tudi povprečnemu žepu. Ob raziskovanju reke mnogoterih obrazov lahko odkrijemo, da tu za masažo sploh ni treba plačati in da lahko človek v tej deželi brez čudežnega časovnega stroja vseeno lahko ustavi čas.

Lepa doživetja za malo denarja: železnica, ki je postala kolesarska pot
31. 07. 2024 20.21
Kam po lepa doživetja za malo denarja? Prav gotovo vam ni treba iti čez mejo. Slovenci imamo skrite dragulje pred nosom. Le najti jih je treba. Tokrat smo obiskali eno najbolj sodobnih kolesarskih poti, 35 kilometrov dolgo Štrekno, kjer so še pred dobrimi 50 leti vozili vlaki, zdaj pa le še ljubitelji raziskovanja na dveh kolesih. Ste vedeli, da imajo v Šaleški dolini celo kraške jame in da se da pri 30 stopinjah Celzija ohladiti tako ob vrtenju pedal kot ob skoku v čisto jezero, pa čeprav je slednje zapuščina velenjskega premogovnika?

Hobby horsing: preskakovanje ovir s paličnim konjem med nogami
17. 07. 2024 19.08
Je lahko otroška igra tudi resen šport? Če gre za preskakovanje ovir in izvajanje dresurnih likov s paličnim konjem med nogami, je odgovor da. Hobby horsing nekateri imenujejo šport 21. stoletja. Ker ne zahteva veliko, daje pa ogromno in za povrh postaja v zadnjih letih priljubljen po celem svetu. Celo tako močno, da so ga predlagali za olimpijsko disciplino. Naša novinarka Anamarija Ficko se je pridružila skupini hobby horsing navdušencev in ugotovila, da na videz otročje lahko kopitljanje s konjem med nogami le ni tako enostavno, še manj preskakovanje visokih ovir tudi krepko čez meter. Najbolj pa so jo navdušili mladostni elan in premikanje okvirjev v miselnosti, v katerih se odrasli prevečkrat oziramo na to, kaj se spodobi in kaj ne, ker naj bi bilo videti otročje. Hobby horsing se morda na prvi pogled res zdi nenavaden in primeren le za otroke, a resnica je daleč od tega.

Kdo je kriv, da stojimo v kolonah?
28. 06. 2024 06.07
Če bi slišali v vsak avto, ki vsak dan stoji v zastojih na avtocestah in obvoznicah, bi se težko pomirili. Toliko jeze, kletvic in toliko razočaranja. Zastoji so stalnica, letni čas ni pomemben. Če smo 10 let nazaj še opozarjali na to, kaj nas čaka, smo danes priča scenariju, ko se ljudje na avtocestah vozijo po polžje, vinjeta je pregovorno poimenovana "parkirnina na avtocesti", pristojni krivdo prelagajo drug na drugega, ukrepov pa ni. Še več, dve koalicijski stranki nista naklonjeni širitvi cestne infrastrukture na območju zastojev.

Z vlaganjem v kriptosredstva goljufom 'podaril' več kot 130 tisoč evrov
19. 06. 2024 20.13
Enkratni vložek 200 evrov, nato pa desetkrat višji zaslužek. Vsak mesec. Splet je nasičen s tovrstnimi prevarantskimi oglasi, ki s pomočjo umetne inteligence zlorabljajo identitete priljubljenih športnikov, igralcev in celo predstavnikov oblasti. Morda se zdi neverjetno, da bi ljudje temu nasedali, a zgodbe tistih, ki so se ujeli v različne pasti spleta in prevar, pričajo drugače. V Centru za zdravljenje zasvojenosti v Novi Gorici namreč ne mine dan, ko ne bi poklical nekemični zasvojenec ali njegov bližnji in prosil za pomoč. Tudi do nas je prišla zgodba družinskega očeta, ki je z vlaganjem v kriptosredstva spletnim goljufom "podaril" več kot 130 tisoč evrov. In morda bi tega denarja bilo še več, če take zaslepljenosti ne bi prekinili prav njegovi bližnji.

Najstnika z izjemno redko gensko boleznijo ob pomoči slovenskega inštruktorja za potapljanje izkusila svet pod vodo
12. 06. 2024 19.39
Slovenci že več desetletij orjemo ledino pri potapljanju invalidov, od nas pa se učijo tudi veliki. In tako se je pred meseci začela pisati uspešna zgodba dveh ruskih najstnikov, ki jima nekoč zaradi njune nenavadne zunanjosti niso dovolili na bazen, danes pa jima z jeklenko na hrbtu pod vodno gladino vzklikajo hura. Aljoša in Tasja namreč trpita za eno najredkejših genskih bolezni na Zemlji, za katero so značilne različne fizične deformacije, a kljub temu poskušata živeti običajno življenje najstnikov in celo upata sanjati oziroma se ozirati v za marsikoga povsem nedosegljivo vesolje.

Posneli smo spletnega goljufa: najprej ponujal zaslužek, nato grozil s smrtjo
29. 05. 2024 19.15
Se je tudi vam že zgodilo, da vas je klical nekdo, ki je želel nakazati vaš že zdavnaj pozabljeni denar od kriptovalut, vam ponuditi izjemno priložnost vlaganja in podobno? 11 milijonov evrov so samo letos Slovenci izgubili na račun spletnih prevar. Izstopajo prav goljufije z naslova kriptovalut. Sprva gospod, potem bedak, katerega ženi bodo polomili noge. Tako je potekala komunikacija z enim od prevarantov, ki ga je novinarki Anamariji Ficko in snemalni ekipi uspelo ujeti na telefon. Postopkov, ki smo se jih lotili, dovolili smo mu celo vstopiti v naš računalnik, se v nobenem primeru ne poslužujte. Mi smo se jih le za potrebo prispevka. S klicatelji se ne pogovarjajte in blokirajte številko, še najmanj pa delite z njimi kakršne koli podatke.

Štajerec, ki je zaljubljen v Ljubljano
21. 05. 2024 05.56
Šli smo na obisk k Štajercu, ki je zaljubljen v Ljubljano; reprezentančni as, ki je tukaj v Stožicah nepogrešljiv tako v dresu Olimpije kot Slovenije. Nič čudnega, saj se je Timi Max Elšnik za žogo podil že, ko je upihnil prvo svečko.

Razjezil Ronalda in s svojimi supergami zasedel vso omaro
20. 05. 2024 19.42
Ko je bil star leto dni, je že brcal žogo. Kmalu zatem je z njo že razbil prababičin lestenec. Rodil se je na Štajerskem, a se zaljubil v Ljubljano. Nekoč je požiral knjige, zdaj zbira superge. Z njimi je iz omare izrinil tudi obutev svoje srčne izbranke. Prvi reprezentančni gol je zabil pred očmi velikega Cristiana Ronalda, za Slovenijo pa bo skušal zadeti tudi na prihajajočem evropskem prvenstvu, za katerega je bil prepričan, da si ga po dolgih letih čakanja res znova zaslužimo.

Kaj čaka Davida Zeca in Žana Karničnika, če zamudita na trening?
14. 05. 2024 07.00
Kdo je boljši v pikadu, kdo je večji zaspanec in kdo se je uspešno izmikal naši kameri? Vedno tekmovalen par – tako v ekipi Matjaža Keka kot v domačem klubu. V dresu Celja sta si Žan Karničnik in David Zec že priborila naslov domačega prvaka, zdaj je na vrsti še Euro.

Nogomet je le en od športov, ki jih obvlada, a Zec je vendarle boljši v pikadu
13. 05. 2024 13.54
Med letošnjim Eurom bo v Nemčiji ogromno Slovencev. Največ na tribunah stadionov v Stuttgartu, Münchnu in Kölnu, tisti najbolj srečni pa bodo tekli po zelenicah stadionov v omenjenih mestih. Med njimi sta tudi Žan Karničnik in David Zec, ki sta po odlični sezoni v Celju postala državna prvaka. Na prvi pogled mirna in tiha fanta sta v slačilnicah znana kot velika zabavljača. Novinarka Anamarija Ficko ju je za potrebe oddaje Vsi Za Naše! obiskala v Celju in o njima ugotovila marsikaj. Oddajo Vsi za Naše! si oglejte danes zvečer po Masterchefu na POP TV in VOYO.

Čips iz zmletih bučnih semen, po katerem povprašuje 'ves svet'
01. 05. 2024 19.26
Ni vse zlato, kar se sveti, in lahko je zeleno, bi lahko rekli za zgodbo, ki prihaja s Štajerske in v kateri nastopajo kmet, pek in inovator. In to kar v eni osebi. Boštjan Kmetec je že od nekdaj vedel, da bo kmet, a ko je med živino udarila neozdravljiva bolezen, je ugotovil, da mora svojo strategijo obrniti na glavo. Iz hleva je naredil pekarno in začel peči prigrizek, ki se ga ni spomnil še nihče – čips iz zmletih bučnih semen. Zdaj povpraševanja po zdravem prigrizku dežujejo z vseh koncev sveta.

Že vsak deseti učenec ima odločbo, tudi zaradi čustveno-vedenjskih motenj
18. 04. 2024 06.00
Število otrok s posebnimi potrebami se že nekaj let povečuje, takšnih je v populaciji učencev že 10 odstotkov, največ zaradi govorno-jezikovnih motenj in dolgotrajnih bolezni. Zaskrbljujoče pa je, da se v zadnjem času povečuje tudi število odločb zaradi čustveno-vedenjskih motenj. Tesnobnost in impulzivnost, anksioznost, depresija so med drugim tudi posledica šolanja na daljavo, ugotavljajo strokovnjaki. Pa je res kriva le pandemija ali morda tudi slog življenja in spremenjene družbene vrednote? Je prav, da zaradi otroka, ki ima izbruhe jeze, trpi ves razred? Je imeti odločbo danes bonus?

Američani o Sloveniji: 'Slovenci samo tarnate'
10. 04. 2024 16.31
Slovenci smo tihi, Američani glasni, Slovenci neokusen obrok pohvalimo, Američani kritizirajo, Slovenci se radi pritožujemo, Američani pa preveč hvalijo. Koliko resnice tiči v teh stereotipih držav, od katerih se bo ena in z njo tudi ves svet čez nekaj mesecev znašla na preizkušnji? Navsezadnje je izbira ameriškega predsednika tudi geopolitično vprašanje. Američan, ki v Sloveniji živi že 15 let ne razume, zakaj mu Slovenci še vedno čestitajo, ker govori slovensko. O slovenski copatarski ali pa bolje: preveč previdni družbi pa je spregovorila tudi Slovenka, ki je 18 let v Ameriki gradila kariero, a se z možem Američanom in hčerkama vrnila v Slovenijo. Ker je tu živeti lepše, predvsem pa bolj varno.

Državni prvak padel v brezno drog: 'Najprej je bil alkohol'
28. 03. 2024 10.37
Uporaba drog med mladimi je že nekaj let v porastu, po pandemiji pa se je stanje še poslabšalo. Vse več mladih posega po pomirjevalnih substancah, alkoholu, v porastu je uporaba konoplje s precej večjo koncentracijo THC-ja kot pred desetletji, za povrh črni trg nenehno razvija zelo nevarne sintetične kanabinoide in ostale sintetične droge. Bil sem državni prvak v teku, uspešen študent, na koncu pa le še razčlovečena oseba, je Anamariji Ficko razlagal eden od odvisnikov, ki je po poškodbi noge začel uživati skoraj vse droge, kar se jih je dalo dobiti. A v komuni v Novi Gorici, od koder po dveh letih ljudje odhajajo prerojeni, na stara pota pa se jih vrne le desetina, pravi, je našel pravo pomoč.

Kokice, tribuna, Axel in navijaški ples
26. 03. 2024 14.25
Vsi smo za naše, in to ne samo za fante, ki bodo letos junija na največjem letošnjem športnem dogodku žogo poskušali čimvečkrat 'zatlačiti' v nasprotnikovo mrežo, ampak tudi za marljivo, kreativno in složno ekipo novinarjev, snemalcev, montažerjev in kreativcev, ki so poskrbeli za to, da bomo lahko še naslednjih 11 tednov gledali televizijsko oddajo, kot je še ni bilo. Spontano druženje ob pivu, kokicah, toplih sendvičih in čaju z rumom v šišenski Lepi žogi je bila majhna nagrada za veliko opravljeno delo.

Marjanca Jemec Božič: Rada imam svobodo pri svojem delu
13. 03. 2024 19.23
Med nami verjetno ni nikogar, ki si v otroštvu ne bi vtisnil v spomin prisrčnih in radoživih obrazkov otrok, duhovito okarakteriziranih živali in slikovitih prizorov iz vsakdanjega življenja, ki so nastali izpod rok ilustratorke Marjance Jemec Božič. In čeprav ima umetnica magičnega sveta že 95 let, se ustvarjanju še ni odpovedala. Obiskali smo jo na njenem domu, iz katerega se Marjanca, vrteč sobno kolo, v domišljiji večkrat odpravi po bližnji okolici, potem pa, najraje ko pade noč, s svinčnikom in čopičem sede za pisalno mizo in ustvarja predvsem vesele in humorne like. Ker tako že od nekdaj tudi sama gleda na svet, ki je po njenem mnenju poln lepih stvari.

Stanovanjska problematika: 'Prva prepreka je, ker sem mama z otroki'
07. 03. 2024 06.00
"Oddam stanovanje prijetni in čisti zaposleni osebi, družine in živali nezaželene." To je oglas, ki na žalost ni tako neobičajen na našem tržnem najemnem trgu, kjer najemnine letijo v nebo. Streha nad glavo je za človeka s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. Cene stanovanj so poskočile, kredita si marsikdo ne more privoščiti, čeprav za najemnino daje več, kot bi dajal za kreditni obrok. V najbolj nezavidljivem položaju pa so enostarševske družine, matere samohranilke, najemniki z minimalno plačo, ki so prisiljeni sprejeti najemodajalčeve pogoje. Nezaželena sta tako prijava bivališča kot uveljavljanje subvencije, pogosto so zneski najemnin na pogodbah nižji kot v resnici, stanovanja pa vse prevečkrat v slabem stanju z dotrajano in staro opremo. In ni neobičajno, da si marsikdo zaradi vlage in plesni pridela tudi bolezen.

Namesto na konec mavrice po zlato na Štajersko in v Prekmurje
28. 02. 2024 19.29
Reki Drava in Mura, verjeli ali ne, v sebi skrivata več tisoč kilogramov čistega zlata, ki so ga izpiralci lovili že pred 4000 leti, danes pa zlate luske iščejo predvsem tisti, ki jim zgodovina, narava in tradicija veliko pomenijo. V Zlatoličju poskušajo z obujanjem večtisočletne dejavnosti pritegniti turiste ali pa se premetavanja proda in skritih lusk lotevajo iz pustolovskih in raziskovalnih namenov. Pa je izpiranje zlata le hobi ali tudi dobičkonosen posel?